TUBİTAK MÜREN-Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi

Başlatan Atılgan, Kas 11, 2017, 04:59 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

TÜBİTAK, Ay ve Preveze denizaltılarını modernize ediyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile geliştirilen MÜREN SYS Programı ile Ay ve Preveze Sınıfı Uygulamaları projelerinin imzalandığını, bu kapsamda yapılacak çalışmaların 2019 ve 2023'e kadar tamamlanacağını belirtti.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, kurumun savunma sanayisi alanında geliştirdiği projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi arasında 2015 yılında iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatan Ergin, bu doğrultuda "Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Programı" geliştirildiğini söyledi.

Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Programı kapsamında, "MÜREN SYS Ay Sınıfı Uygulaması" proje sözleşmesinin geçen yıl imzalandığını anlatan Ergin, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte geliştirilecek sistemle, mevcut Ay Sınıfı denizaltılara çeşitli modern ağır torpido atma kabiliyeti, sonar, periskop ve elektronik destek gibi sensor verileriyle özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi ve özgün silah kontrol birimi yeteneği kazandırılacak." diye konuştu.

Ergin, geliştirilen sistemin envanterde bulunan 2 Ay sınıfı denizaltıda bütünleştirilmesinin ardından, projenin 2019 yılında tamamlanacağını kaydetti.

"Geliştirilen teknolojiler Türk şirketlere aktarılacak"

TÜBİTAK ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, MÜREN SYS Programı çerçevesinde bu yıl ağustos ayında "MÜREN SYS Preveze Sınıfı Uygulaması" Proje Sözleşmesi'ni de imzaladığına değinen Ergin, "Proje kapsamında, Preveze sınıfı denizaltılarımızda yer alan savaş yönetim sisteminin gemi içi birimleri, Araştırma Merkezi Komutanlığı ile birlikte modernize edilecek." ifadesini kullandı.

Ergin, proje kapsamında MÜREN sisteminin 2023 yılına kadar Preveze sınıfı bir gemiye uygulanacağını ve bu sınıftaki tüm gemilere uygulanması için de yerli sanayiye teknoloji transferinin eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Programı kapsamında sürdürülen projelerin önemine işaret eden Ergin, söz konusu çalışmalarla TÜBİTAK'ın yerli savunma sanayisi ile geliştirdiği teknolojilerin, Türk şirketlere aktarılarak ülkenin bu alanda lider olmasının hedeflendiğini vurguladı.

http://www.denizhaber.com.tr/tubitak-ay-ve-preveze-denizaltilarini-modernize-ediyor-haber-77641.htm Mesajı Paylaş

ocay

HAVELSAN'dan ses SEDA yok? Mesajı Paylaş

ocay

Muhtemelen aynı değiller. Mesajı Paylaş

Terra

Müren'de işler iyi gidiyor

Türkiye'nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi Meteksan Savunma, MÜREN PREVEZE Sonar Alt Sistemi Projesi kapsamında, 1. Aşama Fabrika Kabul Testleri'ne, TÜBİTAK BİLGEM'in de katılımı ile 2 Mart tarihinde başladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE Sınıfı Denizaltı gemilerinde kullanılacak MÜREN SYS, TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından geliştiriliyor.

MÜREN SYS'nin çok önemli bir parçasını oluşturan sonar ve sualtı akustik sistemlerinin, ön elektronik ve sinyal işleme donanım ve yazılımlarının milli olarak geliştirilmesi, üretimi ve MÜREN SYS entegrasyonuna yönelik "Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulaması için Sonar Alt Sistem (SAS) Mal Alımı" Sözleşmesi 31 Temmuz 2018 tarihinde, TÜBİTAK BİLGEM ile Meteksan arasında imzalanmıştı.

Söz konusu sözleşme kapsamında, milli olarak geliştirilen elektronik donanım ve yazılımlar, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilecek olan MÜREN SYS ile birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının muharip su altı unsurlarının önemli bir parçası olan PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimizin; sonar, sualtı akustik sistem ve Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri'ndeki yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında yapılacak çalışma ile yerlileştirme amacına ilave olarak hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanacak; gerektiğinde, üst sistemler, milli imkânlarla modernize edilebilecek ve böylece döviz tasarrufu da sağlanmış olacak.

http://defenceandtechnology.com/murende-isler-iyi-gidiyor/ Mesajı Paylaş

Hard-Kill

ArMerKom bünyesinde MÜREN Laboratuvarı açıldı

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) bünyesinde "Müren Laboratuvarı" açıldı.

Açılış törenine TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof.Dr.Hacı Ali Mantar ve Dz.K.K.lığı Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın ile beraber Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Albay Nilüfen Çotuk, Dz.K.K.lığı ve BİLGEM personeli katıldı. Programda proje paydaşları olan METEKSAN, YALTES, HAVELSAN, KBS ve STM temsilcileri de hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Prof.Dr.Hacı Ali Mantar, Tuğamiral Ramis Akın, Müh. Alb. Nilüfen Çotuk ve Dr. Altuğ Uzunali açılış konuşmalarını yaptıktan sonra açılış programı kurdele töreni ile devam etti. Katılımcılar, Milli Üretim Entegre Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulamasına ait Karaya Konuşlu Test Sistemi'nin de yer aldığı ve tüm denizaltılar için sistemlerin gemiye entegrasyonu öncesinde test edileceği Müren Laboratuvarı'nı gezdiler ve icra edilen bir angajman senaryosunu izleme fırsatı buldular.

TÜBİTAK ve ArMerKom'un denizaltı savaş yönetim sistemlerine yönelik 20 yılı aşkın tecrübesinin yansıtıldığı MÜREN Laboratuvarı, Dz.K.K.lığı ile BİLGEM arasındaki MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) geliştirme programının ikinci büyük adımı olan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında hayata geçirildi. 2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında 4 adet Preveze Sınıfı denizaltımızın tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN-SYS ile modernize edilecek. Bu kapsamda MÜREN-SYS'li ilk geminin 2021 yılı Haziran ayında filomuza katılması hedefleniyor.

https://www.savunmasanayist.com/armerkom-bunyesinde-muren-laboratuvari-acildi/ Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter