IDEF-2019

Başlatan ocay, Ara 24, 2017, 01:21 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

IDEF Kendi Rekorunu Kırdı

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF19, 30 Nisan 2019 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açacak. İki yıl önce düzenlenen IDEF 17'de 720 firma katılımcı olarak fuarda stand açmıştı. C4Defence'in edindiği bilgilere göre şimdiden 820 firma yerini ayırdı. Böylece IDEF için kayıt devam ederken rekor kırıldı ve kırılmaya devam ediyor.

Öte yandan fuara gösterilen yoğun ilgiden dolayı boş sergi alanı kalmadı. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki 14 salonun dokuzu sergiye ayıldı. Geri kalan alanlar ise teknik destek, açılış töreni, görüşme salonları, VIP ağırlama gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına ayrıldı.  Bu yıl da her zaman olduğu gibi salonların yanı sıra iki açık alanda sergi olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/idef-kendi-rekorunu-kirdi/7970/1 Mesajı Paylaş

petibor

Tatile gidicem IDEF e gitmiycem bu sene.  Mesajı Paylaş

petibor

ROKETSAN'ın "Karma Lançer Silah Sistemi"

Orko eleştirmiş sitesinde bu sistemi ama ben resmini bulamadım bilen varmı? Mesajı Paylaş

petibor

Niye kimse soruma cevap yazmadı kırk yılın başı soru soruyorum her seferinde sorduk soruyu aldık boruyu oluyorum çok zoruma gidiyor.  Öliyimde kurtulun Mesajı Paylaş

ocay

May 24, 2019, 03:08 ÖS Last Edit: May 24, 2019, 04:30 ÖS by ocay
küçük bir değerlendirme yazısı da ben yazayım geç de olsa..

1. Şu ana kadar hep bahsettiğmiz eleştirdiğimiz Motor konusunda kritik bir aşamaya geldiğimizi ilk kez hissettim IDEF'te. BMC ve TÜMOSAN; havada Kale ve TEI, elektrik-hibrit konusunda pek çok firma artık ürün geliştirme konusunda epey ilerlemişler ve önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde yerli tip motorlar karada havada her yerde olacak. Üstü kapalı ambargolar burada sorunlarımızı çözmede epey yardımcı olmuş.

2. Diğer bir konu ise kara araçları konusunda zırh çeliği meselesi idi. OYAK'ın bu konudaki kesinleşmiş yatırımları ve Finlandiyalı ortağı ile artık bu ara üründe de dışa bağımlılık önemli ölçüde azalacaktır.

3. Sadece zırh çeliğinde değil; sermaik, kompozit ve reaktif zırh konularında da; aktif-pasif koruma sistemlerinde de Türkiye'de artık epey alt yapı var.

4. Kara araçları alt sistemlerinde sanıyorum artık sözü geçen ülkeler arasına girdik; aydınlatma, vinç, kule-silah sistemleri, elektrik sistemleri, dashboard, vectronics, iklimlendirme, KBRN  vs üzerinde epey ürün çeşitliliği ve yüksek yerliliği mevcut. Önceden araç-firma çeşitliliği kadar olmayan bu ürün çeşitliliği eminim yakında pek çok inovatif ürünü ortaya çıkaracaktır.

5. Otokar Akrep-2 ile alanında öncü bir firma olduğunu gösterdi, her ne kadar beklediğim Akrep-2 sokak aralarında girip çıkan kıvrak bir araç ise de bu keşif aracı şu an pazarda az sayıda örenği olan özelleşmiş araçlar arasında; ha keza ilk kez gösterilen PARS 4X4 STA aracı da.

6. Kaplan MT ve Tulpar MT ile 2 orta sınıf tankı üretebilecek nadir ülkelerden biriyiz; bence bu orta sınıf tanklar amfibi ve komando birliklerince ateş destek unsuru olarak değerlendirilmeli.

7. Fuarda BMC ve Nurol tarafında yeni bir şey yoktu ancak gören gözler için ürünlerinin tecrübelerle olgunlaştığı ortada. İki firmada son bir kaç yıldır kara aracı ihracatında başarılı bir grafik gösteriyor. Özellikle Nurol Yörük gerçekten de çok nitelikli bir araç oldukça kompakt ve modüler. Koruma seviyesi de Ejder Yalçın ile aynı. Ben olsa meskun mahal operasyonlarında bu aracı değerlendirirdim.

8. Fuarın kara araçları konusundaki diğer güzel tarafı da Koluman Derman ve Anadolu Savunma'nın Seyit ailesi gibi balistik/mayın korumalı ağır sınıf lojistik araçların ürünleşmesi oldu. Bu konuda bir eksiğimiz vardı ve çözümler artık hazır. Her iki araç da pek çok yabancı alt sisteme sahip olsa da ürünün yerliliği ve kontrolü açısından etrafa mahkum olmamak iyi bir şey

9. Hep bahsettiğim hem Chinook hem CN235 ile taşınabilecek saldırı aracı en nihayetinde Koluman yapmış.. Ural SOV gayet başarılı görünse de bahsettiğim hava aracı içinde taşınamaması onu biraz ağır sınıf SOV yapıyor

10. FNSS çok şanslı bir firma TSK'dan aldığı adetta az çeşitlilikte bol projeler ile alanında en zengin ürün ailesine sahip firması haline geldi. ZAHA prototipini genel olarak beğenmeme rağmen AAV7 aracından marjinal olarak daha iyi görünüyor. AAV konusunda en azından ikinci jenerasyon daha radikal deniz performansına sahip olmalı.

11. Eski IDEF'lerde MKEK standında esen cold war era silah-mühimmat havası değişmeye başlamış; MPT-76 ve MPT-55 karbin modelleri farklı isimler altında sergileniyordu; ama MKEK hala bildiğiniz gibi sergiledikleri PMT MT anladığım kadarıyla MMT değildi, biraz araç üstü bir çözüm.. Boran hala "test aşamasında", MKEK en azından 120mm tank topu mühimmat ailesini tamamlamış görünüyor; ve ciddi sıkıntı çektiğimiz modüler barut ilhakını da.. bu konularda yurtdışı kaynaklardan destek aldıklarına eminim.. öte yandan Gatling silahlar, RCWS ve otomatik tevcihli havan gibi ürünler MKEK-KOBİ ilişiklerinin ürünleri. MKEK ama hala kalite ve maliyet şüphesi yaratıyor bende. Yıllardır bahsettikleri 155mm güdümlü mühimmat ve 120mm laser güdümlü mühimmat konusunda sanıyorum o-yurtdışı ortaklıklar üzerinde duruyorlar. MKEK hala yapacak çok şeyi var.

12. Allahtan TSK artık silah konusunda MKEK'e muhtaç değil. MKEK MMT yapadursun Kale standından Minimi benzeri KMT 556 ve KMR 762 vardı.. yine 338 ve .50cal mühimmat atan KNT'ler, oldukça başarılı AR15 Türevleri olan KCR'ler. Kale'dekileri desteklemek lazım MKEK milyon dolarlar yatırıp yapamadıkları işleri adamlar öz kaynakları ile bir şekilde yaratmışlar. Gas pistonlu Sarsılmaz SAR 223P, TİSAŞ-GİRSAN AR15 türevleri sanıyorum artık farklı kurumlarda envantere giriyor. Huğlu ve Armsan modüler keskin nişancı tüfekleri de artık Bora KNT lere iyi bir alternatif olacak.

13. Roketsan'ın MKEK yapamadığı şehir savaşı için konseptler geliştirmesi hoşuma gitti. Gerçekten yeni fikirlere bu alanda ihtiyacımız var. Yatagan ve CIDA'nın envantere gireceğinden kuşkum yok

14. LASER sistemleri konusunda epey ilerlemeler var sanıyorum 2020 yılı itibari ile pek çok farklı Laser savunma sistemi envantere girmeye başlayacak. İlk olarak anti drone ve anti-IED için yapılacak işler zamanla yer ve deniz savunmasına dönüşebilir. EM Gun için ise 3 kurumda çalışmalar devam ediyor ama operasyonel bir sistem için zannediyorum ki 2030'ları bekleyeceğiz.. Fuarda HPM/EMP konusunda pek bir gösterim yoktu.. Bu konular daha uzun yıllar gündemde kalacak belli ki. Bence bu teknolojileri yakından takip eden ülke olmanın ekmeğini 2030'lardan itibaren çok yiyeceğiz.

15. TÜBİTAK SAGE Kuzgun Projesi dünya çapında gördüğüm en yenilikçi modüler akıllı mühimmat ailesi olabilir. Bu proje mutlaka 3 Kuvvetin ortak mühimmat projesi ilan edilip hızla ilerlemeli.

16. Fuarda sadece hava-yer mühimmat ailelerindeki çeşitlilik değil, bunların farklı harp başlığı alternatifleri de dikkat çekici.

17. Füze teknolojilerinde pek çok kritik komponent yerlileşmiş durumda; INS-GPS nav sistemleri ve antenleri; güvenlik kurma cihazları, tapalar, piroteknikler, arayıcı başlıklar vs.. aslında sırf şu ürünleri düzgün pazarlasak füze-roket ihracatımızı sollayabiliriz.

18. Eskiden beri önem verdiğimiz muhabere alanında da pek yerli alt sistem görmeye başlamak iyi bir şey. Yerli irili ufaklı firmaların router, ethernet, switch, gateway, server vs ürünleri vardı. Benzer şekilde RF komponent üreten pek çok firma artık GPS anten/receiver, SATCOM sistemleri işine girmiş bu alanda da bir ürün zenginliğine doğru gidiyoruz, unutmayın bunlar daha dün sağdan soldan alamadığımız şeylerdi.

19. Platformlara yönelik elektrik sistemlerinde (jeneratör, alternatör, elektrik yönetim dağıtım brimleri, güç kaynakları, bataryalar vs..) epey bir ürün vardı. Buralarda da KOBİ'lere ciddi ihracat kapıları açılabilir.

20. BİTES'in arttırılmış gerçeklik çalışmaları takdire şayan

21. Fuarda pek çok insansız kara aracı vardı. Bunların bir kısmını sahada göreceğimizi düşünüyorum. İnsan kayıplarını azaltma konusunda Suriye ve Hendek tecrübeleri pek çok şeye yansımıştı. Örneğin artık onlarca farklı zırhlı iş makinesi çözümü var, pek çoğu da envanterde.

22. Yine tek er güvenlik çözümlerinde ciddi ürünler vardı.. zırh plakları, kalkanlar, miğferler vs. Burada da alınan dersler seri üretime geçmiş.

23. İHA'lar konusunda şunu diyebilirim Aksungur fark yaratacak bir proje olacak.. ama hala Turkish Scan Eagle ortada yok !!!! VTOL Projeleri de düşündüğümüzde geri geliyor.. ürünler var ama alım yok!

şimdilik aklıma gelenler  bunlar.. Mesajı Paylaş

ziya

Aksunguru numunelik alırlar tıpkı ankayı çok az almaları gibi bunun niye olduğunu sağır sultan bile bilir Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ocay üstadım. Teşekkür ederiz. Çok yararlı bir değerlendirme olmuş... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter