TUSAŞ T129 ATAK Saldırı Helikopteri Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dmc

#555
May 30, 2019, 07:46 ÖS Last Edit: May 30, 2019, 08:15 ÖS by Yönetim
Jandarmaya 1 adet Atak daha teslim edilmiş. Mesajı Paylaş

Merkator

Jandarma'ya farklı boyalı T129

TUSAŞ imalat hattında üretimi ve sonrasında kabulu tamamlanan yeni T129 ATAK Taarruz Helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildi. Helikopterin bir dönem envantere giren Sikorsky S-70 Blackhawk'larda olduğu gibi düz yeşil renge boyanması dikkat çekti. Fotoğraf, Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından paylaşıldı.

T129'lar ilk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kara Havacılık birliklerinde envantere girmişti. Bu helikopterler, üç renk, Vietnam kamuflaj olarak adlandırılan boyama ile teslim edilmişti. Jandarma'ya verilen ilk helikopterlerde de üç renk ton bulunuyordu.

NEDEN KUYRUK BÖLÜMÜ FARKLI RENKLİ

T129'lara bakıldığında 'tan rengi' olarak adlandırılan kahverenginin kuyruk bölümünde farklı olduğu dikkat çekiyor. Bunun nedenini araştıran Kokpit.aero, ilginç bir bilgiye ulaştı. Bu bölümde egzozdan çıkan yüksek ısı nedeni ile rengin koyulaşıyor.

http://www.kokpit.aero/jandarma-t129-yeni-boyama Mesajı Paylaş

Terra

Jandarmada "KANUNİ" dönemi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretimi tamamlanan bir adet daha T129 ATAK Helikopteri Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildi.

Jandarma Havacılık Başkanlığının kendine has tek rengi ile boyanan yeni helikoptere J-1526 Kanuni adı verildi. Jandarmanın diğer ATAK helikopterlerine de Türk tarihinde önemli yıllar olan J-1071 Alparslan, J-1299 Osmangazi, J-1453 Fatih ve J-1512 Yavuz isimleri verilmişti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesaplarından, "Terör örgütlerine karşı güvenlik güçlerimiz tarafından aktif olarak kullanılan T129 Atak helikopterinden Jandarma Genel Komutanlığı'na bir adet daha teslim ettik." bilgisini paylaştı.

Kara Kuvvetlerine teslim edilen Cirit ve UMTAS yüklü ATAK'lardan farklı olarak Jandarmaya ait helikopterlerde sadece 12'li yeni tip roket podu ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top bulunuyor. Ayrıca helikopterler güdümlü füzelerin hedeflerinden saptırılması için Chaff/Flare atıcısı ile donatıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/30/jandarmada-kanuni-donemi/ Mesajı Paylaş

dmc

Jandarmaya 6. T129 teslimatı da yapılmış.
B2'ler hakkında hala bir haber yok. Mesajı Paylaş

FeÇe

İDEF 2017 de mühendislerin korozyona karşı dayanıklı gövde içeren navalize bir atak'ı yapmanın çok zor olmadığını belirttikleri söylenmişti forumlarda.Atak 2 ye geçmeden eldeki atakları tcg Anadolu'da kullanabileceğimiz hale getirsek iyi olurdu.Gemi indi inecek.Tabi bu halde de kullanılır sonuçta birkaç yıl içinde uzaklara gitmeyecek bu gemi.Devirli şekilde kullanırız ama ortalık karışık sonuçta.
Herhalde bu yüzden ah1w modernizesi başladı.Kısa süreliğine idare eder bizi.
Acaba Ruslardan ka 52k kopartabilir miyiz diyorum.Atak 2 bile o boyutlarda değil.F35 de iptal.Aesa radarlı yerli elektronik optik sistemler,silahlar,mildar,kement,avcı...Atmaca hatta.Ayrıca güdümlü bombalar da entegre edilebiliyor herhalde hgk , teber 81-82 gibi.Ama bulunduğumuz dönem itibariyle dikkat çeken bir alım olabilir. Mesajı Paylaş

kırtıl

Atak projesinde üretilen helikopterlerin  38 tanesi( 9 edh+ 29) faz 1 , sonrası üretimler faz-2 olarak üretilecekti khk için..Khk na teslim edilen Atak sayısı 42 ..dolayısıyla 4 tanesi faz-2(B2) olmalı... Mesajı Paylaş

ATMACA

VİDEO HABER | T-129 ATAK Paris'te gönülleri fethetti

https://bit.ly/2Xqjtjb Mesajı Paylaş

nokta

Atak Sanalda Vuracak

HAVELSAN'ın T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterini uçuracak pilotların yetiştirilmesi için geliştirdiği Atak Helikopteri Tam Görev Simülatörü, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Atak helikopterinde pilot ve silahçının (silah sistem subayı) önlü arkalı konumlanması nedeniyle bu iki görevin gerekleri aynı simülatörde istenilen düzeyde gerçekleştirilemiyor. Bu yüzden iki adet ayrı simülatör, set halinde üretiliyor.

Gerçeğe uygun olan simülatörler pilotların intibak, tazeleme, acil durum, atış, harbe hazırlık ve idame eğitimlerine katkı sağlaması hedeflenirken güvenli bir ortam ve farklı hava koşulları sunan simülatör riski ve maliyeti düşürüyor. Uçuş eğitimlerinin yanı sıra  silah sistemleri ve atış eğitimlerinin de verileceği simülatörler, HAVELSAN'ın HELSİM Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği S70 Blackhawk ve AS532 Cougar helikopter simülatörleriyle entegre çalışarak ortak eğitim yapabilecekler.

http://www.c4defence.com/Gundem/atak-sanalda-vuracak/8288/1 Mesajı Paylaş

Terra

50. "ATAK" TSK envanterinde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretim ve testleri tamamlanan 50'nci T129 ATAK Helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

TUSAŞ sosyal medya hesaplarından, "Ülkemizin ve milletimizin güvenliği ve huzuru için yüzlerce çalışanıyla teknoloji üreten TUSAŞ, 50. ATAK helikopterini de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etti. Yenileri yolda!" paylaşımını yaptı.

ATAK tam bir avcı

Sınıfının en etkin taarruz helikopteri olan T129 ATAK, iki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olduğu tandem adı verilen ve pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı, tekerlekli ana iniş takımları, üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana rotor sistemi, iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373shp güç üretebilen, beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile donatıldı.

Savunma ve Havacılık ihracatında TUSAŞ farkı-atak

Helikopterin baş tarafında bulunan AselFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi 360° dönebilmekte, yaklaşık 20 km'ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km'ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebiliyor. T129 ATAK Helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi yüksek takip hassasiyeti sayesinde hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlıyor.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/31/50-atak-tsk-envanterinde/
Mesajı Paylaş

petibor

Avcı kaskı gerçekten kullanılıyormu merak ediyorum. Bana hiç kullanılmıyor gibi geliyor nedense. Mesajı Paylaş

muhendus

Avcı kaskı aktif kullanılıyor. Mesajı Paylaş

Terra

TSK'nın 'ATAK' filosu genişliyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı TUSAŞ tarafından üretimi tamamlanan 51'inci T129 ATAK Helikopterini teslim aldı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, T129 Atak helikopterinin 51'incisinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Demir, paylaşımda "Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlarda güvenlik güçlerimize yakın hava desteği veren T129 Atak helikopterimizin 51'incisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettik. T129'un motorunu yerlileştirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

@IsmailDemirSSB
 Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlarda  güvenlik güçlerimize yakın hava desteği veren T129 Atak helikopterimizin 51'incisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettik. Mesajı Paylaş

Topgun

TCG-ANADOLU ve kardeşi için tedarik edilmek üzere ATAK helikopterinin deniz suyuna karşı direnci arttırılmış, korozyon önleyici tedbirlere sahip tadil edilmiş bir modelinin üretilmesi düşünülüyormuş. Ben KKK bünyesindeki AH-1W Süper Cobraların devredilmesini düşünmezmisiniz diye sordum ama artık yerli ve milli ürün tedariği ağır basıyormuş. Bilmiyorum bakalım denizciler ne yapacak?  Mesajı Paylaş

petibor

#568
Eyl 18, 2019, 07:22 ÖÖ Last Edit: Eyl 18, 2019, 07:24 ÖÖ by petibor
Korozyona karşı yapısal değişiklikler olacak, paller katlanır olacak ve bunun ile ilintili olarak şart değil ama muhtemelen katlamayı kolaylaştıracağı için 5 pal yerine 4 pal olacak. Başka neler olur  fikri bilgisi olan varmı. Belki hafif torpida yada penguen gibi daha ağır su üstü silahları için güçlendirilmiş, uyarlanmış pylon olabilir belkide zaten buna hazırdır olmaz. Radar çok daha önemli hale gelecektir Mesajı Paylaş

orko_8

Atak 2 işte o. Daha doğrusu Atak 2'nin naval versiyonu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter