İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

altinay

Şii kuşağı projesi , bizi rahatsız eder mi? Evet. Ancak bizden daha çok İsrail'in, ABD'nin ve Rusya' istemediği bir durumdur.
Bunu Türkiye için fırsata dönüştürülmesi çok mümkündü (profesyonel kadrolarla) Diğer bir deyişle, Bu kuşak oluşsaydı;
Türkiye'nin lehine olabilecek şekilde,

1. ABD ile daha iyi olurduk.
2.Rusya ile de Rusyanın hiç istemeyeceği alternatif olabilecek İran enerji hattı nedeniyle daha sağlıklı politikalar geliştirmemiz söz konusu olacaktı.
3.İsraille daha verimli ilişkilerimiz olurdu
4.İran karşısındaki Arap bloku bizimle işbirliğini daha da artırmış olacaktı.

Bu gün sorun yaşadığımız bölgesel konularda çok daha güçlü ve çözüm ortağı olabilirdik.

Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

sahin1

Peki şii kuşağı oluşsaydı Türkiye'yi teğet mi geçerdi? Bize zararı olmayacak mıydı? Mesajı Paylaş

doğu

Ara 24, 2019, 08:08 ÖÖ Last Edit: Ara 24, 2019, 08:15 ÖÖ by doğu
 İyi de bu adamlarin hicbiri Turkiyeyi de bolgede etkin istemiyor. Burada İran ve Turkiye haricinde oyun bozacak politika uretecek musluman ulke yok, kalmadi degil yok zaten onceden de yoktu. E iranla Turkiye de birbirine hic guvenmiyor aslinda, garip bir denklem var yani burada. Bu kürt koridoru mevzusu sadece bize degil İran'a da atilacak bir kazikti. Musluman ulkelerin hicbirini Turkiye İran ikilisiyle savastiramiyorlar olmuyor yani hem uzun vadeli iliskiler hem de gucleri yetmiyor bu ulkelerin. Turkiye ile İran'i dusurebilir miyiz birbirlerine dediler o da olmadi. Geriye kalan tek sey taseron bir kürdistandi, hem sekuler hem Türk degil arap degil arti bir de tam bagimli. Adamlar icin bulunmaz nimetti. Ona da biz taş koyduk.
 Ek olarak; Turkiye'nin ic dinamikleri, nufus yapisi musade etse, iceride ayrilikci gorusler olmasa, teror diye birsey olmasa bolgede denize bagli olmayan bir kurdistanin orta vadede en bagimli olacagi ulke de Turkiye olacaktir gorusundeyim. En cok bize yarar da iste neneminde sakallari olsa... Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Şii kuşağının kontrolünü kim elinde tutacakmış bir açıklayıverin hele?

9-10 sene evvel ergenekon işleri tüm hızıyla ülkeyi kasıp kavururken, bir mesele basında çok az yer tutmuştu...

Alevi dedelerinin bir kısmı, iranın elemanları vasıtasıyla irana götürülüp ayetullahla görüştürülüyordu.
Yavuz Selim dönemindeki kargaşanın aynısı için TR alevileriyle İran şiilerini aynı düzleme getirmek için İran aslında bayağı çalıştı.

Allahtan İzzettin Doğan bey(yalan olmasın belki başka bir Alevi Federasyon başkanıdır tam anımsayamadım) çıktı bakın uyanık olun bu adamlar alevi dedelerini irana götürüp TR alevilerini radikalleştirme peşindeler diye ses etti de olaylar ortaya çıktı.

Adam o şii hilalini biraz genişten alıp TR'yi de karıştırmak istemeyecek mi zannediliyor ben orasını anlamadım ???

Mesajı Paylaş

petibor

İran da 2050 yılında namaz kılmayı bilen 20 yaşında genç oranı % 1 filan olacak. Yani İnternet çağı bütün kavgaları bitiriyor merak etmeyin yorgan gidecek kavga bitecek yakında. Mesajı Paylaş

onkomd

Bu kadar emin olmazdım senin yerinde olsam putty. Modern dünyanın dolduramadığı çok boşluk var. Üstüne insanlar arasındaki fark arttıkça, inançların önemi de artacak bence Mesajı Paylaş

anafor2016

Geçen sene bir arkadaşım iran'a gitti, elma bahçesinde oturup arkadaşlarıyla nasıl şarap içtiklerini anlatıp durdu. Türkiyede olmayan alkollü içkilerin iran da olduğunu söylemişti. Halkta dine karşı oluşmuş bir nefret veya soğukluk varmış. Mesajı Paylaş

sahin1

Yahu arkadaşlar yapmayın, Türkiye'de olmayan alkollü içki mi varmış?
İran'da bir karşıtlık varsa bu anormal değildir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkelerin başında gelen İran varını yoğunu diğer ülkelere rejim ihraç etmeye çalıştı, kaynaklarını buralara akıttı. Halkına bu zenginliğini koklatmadı bile. Ardından ambargolar geldi, sattığı petrolün parasını bile alamaz oldu. Ülkesinde halk bugüne kadar galeyana gelmedi ise bu bile başarıdır. Oradaki halkın öfkesi öncelikle yönetime karşıdır. Sonra dindarlık vs. gelir. Mesajı Paylaş

petibor

Ara 25, 2019, 08:08 ÖÖ Last Edit: Ara 25, 2019, 08:17 ÖÖ by petibor
Maneviyat konularına girmeyi sevmiyorum ama tüm islam aleminde dindarlık dramatik şekilde azalıyor hiç bir ülkede istisnası yok ve az da değil dramatik yani İnternet dönemindeki değişim. Bu idareye tepki filanda değil kimse idareye tepkiden inancını terk etmez bu bildiğin itikat kararı. İran da farkı değil hatta muhtemelen en önde gidenlerde onlardır. 2050 otuz yıl sonrası yani o zaman 20 yaşında olacak olanlar on yıl sonra doğacaklar. Şu anda etrafınızda gençleri gözlemleyin o 2050 de 20 yaşında olacak olanları hayal edebilirsiniz az çok. Ben 2050 de İran da namaz kılmayı bilen 20 yaşında nüfus oranı % 1 olacak derken gerçekten inanarak diyorum bunu. Şu anda bile Türkiyede içinde 80 lik dedeler ninelerde varken namaz kılma oranı on yılda % 5 düşme ile % 22 ye gerilemiş. Bu % 22 yi tüm nüfus yaş dilimlerinden değilde sadece 20 yaşındakiler için ölçsen heralde % 5 anca çıkar. Şu anda bile durum % 1 e çok yakın yani. Dindarlık kötü bir şey değil tabi ama realite böyle keşke insnalar itikatli kalabilselerdi inanç bizim mayamız ama durum böyle kurban olduğum Allah sonumuzu hayır eylesin.

Bir zamanlar dinler insanların folklorüydü İran lı ile romalı arasında bir fark yoktu İnsanlar dinlerine göre ayrılmamıştı. Böyle bir zemine gidiyor dünya hızla tekrar. Mesajı Paylaş

sahin1

Tekraren yapmayın arkadaşlar, tartışma konusunu alkollü içkiden zümre tartışmasına çekmeyin.
Yine tekraren söylüyorum. Alkollü içkiye ulaşmada sorun mu var Türkiye de. Marketlere gidin, bakın. Mebzul miktarda ve markada içki mevcut. Kalite ve fiyatına göre pek çok marka ve nitelikte içki de "ulaşılabilir" durumda. İran'daki durumla Türkiye'yi niye kıyaslıyorsunuz, anlamıyorum. Sanki İran'dakiler Türkiye'den daha rahat içki bulabiliyorlarmış gibi bir hava veriyorsunuz.
Ben de bir örnek vereyim. 2010 yılında hac görevim sırasında hem de Medine'de çok rahatlıkla sigaraya ulaşabilmiştim. Buradan ne sonuç çıkarmalıyım sizce? Mesajı Paylaş

anafor2016

" İran'daki durumla Türkiye'yi niye kıyaslıyorsunuz, anlamıyorum. "

Türkiyede alkolllü içki üzerindeki vergilerin amacı nedir? Sadece devlete gelir için mi konan bir vergi sizce? Halkın alkollü içkiye erişimini kısıtlamak için konduğu bariz zaten. İnsanlar korsan içki içip boşuna ölmüyor. Mesajı Paylaş

HDS

Otomobil ve akaryakıtta daha fazla vergi var yahu. Mesajı Paylaş

anafor2016

Olabilir, ama bu durum İran halkının kendi kaçak yollarla ulaşabildiği alkollü içki durumuyla, Türk halkının yasal yollarla ulaşabildiği alkollü içki yi kıyaslayınca İranlılar daha kolay ulaşıyor. Tabiki gizli olarak tüketiyor.

Bebek bezinde, mamasında bile dünya kadar vergi var. Ama alkol ve sigara ya uygulanan verginin bir kesimi cezalandırılması olarak görüyorum. Ülkemizde tüketimi bu kadar az olan ve Kendi üretebildigimiz bir şeye bu kadar vergi mantıksız. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Anafor üstadım,

Siz İngiltere'deki sigara fiyatlarını biliyor musunuz?

Bizdeki fiyatlar yanında bedava kalır. Adamlar bunu sigara tüketimini azaltmak için yapıyorlar...

Biz de aynısını yapmak istiyoruz ama biz bir ada ülkesi olmadığımız için, biz fiyat yükselttikçe komşu ülkelerden giren kaçak sigara miktarı artıyor. Zaten neyin fiyatını artırırsanız ya kaçakçılığı ya da merdivenaltı üretimi artırırsınız... Mesajı Paylaş

petibor

Sert içkilerin ve sigaranın fiyatı artsın ama biraya dokunmasınlar insanlar biradamı içmesin keyifle dolaptan çıkartıp lıkır lıkır akşamları. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter