İngiltere'den Nasıl Daha Fazla Yararlanırız ?

Başlatan BATTLESTAR, Şub 12, 2018, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR
Başlığın ismi bir soru ama içeriği bir soru değil. Uzun zamandır şu sıralar bizle savunma projeleri bazında samimi bir ilişki kurmaya çalışan İngiltere ile nasıl daha derin ve kazançlı bir savunma sanayii bağları kurulabileceğini düşünüyorum .


Aslına bakarsanız dünyadaki her ihtimali her ırktan önce düşünme kabiliyetine sahip ingilizlerin bunları benden önce düşünmesi lazım ama belki düşünmüşlerdir.

Biliyoruzki ingilizler baenin önderliğinde ilk 5 de olmasalarda fena bir yerde değiller. Dış satımları ana sistem bazından çok alt sistemler ve avrupa ortaklıklı şirketler yoluyla gibi. Ama ne yazıkki avrupadan biraz soyutlandılar.


Ayrıca şu dengeleri görmüşlerdir umarım ;

- Türk savunma endüstrisinin motor, zırh ve namlulu sistemlerde özel bir eksikliği var.
- Türkiye bunu elinde sonunda kapatacaktır mutlaka ama şuan için projeleri hızlandırmaya ve sorunları çözmeye ihtiyacıımız var.
- Türkiyenin tam bağımsız savunma sanayiine sahip olduğunda pay alabileceği kuzey afrika, ortadoğu, asya, Türki cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve belki Güney Amerikada tek başlarına bölge pazarında ilk 2 tedarikciden biri olamazlar.
- Türkiye savunma sanayinin ucuz işgüçlü üreticisi olabilir. Bir arabayı çine ürettirselerde tankı ürettiremez ingilizler mevcut konjüktürde.
- Türk ordusunun mevcut ihtiyaçları bile ciddi bir finans gücü doğurabilir.
- Türkiye'nin Ortadoğuda yeni bir mentör araması hafiften

Şimdi bu durumlar nasıl okunabilir nasıl iki ülkeyi ortak noktaya buluşturabilir.


İşte burda bir önerim var. Kağıt üzerinde yerli şirketler olacak, Yerli personel ağırlıklı ama İngiliz-Türk Konsorsiyum ortaklık şirketleri kurulabilir.

Örneğin Royal Ordanance/ Mke, Chobam zırhının üreticisiyle / roketsan, bae land systems le / otokar veya fnss direk olarak ,  Bae Maritime / Rmk Marine vb.


Bu şirketlere güncel projelerdeki yurtdışı kaynaklı sistemlerden oluşan boşluklar verilse ve gelecek projelerde altyüklenici olsalar.

Hem Türkiyeden hemde Türkiyenin muhtemel pazarlarından İngiltere muazzam paralar kazanabilir.

Özellikle Almanya, Fransa, İtalya, İspanyanın muhtemel satışlarını baltalayabiliriz.


Ha bizim kazancımız ne olur. Çok kısa sürede bir çok sistemi yerli bir şirkette üretim kabiliyetimiz olur. Ve bu şirketlerde bir sürü yerli personelimiz tecrübe kazanır.

Win to Win durumu .... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter