Uzun Menzilli Erken İhbar Radar Sistemi

Başlatan 7Skies, Eki 17, 2015, 09:12 ÖÖ

« önceki - sonraki »

commandos

Günaydın üstatlar,
600+ km menzile sahip 4 sistem bence yeterli ama belki 1 adet sistem de yedek olacak şekilde üretim yapılabilir. Acil yada kriz durumlarında belli bir bölgeye takviye niteliği taşıyabilir.
Saygılarımla, Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

petibor

Bu animasyon alıntıları AESA radar olduğu şeklinde.  Bu radarlar gerçekten AESA radarmı bir daha soruyorum
Mesajı Paylaş

HDS

Evet AESA radar. Kafasının dönüyor olması AESA olmayacağı anlamına gelmiyor.  :)

@commandos, bu proje sanıyorum sadece mobil sistemleri kapsıyor. Sabit sistemlerin değişimi de peyderpey planlanacaktır. Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 16, 2016, 07:27 ÖÖ Last Edit: Ağu 16, 2016, 07:29 ÖÖ by petibor
Davulla zurnayla "başardık, bizde AESA radar yapabiliyoruz artık" demiyorlar peki.
Dakikalarca video yapmışlar özelliklerini anlatmışlar ama AESA demiyorlar.
Bu Tümosan'ın motor yapması, Kale'nin jet motorunu yapması gibi kilit bir başarı değil mi? Radar yaptık deyip AESA atlanır mı. Radar yapmak 10 kere başarı ise AESA radar yapmak 100 kere başarıdır.
Yani bu garipliği enteresan buldum. Aselsan bunu başarmış olsa AESA nın üstüne basa basa söylenmesi gerekirdi. Bu yüzden ben bu radarın modüllerinin ithal olabileceğini düşünüyorum.  Buda bu günün Türkiye si için radar yapmak sayılmaz eğer böyle ise.
Mesajı Paylaş

HDS

ÇAFRAD'da denmedi miydi? Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 16, 2016, 08:06 ÖÖ Last Edit: Ağu 16, 2016, 08:14 ÖÖ by petibor
Valla ben AESA ile alakalı hatırlayabildiğim tek şey olarak labaratuvarda  30 derece radar dalgalarının yönlendirilebilmesinin başarıldığı çalışmaların devam ettiği şeklindeydi. Ne zaman bu radar sinyalinin yönlendirilmesini filan başardılar o modülleri yaptılarda radar yapmaya başladılar ben o arayı kaçırdım o zaman.
Bir kişide biz AESA radar teknolojisini başardık neden demedi. Var mı bir haber kupürü yada Aselsan dergisinde haber yada video?
ÇAFRAD da olacak ama tağğ ne zaman olacak. Bu yüzden zaten o kadar takvimi var AESA yüzündendir yoksa ne var suiti yapmaya radar sorun olmasa. Mesajı Paylaş

commandos

Teşekkürler @HDS hocam. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

petibor

Ağu 17, 2016, 08:21 ÖÖ Last Edit: Ağu 17, 2016, 08:24 ÖÖ by petibor
Bence bu radarlar ya AESA  değil yada anladığımız anlamda henüz yerli değil, ihtiyacı karşılamak için mecburen yabancı modüller kullanılarak çözüm üretildi.
Ben bu kadar sessiz sedasız AESA radar üretmeye başladığımıza inanmıyorum. Mesajı Paylaş

swat

Peki bu radar AN-TPY-2 radarı gibi mi olacak? maksat o mu? Mesajı Paylaş

HDS

@petibör, Bahsettiğin radarın AESA değil PESA mı olması? Pasif Elektronik Tarama gibi mi? Mesajı Paylaş

petibor

Radarlardan o kadar anlamıyorum.
TRS 22 ler gibi işte bildiğin normal faz dizin radar dır.
Yani AESA ise modüller ithaldir
Çünkü bu ilan edilirdi başarılmış olsaydı

Mesajı Paylaş

HDS

Ama zaten T/R modüllerin imalatına henüz başlamadılar ki. Süreç halen devam ediyor. Mesajı Paylaş

ocay

Balistik füze tespit yeteneği de olacakmış EİRS'de.

ASELSAN Silah Tespit Radarı ise EIRS ile aynı özellikte GaN AESA Radarı olacakmış

Kalkan'ın yeni jenerasyonu için de imzalanan kontrat var. Radar'ın daha da millileştirilmesi ve isteğe bağlı ölçeklendirilebilir olması isteniyormuş.

Mesajı Paylaş

anafor2016

"ASELSAN Silah Tespit Radarı"

Bu havan tespit radarı mı? Mesajı Paylaş

müstafi

Silah tespit radarı havan tespit ve topçu tespit olmak üzere 2 tip. Havan tespit milli imkanlarla üretilip envantere alındı, Cobra muadili topçu tespit radarı ise geliştirme aşamasında İdef 2017'de prototip gösterimi yapılabilir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter