Havacılıkta Uçak ve Motor Üretimleri Konusunda Uzmanlaşma ve Farklılaşma

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:51 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

@swat, O üniversite değil. Tübitak'ın MAM'ının Malzeme Enstitüsü. Onlar bir grup olarak ayrıldılar, aynı kampüste başka bir yerleşkeye geçtiler. Binaları, laboratuvarları falan var. Epeyce de ekipmanları var.

Bundan sonra ise sürekli çalışıp bunu geliştirmek gerekiyor.

Yani, türbin sıcak sektöründen bahsediyorsak; Öncelikle hatasız tek kristali dökebilmek için gerekli kapasiteyi elde etmek gerek. Daha sonra soğutma ile ilgili iç tertibatı gerekli toleransı sağlamak gerek. Yani, işte pale içinde soğutma kanalları var. Kanallar arasında duvarlar var. Mesela bizim TS1400 dediğin motorun HPT türbin palesi küçük bir USB drive kadar. Onun içinde soğutma kanalları falan olması gerekiyor, duvar kalınlıkları, şekilleri önemli. Eh bir de bunu seramikten, tüy gibi maçalara döküyorsun. Çok narin ve kırılganlar. Bunlar oynuyor falan, kırılıyor. Yani hurda oranı çok yüksektir bunların. O arada işte üretim tecrübesi kazanarak, metot geliştirerek sürekli daha hurdasız, daha makul fiyatlı ve teknik olarak isteri sağlar kapasite üretmen gerekir.

Daha bunun soğutma "delikleri" ve tabii ki seramik kaplaması meselesi var. Bunlar başlı başına iş. Multidisipliner işler. Bunların kaplamalarını takdir edersin ki spreyli metotlarla, bas-geç yapamıyorsun. Çoğunlukla molekül seviyesinde, PVD gibi metotlar gerekiyor. Bambaşka bir disiplin bu. Tübitak'ta PVD cihazları da var. Kurulu.

Çok ağır geçilen, çok sayıda tecrübeli insanla geçilebilen yollar bunlar. Bakmayın, bizim halen ihale kanunlarımız, şuyumuz buyumuz buna da müsait değil. Dene-yanıl yahut zorlaştırma-kolaylaştır'a müsait değil.

Mesela F110'un, yani F-16 motorunun HPT palesi, küçük bir kibrit kutusu kadar. Onun da başka zorlukları var.  :)
İçi labirent gibi mesela onun da. Mesajı Paylaş

HDS

@swat, Ben o süreci galiba detaylıca, resimle falan Bilal'e anlatır gibi anlattıydım. Burada mı diye baktım ama galiba değil. TRM'de olabilir. Bir göz atsana. Genelde @SAR kazar bulur bunları.  :D Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter