Sukhoi Su-35

Başlatan nokta, Şub 20, 2017, 11:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

Fuara 2 gün kaldı..

100+16+16=132 f35'in alım+eğitim+bakım+modernizasyon+ömür devri+omür boyuna mühimmat filan gibi giderlerini toplarsak, buradan washingtona yol olur.. bunun sadece bir kısım parxa tedariğini offset olarak, büyük kısmını dolar olarak, bir kısmını da tl olarak amerikan şirketlerinin kasasına koyacağdık..inşaatlar ve hazırliklar da var tabii..

offset olarak ürettiğimiz parçaları da bedavaya üretmeyeceğdik,karşılığı tl olarak gene hazine kasasından ödenecekti..   ben şöyle kabaca hesaplayayım  kasadan önümüzdeki 40 yıl boyunca çıkacak yaklaşık 40 milyar dolar paradan en az 30 milyar dolares karşılığı varlık ( ama dolar, ama mal olarak)  okyanusun karşı kıyısına doğru yola çıkacağdı.

Nerede kaldı %90+ milli savunma sanayi hedefi.... Turpun büyügünü yemişiz haberimiz yok..

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Aklına, ağzına, kalemine sağlık üstadım :) Mesajı Paylaş

ehuseyin

Eger alabilecek isek A modeli mevcut siparislerle sinirlandirsak iyi olur ki yanilmiyorsam 30 yada 24 kesin siparisimiz var. B model de 2 LHD icin 32 sayisi konusuluyordu. Toplam 62 yeterli bir sayi. Harcayacagimiz parayi MMU'ya TF2000'e aktaririz. Mesajı Paylaş

petibor

Haz 15, 2019, 08:09 ÖÖ Last Edit: Haz 15, 2019, 08:12 ÖÖ by petibor
Eğer 10000 modern tankın 500 silahlı helikopterin 1000 modern fırkateynin bir milyon profesyoen askerin ve 50 F16 uçağın varsa gücün 50 f16 caydırıcılığındadır en fazla. Hava gücü ülkelerin konvansiyonel caydırıcılığının üst sınırıdır onu diğer silahlarla geçemezsin o sınırın altındaki ensrümanlar bu diğer silahlar. Bu yüzden uçaktan tasarruf ederken iyi düşünmek gerek. Uçaktan kazık yemek bence çok kolay bir şey değil. Bulgaristan ağlaşıyor pahallı F16 diye ama yanılıyor uçağın pahallısı pek olmaz hangisi iyi ise en ucuzu odur. Hava üslerimizi yer altına taşımalıyız uçakları kaybedersek savaşı kaybederiz. Şu videoyu iyi anlamazsak savaşı ilk saatinde kaybedebiliriz 250 uçağıımızı hava alanlarındaki koruganlarda vurmaya hazırlıklılar ise gelecekteki savaşı kaybettik bile şu anda biz haberimiz yok.  https://www.youtube.com/watch?v=r597Yq3xr0o    Mesajı Paylaş

sRonin

arkadaşlar ben harcayacağımız paradan daha fazlasını kazacağız derken olayı 100 milyon $ uçağa para vereceğiz bunun parçalarını satarken 101 milyon$ kazanacağız demiyorum.

eğer biz f35 programına dahil olmasaydık tfx i yapmayı hayal edebilir miydik?

tai,alp,kale,ayesaş,kale p&w,roketsan,sage,havelsan,gate,milsoft bu firmaların kazandığı know how'ı, yaptığı yatırımı, istihdamı, somj'yi, som j için üretilen motoru, f35 parçaları üreten firmalara gelen diğer savunma projeleri bunları nereye koyuyorsunuz?

ben olaya büyük resimden bakmaya çalıştım. zaten sorduğum soru amacından çıktı.

evet f35 dünya için bir nevi saadet zinciri ve bu paranın kallavi kısmını amerika yiyecek doğal olarak. ama bizim planlarımızı çoktan hazırlayıp uygulamaya koymamız lazımdı.

Mesajı Paylaş
Biz sanayiye inanmış ve ona adanmış insanlarız. Çünkü ticaret bireyleri , sanayi toplumları zengin eder.

petibor

Haz 15, 2019, 08:24 ÖÖ Last Edit: Haz 15, 2019, 08:29 ÖÖ by petibor
Ne olacaktı başka ABD nin geliştirdiği uçağa sahip olup ABD yerine biz mi para kazanmalıyız. Bu uçak F16 dan az daha pahallı bir uçak F22 gibi çeyrek milyar dolar değil F15 den bile daha ucuz olacak olan bir uçak. Olaya biraz böyle bakmak gerek F22 şahaneliğinde F15 gücünde bir uçağı F16 fiyatına alıyorsun. Boşuna kapışılmıyor bu uçak sıradan ülkeler süper güç silahı F22 ye sahip oluyor bu uçak sayesinde. Yandaş sesler Google da aratıp ne kadar aleyhte paragraf bulurlarsa yeni haber gibi manşet yapıyorar alakası yok kimsenin bunları gördüğü ettiği yok mal bulmuş mağribi gibi her F35 kullanıcısı şu anda sevinçten. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

F-35'in saltanatı; birilerinin aklına, uçağın gövdesini görmek yerine, uçağın bıraktığı izleri arayarak teşhis edebilmeyi getirdiği gün sona erer... Mesajı Paylaş

TULGA

Son açıklamalar gösteriyor ki S-400'den geri adım atılmayacak. Abd tükürdüğünü yalamayacağına göre F-35 defteri kapandı artık bizim için. Burda farklı konubaşlıklarında çokça tartışıldı konuşuldu. Avantajları ve dezavantajları yazıldı çizildi. Lakin artık F-35'in bize gelmeyeceği de,bunun düzeltmek adına herhangi bir olumlu görüntünün olmaması da aşikar.

Konubaşlığı ile alakalı olarak @sRonin'in Atak benzeri Su-35 teklifinin zamansal ve teknik açıdan olabilecek en iyi süresinin 7-8 yılı bulacağını ( O da eğer Rus tarafı böyle bir duruma onay verirse) önceki mesajımda da ifade ettim.

7-8 yıllık bir süreç kendi MMU projemizi ete kemiğe büründürmek için kullanılabilir, F-35 bütçesi direkt olarak MMU'ya aktarılabilir.

Yeni bir platformu gerek hazır gerekse de Atak benzeri bir proje ile elde etmek için ne uygun bir siyasi konjonktür var ne de yeterli zaman var. O yüzden Rus uçaklarına bulaşmadan kendi savaş uçağı programını süratle devreye sokacak adımlar atmak en verimli hamle olacaktır. Gerrkirse 100 F-35 için harcanacak parayı MMU altyapısı ve ilk 4 prototibi hazır hale getirmek için kullanalım. Seri üretim için de bir o kadar daha harcama yapılmak zorunda kalınsın.

Başka bir uçak hazır alımını ben düşünmüyorum açıkçası. O treni biz 120 adet Eurofighter T3 alımı karşılığı  tam teknoloji katılımı ve paylaşımı teklifini kabul etmediğimiz dönemde kaybettik. Üstelik o dönemde de F-35 projesine ortaklık varken EF neden? Diye de bayağa bir eleştiri almıştı bu teklif.

O yüzden yumurtanın kapıya dayanmanın ötesine geçtiği bugünlerde yeni bir platform olmaz ki olmaz diyorum ben. 8x SDB ile 4x Gökdoğan füzeli Hürjet ve TFX' e maksimum yoğunlaşmak en verimli olanı bizim için. Abd ile F-35 proje dışına çıkma ile sınırlı kalacak bir düzeltme yapılabilirse,o zaman ilave olarak F-16 Özgür projesi de dahil edilebilir bu yapılanmaya.

Mesajı Paylaş

factoraptor

Hocamlar,

Önümüzdeki 15-20 yıl için MMU'ya bel bağlamayın. Mesajı Paylaş

petibor

Harzemşah uçak F16 dan biraz daha pahallı bir uçak ve her yeni uçak gibi zaten bu normal. Haliyle tutki F16 kadar görünen bir uçak oldu ne olur yine bu uçağa sahip olunmak istenecektir görünen  bir uçak olarak da iyi ve maliyet etkin bir uçak bu. F16 kadar radara yakalansa yine alınır bu uçak. Mesajı Paylaş

sRonin

@tulga evet sana katılıyorum f35 yerine mmu'ya para akıtmamız lazım ama onda da @factoraptor'a katılıyorum 15 20 yıl lazım bize.onda da tek adamı zengin etmeye var gücünle çalışmadan adil olacaksın.
hızlı maliyet etkin çözümler üretmemiz lazım. gripen gibi ef gibi f16 viper seviyesi gibi f4 lerin yerini doldurmamız şart oğlu şart.
bir yandan da su 35 tr modeline çalışabilirsin ne kaybedersin ? Mesajı Paylaş
Biz sanayiye inanmış ve ona adanmış insanlarız. Çünkü ticaret bireyleri , sanayi toplumları zengin eder.

BETONBEY

Haz 15, 2019, 11:09 ÖÖ Last Edit: Haz 15, 2019, 11:13 ÖÖ by BETONBEY
F-16'nın yerli modernizasyonu ve Hürjet üzerine yatırım yapılır. Yandan da MMU için ilgili projelere kaynak aktarılır ki zaten bu projelerin hepsi içiçe...

Asıl her yerde karşımıza çıkan motor işine yoğunlaşmak gerek.

Hava-hava füzelerimiz daha olgunlaşacak, HSS'leri olgunlaşıp envantere girecek, milli radar ve milli veri bağı sistemleri iyice olgunlaşıp envantere girecek.

Aslında elimizde maddi anlamda boyumuzu aşacak pekçok proje var, bunlara yönelinir.

Kara araçlarında, İha'larda, helikopter sektöründe epey motor çalışılır oldu. Fakat gemi sektöründe motor çalışması pek duymadım. Buraya çalışılır ki gemi sektöründe yaşlı olan filomuzu yenilerken olabildiğince yüksek bir millilik oranı yakalamamız lazım...

Parça ve bakım onarım anlamında uçaklar kadar olmasa da gemilerde de epey bağımlıyız müttefiklerimize...

3 tarafımız deniz ve enerji bulma umudumuz denizlerde ise donanma olabildiğince bağımsız olmalı...

F-4'leri idame anlamında ne yapılabilir denilirse temininde problem çıkmaz ise 12-16 adet gibi EF-2000 alımı düşünülmelidir. Ej200'ü inceleme ve isletme babında bir tecrübe sahibi olmanın zararı olmaz ve AB'de çalışılan 5.nesil uçaklara da biraz yakın durmuş oluruz. Yarınların neler getireceği, ne olacağı hiç belli olmaz.

Yeni LHD'lerimiz için ise şu an olmasa bile sonrasında 32 adet F-35B her daim düşünülmeli çünkü alternatifi yok.

Yaptırımlar düşündüğümüzden büyük olursa da SU-35 değil önce SU-34 almaktır bence mantıklı olan...

Asıl acil ihtiyaç önce orada kendini gösterecek. F-4'ler daha ne kadar uçabilecek bilmiyoruz. Aynı EF-2000'de olduğu gibi burada da Rus ekolünü görürüz 12-16 uçak alıp, duruma göre gideceğimiz yolu belirleriz.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter