Macaristan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Ara 08, 2017, 05:57 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Macaristan, MEDEVAC İstiyor

Macaristan, gelecek yıl göreve almayı hedeflediği üç adet ikinci el çok rollü askeri nakliye ve tıbbi tahliye (medevac) uçağı tedarik etmek istiyor. Tedarik, Macar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Tibor Benkő'nun açıkladığı iki aşamalı bir planın ilk adımının bir parçası olacak. Program, ülkenin 10 yıllık Zrinyi 2026 tedarik planı kapsamına giriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/macaristan-medevac-istiyor/5265/1 Mesajı Paylaş

nokta

H145M'ye Yeni Kullanıcı

Macaristan Savunma Bakanlığı, ülkenin askeri modernizasyon programı kapsamında 20 adet H145M siparişi verdi. Sipariş verilen helikopterler, yine Airbus'ın geliştirdiği HForce silah yönetim sistemine sahip olacak. Airbus, anlaşma kapsamında helikopterlerle birlikte geniş bir eğitim ve destek paketi de sağlayacak.

3,7 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip olan H145M, silahlı keşif görevleri de dâhil olmak üzere birçok görevi yapabilme kabliyetine sahip. Macaristan'ın tedarik edeceği helikopterler, askerlerin halatla helikopterden inebilmesine olanak sağlayacak sisteme, yüksek performanslı bir kameraya, ateş destek ekipmanına, balistik korumaya ve elektronik harbe karşı önleyici ekipmana sahip olacak. Platform, HForce silah sistemi sayesinde havadan satha ve havadan havaya mühimmatları da ateşleyebilecek.

İki adet FADEC'li Safran Arriel 2E motoru ile tahrik edilen H145M, pilotun iş yükünü de azaltan dört eksenli otopilota sahip Helionic sayısal kokpit ekipmanı ile donatılmış. H145M'nin düşük akustik izi, helikopteri sınıfındaki en sessiz helikopterlerden biri hâline getiriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/h145m-ye-yeni-kullanici/6595/1 Mesajı Paylaş

nokta

Macaristan Havan Arayışında

Macaristan, havan toplarını değiştirme kararı aldı. Macaristan Milli Savunma Bakanlığı, bu kapsamda 81 milimetre havan topu ihalesi açtı. Envanterindeki 50 adet Sovyet üretimi 82 mm BM-37 havan toplarını yeni nesil sistemlerle değiştirmek isteyen Macaristan, 40 adet kesin alım kararına ek 20 adet opsiyon belirledi. Havan topları ile birlikte 24 adet de atış kontrol sistemi ve gerekli lojistik paket de talepler arasında. İhalede ayrıca 28 bin adet yüksek infilaklı (HE), 7 bin 500 aydınlatma, 2 bin 500 duman, 400 eğitim, 120 adet talim mühimmatı ile 36 adet iç kesiti görünen sınıf eğitim mühimmatı da tedarik edilecek.

Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen bu havan topları, 3 kilogramlık mühimmatları 3 bin metreye gönderebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/macaristan-havan-arayisinda/6741/1 Mesajı Paylaş

Terra

Leopard 2A7+ Macaristan topraklarında

Macaristan, Almanya'dan sipariş edilen ilk Leopard tankını ve PzH 2000 obüsünü 21 Mayıs'ta yapılacak olan Ulusal Savunma Günü'nde sergilemek üzere teslim aldı.

Macaristan Savunma Bakanlığı ile Alman Krauss-Maffei Wegmann firması arasında 19 Aralık 2018 tarihinde 565 milyon doların üzerinde tutan bir maliyetle 44 Leopard 2A7+ Ana Muharebe Tankı ve 24 PzH-2000 kundağı motorlu obüsünün satışını kapsayan bir sözleşme imzalanmıştı. Leopard 2 tankları uzun yıllardır hizmette olan Sovyet dönemi T72 tanklarının yerini alacak.

Bunun yanı sıra Macaristan eğitim amaçlı kullanılmak üzere KMW stoklarından 12 adet Leopard 2 A4 tankı da tedarik edecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/18/leopard-2a7-macaristan-topraklarinda/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter