İDEF-19

Başlatan malpsoy, Oca 05, 2019, 08:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ozbey

@hergeleci,  genel olarak  katılıyorum.  özelde  bence de atak ıı  en azından şu an olmasa da  olurdu gibime geliyor.
ille  bir uğraşa girilecek idiyse  az daha  yenilikçi  çözümlere  ter dökmek  gerek  bence.  dışarıda  bu döner kanat  işi  farklı  yerlere gidiyor  artık.

Space x  mi?  hocam,  daha  çk var  oralara.  önce bir eskisini yapıp  uzayı görelim de.  fıstık yeşilini sonra  seçeriz.
ika  konusu da  yıllar öncenin iha  konusuna benziyor.  tası tabağı  kapan  iha  yapardı  bir vakitler,  şimdi de  ika  yapmak  moda oldu.
kendi adıma  ika  işinin ihadan çok daha karmaşık,  derin  ve  henüz  oturmamış  bir alan olduğunu düşünüyorum.
mkek'nın  bir  5  yıl içinde  alternatifi  ortaya  çıkacak sanki.    Mesajı Paylaş

HDS

Herheleci, "Dikey Üretim" ne demek? Bu durumda SpaceX yatay mı oluyor? Mesajı Paylaş

petibor

Buda gözden kaçanlardan birisi demin gördüm. IIR olduğuna dikkat edelim hep istediğimiz Spice muadili o zaman

Foto yu ekleyenin yorumu şöyle
"Anladığım kadarıyla IR Arayıcı başlık ile "itkisiz SOM" ya da yurtdışı eş değeri JSOW-C1 benzeri bir mühimmat olmuş ya da ne diyelim SPICE gibi kabaca."

Mesajı Paylaş

ehuseyin

May 04, 2019, 11:17 ÖÖ Last Edit: May 04, 2019, 11:24 ÖÖ by ehuseyin
Sanirim kuvvete 4 hurkus-b teslim edilmis. 17-105 fuardaydi.

Foto:Hakan Kilic Mesajı Paylaş

murattekin

Teşekkürler sayın ehüseyin. Kokpit çok modern görünüyor. Mesajı Paylaş
...

orko_8

F2023 maketinde görülen dikdörtgen kutu şeklinde lancerler Hisar için. Hisar'in kara kuvvetleri versiyonunun dikey lancerini denize uyarlamak "vakit alacağı" için boyle bir ara çözüm önermişler.

O lancerin gösterildiği gemi çok jenerik değil. Belli bir yere kadar tasarımı hazir 4000tonluk bir firkateyn.

Bu arada kuvvete teslim edilen daha doğrusu resmen hizmete giren herhangi bir Hürkuş yok. Mesajı Paylaş

hergeleci

May 04, 2019, 06:41 ÖS Last Edit: May 04, 2019, 06:44 ÖS by hergeleci
Entegrasyon demeliydim. Vertical integration vs horizontal integration dan bahsediyorum. Roketsan'in videosunda bizim hangisini yapacagimiz goruluyor: https://www.youtube.com/watch?v=4OX_7O831V0

SpaceX, Orbital ATK, vs. gibi yeni firmalar ise Sovyet yontemini uygulayip roketi yatay sekilde firlatma rampasina goturup firlatma rampasinda kaldiriyor. Firlatma rampasinin yakinina hem kabiliyetleri kisitlayici hem de potansiyel olarak tehdit altinda bir yatirimi ne diye yaparsin su devirde...

@ozbey Bu dedigim yontemi uygulayanlar ufak baslayip sektore yeni girmis firmalar. Bir dusun niye yapmis olabilirler diye? Mesajı Paylaş

petibor

Savunma Teknolojileri Mühendislik ürünü

Bunu şöyle Steadicam kamera taşıma aleti ile deneyenler var. Aslında biraz mevzi almaya izin verecek daha pratik piyade ile barışık geliştirilir ise iyi olabilir.

Mesajı Paylaş

HDS

IDEF 17 döneminde burada bahsettiğim bir optik ve sensör paketi meselesi vardı.

IDEF 19'da biraz güncellemesini görebildik. Mesela:
- Burada ve burada referans verilen kendi başlığındaki Stirling soğutucunun prototipleri vardı Aselsan standında. Orası ilerlemiş.
- Mini TSD gibi tüfek üstü soğutmasız termal uygulamalarında kullanılacak 640x480 IR sensörü, Aselsan yapmış, seriye geçmiş, teslime başlamıştı. Baktım maktım falan ama kıyas edecek durumda değilim.
- Yine yukarıdaki konuda bahsettiğimiz daha yüksek çözünürlüklü 3-5 mikron ve 8-12 mikron, gerçek HD kapasitedeki optroniklerde çalışacak sensörlerden yana ise şimdilik Sofradir'den devam diyebiliyoruz anladığım kadarı ile. Kolay değil orası. Bir süre daha çalışmak gerek. CATS mets sorunları biraz buralarda çıkıyor herhalde. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter