Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Silah Envanteri

Başlatan TEORI, Eki 16, 2015, 04:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

trakya_forever

Eyl 13, 2021, 07:15 ÖÖ Last Edit: Eyl 13, 2021, 07:37 ÖÖ by trakya_forever
Bu arada 2021 in ilk 6 ayında kamu borçlarını 13.3 milyar Euro (faizler hariç) daha arttırmayı başarmışlar. Pandemi etkisi geçene kadar borçlanabildikleri kadar borçlanacaklar kimse kimseye ses etmiyor zira. Sonra TROYKA Haydarı çeker. Bu gidiş gidiş değil. Böyle bir millete kendi bütçeni yapabilirsin, Uluslararası piyasalardan borçlanabilirsin demek fazla lüks.

AB üyesi, EURO bölgesi üyesi bir ülkeye ne halin varsa gör denmez denemez ama bu kez süreç 7-8 yıl değil, 20 yıl sürer. Artık özelleştirilip para edecek pek bir şey de kalmadığına göre tüm kısıntı genel bütçe üzerine olacaktır.

Askeri olarak ABD güdümüne girmeye başlayan Yunanistanı kontrol altında tutmanın yegane yolu da budur diye düşünmekteyim. Yunan basınında da sık sık Miçotakis hükümetinin kreditörlerin kapısını tekrar çalacağı yazılıp çiziliyor. Zira o çalmazsa kapıyı kırıp içeri onlar girecek birkaç yıla. Yunan Hükümeti imza altına aldığı bütçe taahhütlerini yerine getirebilmekten çok çok uzak. Mesajı Paylaş

@r@gorn

Yunanistan ellerindeki 38 f16 b50 yi b50+ olacak şekilde yükseltme paketini yarın meclislerinde onaylayacakmış. Onay paketinin geçmesi bekleniyor. Bu paket ile sniper podlarının da alınması dahilmiş.

Son zamanlardaki aldıkları ya da almaya karar verdikleri silahlar hep kritik noktalardan.

Ağır sınıf torpido, spike nlos, mevcut apachelerin (ki aviyonikleri çok eski bunların) modernizasyonu, f16 b50+, f16v modernizasyonları,  Rafael ile meteor ve scalp alımları, İsrail ile yaptığı eğitim anlaşması. Sırada yeni fırkateyn alımı ve mevcutların modernizasyonu konusu var. Mesajı Paylaş

trakya_forever

Bunlar aslında Yunanistan'ın 10 yıl gecikmiş planları. Bütçelerine el koyulunca yapamadılar. 2019 ile birlikte tekrar uluslararası piyasadan borçlanma izni ve bütçe yapma hakkı alınca yeni gelinin fermuara saldırdığı gibi saldırıyorlar.

Bütçeleri devasa açıklar vermeye devam ediyor. Son 19 ayda 27.25 milyar Euro bütçe açığı verdiler. Bunun için artık diğer ülkeler gibi devlet tahvili ve iç piyasa için bono satarak borclaniyorlar.

Öte yandan kreditorlere olan borclarida yine uluslararası piyasadan borclanarak ödüyorlar. Borç kar ile ödenir zira bütçe açık veriyor.

Bir de bunun üzerine aşırı silahlanma işi biniyor.

Komşu aynı komşu. Değişen hiçbir şey yok Değişme ihtimali de yok. Mesajı Paylaş

trakya_forever

Cipras, Micotakis hükümetini silah alımlarıyla ilgili pek eleştirir oldu bugünlerde. Türkiye ile silah yarısına girmenin hiçbir faydası yok, kravat alır gibi uçak, gemi aliyorsunuz ülke bu haldeyken demiş. Yunan seçimleri yaklaştikca ana muhalefet ekonomi ve silahlanma üzerinden Yunan hükümetine daha da fazla yürüyecek bu belli oldu. Mesajı Paylaş

Mermi

Yunanistan haddinden fazla askeri harcama yaptı. Bizim 40 Viper ve 80 modernizasyon projemiz olursa çok zorlanmadan Yunanistan'ın hamlesine cevap vermiş oluruz. Bu onlar için çok üzücü olur. Mesajı Paylaş

korat

Eki 10, 2021, 05:15 ÖS Last Edit: Eki 10, 2021, 05:27 ÖS by korat
Çipras bu konuda haklı 2.9 milyar euro belharra lar için deniyor, Rafale 6 ek siparişle 3 milyar Euro yu aşmıştır israil ile yapılan eğitim anlaşması 2 milyar euro civarı hepsi hazır alıma dayalı anlaşmalar kredi finansmanı da kullanılmıştır uzun vadeli kredidir maliyetleri belki 10 milyar euroyu aşıyordur belki yunanistan bu harcamalar ile batmaz ama yunanistanın savunma sanayini kriz öncesindeki gibi ayağı kaldıracağız lafları da havada kalıyor. Neredeyse tüm büyük projelerinde yunanistan savunma sanayi kurmak için bir geri dönüşüm yok görünüyor.  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

trakya_forever

Hocam ek 6 Rafale için 1 milyar Euro okumuştum bir yerlerde. Fransa'nın teklifindeki Belharralar zayıf. 8 ASM, 16 VLS ( Aster 15-30) quadpack olmuyor. ECM  yok, RAM yok, CİWS yok. Yunan isterleriyle imza altına alınacak gemiler adet başı 1.2-3 milyar Euro olur. Mesajı Paylaş

Mermi

Biraz ucuz olsun deyince çok şeyden fedakârlık etmişler. Geminin radarı güzel taktik hava resmi açısından. İspanyol dan Alvaro de bazan al daha güzel bu gemiyi alacağına. Mesajı Paylaş

KARACI

Eki 10, 2021, 06:22 ÖS Last Edit: Eki 10, 2021, 07:11 ÖS by KARACI
 İspanya'dan alacaklari sadece silah olurdu, Fransa'dan siyasi destek, Turkiye'ye karsi askeri olarak ortak reaksiyon, exocet-scalp-meteor gibi muhimmat turlerine muhtemelen yuksek adetlerde erisim gibi bir nevi yeni bir muttefiklik anlayisi icine girdiler. Bu, biraz anlam olarak olmasa da askeri olarak Turkiye-Azerbaycan ittifakini andiriyor.
 Ben, Belharra-Rafale gibi alimlarindan ziyade İsrail ile havada yapilan egitim anlasmasindan daha cok huylandim en basindan beri. Umarim İsrail sadece bunlari yolmak icin girmistir bu ise, taktik-egitim- EH-doktrin gibi konulara girmisseler bu uzun vadede problem yaratabilir. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

trakya_forever

Eki 11, 2021, 06:39 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2021, 06:42 ÖÖ by trakya_forever
Yunanı da anlamak lazım. Bazı Yunan adalarının en uzak noktalarının Türk ana karasına olan yaklaşık uzaklıkları. Ha düşman menzildeyse sen de mezildesin unutma derler. Haklı ama benim arkamda koca bir kara parçası var. Bitmeyecek bir lojistik var. Kuzeyden-güneye 550 km den uzun bir hattan bahsediyoruz. Bu adaların savunulması imkansız, bir savaş anında lojistik olarak desteklenmesi imkansız. Değil Yunanistan, dünya üzerinde bunu tam manasıyla başarabilecek bir ülke olduğunu sanmıyorum. Biz tam manasıyla, bu adaları da kapsayacak bir hava savunma şemsiyesi kurduğumuz anda oyun tamamıyla biter. Game Over.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter