Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Silah Envanteri

Başlatan TEORI, Eki 16, 2015, 04:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

korat

Yunanistan maliye bak. yapılan açıklama ile dün itibariyle ELBO hisseleri el değiştirmiş. Bakalım ortaya ne çıkacak. Elbo nun ilk el değiştirmesi değil fakat geçen sefer ki bayağı ilginç olmuştu. Yunanistan ın hırslı boyunu aşan silahlanma programları döneminde leo 2A6 üretiminden önce özelleştirilmiş 170 tank üretimi bitip yunanistan bütçesinin bu harcamaları devam ettiremeyeceği ve devamının gelmeyeceği anlaşılınca borçları ile beraber tekrar kamulaştırılmıştı. Tebii birilerinin bu işlerden iyi kazandığını söylemeye gerek yok.

Bir kaç defa daha özelleştirmeye çalıştılar fakat sonuç alınamamıştı şimdi İsraillilerin teknoloji transferi ile artık yunanistan için elzem olan neredeyse 60 lardan kalan kara araçlarının değiştirilmesine yardımcı olacaklarını kar etmeye başlayınca da hisselerini satmaya çalışacaklarını düşünüyorum.      Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

trakya_forever

#316
Mar 05, 2021, 04:41 ÖS Last Edit: Mar 05, 2021, 04:43 ÖS by trakya_forever
Yunanistanın bu yılın ikinci yarısında yeni fırkateyn alımı, mevcut 4 fırkateynin modernizasyonu, belki ara platform alımı vb. konuda karar vermesi bekleniyor. En merakla beklediğim karar şu an için bu komşu tarafından. Özellikle yeni platform seçimi konusu ABD-Fransa arasında ciddi bir rekabete sahne oluyor izlenimi var. İster istemez maliyet/kabiliyet yanında siyasi de bir karar olacak. Tabi eğer yeni platform alımına karar verilirse. Her şey muamma şu an için. 4 platform için 5 milyar dolara yakın rakamlar telaffuz ediliyor. Çok büyük para. Bizim için bile çok büyük meblağ ki 2020 GSYİH si tahminen 190-200 milyar dolar civarı olacak, bugunlerde açıklanacak, bir ülke için devasa bir meblağ.

Yunanistanın silahlanma ve/veya para harcayıp yerli savunma sanayi kurma gibi durumları için genel ekonomik durumuna bakmak lazım. Dediğim gibi 190-200 milyar dolarlar civarı olan bir ekonomi ve Kamu Borcu/ GSYİH oranında yaklaşık %200 üzeri oranı ile  Japonya nın ardından ikinci sırada geliyor ( dikkate alınmayacak, veri güvenirliği olmayan bazı 3. dünya ülkeleri harici).

Yunanistanın Euro cinsinden Kamu Borcu son açıklanan resmi verilere göre şu şekilde ki mevcut daha fazla genelde birkaç milyar Avro fazla verdikleri (vergi ödemeleri sebebiyle) Ocak ayında pandemi etkisiyle 1.6 milyar Euro açık verdiler. Grafik 2020 sonu itibariyle
Genel borçlulukta kriz öncesini aşmış durumdalar. Tabi bu kez mevcut borcun niteliği daha farklı. Bakmayın Yunanların ağlandığına Troyka nın krizde Yunana yaptığı iyiliği baba oğluna yapmaz. Tabi onlarda Yunanın kara kaşına kara gözüne yapmadılar. Total borcun yüzde 60 ı Alman ve Fransızlara idi. Hem bu borcun ödenebilir olmasını sağlamak hem de küresel kriz zamanı bunun bir domino etkisi yapıp diğer kırılgan AB ülkelerine sıçramasını engellemek için yaptılar.

100 milyar Euro ya yakın ana borç ve faiz silindi. Bunlar genelde Avrupa daki emeklilik fonlarına ve Yunanistana yükselen tahvil faizlerinden dolayı borç vermek için sıraya giren küresel ölü öpücü fonlara idi. Arkasından Yunanistan devletinin uluslararası tahvil piyasasından borçlanmasını yasakladılar ve kalan tüm borcu üzerlerine alarak çok çok düşük faizler ve uzun süre ile yapılandırdılar. 3 pakette 260 milyar Euro borcu üzerlerine alıp 2018-2060 yılları arası ödenmek koşuluyla 322 milyar Avro olarak Yunanistanın önüne koydular. Bedava faizle tabiri caizse.

Son bir iyilik olarak Yunanistan 2018 Agustosunda kurtarma paketinden çıkarken, 2023 yılında ödenmeye başlaması gereken 96 milyar Avro tutarındaki borç paketinin ödeme tarihini 2032 yılında başlanmak üzere ertelediler. Tabi faiziyle birlikte ve bu kez faiz biraz daha yüksek oldu o 2018 deki sıçramanın temel unsurlarından biri bu.

Bizim Yunan dostlarımız 2018 sonuna doğru programdan çıktılar ve yarı bağımsız bir şekilde bütçe yapmaya başladılar. Çünkü yılda 3 kez hala, 2060 a kadar sürecek bu süreç, Troyka temsilcileri gelip kontrol ediyor direktifler veriyor bütçe hakkında. Yani aslında hala tam bağımsız bir bütçeleri yok.

Tabi programdan çıkınca Yunanistan tahvil piyasasına tekrar döndü ve borçlanmaya başladı. Özellikle de pandemi ve silahlanma ile borç yeniden artmaya başladı ve yeni rekor ile 374 milyar Avro seviyesine geldi 2020 sonunda.


Aslında dediğim gibi bir denetim mekanizması ve Yunanistanın taahhütleri var. 2023 e kadar yılda %3.2, 2023 ten sonra 2060 a kadar her yıl %2 bütçe fazlası verip borçlarını azaltmayı taahhüt etti ama ne 2019 da ne de 2020 de bunu yapamadı. Yapamayacakta sebepleri çok.

2019 da vergi indirimleri vs yapınca Troyka zıpladı aslında. Ard arda uyarılar gelmeye başladı ama 2020 bütçesini allayıp pullayıp yedirdiler. Tabi geçen sene de Covid vurdu. Kimse ses etmiyor şu anda. Fakat pandemi sonrası o cenah tekrar karışmaya başlar kaçarı yok. Yunan salgın zamanı kadar rahat olamaz.

İşte silahlanma programlarını 2030 a kadar yapmalarının esas sebebi Troykadan ertelediği borcun ödemesinin de mevcutların ve geleceklerin üzerine eklenecek olması. 2018 de başlayan ödemeler, mevcut borçlandıkları ve 2032 de gelecek ile onlar da biliyor 2030 larda nefes dahi alamayacaklarını.

Tabi bu iyimser bakış açısı. O tarihe kadar sürdüremeyeceklerini onlarda bildikleri için en erken nasıl silahlanırız bunlar tekrar gırtlağımıza çökmeden evvelin derdindeler.

Yani Avrupa medeniyeti bazı konularda Yunanmış, Bulgarmış gözünün yaşına bakmaz. İşte maske, aşı konularında gördük. Para konusunda hele hiç bakmaz. Yunanın elinde neyi varsa topladılar, para olarakta ne kurtarırızın derdindeler.

Yunanistanın ikinci bir şansı yok, bu borç ve mevcut ekonomiyle silahlanma yarışına girmesi ahmaklıktan öte birşey değil. Sürdüremez. Heleki AB nin uğraşması gereken İtalyan ekonomisi gibi devasa bir ekonomi olacakken yakın gelecekte.

İşte Fransa desteği, kolaylık sağlaması biraz yol açıyor. Enerji kaynakları gibi görünse de esas mesele Libya özelinde bizim Afrika açılımımız. Libya ya bulaşmasaydık Yunan Fransa dan bu desteği zor görürdü. Bam teline bastık Fransızların.

Mesajı Paylaş

Topgun

Yalnız bu yunan, Amerikadanda benzer desteği görüyor şu an. Son açıklanan hibe paketi bir hayli yüksek yeküne sahip. Sevenimiz çok maşallah... Mesajı Paylaş

trakya_forever

Hocam Yunanistan üzerinde ciddi bir ABD/AB çekişmesi olacak gibi duruyor. Bunun olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da olacaktır. Hepimiz ABD nin bir yere yerleşme/çökme tarzını biliyoruz. Bu adamlar siyasi ya da ekonomik yolları asla kullanmıyorlar. Direk askeri olarak giriyor ve yerleşiyorlar. O vakitten sonra iç ve dış politikaya müdahale etmeye başlıyorlar. Tüm ekonomik ve dolayısıyla politik bağımlılığını AB ye vermiş bir Yunanistan da ABD nin hakim güç olmasını Fransa başta olmak üzere AB nin kalantorları asla istemeyecektir. Süreç içerisinde fillerin tepişip, çimenin ezildiği bir duruma evrilme olasılığı çok yüksek bu işin.

Yunanistan Devlet borcunun içeriği, kimlere olduğu ve yıllara göre ödeme projeksiyonu 2020 sonuna göre. Ekonomik bağımlılık her şeydir. ABD nin şu an yaptığı AB içerisinde aslında tam bir işgal girişimi. Bunun sonuçları olacak kaçınılmaz.

Mesajı Paylaş

KARACI

  Silah işi başka, para-siyaset işi başka iş. Ab ile ABD arasında bir çekişme var bu konuda evet ama bu kadar silah, üs ve asker mutlaka bir gün birilerine karşı kullanılacak. Düşünmemiz ve davranmamız gereken asıl konu bu. İşin siyasi kısmında ise bizim işimize daha fazla gelecek olan Yunan'ın Ab'nin elinde kalması olur. Ab Türkiye ile çatışma istemez, kaçınır, Abd'nin sağı solu belli olmaz. Bir de arka çıkarsalar bizim bunu ciddiye alıp düşünmemiz gerekir. Bizlik bir şey yok dersek acı çekeriz. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

OPTIMUS

Tassaruf amaci ile 105 mm topla techiz Yunan Leopard 2A4 ve Leopard2A6HEL

https://t.co/Qk2ZVCkQQ8?amp=1 Mesajı Paylaş

OPTIMUSYunan Hava Kuvvetleri rengi ile RAFALE. Kanardlarin altindaki boyanan bayrak yabanci degil. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#322
Mar 22, 2021, 08:28 ÖS Last Edit: Mar 22, 2021, 08:31 ÖS by OPTIMUS
Teslim edilen ucaklardan 60 parca sökülmüs. Yunan isterlerine uyarlanmis, son 45 gün icerisindeki yapilan 1050 ucus saati sistemden silinmis sekilde teslim edildi. Ucaklar 360 ucus saati sonra bakima girmek zorunda.

Mesajı Paylaş

putty

#323
Mar 22, 2021, 08:30 ÖS Last Edit: Mar 22, 2021, 08:38 ÖS by putty
Önleyici harekât hakkımız doğar bu anormal tedarik karşısında;
Fransa nın modern mühimmat cephaneliğini kullanma kapısı ardına kadar açılacak bu uçaklar ile. En küçük krizde uçaklar dolusu cephane tedbiren kriz bitene kadar Yunanistan a taşınacak belkide. Bence sinir bozmak için önleyici tedbir olarak uçakları vurmakla tehdit etmemiz gerekir gelmeden önce. Çünkü bu uçak tedarik programı değil Fransa bize karşı kendi arsenalini paylaştı böyle bir şeyi kabul edemeyiz bu uçak almak demek değil. böyle bir kaç ay içinde bunca uçak satışı hayatın normal akışına aykırı burada belliki bize bir kötülük gayesi var denge bozuculuk var.  Böyle fütursuzca denge bozucu bir hamleye S300 krizindeki gibi bence önleyici harekat hakkımız doğar. Böyle izahlandırıp tehdit edebiliriz gerilsinler biz uykusuz kalacağımıza onlar uykusuz kalsın. En azından dışişleri yada genelkurmay "...bu uçak tedariğini normal bir uçak tedariği olarak görmüyoruz bu alel acele normal olmayan süratteki iki ülke arasındaki askeri dengeye saygısız şekilde bariz kötü niyetli askeri desteği değerlendirip layık olan önleyici tedbiri alacağız" demesi gerek. Düşünsünler ne önlemi alacağımızı Mesajı Paylaş

KARACI

#324
Mar 23, 2021, 07:09 ÖÖ Last Edit: Mar 23, 2021, 07:46 ÖÖ by KARACI
   Ne bekliyorduk ki putty ? Yunanistan'i karsimizda 40-50 adet Scalp'e emanet edecek degillerdi. Sen aynisini kendin yaptin sira sira dizdin koydun. Yetmedi Gezgin'e giristin 800 km dedin, 2-3 seneye o da cikar ortaya zavalli Yunan ne yapsin ? Balistik fuze programin var nerelere geldin kim bilir, 250 km diye kimi kandiracaksin, balistik fuze de gider oraya gitmistir bile belki. Daha dune kadar agir torpidolari yoktu belki hala yoktur bilmiyorum, sende vardi yetmedi onuda yaptin. Gemisavar fuzelerini pamuklara sarmis bekletiyorlar kiyamiyorlar, sen onu da yaptin yarin herseye koyup kullanacaksin karadan falan da atacaksin. Hava-yer ailesini komple kendin yapiyorsun, bu guc carpani bildigin. Eskiden bunlari atacak hava platformlarin belliydi simdi dalga gecer gibi Sihaya da seyir fuzesi koyacagim diyorsun lukse bak ! Kara ordun topcu roket sistemlerinin ezici ustunlugune girmiyorum bile. Yunanin yerine koy kendini uykun kacacaksa oyle kacsin yani. O is gecti artik hele de muhimmat konusunda, karsinda senin elden bekledigini uretip depolayan bir ordu var nereye kadar ? Bir tek hava-hava fuzelerini ayiriyorum, orada denklik var gibi, Meteorda gelirse bir parca ustun olacaklar, bizim gokdogan-bozdoganlar ne kadar muadil ya da ustun olacak onu da vurmadan bilemeyiz zaten.
  Butun bunlarin yaninda Yunanistan'i Azerbaycan karsisinda zavalli hale dusen Ermenistan durumuna sokmazlar tabii, modern muhimmatta verecekler yarin f35 de gidecek bir bakmissin abd thaad lari da getirip koymus, olur yani ama cok birsey degismez, surdurulebilir birsey degil, kapasitenin ustunde ithal silahlar zamanla basina bela olur, petrolun yoksa !
  Son olarak, dediginin ise oluru yok, s300-Rum konusu ile bu konu hicbir benzerlik tasimiyor. Ne sekil bazinda ne de taraflarin kimligi bazinda. Yapilamayacak seyler ile tehdit edip ciddiyetimizi sarsmaya luzum yok. Hem Fransaya dik hem de Rafael yolladilar diye mizmizlan, olmaz oyle acik verirsin. Nukleer cephaneliklerini acmadiklari surece panige gerek yok, o da zaten artik gel beni vur ez gec demek olurdu...

  OPTIMUS

''Teslim edilen ucaklardan 60 parca sökülmüs. Yunan isterlerine uyarlanmis''


 Bak burayi merak ettim, neleri sokmusler neymis Yunanistan'in isterleri acaba... Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

HDS

@Karacı, Ben Fransızların Rafale üzerindeki Spectra elektronik harp sistemini olduğu gibi vereceğini beklememeliyiz. Belirli sensörler sökülebilir. Mesajı Paylaş

KARACI

 HDS, o vakit buna Yunanistan'in isterleri diyemeyiz pek. Neden disleri sokulmus ucagi kabul etmisler ki. Dalga geceyim biraz, dusurup inceleriz diye mi korkmus Fransizlar yoksa ? Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

putty

Ben sökülmüş ifadesinden sökülüp daha modern yenisi takılmış anlıyorum. Mesajı Paylaş

dustdevil

Rafale haberinin orjinali bu:

https://www.air-cosmos.com/article/comment-larme-de-lair-choisit-ses-avions-de-combat-rafale-pour-la-grce-24351

Çeviriden stratejik görevleri ile ilgili ekipmanın da çıkarıldığı anlaşılıyor, yani nükleer mühimmat ile ilgili olanlar. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Fransızlar radardada kabiliyet kesintisi yapmış olabilir bence ..
Yunanlıların muhtemel bir salakligina karşı Türkiyeye Elint/Sigint bilgisi vermemek istemiş olabilirler.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter