İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sahin1

Üç-beş yıl önce İçişleri Bakanlığı'nda görevli bir arkadaşım Kaymakamların eğitimi çerçevesinde Avustralya'da görevlendirildi. İyice bir harcırah ümidiyle bayağı bir sevindi. Sigarakolik bu arkadaşım döndüğünde burnundan soluyordu. Avustralya'daki sigara fiyatlarını araştırmadan gittiği için aldığı paranın mühim bir bölümün orada sigaraya yatırmak durumunda kalmış. Türkiye'ye kıyasla çok çok pahalı olduğunu söylemişti.
Sigarakolik arkadaşlar işin para kısmını önemsiyorlarsa pek çok alternatif söz konusu. Tütüncülerden yarımşar kilo tütün alırlar. Bunun ufak ve basit bir makinesi var. Bunu da alırlar. Sonra 200'lük hazır fişek de aldı mı işte size ucuza sigara. 10-15 sene önce o zamanki sigara fiyatlarına göre 1'e 5 fiyat farkı mevcuttu. Yani hazır sigara 5 misli pahalı idi.
Alkollü içki kısmını ben bilmem. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#211
Ara 25, 2019, 09:19 ÖÖ Last Edit: Ara 25, 2019, 09:22 ÖÖ by delenda_est_carthago
@HDS
Hocam OTomobil ve ozellikle yakit uzerindeki vergiyle alkollu icecek ve sigara uzerindeki vergiyi karsilastirmak yanlis.

Ozellikle yakit zorunlu ihtiyac. Yakit uzerindeki vergiyi artirmaniz yakit tuketimini cok da dusurmez o yuzden. Dolayisiyla vergi artirarak gelir artirabilir devlet rahatlikla.

Icki ve sigara zorunlu tuketim olmadigi icin vegiyi artirdiginiz anda tuketim duser. Yani  vergi artirarak daha fazla gelir elde edemez devlet. Dolayisiyla bu urunler uzerindeki yuksek  vergi oraninin amaci, sadece bizde degil  dunyanin her yerinde bunlara erisimi zorlastirmak icindir.

BAti ulkelerinde genellikle sigara uzerinde  alkole gore cok cok cok daha fazla vergi olur. BIzde sanirim tam oyle degil. Mesajı Paylaş

anafor2016

#212
Ara 25, 2019, 09:23 ÖÖ Last Edit: Ara 25, 2019, 09:55 ÖÖ by anafor2016
Avrupada her şey pahalı , alım gücümüz çok düştü Barcelona hava alanında 1 şişe su 2.5 euro idi. Sigara fiyatlarını direkt TL ye çevirip kıyaslamak yerine , asgari ücretli bir çalışan her iki ülkede aldığı maaş ile kaç paket sigara alır veya kaç şişe bira alır. Bunları kıyaslamak lazım.

Dediğim gibi bizim ülkemizde özellikle alkollü içkilere uygulanan verginin temel amacı erişimi kısıtlamaktır. amaç üzüm yemek değil.

Not: Bu arada hayatım boyunca hiç içki ve sigara içmedim :), vergiler düşerse içmeyi de düşünmüyorum. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Amerika'ya gittiğimde yanımda fazladan götürmüş olduğum bir karton sigarayı, boş yere bir de geri getirmemek için, oradaki Amerikalı iş arkadaşıma hediye etmiştim.

Adam neredeyse heykelimi dikecekti. :) Mesajı Paylaş

altinay

Yurt dışındaki herhangi bir malın fiyatının Türkiye'deki ile kıyaslamasını tek başına yapmak yalnış değerlendirmelere yol açar. Avustralya'da bildiğim duyduğum (youtube dada var) kadarıyla asgari ücret 2800 Dolar. Malların fiyatlarınında Türkiye'ye göre pahalı olması da gayet normal. Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

Sihirbaz

BM: 'İsrail'in Hesap Verme Olasılığı Ufukta Göründü'

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Michael Lynk, yıllardır devam eden İsrail - Filistin çatışmasında işlenen savaş suçları hakkında kapsamlı soruşturma başlatılması kararının ardından somut sonuçlara ulaşılabileceğini söyledi.

BM bağımsız insan hakları uzmanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) Filistin'deki savaş suçları iddialarına ilişkin resmi bir ceza soruşturması başlatma kararını, 50 yılı aşkın bir süredir Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin hesabının verilmesi arayışında önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Michael Lynk, ICC savcısının soruşturmayı kapsamlı olarak derinleştirme kararının birçok gerçeği ortaya çıkartacağını belirterek, "Şimdi hesap verebilirlik olasılığı nihayet ufukta göründü" dedi.

1967'den beri İsrail işgali altında bulunan Filistin topraklarında yaşanan karşılıklı insan hakları ihlallerini soruşturan BM Özel Raportörü Michael Lynk, 52 yıldır şimdiye kadar hesap verilebilirlik adına somut bir sonucun elde edilemediğini söyledi.

"Şimdiye kadar alınan BM kararları sonuç getirmedi"

Özel raportör Lynk uluslararası toplumun, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü işgalle ilgili, şimdiye kadar BM'de alınan yüzlerce kınama kararını kabul etmesine rağmen, bu kararların sonuçlarının yalnızca eleştirel düzeyde kalıp sonuç getirmediğini hatırlattı. Lynk, son kararın ardındansa bölgede yaşanan insan haklarının tespitiyle ilgili hesap verme olasılığının güçlendiğine işaret etti.

BM Raportörü Lynk, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının, Hamas ve diğer Filistinli silahlı grup üyelerinin Haziran 2014'ten bu yana savaş suçları işleyip işlemediğini soruşturmayı da amaçladığını, uluslararası hukukun bu bitmez tükenmez çatışmada, savaş suçu mağdurları için adaletin yerine getirmesinin temel amaç olması gerektiğini belirtti.

"Çatışmanın kurbanları için adalet sağlanmış olur"

BM Raportörü Lynk, "İnsan haklarına bağlı, kurallara dayalı uluslararası bir dünyada, Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının soruşturmasını ilerletip derinleştirmesi hayati önem taşımaktadır. Uluslararası hukuk, bu bitmez tükenmez çatışmada savaş suçu mağdurları için adalet aramanın temelini oluşturmalı ve uluslararası toplum bu konuyu kararlılıkla desteklemelidir. Savaş suçu iddiaları resmi soruşturma aşamasına geçerse, savcılık makamının çalışmalarının yargı çerçevesinde tutarlı bir şekilde hızlı bir şekilde ilerletmesi için her türlü çaba gösterilmelidir. Böylece bu çatışmanın birçok kurbanı için adalet sağlanmış olur" ifadelerini kullandı.

Adalet çarklarının bu konuda oldukça yavaş ilerlediğini belirten Lynk, yargı sürecinin hızlı bir şekilde işletilmesi gerektiğini savundu.

Filistin Topraklarında Savaş Suçları Araştırılacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda 20 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'ün de dahil olduğu Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde savaş suçlarının işlendiğini ya da işlenmekte olduğuna ikna olduğunu belirterek, savaş suçlarıyla ilgili kapsamlı soruşturma açılacağını, bunun için makul temel dayanakların tespit edildiğini açıklamıştı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/bm-i%CC%87srail-in-hesap-verme-olas%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1-ufukta-g%C3%B6r%C3%BCnd%C3%BC-/5226979.html Mesajı Paylaş

Karabasan

Hamas'tan Rusya'ya Filistin uzlaşısı için 4 öneri


Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Filistin uzlaşısı için Rusya'ya 4 öneride bulunduklarını, bu önerilerin kabul edildiğini söyledi.

Rusya merkezli RT Televizyonu'na konuşan Heniyye, "Hamas, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleşen görüşmede, Filistin uzlaşısının sağlanması için 4 öneri sundu." dedi.

İsmail Heniyye, sundukları önerilerden ilkinin Batı Şeria ve Gazze'de Filistin seçimlerinin yapılması, ikincisinin Batı Şeria dışında ve tüm Filistinli grupların katılacağı ulusal bir toplantı düzenlenmesi, üçüncüsünün Filistinli grupların genel sekreterlerinin toplanması, dördüncüsünün ise ulusal birlik hükümetinin kurulması olduğunu ifade etti.

Heniyye, Lavrov'un, Hamas'ın getirdiği önerileri kabul ettiğini ve mevcut siyasi şartlar göze alındığında Filistinlilerin birlik içinde olmasının zorunlu olduğunu vurguladığını kaydetti.

Lavrov'la görüşmesinde direniş gruplarının elindeki silah mevzusunun konu edilmediğini belirten Heniyye, "Aksine, Rusya Filistin devriminde tarihsel bir varlığa sahip. Bu nedenle de direnişin silahıyla alakalı herhangi bir söylemi benimsemesi mümkün değil." dedi.

Mısır'la ilişkilerin çok iyi olduğuna ve görüşmelerin de sürdüğüne değinen Heniyye, Refah Sınır Kapısı'nın iki yıldan bu yana açık olduğunu, Gazze ile Mısır arasındaki ticaretin de Gazze'deki mali durumun iyileşmesine katkı sağladığını dile getirdi.

İsrail ile olan ateşkes konusuna da değinen Heniyye, Tel Aviv yönetiminin ateşkesi ihlal ettiğini, direniş gruplarının da buna karşılık verdiğini aktardı.

Heniyye, Hamas'ın Körfez ülkeleriyle ilişkilerini de güçlü ve tarihi olarak nitelendirdi ve "Filistin meselesi ile Kudüs'ün tüm Arap ve Müslümanların özellikle de Körfez ülkelerindeki kardeş ülkelerin vicdanında yer aldığını" söyledi.

Heniyye dün Moskova'da Lavrov ile Filistin meselesini görüşmüştü.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/hamastan-rusyaya-filistin-uzlasisi-icin-4-oneri/1752492 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Rusya'nın Hamas'ın abiliğini İran'dan alması enteresan hamle. İsrail üzerinde de bir baskı. İsrail bize havladığı gibi kolay kolay da havlayamaz Rusya'ya Hamas ve terörizm konularında. "Biz öyle görmüyoruz şekerim" deyip geçiyorlar. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Lakin açıklamada Rusya, Mısır ve körfez ülkelerine bol bol övgü varken, Türkiye ile ilgili tek bir ibare yok... Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam bu da bizi doğal olarak Türk-İsrail ittifakına yelken açtırır düşüncesindeyim. Mesajı Paylaş

Karabasan

Sayın HARZEMŞAH 14 Aralıkta Erdoğan Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye ile görüşmüştü.
Her yurt dışı gezisine çıktığında uğradığı duraklardan bir tanesi de Türkiye zaten
Dahası Hamas Gazze için bulabileceği her türlü siyasi, ekonomik yardımı bulmak zorunda. İşşizlik oranı %70 lere çıkmışken seçme şansları fazla yok.

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yakın

Yani destek ve para Türkiye'den ama teşekkür ve övgü Mısıra. Mesajı Paylaş

Karabasan

Filistin deyince orada ki konjonktürü günlük olarak yada FKÖ ile Hamas ı birbirine karıştırırak yorumlamak doğru olmaz.
GKRY veya İsraille Doğu Akdeniz forumuna katılan bir Hamas'ı aklınızın ucundan bile geçiremezsiniz.
O olsa olsa Mahmut Abbas ve onun arka planında kazan kaynatan Muhammet Dahlan'dır.

Keza Hamas'ın Barış Pınarı Harekatını destekleyen açıklamalarını 15 Ekim 2019'da görmüştük.
https://www.iha.com.tr/haber-hamastan-baris-pinari-harekati-aciklamasi-806650/

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

altinay

Sayın Karabasan bir de, bu var tabii ki:

Haniyyeden Demirtaşa " Diyarbakırın özgürlüğünü destekliyoruz"https://www.internethaber.com/haniyeden-demirtasa-skandal-destek-393748h.htm Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

Bozok

Türkiye'nin girişimiyle İslam ülkeleri Filistin için toplanacak

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler, Türkiye'nin girişimiyle, İsrail'in "Batı Şeria'yı ilhak" planını görüşmek üzere teşkilat bünyesinde olağanüstü toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştı.
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail'in "Batı Şeria'yı ilhak" planının görüşüleceği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Olağanüstü Bakanlar Toplantısı kararı, Türkiye'nin öncülüğünde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yürüttüğü telefon diplomasisiyle alındı.

Filistin yönetimi, toplantı konusundaki resmi talebini İİT'ye Ramazan Bayramı'ndan sonra iletecek.

https://www.dunyabulteni.net/filistin/turkiye-nin-girisimiyle-islam-ulkeleri-filistin-icin-toplanacak-h467830.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter