TUSAŞ Milli Muharip Savaş Uçağı Programı (TF-X)

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

malpsoy

Mockup Almanya'da yapılacağı söyleniyor. Bilgisi olan var mı ? Mesajı Paylaş

ozbey

@hds Neydi Hocam? Hangi muhabbet?

hani  2013'ten bir gazete haberi paylaşmıştım.  "aslında bu günki ambargo  parça parça o  yıllarda başlamıştı"  demeye getirmiştim.
siz de "bizi  sanayi olarak  2013'teki kadar  ciddiye almazlar  bu gün"  demiştiniz.

o gün kısmen  hak vermiştim ben.
Mesajı Paylaş

petibor

Haz 16, 2019, 11:07 ÖÖ Last Edit: Haz 16, 2019, 11:13 ÖÖ by petibor
Türkün gücü

Mesajı Paylaş

murattekin

Putty, bi dur da! Bu bir maket. Gücü bununla kıyaslama? Daha ortada hiçbir şey yok Mesajı Paylaş
...

DelKu

Kore filmlerinde çok iş yapar tam onların seveceği dizayn. Mesajı Paylaş

TULGA

Buna da dijital kamuflaj uygularlar diye düşünmüştüm. Neyse ki Uçağın hatlarını ortaya çıkarmış bu renk. Yalnız bizimkilerin Atak 2'nin mock-up çalışması ile Almanların MMU mock-up'ı arasinda bile bariz detaylı çalışma farkı var. Mock-up bile olsa insanı fena heyecanlandırıyor. Ilk prototibi de görmek dileği ile hayırlı olsun. Mesajı Paylaş

petibor

Haz 16, 2019, 01:30 ÖS Last Edit: Haz 16, 2019, 01:37 ÖS by petibor
mock-up ında çevirisini yapmak gerek o zaman kadar biz model diyelim bu mock-up çok çirkin stealth den sonraki en kabul edilemez terim zorlaması. Ben böyle kelimeleri copy past yapıyorum  dilim dönmediğinden.

Bence bu model çok gurur verici hiç basite alınacak bir durum değil düşmanlarımız bunu model gibi görmüyor yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı gözlerinde.  

Bazı foto lar var kütük gibi alüminyum parçalardan oluşuyor model. Ne kadar ciddi emek var şaşırdım CNC de filan alüminyum işlemişler uçak imal eder gibi sanki. Cam elyafı filan olması gerekir gibi geliyor böyle şeyler bana. Baksanıza üstünde adam dolaşıyor
Bu modelin endüstriyel bir faydasıda vardır heralde tasarım aşamasında. Sadece bir fuar malzemesi değildir. Mesajı Paylaş

S_S

Uçak çok büyük şaşırdım dogrusu. Hürjet kısmında yazılan bir ileti var az önce gördüm. Hürjet ve MMU haricinde bir uçak projesi başlar mı fikriyle ilgili. Birkaç gündür benim de aklımda kendi F-22 mızı yapiyosak, yer hedeflerine odaklı bir model de yapilabilir. Biliyorum o kadar zengin değiliz ve o kadar mühendisimiz yok :).  Ama MMU hava üstünlük uçağı olarak kalacağını hesap edersek yerli F-35'e ihtiyaç var mı sizce? Mesajı Paylaş

Terra

Savtera Savunma Sözlüğünde mock-up. benzeş olarak Türkçeleştirilmiş. Mesajı Paylaş

zirfak

Uçak çok büyük şaşırdım dogrusu. Hürjet kısmında yazılan bir ileti var az önce gördüm. Hürjet ve MMU haricinde bir uçak projesi başlar mı fikriyle ilgili. Birkaç gündür benim de aklımda kendi F-22 mızı yapiyosak, yer hedeflerine odaklı bir model de yapilabilir. Biliyorum o kadar zengin değiliz ve o kadar mühendisimiz yok :).  Ama MMU hava üstünlük uçağı olarak kalacağını hesap edersek yerli F-35'e ihtiyaç var mı sizce
by@SS

MMU zaten tasarım aşamasında çok rollü olacağı söylenmişti. Son gelişmelerden sonra sanırım mmu işi en az 2 blokluk üretim şeklinde olacaktır. F110 motorlu özgür projesindeki radar iyileştirmeleriyle ortaya block1 kısmı(en azından 4.nesil olur) çıkar ki bunu f4 lerin yerini almak üzere bombardıman uçağı olarak kullanırız. geliştirilmiş yeni motor ve geliştirilmiş yeni aesa radarla 5. nesil uçağımız hazır olur . Bu edindiğimiz tecrübelerle gerekirse 6.nesil işine de o zaman bakarız.Ama bunlar için devlet iradesi lazım Mesajı Paylaş

BETONBEY

MMU için yapılan görev tanımında ve isterlerde biraz değişme var galiba...

F-35 tedarikinde çıkacak muhtemel sorunlar üzerinden daha geniş bir görev tanımı oluşturup buna yönelik proje isterlerin de değişiklik yapıldığı konuşuluyor.

Uçağın boyutunun büyümesi, hızının azalması misal, süper cruise var. Hava üstünlük uçağından ziyade çok rollü kullanıma bir dönüş var...
Mesajı Paylaş

TolgaHM

Temel Kotil;

- İlk uçuş 2025
- F35 ayarında olacak.

Mesajı Paylaş

TULGA

Yok hocam fuarda Temel Kotil bizzat açıklama yaptı.

- 2023 hangardan çıkış.

- 2026 İlk uçuş.

- 2029 İlk teslimat.

@Betonbey;

Hocam bu saatten sonra yapısal değişikliğe gidileceğini sanmam. Acil uçak ihtiyacı var önümüzdeki 10-15 yıl için. Gövdenin F-35 gibi kalınlaşması, hızın düşürülmesi gibi ister değişiklikleri yüzünden proje daha da ileri tarihe sarkabilir. Üstelik TFX'in ana hedefi F-16 yerine düşünülen hava hakimiyeti odaklı bir proje. Bu nedenle ben ister değişikliğini olası görmüyorum.

Umarım biran önce gövdeye başlanır. Bu işin altından kalkabilirsek gerçekten büyük iş başarmış olacağız. Mesajı Paylaş

murattekin

Durur durur 2024'te yapısal değişiklik isteriz. Mesajı Paylaş
...

Teknisyen

Eğer bir değişiklik yapılacaksa Amerika'dan gelecek pilot ve bakım ekibi beklense iyi olur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter