TUSAŞ Milli Muharip Savaş Uçağı Programı (TF-X)

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

@tomcat;   beynini  matematik temelli temel bilimler yerine dogmalara ve şeyhlere emanet eden mühendis, bürokrat,hukukçu,asker ve diğerlerinden yeterince ağzımız yanmamış gibi saf saf (veyahutta insanları saf yerine koyarak) yazıyorsunuz.

Atatürk,milli politika veya soyut ilimler  üzerine mevzularda Karşıma böyle Atatürkle ilgili yan yan konuşanlar çıktımı tatava yapma gereği duymuyorum şahsrn.

Sıkıştımı diğerlerine benzeyen büyüğünüz demek ki meseleyi tam özümseyememiş. Bir nevi takiye yapmış..   biz yan çizmeyiz, acabalı konuşmayız.. temel şartlar sağlanmadan üstüne hiçbir şey inşa edemezsiniz.

Tamam adam iyi bir mühendis olabilir, formülleri filan ezbere bilebilir, problem çözebilir... ancak bu kabiliyetini ailesinin,devletinin ve milletinin yerine sakallı bir ucubeye emanet ediyorsa zaten işe yaramaz.. bir gün gelir  ailesi dahil satar  şeyhi ne diyorsa onu yapar..

Bunlarla iş tutmaya alışık olanlar da aradan zaman geçer unutulur, tekrar gemimizi yürütürüz demesinler..  o gemilerin hepsi batmaya mahkum..

Bu devlet Türk milletinin devleti, bu millet Türk milleti.. ve kurucusu da Atatürk'tür.   Devlete ve millete hizmet kademesinde olan memur ve yöneticiler evvela bunu özümsemeli. Başka yolu yok.. olmuyor.. yeterince gördük. Mesajı Paylaş

TULGA

1 sayfa dolusu siyaset ve tarihsel deşarj sonrası konuya dönecek olursak;

Olası Abd CAATSA yaptırımları devreye girerse F-110 motor etrafına öreceğimiz TFX için 32 bin lbf'dan aşağısı kurtarmayacak denilen motor için kiminle kaç lbf'lık bir motor anlaşması yapılabilir dersiniz?

Var mı buna uygun bir opsiyon veya alternatif?

İngilizler ile 32 bin lbf'lık bir motor söz konusu olur mu? Olur derseniz bu yeni motorun IP haklarını verir mi?

EJ ile zaten olmayacağı konuşuldu. Daha da önermem onu. Başka var mı?

Rus ve Çin ile zaten böyle bir işe girilmeyecek. Konubaşlığında bununla ilgili yeterince mesaj var zaten.

Peki TFX'in motorunu kiminle 32 bin lbf civarında bir itki gücüne haiz olarak yapabileceğiz ki F-110 motoru etrafında uçağı örmeye çalışıyoruz? Malum Abd yaptırımları sonrası F-16 harbe hazırlık ekipmanlarının bile tedarigi şüpheli. Bu iş nasıl olacak? Mesajı Paylaş

tomcat

Sayın Dum,

Bu grubu, konuyu böylesi mesajlarla meşgül ettiğim için özür dilerim. Fakat her ne kadar çok eleştirsem de bir tarafından mensubu bulunduğum fikriyata yönelik aşağılama ve iğnelemelere cevap verme ihtiyacı duyuyorum. Amacım sizi haksız çıkarmak, bir şekilde cevap yetiştirmek değil. En azından beni, benim gibi düşünenleri anlayın, insaf edin buna göre biraz kalbinizi yumuşatın isterim.

Ben 20 yaşıma kadar cumartesi pazar günleri gazete bayiine Cumhuriyet gazetesi almak için kilometrelerce yürüyerek büyüdüm. Sendikacı ve sonuna kadar sol ve burada sıkıca savunulan değerlere sahip bir ailede. İlk gençliğim aptal ve aşağı gördüğüm dindarlara çemkirmekle geçti. Ama hiçbir zaman Tanrıya ve dinime de saygısızlık etme aşamasına gelmedim.

Dindar denince dogmalara, şeyhlere tabi olan yönünü doğrultamayan aptal insanlar tahayyül ediliyor. Bu insanların hepsi aynı tartıya koyacağınız, aynı ağırlık, kalite ve görüşte insanlar değil.

Nuri Kurtcebe'nin karikatürleri ile büyüdüm ben çarşaf içine çizilen yılanlar mı dersiniz, kafadaki çöpün içine boşaltılan kelime-i tevhid hattı mı dersiniz. Bu mu aradığımız iyi, ideal? Maalesef tüm insanlar genelliyoruz, aynı muameleyi yapıyoruz. Eşim ortodoks hıristiyan idi ve sonra İslamı seçti, o tesettürlü haliyle üzerine tükürdüler. Bu mu ilericilik, bu mu çağdaşlık? Afganistan mı ahlaklı, ilkeli dürüst İngiltere mi? Bence cevap kesinlikle İngiltere olmamalı. Bütün çıkarımlar maalesef genelleme ve önyargı üzerine kurulu.

Japonya'da doktora yapan ve şu an savunma sanayiinde üst bir projede idealist bir şekilde çalışan bir arkadaşımın yine İslamı seçen hıristiyan eşi diş hekimliği fakültesine örtüsü var diye alınmadı. Ağlattılar kızı. Atalarımız bunun için mi çarpıştı, can verdi Yunana, Fransıza, İngilize karşı. Bu mu çağdaşlık?

Ülkemi seviyorum, benim gibi düşünmeseniz de hepinize kardeş ağabey gibi bakıyorum ama dindar olalı beri ailemden, çevremden çekmediğim kalmadı. Zamanla durulduk. Burası bunların konuşulacağı, kişisel özellerin açılacağı yer değil belki. Ama sürekli aynı aşağılamadan, genellemeden bıktım artık.

Allah aşkına rüşvet sebebiyle kuvvet komutanımız er statüsüne düşürülmedi mi, Ergün Göknel ve benzerleri hangi fikrin/görüşün adamıydı.

Tamam dindarlar da çürümüşlük eleştirilecek nokta çok ama bu başkalarında aynı hatalar yok, yada onlar aynı hatalara düşmüyor, düşmeyecek değil.

Saygılar,

Mesajı Paylaş

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

Bundan sonra Cumhuriyetimizin ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e uzanan hakaretlerde bulunanlar herhangi bir uyarıda bulunulmaksızın forumdan uzaklaştırılacaktır.

Lütfen forum yönetiminin ifade hakkı konusundaki hoş görüşünü istismar etmeyiniz? Mustafa Kemal Atatürk her türlü siyasi tartışmanın üzerinde olan bir konudur.

Saygılarımızla. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

"Afganistan mı ahlaklı, ilkeli dürüst İngiltere mi? Bence cevap kesinlikle İngiltere olmamalı."

Bunu acar misiniz?  Gercekten merak ettim, anlamaya calisiyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Fearlessleon

Haz 26, 2019, 10:41 ÖÖ Last Edit: Haz 26, 2019, 10:44 ÖÖ by Fearlessleon
Sayın tomcat, bakınız biz size demedik ki çağdaşlık müslümana, başörtülüye saldırmak vs.

Demedik ki afganistan ahlaklı, ingiltere dürüst.

Bunlar zaten konuştuğumuz şeydende alakasızlar. Ama siz Olmayan söylemlerimizi varmış gibi gösterip bunlara saldırıyorsunuz. Fikir birliği yaptığınız kişiler gibi bu söylemlerle kendinizi haklı kılmaya çalışıyorsunuz veya bu safsatalara gerçekten inanıyorsunuz. Bizim savunduğumuz Cumhuriyetimizin ilkeleri ve Atatürkçülük. Mesela laiklik ilkesi, devlet işlerine dinin karıştırılmasını engeller, çünkü bu devlet işleri devletin bekası içindir, din bundan daha önce gelemez. Çünkü din kul ile Tanrı arasındadır. Aynı laiklik ilkesi aynı zamanda senin dinini özgürce yaşaman içinde var. Özgürce yaşa diye var cumhuriyet ve bütün bu ilkeler.

Cemaat, tarikat olayı var. Bu tamamen devleti birilerine peşkeş çekmek, devlet kadrolarını satmak, birilerinin çıkarlarına hizmet etmek demek. Bu hainliğin en üst seviyesi.

Herkese kutuplaştırılmadığımız, özgürlüğümüzün elimizden alınmadığı, insan olduğumuz için değer ve saygı gördüğümüz, laik, Atatürkçü, Cumhuriyetin bir çivisinden bile taviz vermemiş bir Türkiye diliyorum. Mesajı Paylaş

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

Şu andan itibaren paylaşılan konu dışı tüm mesajlar silinecektir. Bu başlık bu tür tartışmaların yer alacağı bir polemik bölümü değildir.

Saygılarımızla. Mesajı Paylaş

Eray

Konu üzerine Sayın Temel Kotil ile bir söyleşi yapılmış merak edenler izleyebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=jVVHDym9gec&t=39s Mesajı Paylaş

Karabasan

İsmail Demir "Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir. MMU'nun A, B, C modelleri gelebilir. F-35 konusunda olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var. Olanda hayır vardır deriz yolumuza devam ederiz." açıklamalarında bulundu.

MMU Projesinde hayalperest olmadığımızı ve BAE Systems ile danışmanlığınızın devam ettiğini belirtirken İngiliz TEMPEST projesinde alt sistemler alanında ortaklık olabileceğini açıkladı. MMU'nun 2026 yılında olması planlanan ilk uçuşunun 2026 yılından 2025 yılına çekilmeye çalışıyor. Demir; "dost ve kardeş ülkelerle irtibattayız. Proje çok uluslu bir yapıya dönebilir. Motor yolculuğumuz başladı. Seyir füzeleri için jet motorumuz envantere alınacak."
https://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-baskani-ismail-demirden-onemli-aciklamalar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

orko_8

...Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir...

https://www.youtube.com/watch?v=aXQ2lO3ieBA Mesajı Paylaş

Havuc99

Satır arasında güzel bir haber var bunca sene gecikmeden sonra kalenin motoru envantere girecek. Yaklaşık bir sene önce Kale gurubu daha büyüğü için çalışmalara başladıklarını söylemişti. Eğer motor yine turbojet ise 3 (süre tahmin) sene sonunda gezginin motoru hazır olacaktır.
Mesajı Paylaş

onkomd

@orko
Video süper Mesajı Paylaş

ozbey

döndü,  dolaştı ve dediğime geldi  yine.

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=30.600

bazı  tahminlerim  çıkınca   şaşırıyorum,
şubat  ayında yazmışım  basamaklı  üretim  yapılabilir diye.  kimse  eleştirmeye  bile gerek görmemiş;  ama bilmişim işte.

Mesajı Paylaş

petibor

High Low dengesi bu durumda Low uçak yönünden etkilenecek F35 ile. Öyleyse müsteşar bu F35 sorunundan proje değişir dediyse daha low küçük bir model beklemek gerek. Bu işi modelle çözemeyiz bu modelle ortaya çıkacak yakınlıkla uçaklar değil basbayaği iki ayrı uçak ortaya çıkması gerek. Ama ben ne gerek var TFX yapalım LOW uçak çokmu lazım diye düşünüyorum amatör bakışla. F15 F16 ikilisinde mesela şartmı F16 hiç anlamamışımdır F15 yeterli bence F16 yı niye yaptılar. Tasarruf için yaptılar. Aman çok lazım ne tasarrufu Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter