Ülkemizin Geleceği Konusunda Umutlar

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 30, 2018, 07:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

"Küçük istavrit, yiyecek bir şey sanıp hızla atıldı çapariye.
Önce müthiş bir acı duydu dudağında. Gümbür gümbür oldu yüreği, sonra hızla çekildi yukarıya.
Aslında hep merak etmişti denizlerin üstünü; neye benzerdi acep gökyüzü?
Bir yanda büyük bir merak, bir yanda ölüm korkusu.
Ne çâre balıkçının parmakları hoyratça kavradı onu. Küçük istavrit anladı; yolun sonu.
Koca denizlere sığmazdı yüreği, oysa şimdi yüzerken küçücük yeşil leğende cansız uzanıvermiş dostlarına değiyordu minik yüzgeci.
İnsanlar gelip geçtiler önünden: bir kedi yalanarak baktı gözünün içine.
Yavaşça karardı dünya, başı da dönüyordu. Son bir defa düşündü derin mâviyi, beyaz mercanı. Bir de yeşil yosunu. 

İşte tam o anda eğilip aldım onu. Yürüdüm deniz kenarına, bir öpücük kondurdum başına, iki damla gözyaşından ibâret sâde bir törenle saldım denizin sularına.
Bir an öylece bakakaldı. Sonra sevinçle dibe daldı gitti, bütün kederimi söküp atarak.
Teşekkürü de ihmal etmemişti; birkaç değerli pulunu elime, avuçlarıma bırakarak.
Balıkçı ve kedi şaşkın baktılar yüzüme: sorar gibiydiler, neden yaptın bunu niye. 

"Bir gün" dedim "bulursam kendimi yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz, son âna kadar hep bir ümidim olsun diye."   Nâmık KEMAL

Belki gözlerden kaçtı. Ama bu olay dün Mardin'de gerçek oldu...

Mardin'de, adını ve kim olduğunu bilmediğimiz bir kadın, kuaförde gelin saçı yapılan bir çocuk görür. "Bana ne?" demeden mahalle baskılarına rağmen Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne telefon eder, olayı ihbar eder.

Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli, adı, kimliği ve olayın geçtiği kuaför hakkında herhangi bir bilgi olmamasına rağmen "Bize ne?" demezler. 5 kişi Mardin'deki tüm kuaförleri dolaşarak ihbarı soruştururlar, ama sonuç alamazlar.

Bu beş kişi, "Biz görevimizi yaptık" deyip rahat ve sıcak koltuklarına dönmezler. Mardin Emniyet Müdürlüğünden yardım isterler. Emniyet "Bu kıytırık bir olay, bunun için personel mi görevlendirilir?" demez, araştırma için 7 polis görevlendirir.

Bu 12 kişi 5 saat boyunca ildeki tüm düğün salonlarını dolaşırlar ve sonunda kimlikleri belirler. Gece düğün çok kalabalıktır. Nahoş bir olay çıkmasın diye adresi belirlenen damadın evinde beklerler. 13 yaşındaki gelin, kapıdan içeri girdiği anda kurtarılır. Tıpkı yeşil leğendeki istavrit gibi. Unutmayın, son ana kadar bir ümit vardır ve Anadolu'daki son Yörük çadırının dumanı tütüyorsa her şey bitmemiştir.

"Bana ne?" demeyen kimliği belirsiz ihbarcı kadına, 5 Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile 7 Mardin Emniyet Müdürlüğü personeline saygıyla...
İyi ki varsınız, bu ülke sizlerin sayesinde dimdik ayakta...

Tıpkı Namık Kemal'in dediği gibi:

"Bir gün" dedim "bulursam kendimi yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz, son âna kadar hep bir ümidim olsun diye
Mesajı Paylaş

matmat26

Sayın Harzemsah

Kanuni Hastanesi'nde bilindik tespitlerle 120 çocuk doğum yapmış. Gerçek rakam bunun çok üstünde. Bunu tespit edeni de sürgün etmişler.

Ayrıca , 15 yaşında ki bir kız ile 40 yaşında bir adam kızın rızası ile ilişkiye girdiğinde , aile karşı çıksa bile bu adam ceza almıyor.

Aile suç duyurusunda bulunuyor ancak ne polis ne savcı dosyayla ilgilenmiyor.

2015 yıl sözde AB uyum yasası olarak yapılan bu düzenleme nedeni ile 40 yaş üstü çocuklara halleniyor.

Bu adamlar sokakta 15 yaşına yeni girmiş çocukla sokakta el ele dolaşsa, takilsa ve ilişkiye girse cezası yok.

Şimdi biz devletin hangi yüzünü konuşalım?

Çocuk Şubede çalışan bir memur arkadaşınız var ise lütfen sorun. Bu yasanın insanları nasıl insanlıktan çıkarttığını anlatsın.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

AB'ye tam üyelik perspektifi ortaya konuluyorsa bu yasalar uyum çerçevesinde tadil edilecek ve bu yasalar ortaya çıkacak.

Şahsen NATO ve AB karşıtı bir insan olarak mevcut bu uygulamaları hiçbir şekilde kabullenemiyorum. Bizim gerçekliklerimiz farklı, toplum sosyolojimiz ve yaşadığımız tarih bu kadar farklı iken, herşeyden önemlisi inanç anlamında Avrupa toplumundan farklı iken adamların kanunlarının bize 1-2 numara büyük yada küçük geleceği aşikardır.

Misal idam cezası ülkede halen fiilen uygulanıyor olsa ne bu kadar adli olay ortaya çıkar nede bu seviyede hainlik yaşanır.

2 yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlar için sadece ifade alınıyor ve suçlular yeni suçlar işlesinler diye serbest bırakılıyor.

Ne diyeyim, yıllardır silah taşımayı bırakmıştım ama artık ne olmaz ne olmaz diye birkaç senedir gene silahı belime taktım. Sonuçta vuran dışarda geziyor, vurulan ya hastanede oluyor ya mezarda :( Mesajı Paylaş

sadalone

İstediğin kadar kabullenme ama gerçekler apaçık duruyor,bugün dünyadaki bütün yasaların,kuralların,düzenlemelerin ve tüm sistemin kaynağı batı.

Her ülkenin hatta bölgenin tabi ki kendine özgü durumları olabiliyor buralarda belli farklılıklar olabilir ama ana eksenimiz nihayetinde aynı.Bizim sosyolojimiz,tarihimiz,inancımız farklı ama toplumda sürekli değişiyor değişmeli de yoksa 150 sene önce köleliği kaldırmamız da yada 90 sene önce bugün ki Türkiye cumhuriyetini oluşturan reformlar yapıldığında söylediğiniz bahaneleri söyleyebilirdik.

Bu AB'ye uyum yasası konusunu çok iyi bilmiyorum ama bu bahane bana saçma geliyor çünkü rıza yaşı çoğu ülke'de zaten farklı bizde kendimize özgü farklılıklar yapabiliriz.15 yaşında biriyle 40 yaşında birisinin ilişkiye girmesini engelleyecek ama atıyorum 14 yaşında biriyle 15 yaşında birisinin karşılıklı rızayla ilişkiye girmesini suç olmaktan çıkaran düzenlemeler yapılabilir.Mesela Amerika'da romeo juliet yasası var ve bildiğim kadarıyla ergenlerin ilişkilerine izin verirken belli yaşın üzerindekilerle ilişkiyi suç sayıyor.

AB demişken Almanya'da 16 yaşından küçük biri 21 yaşından büyük biriyle ilişkiye girerse ve aile'den şikayet gelirse suçtur.En azından ben böyle biliyorum. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu kanunların hepsinin ortak açık noktasını kendi elinizle yazmışsınız.

"...aileden şikayet gelirse"... Mesajı Paylaş

matmat26

Aileden de şikayet gelse ülkemizde cezası yok. Tek yol var.

Kız çocuğunda zeka geriliği olması ve bunun da bir üniversite hastanesi heyetinden alınmasıdır. Ancak bu raporu kendiniz de alamazsınız. Savcılık Polis Kanalı ile hastaneden randevu alıyor ve buradaki heyet tekrar raporu Polis kanalı ile savcılığa gönderiyor. Bu sayede ifadesi düşüyor.

Fakat bundan daha vahimi.. Ailesinin bu talebi üzerine bu kız çocuğunda zeka geriliği teşhisi konmuş ise.. Bu kızın yasal olarak gelecekte yaşadığı cinsel durumdan vahim durumla karşılaşıyor. Cezai ehliyeti olmuyor. Haklar dan yararlanamıyor vs. vs.

Nereden baksan b.k. Mesajı Paylaş

commandos

AB yasaları temel konjonktürü ortaya koyar. Temel değerlerin nasıl olması gerektiğine karar verir. Ülkeler ise kendi sosyolojik, toplumsal, ananevi ve hukuki durumuna göre o yasaları düzenleyebilir. İlla her ülkenin yasası diğerleri ile aynı olmak zorunda değildir. Ki hiçbir ülkenin yasaları %100 çalışmaz. Buna etki eden olumlu yada olumsuz faktörler mevcuttur. Zaten bu da beklenmemeli. Önemli olan adaletin eşit ve hakkaniyetle dağıtılabilmesidir.
İdam konusu ise başlı başına bir mevzu. Geri dönüşü olmayan bir süreç. Hukukun tam olarak düzgün işletilemediği durumda oluşan bir mağduriyet varsa geçmiş olsun, ölen geri gelmez. Hele bu durum Türkiye için hiç de akıllıca olmayabilir. Onun yerine alternatif ceza sistemleri üretebilirsiniz.
Saygılar, Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter