Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Silah Envanteri

Başlatan TEORI, Eki 16, 2015, 04:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

korat

Yunanistanın en eski savunma kuruluşlarından ve üretimi uzun süre önce duran (30 yıl kadar önce) Pyrkal şirketinin fabrika alanı parka ve yeşil alana çevrilecekmiş. Şirket 30 yıl önce kamulaştırılmış. Bunlar yunanistanda sık sık görmek istediğimiz atraksiyonlar. Yeşili koru doğayı sev :) Şirket hakkında bilgi https://en.wikipedia.org/wiki/Pyrkal

proje hakkında https://www.youtube.com/watch?v=e-OS8LFzHHs    eski mühimmat fabrika içi görüntüleri ilginizi çekebilir Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

murattekin

Ben başka açıdan bakıyorum: Bizde böyle bir araziyi hayatta halka sunmazlardı. Mutlaka bir rant fırsatı olur, kimse de gıkını çıkarmazdı. Tıpkı İstanbul'daki her şehir içi arazilerin başına geldiği gibi.
Yeşil isteyen şehir dışına çıksın hesabı. Mesajı Paylaş
...

korat

defencereview.gr de rastladım Fransa 4 belharra için silahsız ve teknik destek dahil 2.8 milyar avro istemiş. Gemiler Fransız donanma ile aynı konfigürasyonda olacak şekilde silahlı donatımı temel konfigürasyonda olacak 4.080 milyar avro ve 5 yıllık teknik destek içeren bir paketle teklif verilmiş. Anladığım kadarıyla bu pakete hibe 2 gemi ve meko modernizasyonu da giriyor. Bunda 2 adet A 50 lançer ve 16 Aster 30 için.

Yunan donanmasının istediği tüm talepler mühimmat konusunda aster 30, torpidolar, karşı tedbir sistemleri, top mühimmatları ve bunlara 5 yıllık teknik destekte dahil olduğunda bedel 4.750 milyar avro çıkıyor fiyat. Bu bedel içerisinde hibe gemi ve meko modernizasyonu da var.  (yunanlılar fransızlardan hibe gemileri isteyip meko modernizasyonunu almanlara 4 adet yeni firkateyn siparişini Amerikalılar veya hollandalılara verirlerse  şaşırmam :D)    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

trakya_forever

Yahu bunlar deli paralar. Fransiz teklifi 4.855 milyar dolar, Yunan isterleri 5.650 milyar dolar yapıyor güncel pariteden.

2020 GSYİH 192 milyar dolar olan bir ülke için çok çok büyük paralar. Fransız teklifi neredeyse GSHYİH yüzde 2.5 ine denk gelirken, Yunan isterleri yüzde 3 üne denk geliyor.

Karşılaştırmak için bizim 2020 GSYİH 716 milyar dolar. Orantısal olarak bizim 17 - 21 milyar dolarlık bir silah alımımıza denk.

Yunanistanın GSYİH / savunma harcamaları oransal miktarı bizden fazla. Birde o taraftan bakalım.

Yunanistan 2020 savunma harcamaları 5 milyar dolar. Bizim 13 milyar dolar.

Fransız teklifi bizim 12.6 milyar dolarlık, Yunan isterleri 14.7 milyar dolarlık silah alımımıza orantısal olarak eşdeğer.


Savunma bütçesindeki personel gideri yüzde 75 i aşmış, bunun üzerine 15 bin kişilik yeni profesyonel birlik kurma planları yapan, yıllık yeni ekipman alımı için 500-600 milyon dolar ayırabilen ve neredeyse herşeyi fahiş fiyata dışarıdan alan bir ülke için inanılmaz büyük bir meblağ bu alım.

Rafale alımı da böyle. Tek kalemde 3 milyar dolarlık yeni ekipman alımı Yunanistan ayarındaki bir ülke için çok büyük meblağ.

Yunanistan da 2009 krizi boş yere gelmedi. Evet birinci neden 3 kuruşluk devletin 13 kuruşlukmuş gibi halkına yaşam standartı sunması ama ikinci en büyük neden de cüssesine göre çok çok büyük bir ordu kurma ve idame etme gayreti. Mesajı Paylaş

Mermi

#334
Nis 12, 2021, 06:41 ÖÖ Last Edit: Nis 12, 2021, 07:50 ÖÖ by Mermi
Biraz amatörce yazıcam ama kusura bakmayın. Yunanistan'ın kırmızı, turuncu ve yeşil alarm seviyesinde diyebileceğimiz askeri bölgelerini belirleyip karadan, karaya füze sistemlerimiz ile imhasını sağlamak için bir doktrin oluştursak.20-70 Km arasında TRLG-230
70-120 Km arası Kaplan
120-280 km arası Bora
280-430 km arası Bora 2, görüldüğü üzere 430 km' ye kadar hassas vuruş yapacak 4 çeşit karadan karaya taktik füze sistemimiz var. Ve bu füzeler 10 m Cep değeri ile hassas vuruş yapabilecek seviyede füzeler. Yunanistan'ın kırmızı seviyede Hava üsleri, deniz üsleri, kuvvet komutanlık binaları, lojistik merkezleri gibi tahminen 20 ile 40 arasında her bir hedefe 25- 40 adet Satüre saldırılar yaparak Yunan uçakları havalansa bile inecek bir üs bulamayacağı şekilde bütün stratejik tesislerini imha etmemiz gerekiyor. Bunun için belki 1000-1500 füze gerekir diye düşünüyorum. Savaşın ilk saatleri aynı anda atabilecek bir şekilde hazırlamalıyız. Som füzesi bile 1 milyon USD diye biliyorum. Bu taktik füzeler maliyet etkin hepsi toplasak 1-2 milyar USD belki yapar. Maliyet etkin bir şekilde bu denli bir kabiliyet çok önemli diye düşünüyorum. Hava kuvvetlerini hiç dahil etmedim onun işi Yunan uçaklarını önlemek, düşürmek. Bu tesisleri hava kuvvetleri olmadan vurabilecek bir seviyeye gelmemiz lazım. Bu saydığım 4 çeşit füze sistemi sayesinde Alçak ve Orta irtifa savunma sistemleri devre dışı kalıyor. Yani Yunanistan'ın bu kadar füzeyi sadece 200 Pac 2 savunma füzesi ile durdurabilir. Buda demek oluyorki en az  800-1300 füze hedefine ulaşıyor. Yunanistan daha savaşın ilk günü bütün stratejik tesislerini kaybedebilir.
Mesajı Paylaş

trakya_forever

Vizyon zaten buraya doğru evriliyor gibi Sayın Mermi. Yakın hava desteğinden, stratejik hedeflerin imhasına, kara hedeflerine taarruz yükü mümkün olduğunca Hava Kuvvetlerinin savaş jetleri üzerinden alınıp, düşük CEP oranlı roket/füzeler, taktik ve kısa menzilli balistik füzeler, kamikaze iha/dolanan mühimmatlar, karadan atılan seyir füzeleri ve çeşitli ebatlarda mühimmatlar atan Silahlı İnsansız Hava Araçlarına doğru kayacak diye düşünüyorum. Hava Kuvvetlerinin mümkün olduğunca düşman hava unsurlarına angaje olması sağlanacaktır bu şekilde. TİHA lardan, ileride geldiğinde MİUS tan falan SOM atma isteğini, SEAD-DEAD rolunde MIUS u kullanma konseptine bu açıdan da bakmak lazım.

Listenize Atmaca nın kara hedeflerine karşı kullanılabilecek versiyonunu, ileri de Gezgini, PG30/40/50 motorları ile donatılacak çeşitli kabiliyette kamikaze ihaları, Kuzgunun karadan atılacak versiyonunu da ekleyebilirsiniz.

Roketsanın Balistik füzeleri hava savunma ağına entegre etmek ile ilgili bir çalışması olduğu 2018 yılında ortaya çıkmıştı. İleri de envantere alınınca karadan atılan seyir füzeleri de buna eklenir. Çok hızlı bir reaksiyon vermek için akıllıca bir adım.

Karşınızdaki düşman da böyle bir sistem kurabilir. Ama işte mühim olan daha önce adım atmak, her daim en az bir adım önde olmak. Artı caydırıcılık unsuru budur. İki tarafta da aynı silahlar olsa bile savaşı önler. Bir adım atmadan önce iki değil 4 kez düşünürsünüz.

Tabi burada mevzu bahis Yunanistan ise, bazıları artık bir önemi kalmadı dese de,  ülkelerin coğrafi derinliği yine çok önemli bir etken olarak ortaya çıkıyor. Mesajı Paylaş

putty

#336
Nis 12, 2021, 10:05 ÖÖ Last Edit: Nis 12, 2021, 10:09 ÖÖ by putty
Biz Yunanistan ı bir savaşta maymuna çeviririz ama şu uçakları bu koruganlarda saklamaktan vaz geçelim yer altına alalım yada dağların içine.
Yunanistan'ın elimde SCALP füzesi var yeni alacağı uçaklar var aradan golü atarsa şaşar kalırız. Bu füzelerle uçak koruganlarını bitmeden köprü filan vuracak halleri yok. Füzelerin sayısı az biliyorum ama Fransa depolarını ardına kadar açar bu yüzden az dememek gerekiyor teorikte. SCALP bu koruganı vururmu vurur. Bitti işteMesajı Paylaş

HirooOnoda

Doğrusu savaş durumu için CEP lerin küresel konumlamaya göre hesaplanmasını tavsiye etmem. Mesajı Paylaş

trakya_forever

Ocak-Mart dönemi Yunanistan merkezi bütçe açığı yaklaşık 4 milyar Euro olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemi 400 milyon Euro civarı fazla vermisti merkezi bütçe. Pandemi etkisiyle 2020 yılını faiz hariç 18.2 milyar Euro merkezi bütçe acigiyla kapatmislardi.

Troyka ile yapılan anlaşma gereği şu anda merkezi bütçesi yıllık GSYİH in yüzde 2 si kadar fazla vermeli. Mesajı Paylaş

Tigerfish

Troika sopasını ıslamaya başlasın. Bu sene için bir de yüksek büyüme bekliyorlar.  Atlantis batmayı ne çok severmiş.

Mesajı Paylaş

putty

Yunanistan bir kaç yıl daha iyi niyetli mücadele verdikten ve istenen yapısal disiplini kanıtladıktan sonra borçlarını silerler üstüne de para verirler toparlansın diye. Biz kendi halimize yanalım bakalım bizi kim kurtaracak bağıra bağıra gelen krizden. Mesajı Paylaş

trakya_forever

Yok Sayın Putty öyle bir dünya yok finans piyasalarında. O vakit Yunan kurtarilmak zorundaydı, ortamda uygundu yapıldı. Finansal program çok uygun sartlarda yapıldı ama reel ekonomi üzerinde, halkın alım gücü üzerinde bir daha asla onarilamayacak etkiler bıraktı.

Pandemi destegi verdiler 7 ya da 8 ülkeye. Yunan da başvurdu. 20 kusur milyar Euro için. Avuclarini yaladilar.

Bize hiçbir şey olmaz. Zaten dibindeyiz. Bir tek kriz denen keskin hareket eksik.

Küçük ABD yiz biz. Sirketokrasi var bizde de. Bir iki yıl sürünuruz, şirketler, küçük sermaye el değiştirir, yeni bir hikaye yazılır, para akmaya başlar yine.

Zaten yabancı çıkıyor, yabancı giriyor dedikleri seyin çoğunluğu yerli sermaye. Bıyıklı yabancı deriz borsada bunlara misal.

İsviçre, ABD, Londra vb merkezli fon/banka/ aracı kurum üzerinden yapılınca işlem adı yabancı oluyor.

O para bu ülkeden asla gitmez. Zira böyle bir kazanci , imtiyazı başka hiçbir yerde elde edemez.

TC Bankalarındaki TL, Döviz,, Altın hesaplarındaki tüm paranın yüzde 98 kusuru 200 kusur bin hesapta sadece.

Anlıyorsunuz değil mi? Mesajı Paylaş

putty

Star gazetesi gibisin içimizi ferahlattın sağ olasın Mesajı Paylaş

HDS

Yunanistan'ı neden kurtarsınlar @putty. Tasma geçmiş istedikleri gibi sağa sola yolluyorlar.

İşleyen, Avrupa'ya faydası olan bir reel sektörü, bir "liability"si mi var ki? "Stop loss" yapmış oldular Avro para piyasasında o kadar.

Avrupa'nın güney-doğu sınırlarını bedavaya tutturuyorlar işte.

Ama AB ülkeleri 25-30 yıl PKK'ya hamilik etti en sonunda ABD kaptı. Bu da öyle oluyor. :) Mesajı Paylaş

trakya_forever

Aynen öyle HDS ustad. AB- ABD catismasi çok olası Yunan üzerinde.

Yunandan bir cacik olmaz.Borclanma için  3-5 yıl rahat zamanları var işte onu da aptal aptal silah alımlarına harciyorlar. Krizden sonra 500 bin genç göç etmiş. Sanayi yok alabildigine kamu/ hizmet sektörü. Altyapı yok, olan da krizde uçmuş gitmiş. Ortalama yaş 43. İtalya dan sonra Avrupanin en yaşlı nüfusu. Giderekte yaşlanıyor. İş olanağı olmayınca var olan genç nufusta kaçıyor.

10 milyon nüfusa, 190 milyar dolarlık ekonomiye, 445 milyar dolar kamu borcuna  , bu ordu, bu envanter senin neyine? Dönmez aga dönmez. Bulgar, Romen, Çek aptal mı senin gibi yapmıyor, yaşamıyor.

Bağımsızlığını tamamen kaybetmiş, ABnin en dipteki ülkesi.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter