Irak Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Şub 03, 2018, 07:30 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

T-90 Tankları Bağdat'ta

Irak, 2014 yılında siparşini verdiği T-90S ve T-90SK tanklarını teslim almaya başladı. Anlaşma kapsamında Irak'a toplam 73 adet T-90S ve SK teslim edilecek. Tanklarla birlikte lojistik araçların da anlaşma kapsamında teslim edilmeye başlandığı belirtildi.

 Irak Ordusu'nda mevcut kullanımda olan T-72B3 tanklarına göre artırılmış beka kabiliyetine sahip.

 T-90S, şu an aktif hizmette bulunan T serisi tankların en gelişmişi. Tankta lazer güdümlü füzelerden veya lazer mesafeölçerlerden gelen lazer emisyonlarını tespit eden ve kulanın lazer kaynağına otomatik olarak çevrilmesini sağlayan lazer ikaz sistemi mevcut. 

T-90SK ise T-90 tanklarının komuta-kontrol için modefiye edilmiş bir versiyonu. Platformda standart donanıma ek olarak R-168-100KBE yüksek frekanslı telsiz seti, TNA-4-3 tank seyrüsefer ekipmanı ve PAB-2M nişangah bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/t90-tanklari-bagdat-ta/5645/1 Mesajı Paylaş

nokta

Irak'a Zırhlı Teslimatı

Irak, geçtiğimiz haftanın sonlarında Rusya'dan tedarik ettiği ilk kafile T-90 ana muharebe tankı teslim aldı.

Teslim edilen tank sayısı açıklanmadı ancak tankların üreticisi UralVagonZavod'un hazırladığı yıllık rapora göre, 70'den fazla T-90'ın 2017'de Irak'a teslim edilmesi öngörülüyor. "Mena Savunma"da yer alan bir bilgiye göre, Irak Ordusu yaklaşık 10 adet BMP 3 zırhlı araç ile sipariş ettiği 73 adet T90S/SK tankın ilk kafilesini geçtiğimiz hafta teslim aldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/irak-a-zirhli-teslimati/5756/1 Mesajı Paylaş

nokta

Irak'a T-50 Teslimatı

Irak, Çarşamba günü, 2013 yılında imzalanan tedarik sözleşmesinin bir parçası olarak Kore Cumhuriyeti'nden iki adet T-50 Golden Eagle uçağı teslim aldı. Bağdat ve Seul'ün imzaladığı 1,1 milyar Dolar'lık anlaşma, 24 adet T-50'yi kapsıyor.

Irak Savunma Bakanlığı, ilk iki platformun Bağdat'taki Şehit Muhammed Alaa Hava Üssü'ne geldiğini ve Kore Cumhuriyeti'nde eğitimlerini tamamlayan pilotların T-50 uçuşlarına hazır olduklarını kaydetti.

http://www.c4defence.com/Gundem/irak-a-t50-teslimati/5851/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Kojin: Irak'taki zırhlı tank tugayını Rus silahlarıyla donatıyoruz

Irak'ın Rus silahı alımını artırdığını kaydeden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik iş birliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, şu anda Irak'a zırhlı tanklar sevk ettiklerini belirtti.

Rus basınına demeç veren Kojin, "Irak, bizim geleneksel partnerimiz ve Rus silahı siparişi bakımından potansiyelini artırıyor. Irak'taki zırhlı tank tugayının tamamını Rus teçhizatıyla donatıyoruz. Yaptığımız sevkiyat, Irak'ın savunma kapasitesini ciddi biçimde artıracak" ifadelerini kullandı.
'SADECE MEŞRU HÜKÜMETLERLE ÇALIŞIYORUZ'

Irak örneğinde olduğu gibi Rusya'nın gayrimeşru yapılarla hiçbir zaman işbirliği yapmadığının da altını çizen Kojin, "Biz her zaman ülkelerin sadece meşru hükümetleriyle çalışıyoruz ve anlaşma imzalıyoruz" diye ekledi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803121032596740-kojin-iraktaki-zirhli-tank-tugayini-rus-silahlariyla-donatiyoruz/ Mesajı Paylaş

nokta

Güneye Gidecek BMP-3'ler Hatta

Irak için üretilen BMP-3'ler, Kurgan, Rusya'da bulunan JSC Askeri Endüstri Kompleksi'nde yer alan Kurganmashzavod'da görüntülendi. Kum rengi kamuflaja boyanan araçlar, bir Rus delegasyonun Kurganmashzavod ziyareti sırasında görüntülendi. Yetkililere yapılan açıklamada araçların Irak için üretildiği belirtildi. Savunma kulislerinde Irak'ın yaklaşık 300 adet ilâve zırh kitine sahip BMP-3'ü 2018 ile 2022 yılları arasında teslim alacağı da konuşulunlar arasında.

 Irak'ın sipariş verdiği BMP-3'ler, BMP-3'ün geliştirilmiş versiyonu olarak nitelenebilir. Öncülüne göre daha yüksek güç, koruma ve muharebe verimliliği sunuyor. Araçta, 9M117 (NATO Kodu: AT-10 Stabber) tanksavar füzesi ateşleyebilen 2A70 100mm topun yanı sıra 2A72 30 mm çift beslemeli top ve 7,62 mm PKT makineli tüfek yer alıyor. Cephane yükü kullanıcı tercihine göre değişiklik gösterse de araçlarda standart olarak 40 adet 100 mm top mermisi, sekiz adet füze, 500 adet 30 mm top mermisi ve 2 bin adet makineli tüfek mühimmatı taşınabiliyor. 1960'lı yıllarda üretilen ve hâlen kullanımda olan birçok tanktan daha yüksek ateş gücüne sahip olan araç, 500 BG motor ile tahrik ediliyor. 25 milimetre mühimmata karşı dayanıklı 18,7 tonluk aracın azami menzili ise 600 kilometre. 

http://www.c4defence.com/Gundem/guneye-gidecek-bmp3-ler-hatta/6811/1 Mesajı Paylaş

Yakın

Irak ABD'den altı F-16 savaş uçağı aldı

Irak Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'den altı F-16 savaş uçağının teslim alındığı açıklandı.

Irak Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'den alınan uçakların Bağdat'taki Beled Hava Üssü'ne ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, uçakların Irak ve ABD arasındaki anlaşma kapsamında ülkeye getirildiği kaydedildi.

Irak ve ABD arasında 2011'de 36 F-16 savaş uçağı alımı konusunda anlaşma yapmıştı.

https://www.ntv.com.tr/dunya/irak-abdden-alti-f-16-savas-ucagi-aldi,XYmJZpBZOkWFd9IHaSRMmQ

Mesajı Paylaş

nokta

Arap Yarımadasına Yeni Üs

Irak, El Faw Yarımadası'nda yeni bir deniz üssü inşa edecek. Al-Faw Grand Port'un bir parçası olarak inşa edilecek olan yeni üs Haliç'in diğer tarafında Bubiyan Adası'ndaki yeni limanın karşısında yer alacak. Savunma Bakanlığı, yeni üssün Irak Donanması'nın Umm Qasr'daki mevcut üssünden daha büyük olacağını açıkladı. Deniz tesisiyle ilgili Shammari'nin görüntüleme planlarını gösteren bir video da yayınlandı. Irak'ın karasularını güvence altına alması planlanan üs, Basra şehrinin güvenliğini sağlarken ekonomisini geliştirmesi bekleniyor. Savunma Bakanlığı sözcüsü Tahsin El Khafaji, Irak'ın limanlarını ve bölgesel suları korumak için askeri üsse ihtiyaçlarının olduğunu ve projenin iki yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/arap-yarimadasina-yeni-us/8438/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Irak Rusya ile S-300 müzakerelerine yeniden başladı

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza, Bağdad'ın Moskova ile S-300 füzesavar sistemlerinin alımı ile ilgili müzakerelere yeniden başladığını belirtti.

Sputnik'e konuya ilişkin açıklama yapan Rıza, Irak'ın Rusya ile S-300 füzesavar sistemlerinin alımı ile ilgili müzakerelere yeniden başladığını ifade etti.

Bu konunun uzun süre önce çözülmesi gerektiğini kaydeden Rıza, "Birkaç ay önce Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Bağdat ve diğer bölgelerdeki üslerine yapılan saldırıların ardından bu silahlara ihtiyaç duyuldu ve sorumlu taraf, S-300 kontratı ile ilgili müzakereleri yeniden başlattı" diye konuştu.

Sürecin şu anda hangi aşamada olduğunu bilmediğini fakat Irak yönetiminin söz konusu anlaşmaya onay verdiğini söyleyen Rıza, "ABD'nin bu konuda karşı çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Iraklı yetkili, bu yöndeki müzakerelere daha önce S-300'lerin alıcılarını yaptırımlarla tehdit eden Washington'un bu tutumundan dolayı ara verildiğini sözlerine ekledi.

Irak hava savunma kuvvetlerinin şu anda bazı Rus sistemlerine sahip olduklarını fakat Bağdat'ın modern sistemleri satın almak istediğini kaydeden Rıza, ayrıca Rus silahların ABD yapımı silahlara göre daha ucuz oldukları için Irak'ın cephaneliğindeki Rus silah payını yüzde 50'nin üzerine çıkarmak istediğini vurguladı.

Geçtiğimiz yılın Temmuz-Ağustos döneminde Haşdi Şabi'nin Irak'taki çeşitli üslerine bir dizi hava saldırısı düzenlenmişti. Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Abdulhalık el-Azzavi, Sputnik'e açıklamasında ABD'nin saldırıların İsrail'e ait insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirildiğini doğruladığını ifade etmişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202001091040989285-irak-rusya-ile-s-300-muzakerelerine-yeniden-basladi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter