İsrail ve Filistin Sorunu

Başlatan dalamper, Eki 15, 2015, 04:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dalamper

Eki 15, 2015, 04:40 ÖS Last Edit: Şub 07, 2017, 11:51 ÖÖ by Yönetim
Bir süredir İsrail ve Filistin'de yaşanan bıçaklama olaylarını hepimiz duymuşuzdur. Sadece bıçaklama yaşanmıyor. Hemen hemen her gece ise Filistin'den İsrail'deki yerleşim birimlerine roketler atılıyor. Güney İsrail'de sirenler bayağı yoğun ve Filistin ve destekçi çevreler ise bu yaşananlar '3. intifada' olarak yorumlamasına karşın olayın lidersiz olmadan, kendi başına ortaya çıktığını söyleyip, bir süre sonra duracağını söyleyenler de var.

Hizbullah ise bugün Filistinlilere desteklerini açıkladı.

VICE News'un ise her zaman ki gibi bölgeden derlediği haber videosu mevcut: https://www.youtube.com/watch?v=g2bJcuN0WyI Mesajı Paylaş

dalamper

Bugün bir Filistinli, gazeteci kılığında İsrail askerine bıçakla saldırdı. Asker hafif yaralandı ancak Filistinli öldürüldü.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Filistin'e yüzen elektrik' desteği

Filistin'in elektrik sorununu çözmek için 100 MW'lık yüzer santralın özel sektör tarafından gönderilmesi planlanıyor. Enerji Bakanı Yıldız, yüzer santralın Gazze'de bir balıkçı limanında demirleyerek enerji desteği sağlayacağını açıkladı. Gazze'de gün içinde sadece 4 saat elektrik verilebiliyor.

TÜRKİYE, enerji krizi yaşanan Gazze'ye elektrik sağlamak için kolları sıvadı. Karadeniz Holding, gittiği bölgede demirleyerek, kesintisiz şekilde elektrik verebilen "powership" isimli yüzen santrallarından birini Gazze'ye göndermeye hazırlanıyor. Ancak önce izin sürecinin tamamlanması gerekiyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kıttaneh ile yaptığı görüşmenin ardından, Gazze'de enerji sisteminin tamamen çöktüğünü, santrallar ve iletim hatlarının bombalandığını söyleyerek, Türkiye olarak enerji alanında Filistin ve Gazze için neler yapılabileceğini, bunun için uluslararası zeminin nasıl sağlanacağını görüştüklerini belirtti. Yıldız, "Kısa vadede gerekli izinlerin oluşmasıyla 100 megavatlık (MW) bir yüzer santralın oraya özel sektör aracılığıyla ulaştırılması ve Gazze'de bir balıkçı limanında demirleyerek enerji üretilip verilmesini amaçlıyoruz. En seri çözüm bu" şeklinde konuştu. 

AMBARGO ASKIYA ALINMALI

Filistin'de kısa, orta ve uzun vadede enerji sektöründe neler yapılması gerektiğini ele aldıklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu: "İsrail'den gelen 10 ayrı hat bombalandı ve Gazze oradaki 120 MW'lık güçten oldu. Kendi içindeki santral vuruldu ve çalışamaz hale geldi. Dolayısıyla orada orta ve uzun vadede yapılacak santraller üretime geçene kadar 2-3 ay içerisinde bu geminin oraya yanaşması lazım. İsrail'in ablukasını, enerji sektörüyle alakalı ambargosunu askıya alması anlamına gelir. Türkiye'nin enerji politikaları, barışın gerekçesi olarak kullanılması yönündedir."

İSLAMİ DEĞİL İNSANİ KONU

Gazze'de 24 saatin ancak dört saatinde elektrik verilebildiğine dikkat çeken Yıldız, "Yaşlılar, hastalar var. Bunlar İslami konular değil, aynı zamanda insani konular. Hastanelerin, okulların elektrik ihtiyacını mutlaka karşılamamız lazım. İsrail yönetiminin elektrik teminiyle alakalı yaklaşımlarının bulundukları noktadan daha farklı olacağına inanıyorum. Bu insani bir durum" dedi. Yıldız, kısa vadede yüzer santraldan enerji temini, orta ve uzun vadede iletim hatları, master plan, teknik teçhizat, iletkenler, trafolar, direkler ve mühendislik çalışmaları dahil yardımda bulunabileceklerini, enerji sektörüyle ilgili ablukanın kaldırılmasının bu yardımlar için önemli olduğunu ifade etti. Yıldız, gerekli izinlerin alınmasıyla yüzer geminin Gazze sahillerine yanaşabileceğini kaydetti.

İzinler alınırsa 4 ay içinde gider

KARADENİZ Holding iştiraklerinden KARKEY'in Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karadeniz ise "Acil enerji sıkıntısının giderilmesi için Filistin Enerji Bakanı Omer Kittaneh ile Türkiye ziyareti sırasında teknik ve ticari görüşmeler gerçekleştirildi. Konunun uluslararası hassasiyeti gereği, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm yetkili uluslararası kurum ve kuruluşların gerekli onay ve izinlerinin alınmasına müteakip sözleşme görüşmeleri ve süreci tamamlanarak, projenin uygulamaya geçmesi planlanıyor. İzin ve onay süreçlerinin tamamlanma takvimi henüz kesinlik kazanmamıştır. Söz konusu izin ve onayların tamamlanarak gerekli uluslararası güvencelerin sağlanmasınımüteakiben, 120 gün içerisinde enerji gemisi filomuzun uygun bir üyesi ülkeye gidecektir" dedi.

Yüzer santrallar nedir?

YÜZER santrallar, acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere hızlı çözüm sağlıyor. Hem sıvı yakıtlarla hem de doğalgaz ile elektrik üretebilen enerji gemileri, ülkelerin elektrik şebekesine yüksek gerilim seviyesinden bağlanıyor. Karadeniz Powership'in 7'si bitmiş, 2'si yapımda toplam 9 enerji gemisi var.

http://www.hurriyet.com.tr/filistin-e-yuzen-elektrik-destegi-27035975

Mesajı Paylaş

dalamper

Ürdün & İsrail, Kudüs'te tansiyonun düşmesi için anlaşmışlar. Mesajı Paylaş

dalamper

4 gün önce Suudi Arabistan prenslerinden El Velid Bin Talal, olası İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'i destekleyeceğini çünkü bu bıçaklı saldırıların arkasında İran'ın olduğunu söyledi.

Kudüs'de yeni bir bıçaklı saldırı daha gerçekleşti. 2 İsrailli hafif yaralandı, saldıran Filistinli ise İsrail polisleri tarafından öldürüldü.

Mesajı Paylaş

dalamper

#5
Mar 06, 2016, 09:41 ÖS Last Edit: Mar 06, 2016, 09:45 ÖS by dalamper

Mesajı Paylaş

dalamper

Siyonist Birlik partisi lideri Yitzhak Herzog: "Filistin köylerini ayırmazsak Kudüs'ü kaybederiz. Eğer Filistinlilerden ayrılmazsak bu köylerden gelen Filistinliler, Yahudileri öldürmeye devam edecek." Mesajı Paylaş

kimlikci

Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları, ellerinde 4 İsrail askeri bulunduğunu açıkladı

http://www.dunyabulteni.net/haberler/359932/hamas-4-israil-askeri-elimizde Mesajı Paylaş

dalamper

Kudüs'teki otobüs durağında yaşanan patlamada 20 kişi yaralandı. 12 numaralı otobüste gerçekleşen patlamanın bombalı saldırı mı yoksa motordan kaynaklı mı olduğu hala araştırılıyor.
Mesajı Paylaş

dalamper

İsrail ile yaptığımız görüşmeleri hepiniz bilirsiniz. Karşılıklı olarak yaptırımları kaldırma çabasındayız. Türkiye ise NATO'daki İsrail vetosunu kaldırdı. İsrailli subaylar, Belçika'da bulunan NATO karargahın gidecekler. Mesajı Paylaş

dalamper

Bir süredir, İsrail-Gazze hattı ısınıyordu. Zaten İsrailli subaylar da Gazze'ye yeni bir harekat yapabileceği sinyallerini verip, Hamas'ın tünellerini yıkmaya başlamışlardı ki;
4 Mayıs tarihinde İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait jetler Gazze'nin güneyindeki Refah'da bulunan İzzettin El-Kassam Tugayları'nın bulunduğu noktalara 8 hava saldırısı gerçekleştirdi.

5 Mayıs tarihinde Gazze'den atılan 3 havan sonrası İsrail tankları da dahil olup, jetlerle beraber Gazze'nin güneyine cevap verdiler.

6 Mayıs tarihinde İsrail topçu birliklerinin de katıldığı saldırılar Gazze'nin güney sınırına yoğunlaşmıştı.

Dün akşam Han Yunus'a yapılan hava harekatı sonrası 50 yaşında 1 Filistinli kadın (Ayte El-Emur) hayatını kaybetti ancak İsrail Ordusu bunu yalanladı. Ve dün akşam Gazze'nin güney doğusunda yer alan Kissufim kibbutzuna yapılan 3 havan saldırısı sonrası dün gece bu sabah İsrail jetleri yine Gazze'ye hava harekatı gerçekleştirdi. Mesajı Paylaş

dalamper

Netanyahu'nun Roma'daki konuşmasından ufak bir derleme.

Mesajı Paylaş

dalamper

Türkiye & İsrail anlaşması sonrası Sabah Gazetesi Dış Haberler Müdürü Taha Kılınç'ın yorumu.

Mesajı Paylaş

HDS

İsrail de bence Gazze konusunda kendisini çözümsüz hissediyor. Batı Şeria ile Gazze arasında müthiş bir günlük hayat farkı var. Batı Şeria'da öyle aman aman bir gerginlik yok. Ama Gazze gerçekten fena durumda. İsrail'in bu saatten sonra Gazze'de ciddi bir çözüm yaratması da mümkün değil. Üstelik İsrail Gazze'ye, Batı Şeria aksine pek ihtiyaç da duymuyor. Birine verip kurtulsa diyeceğim. Ama o da mümkün değil.  :)

Mısır'ın Gazze ile arası daha da beter. Bu sebeple kangren olmuş bir yere dönüştü Gazze. Eğer bu testiyi İsrail ile birlikte düşürmeden, kırmadan taşıyabilirsek, Gazze halkının günlük hayat kalitesine çok dramatik faydası olabilir. 

Ama tabi karşıdaki özel kuvvetçi, buradaki şekerden asabi. Bir yol bulacağız artık.

Mesajı Paylaş

southwater

Bu gelişme olumludur, Türkiye'nin gerilime ihtiyacı yoktur.
Suriye'dekiler de dahil her türlü tırmandırma siyaseti yanlıştı, Mavi Marmara da yanlıştı.
Allah ölenlere rahmet eylesin elbette ve İsrail askerleri kusurludur
ama devletler yollarına devam etmeliydi.
Mavi Marmara aslında hiç olmamalıydı.
Neyse, boşuboşuna 6 yıllık bir kayıp söz konusu.
Taha Kılınç'ı gülerek okudum, yazık, bu dönüşü islamistlere pazarlamaya çalışmış...
ama başarısız bir pazarlama bu.
Yazdıkları 6 yıl  önce de var olan şeylerdi ki!
O zaman göremediğini şimdi ne gösterdi acaba?
Bir ülkenin geri gitmesini istiyorsanız onu islamistlere emanet ediniz, özellikle de okumuşlarına!
Kabak Davidson ve Young-Tree kardeşlere patlar.... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter