Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Silah Envanteri

Başlatan TEORI, Eki 16, 2015, 04:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Baltica

Eeee, sence ben bu yazdiklarini ve cok daha otesini bilmiyor muyum ?

Yunanistan, istese Atmaca muadili bir GM yapar dedigimde, sen bundan, bugun karar verir, 3 ay sonra bir prototip ortaya koyar anlami mi cikariryorsun ?

Veya senin yanlis olarak, "endoktrinasyon" diye ifade ettigin, operasyon konseptine uygun urun isteri tanimlama isini, Yunan Donanmasi yapamaz mi saniyorsun ? Mesajı Paylaş

factoraptor

Sizin bildiğinizi söylediğiniz şeylerden yola çıkarak o halde, sizin Yunan tarafına ne yaptıklarınızı söylemeniz icap edebilir. Zira ihtiyaçları var.

Ha siz 3 ayı değil, 3 seneyi de kastetmiş, 30 seneyi de kastetmiş olabilirsiniz. Ama önemi yok. Bahse konu mevzular bir Türk Yunan mukayesesine girecekse, sizin iki önceki iletinizde edindiğim "aslında Yunan da istese bizim kadar olur" savının neden geçerli olmayacağını işin içinde yeteri kadar olanlar bilir. Bu konuda bu yüzden bir açıklama ihtiyacı da hissetmemiştim.

Dediğim gibi, Yunan devlet arşivleri proje çöplüğüdür. Yapamazlar yaparlar konusunda konuşmaya ihtiyaç yok çünkü durum açık, size ihtiyaçları var.. Mesajı Paylaş

putty

Bir kaç sene içinde Yunan seyir füzesini görünce bir daha konuşuruz putty her zaman haklı çıkar hissiyat konularında Mesajı Paylaş

anafor2016

Yunanistan in parası olursa satın alamayacağı bir şey var mı? Mesajı Paylaş

Memocan

İran da bir şeyler yapıyor ya da yaptığını söylüyor, ya da yaptığını sanıyor ya da yaptığı konusunda bizi kandırmaya çalışıyor.

Yer mi Anadolu çocuğu....? Mesajı Paylaş

HDS

Biz Çafrad, EIRS, F-16 radarı yapmak için AB Mikronano'da GaN dökmeye debelenirken, İran belli ki Ermenistan'da geliştirilmiş GaAs MMIC'lerle AESA radarlı Bavar SAM sistemini yaptı koydu bile. :) Mesajı Paylaş

putty

Ağu 27, 2020, 06:00 ÖÖ Last Edit: Ağu 27, 2020, 06:12 ÖÖ by putty
Raf ömrü olan ve birim maliyeti de yüksek olan füzeler için yerli üretici çok gerekli oluyor. ABD den koca koca ülkelerce alınan 30 tane 50 tane füze haberlerini burada okuyoruz pamıklara sar sakla ondan sonra. Birde bunların ihraç versiyonları sorunu var füzenin diğer ülkelere satışında standart eğitim kullanım tekdüzeliği var. Kendi füzesini üreten ülke ile en iyi füzeyi bile satın alarak rekabet etmek çok zor bir şey benim hissiyatıma ve gözlemlerime göre. Hatta daha ileri gideyim Gökdoğan- Bozdoğan yapan Türkiye uçağına Sidewinder - Amraam  takıp gelse yine baş edilmez belkide. Gökdoğanları yaparken öyle bir şeyleri çözer keşfeder halleder ki artık Amraam  bile kullansa taktik avantajları olur elektronik harp taktikleri filan geliştirmiş olur.  İsrail de bunu görüyoruz. Yani kendi silahını biraz ciddiyet ile yapan ülkeye karşı dünyanın en iyi silahlarını satın alıp karşısına çıkmak kolay değil. İran Suudi Arabistan mukayesesi gibi. Atmaca yapınca Harpoon kullanımındada bence bir tık avantajlı hale gelinir. Düşman bunları yaşayarak öğrenir hazır silahla denge sağlanamadığını yaşayarak görür. Tek güvencesi şu kalır Türk Yunan savaşında Fransa Türkiye ye bildiğin savaş ilan ederse ancak dostları işe yarar yoksa A400 e füze koyup gelerek çok zor. Ben bakmayın Fransız seyir füzelerinden endişelendiğime o vatanseverlikten oluyor niye risk alayım ama zor yani. Hele on yıl sonra hiç mümkünatı yok taşıma silah ile bizimle baş etmeye isterse uçakla o ülkenin askeride gelip kullansın olmaz. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 27, 2020, 06:43 ÖÖ Last Edit: Ağu 27, 2020, 07:03 ÖÖ by putty
2. Dünya savaşı sonrasında Yunanistan a verilen 12 ada ya nasıl izin verdik razı geldik itiraz etmedik aklım mantığım almıyor. Şimdi okudum Meis adasında o zaman bırakılmış. Akıl almaz bir şey üzerinde insan yaşamayan bu adayı bari isteseydik. Sadece itiraz etsek bu iş yine bu kadar kötü sonuçlanmazdı donanman olması gerekemez kimse bu kadar rızasız çözüm üretmezdi. Katıksız İnönü düşmanlarını sevindirmekten imtina ederim ama İnönü orada yaşlılıktan belkide bir basiret bağlanması yaşamış kesinlikle. Gerçi ben gerçek sebebi biliyorum ama neyse şimdi kaldıramazsınız siz tekrar A tipik B Tipik Türkiye realitesi mevzusu açmayım

Adalar konusundaki kahroluşumuzu öyle bir şey teselli ettiki belkide fazlası ile durumu dengeledik oda kıbrıs ı almak. Eninde sonunda vatan toprağı orası er geç. Gerçi arkasıda rum kesimi ama o bir realite Meis gibi değil.

Mesajı Paylaş

commandos

...ve almanya maglup olur. Peki sonra ne olacakti putty ustadim? Maglup devletler tarafinda mi oalcaktik? Almanyaya uygulanan yaptirimlar bize de mi uygulanirdi? Yada baska yaptirimlar?

Aksine benim kanaatim, 2.dunya savasi gibi bir yikima oyle yada boyle direkt taraf olmayarak yada bir sekilde disinda kalarak dogru karar verdigimiz yonundedir...
Saygilar, Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Ağu 27, 2020, 07:19 ÖÖ Last Edit: Ağu 27, 2020, 07:24 ÖÖ by putty
Almanaya savşın sonuna doğru bize gelin adaları teslim alın dedi biz kabul etmedik bu bir mevzu bunda doğru yaptık belki ama bence yapmadık bir oldu bitti ile teslim de alınabilirdi bu bizi Almanya yanında göstermezdi zaten Almanya bittiydi çok belliydi kimse Türkler yenilmesi kesinleşen Almanya yanında savaşa girdi demezdi. Ama benim dediğim o değil. Bu adalar savaş bittikten sonra Müttefikler tarafından durumunun belirlenmesi için Paris konferansı düzenlendi. Adalar savaş öncesi İtalyaya aitti çünkü.
12 Ada ile ilgili kararın verildiği Paris Barış Konferansına Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak İsmet İnönü'nün başkanlığında toplanan hükümet konferansa katılmama yönünde karar aldı. Adalarda tamamı Yunanistan a verildi. Katılsak illaki üç beşi bize kalacaktı. En kazık durumda Meis kesin bizimdi.
Anlaşılabilecek o kadar çok şey bulunurdiki. İnsan yaşayan 12 ada Yunanistan a bırakılmak zorunda durumu var ise bizim kıyıya yakın bir çok ada karşılık olarak alınabilirdi. Olmadı kabul etmiyoruz şimdi gücümüz yeterli değil gücümüzü toplayınca bunları alma hakkımızı kullanacağız der toplantıyı terk ederdik o bile faydaydı yani kimse böyle sıkıntılı çözüm dayatamazdı Mesajı Paylaş

Baltica

@factoraptor, daha fazla uzatmamak icin, size, sadece nacizane bir tavsiyede bulunacagim ;

Turkiye olarak, savunma sanayiinde, biz olduk, gumbur gumbur geliyoruz vs. propagandaya fazla kendinizi kaptirmayin. Evet, 74' den beri cok yol aldik, ama daha gidecegimiz cook cok uzun bir yol var.

Ayrica, Yunanistan dahil, hic bir hasmi kucumsemeyin. Bati bakis acisindan, Turk-Yunan siniri, Bati medeniyetinin siniridir. Bunun ne anlama geldigini biraz dusunun. Su anda, Bir silah sisteminin, neredeyse, her bir civatasini, her bir satir kodunu biz kendimiz yapip, yazmak durumunda kalirken, Yunanistan bunlarin her biri icin, en yetenekli uluslararasi tedarikciler ile calisabilir. Yeter ki parasi olsun. Mesajı Paylaş

putty

Bu yüzden gerçekten mükemmel savunma sanayine orduya sahip olmamız lazım. Yedi düvel bir olsa bizi göze alamamalı. Görünen yol haritamızda bu hedefte neyse ki. Ama yetmez  en son taçlanması atom olmak zorunda. Konvansiyonel hedeflere ulaştıktan sonra atomada illaki sahip olacağız. Mesajı Paylaş

factoraptor

Sayın Baltica, ben de o yüzden diyorum ki, neden Yunan direkt Avrupalı OEMlerle çalışmasın o zaman?

Aksini başta o Yunanı fonlayacak ülkeler ister mi? E istemez. Zaten ne Yunanın ne de Avrupalının öyle bir derdi yok.

Askeri olarak Yunanı ne seviyeye getirecekler bilemeyiz. Ama "Yunan sanayisi" bizim yaptıklarımızı yapmayacak. Dedigim gibi, ofset işi yapabilirler. Ama bir Yunan OEM'i göreceğimizi sanmıyorum. Ufak sistemler hariç. Mesajı Paylaş

putty

Yarım gün ciddi ciddi tartışıyorsun sonra ne anlamda kullanıyorsa OEM filan demeye başlıyor. Ben avam ım bana koymaz ama Baltica nın siniri bozuluyordur kesin Mesajı Paylaş

Memocan

@ Baltica demiş; "...Ayrica, Yunanistan dahil, hic bir hasmi kucumsemeyin..."

Sanırım kimse Yunanı küçümsemiyor ama bence siz fazla büyütüyorsunuz ya da Türkiye'yi küçümsüyorsunuz. İstanbul'un bırakın Türkiye'yi, İstanbul'un yarısı kadar nüfusu olmayan, İstanbul kadar sanayisi olmaya bir ülke bu Yunan ülkesi... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter