Irak Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Şub 03, 2018, 07:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Mermi

Haklı olduğunuz yerler var fakat Irak son 10 yılda kiminle çatıştı ? Deaş terör örgütü ile büyuk savaş verdiler, arkasından Barzani ile savaşın eşiğine gelindi ve son anda Barzani geri adım attı ve olaylar duruldu. Geri kalanı Irak'ta bilindik terör eylemleri ve SOF birliklerinin mücadelesi olarak geçiyor. Pek bir sünni katliamından söz edemeyiz. Haşdi Şabi konusu ayrı bir konu. Katliam yapanlar Haşdi grupları. Tabi Irak hukümeti ve ordusu haşdiler ile işbirliği yapıyor bu inkâr edilemez.

İran ve ABD kendi nüfuz alanlarını oluşturmaya çalışıyor biz dışardan bakarak bunu yapamayız. Bizde yumuşak güç kullanarak birşeyler yapabiliriz. Bir önceki başbakan sünniydi mesela. Ordunun general seviyesinde Türkmenler var. Kökten dışlayarak biryere varılmaz bence. Mesajı Paylaş

dustdevil

Irak Savunma Bakanı TUSAŞ ve FNNS ziyaretleri. Haber portalları haber yapmış ama kaynak belirtmemiş veya ulaşılabilir bir link koymamış nedense...

https://www.youtube.com/watch?v=jRTfB-_H3V4&t=135s

Mesajı Paylaş

putty

Oca 02, 2021, 11:01 ÖÖ Last Edit: Oca 02, 2021, 11:09 ÖÖ by putty
Mesele katliam yapma meselesi değil Mermi. Şia güneyimize sarktı yanı başı zaten Suriye onlarda folklorik şia sayılırlar al sana Şia karadan Akdenize ulaştı demektir. Bakın Rusya İran üzerindne Suriye ye hava köprüsü kurdu al sana Şia kuşağı işte işlemeye başladı bile. Bizim yemeden içmeden orada ama zorla ama sinsilikle orada yani Irak da Sünni idare kurmamız gerek. Orada 400 yıllık tırnakları ile kazıya kazıya hiç pes etmeden umutlarını kaybetmeden elde edilmiş Şia kazanımı var bayram ediyor adamlar bayram ediyor 400 yıldır uğraşıyorlar ilmek ilmek örerek bu günleri bekleyerek yaşadılar. Oranın Sünni halkı oraları belki kurtaracaktı ama geri zekalılar sokaklarda sakal bırakmayanları kesmeye başladılar hiç akıl yok laf anlatamadık. Din için meshep için mücadele edilir ama tutupta dini iktidarı idareye getirirsen bokunu çıkartıyorlar hiç beceremiyorlar Mesajı Paylaş

TeoMan

Tam Iraklık malzemelerimiz var zaten aletler oldukça Irak tecrübeli  ::) Bakalım Türkiye'den silah alma cesaretini gösterebilecekler mi? Mesajı Paylaş

Mermi

Putty Emin ol bende böyle düşünüyordum ama oluru yok. Daha başımız yeni beladan kurtuldu şimdi Şia ile mı uğraşıcaz ? Biz olaya müdahale olunca emin ol israil, ABD, Suud geri vites yapıp bizimle Iran'ı baş başa bırakacak. Suriye 'de böyle olmadı mı ? Çek 30 km tamponu daha aşağısına karışma şimdilik. Terör geçişleri olmasın ve pkk özerklik sağlayamasın yeter. Yoksa saydığın bütün bu alanı üzerimize bırakırlar altından kalkamazsın. Mesajı Paylaş

putty

Mermi ne çabuk yıldın bıktın karabasan bağladın daha dün bir bugün iki. Bağdat ı biz 1600 lerde aldık o günden beri Şia orasını geri almak için çalışıyor oradaki halkı örgütlü tutarak bağlarını koruyarak mücadele ediyor. Bugün git bir Şii aileye çocuk yapmaları için teşvik edildiklerini görürsün. Iğdırlı şii vatandaşlarımızla tanış 35 yaşında 6 çocuğu olduğunu göreceksin her hafta taplanırlar öğretilerini tazelerler bu Bağdat da 400 yıldır sürüyor ve neticesi bugünler oldu. Biz 20 yılda mı pes edeceğiz yani. Buraya yazıyorum ben Irak savaşında bile bunu yazdım Irak ın hamisi Türklerdir ve gün gelecek Türk askerini Bağdat da göreceksiniz yeniden. Bu bir megola idea değil realitedir tarih bize bu yükü yüklemiştir Bağdat Türklerin bu aleme bir hediyesidir muhafızı da haliyle biz olacağız. Biz olmayınca ellerinden kaydı gitti geri almak yine bize düşecek. Büyük savaş Bağdat da başlayacak İran Türkiye savaşına dönüşecek buna bünye olarak hazır olalım bu bizim kaçınılmazımızdır. Mesajı Paylaş

KARACI

İran'dan cok korkuyorsunuz bunu bu kadar belli etmeyin. Turkiye İranla her zaman her yerde bas eder uste de cikar. Tehlikeli olan sey iki devlet arasindaki bu derin rekabet ve ayni zamanda husumetin Batililar-İsrail ve Rusya tarafindan da pek tabii ki biliniyor olmasi. Iki devlette su ana kadar bu durumu stabil tutmak icin calisiyor, sebep bu.
  İran, Irakla savasi ile aslinda bunun altyapisini olusturdu, abd nin bolgeye gelisi de en cok onlara yaradi, bir duzensizlik ve kaos ortaminda bolgeye girip burokratik ve askeri hucrelerini harekete gecirerek Irak ustunde nufuzunu artirdi. Bu nufuzun has elemanlari idi zaten Saddam'i asil satanlar ve abd yi de bolgeye cekenler. Iliskiler agi cok karisik Irak basit bir yer degil. Osmanlinin elindeyken de karisikti, dunyada bazi kirmizi nokta bolgeler vardir herkesin elinin oldugu, Irak bunlardan biri, keza Kibris.
  Devletler sabirla hareket eder ve firsatlari da dogru zamanda fark ederek avantaja cevirir, bunu yaptilar. Biz o donemler baska seylerle mesgulduk ama gozumuzu kulagimizi da cektik sanmayin. Karabag savasi sifrelerini iyi etud etmek lazim, Irakla da baglantili oldugu ve İran'a karsi net somut bir adim oldugunu da gormek lazim. Fakat bence bu mucadele kisa ve orta vadede iki ulkeyi dogrudan karsi karsiya getirmeyecek. Somut ve maddi cikarlar net olmadan manevi intikam ve hirslar icin bu durum luks kacacaktir.
  Kisaca acelemiz yok o konuda, stabil tutmak ve onumuze dusen firsatlari degerlendirmek su asamada hedefleniyor diye dusunuyorum. Irak Kuzeyi-TSK ve Karabag savasi gibi firsatlar gayet iyi degerlendirildi. Bati ile iliskilerde yapilacak hatalarin bize donusu genelde ekonomik olur ve onarma geri donus gibi manevra sansi vardir. Dogu ile iliskiler daha farklidir orada daha sabirli ve akilli olmak gerekir, farkli bir zihin yapisi ile bakmak lazim, devletin iki ayri yuzu gibi. Dogu ile iliskilerde yapilacak zamansiz, anlamsiz ve cikarsiz hamlelerin olumsuz etkileri onyillarca surer. Bakiniz Suriye.. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Mermi

Oca 02, 2021, 01:42 ÖS Last Edit: Oca 02, 2021, 02:15 ÖS by Mermi
ABD iran'a mudahale ederse önünde durmamamiz gerektiğini bilecek kadar ferasetim var Allah'a şükür. İç karışıklık çıkarsa Tebriz merkezli Türk devletinin kurulması için her türlü destek verilmesi gerektiğini de herzaman söylerim. Ama bizim kesinlikle topyekün bir savaşa görmememiz gerekiyor. Olası bir tökezlemede Yunan, Rum, Ermeni, esad'ı , Pkk'sı Rus'u hepsi başımıza üşüşecek. Etrafımız çakal sürüsü kaynıyor. Bunlarında bilincinde olalım. Israil gibi mücadele edelim. Hizbullah ve Esad rejimi mutlak düşmanları olmasına rağmen topyekün bir harbe girmiyor mümkün olduğunca savaşta uzak duruyorlar halbuki güçleri de var. Mücadeleyi Medya, istihbarat ve asimetrik savaş vererek yapıyorlar. Bizde bu şekilde yapalım. Teker teker en azılılarını temizle. Halkı örgütle savaş olacakmış gibi hazırlığını yap ama savaşa dahil olma. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Oca 08, 2021, 09:46 ÖÖ Last Edit: Oca 08, 2021, 09:49 ÖÖ by OPTIMUS

dustdevil

Bu drive güzel haberler yapıyor, ilginç içeriği bulup popüler haber yapmaları güzel bir yandan da başkaları üzerinden para kazanıyorlar gibi. Yani içeriği kendisi araştırıp bulmuyor, hazır bulup güzel paket yapıyor. Yine de haklarını vermek lazım, kaynağa atıf yapmadıklarını görmedim.

Ben konuyu forumda ilk sizden okudum ve doğru kabul ettim, keşke siz de kaynağını belirtseydiniz. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Kaynak konusunda haklisiniz.

Yalniz; neyi nerede okudugumu cogu zaman hatirlamiyorum bile. Icerik aklimda kaliyor, kabaca. Zaten, yukarida sayin ayibarishi'nin sorusuna cevap olarak yazdigim da aklimda kalanlardi. 40 yil düsünsem bunu https://www.iraqoilreport.com/dan okudugum aklima gelmezdi.

Bazen sonradan iletilerime ekliyorum, aklima gelirse. Ama cogu zaman mümkün degil, uzun zaman gecmis oluyor üzerinden. Mesajı Paylaş

dustdevil

Forum ortamı olduğu için problem değil, bazen kaynak verilmeyince gizli bilgi vs diye düşünüyorum....

Haber sitelerimizin ve popüler twitter hesaplarının ise bu konuda daha dikkatli olması lazım, bazen hiç yazmıyorlar, bazen de başkasının haberine logo basıyorlar, muhtemel rakip site çalmasın diye... bu şekilde kısır döngü oluşuyor.

The Drive örneği oradan aklıma geldi, örneğin enteresan bir fotoğraf görüp anında habere çeviriyorlar ve çoğu kişi ilk defa onlardan duyuyor. Zaman zaman aklıma geliyor, başkasının fotoğrafı üzerinden hit alıyor, acaba referans verdi mi diye kontrol ediyorum, hepsinde vermişlerdi. Bizim yerli haber portallarının örnek alması lazım bu davranışı. Mesajı Paylaş

Mermi

Nis 21, 2021, 12:52 ÖS Last Edit: Nis 21, 2021, 12:54 ÖS by Mermi
Mi-28 ile konvoya saldırı görüntüleri

https://twitter.com/QA1994Nasser/status/1384846022220959747?s=19 Mesajı Paylaş

murattekin

Güzel iş çıkarmışlar. İrtifa biraz yüksek ama demek ki Mi-28 için pek sorun değil. Mesajı Paylaş
...

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter