Huzur Veren Şehirler

Başlatan anafor2016, Kas 11, 2017, 03:20 ÖS

« önceki - sonraki »

anafor2016

Kas 11, 2017, 03:20 ÖS Last Edit: Kas 11, 2017, 03:29 ÖS by Yönetim
Sayın Cumhurbaşkanımızın aşağıdaki açıkmada bulunmuş" 'Günümüz şehirleri huzur vermiyor.Beton beton beton'."

bu açıklamayı duyduktan sonra bende daha huzurlu - stresten uzak - verimli bir hayatı sağlayan şehirlerin ülke gelişimine büyük katkı sağlayacağı  düşüncesi ağır basmaya başladı. İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerdeki dinamizmi daha küçük şehirlere taşıyarak , hem nüfusu hemde milli geliri ülke geneline yaymak mümkün müdür? Almanya - Fransa gibi ülkelerde bu nasıl başarıldı? Mesajı Paylaş

putty

#1
Kas 11, 2017, 04:22 ÖS Last Edit: Kas 11, 2017, 04:29 ÖS by putty
Türkiye çok dağlık bir ülke olduğu için nüfus topografyanın izin verdiği küçük alanlara sıkışmış şehirlere toplanmış. Aynı sebep ile az sayıdaki müsait yeride tarıma ayırmışız ve çok az olduğu için buraları çok inatla koruyoruz yerleşime açmıyoruz. Tepelerde tepe eteklerinde yaşamaya rağzı gelip düzlükleri tarıma tek etmişiz. Almanya bizden çok daha kalabalık ve küçük ama çok daha ferah ferah yaşıyor. Bunun sebebi planlı şehirleşme yada para değil sadece topografya. 90 milyon kişiler biz 70 iz ve en küçük şehrimizdeki itiş kakış bile onların en büyük şehrinde yok bu yüzden. Almanya o küçücük ülkede 90 değil 290 milyon bile olsa bizim şimdiki halimizden daha rahat yaşar. Bunun çaresi tarıma ayırdığımız yerlere yerleşmektir biraz olsun. O kadar kötü ki topografya Rize Artvin Ordu Giresun şehirlerinde hava alanı yapacak yer bulamıyoruz denizi dolduruyoruz toplasan nüfuslarını bir Bakırköy etmez toprağını toplasan kocaman Avrupa ülkeleri kadar çıkar. Bu yüzden ara sıra dediğim gibi bu ülke dünyanın en güzel ülkelerinden birisi ama insanlar için değil börtü böcek için güzel Mesajı Paylaş

sadalone

#2
Kas 11, 2017, 05:04 ÖS Last Edit: Kas 11, 2017, 05:17 ÖS by sadalone
Coğrafi koşullar bunda çok büyük etken ülkenin dağlık yapısı ulaşımı olumsuz etkiliyor buda şehirler arasındaki gelişmişlik farkını artırıyor.Bu arada Fransanın sandığınız gibi milli gelirini ülke geneline iyi yaydığı pek söylenemez, örneğin Paris'in kişi başı milli geliri Fransanın kişi başı milli gelirinin iki katıdır düşünün Fransa'nın verilerinin içinde Paris'de var.

Bizim şehirleşmemiz çok hızlı gerçekleşti sadece yarım asır önce İstanbul'un nüfusu 1.75 milyondu.Bu çok büyük göç dalgası tabi ki şehirleri yaşanamaz hale getirir.Hangi şehrimize giderseniz gidin her şehrimiz insanı boğacak derecede sıkışıktır kaotiktir.Bunun sebebi de ulaşımdır, bizim geniş ve yaşanabilir şehirlerin ulaşımını sağlayabilecek ne bireysel ne kamusal ulaşım imkanımız yoktu.

Bugün yaşanabilir şehirler yapılabilir mi neden olmasın ama bizdeki spordan eğitime her alandaki plansızlığı düşününce buna rant,aç gözlülüğü de ekleyince zor diyorum.Bu dikey kentleşmenin ve yaşanamaz şehirlerin gelecekte çok daha büyük trafik ve park sorunlarına yol açacağını düşünüyorum umarım biran önce bir şeyler yapılır.

İllerin kişi başına milli gelirinin, ülkemizin kişi başı milli gelirine oranı.
Mesajı Paylaş

putty

Türkiye dağlık evet ama durum o kadar çektiğimiz sıkıntıya değecek kadar kötü de değil. Çok daha iyi yaşayabiliriz bunun tek çaresi tarımdan bir nebze vazgeçebilmektir. Bütün müsait alanları insanca yaşanabilecek alanları tarıma ayırıp kendimiz tarımın en zor yapılacağı yerlere çekilmişiz. Bunun sanıyorum bize özel bir sebebi de bu dağlık ülke yanı sıra deprem riskini de getiriyor ve haliyle insanlar Anadolu da düzlükte yaşanmadığını kayalık zeminde yaşanabildiğini keşfedip şehirlerini kayaların olduğu yerlere kurmuşlar. Ben bunu biraz geç fark ettim bizim düzümüz ile ABD nin Almanya nın düzü aynı değil onlar düzlüklere yerleşebiliyor biz yerleşince şehirlerimiz yıkılıyor ilk depremde. Sakarya depreminde ova ne hale geldi gördük. Ama yinede bir şekilde biraz düzlüklere taşınmamız en azından her bölgede bir kaç medeni yaşanabilecek ferah şehir yaratmamız gerek. Şehirler küçük alanlardır 10 km yarıçapında bir yere Paris bile kurulabiliyor bizim bu yüzden medeni şehirler kurmamız o kadarda zor değil tarım arazisinin köşesi bile yeter bize ama buna bile izin yok tarım arazisini çılgınca koruyoruz biz çünkü dağlar yüzünden altın kıymetinde tarı marazileri. ABD nin tamamı tarım arazisi onun koruma diye bir seçeneği yok mecbur tarım arazisine yerleşmeye. Bu deprem olayı nı dikkate alarak bu tarım arazilerine yerleşme işini halletmemiz gerek. Her bölgede bir cazibe merkezi bir metropolü medeni ferahlıkta yaratmak gerek. Aslında bu birazda şans bizim için çünkü evet şehirlerimiz tıka basa ama hemen dışı el değmemiş şekilde duruyor. Bu tarımıda öldürmez çünkü şehirler çok az yer kaplar yer yüzünde. Mesajı Paylaş

matmat26

Türkiye de otomobil sayisi 11 m,
Almanyada 42 m.

Ülkemizde otomobil sayısı almanin 1/4 iken çekilen trafik cefasi bir almanin 5 katı dır.

Medeniyet şehirde yaşanır ama kirsalda başlar. 30, 40 haneı köylerde dahi yerlesiminde,  carpiklik ve sistemsizlik var ki.. darma dağın. .

Bu sebeple de her yil yüzlerce cinayet islenmekte. Adam ahirini genisletemiyor, ambarinin kıyısı köşesi yan taraf komsuya giriyor. Ve hatta samanligina kendi avlusundan degilde , 2 avlu ötedeki hanenin avlusundan giriş çıkış yapan var.


1 saat once eskisehir Han bölgesinde idim. Kirsal, dümdüz alanlar. Bir tane insan yok. Bir tane yasayan goremezsin. Ve hatta köylerde bile artik insan yok.

Istanbul 20 mil. kümül nufus var. Yay bu nüfusu buralara.

Sen toprağı, araziyi nasil kullanacağını bilmezsen isterse Cin kadar dümdüz arazin olsun. Yine carpik, yine tıkış tıkış.

Bellemişiz bir sehir merkezlerini. Eskisehir merkezde 800 bin , han, sivrihisara 300 bin insan yerlestir. Bu sayede hem bölge esnafi ciftcisi oluşan ranttan sebeplensin adamlar köyünden kaçmasın. Ekonomi canlansin. Sehir merkezleri rahatlasin.

Nüfus 90 milyona dogru yol aldi gidiyor. İstanbul burjuvasi ve hatta sonradan görmesi dahi şehirden kaçıyor. Balıkesir, Canakkale vs şehirlere.  Parali adam sehri terk ederken, oluk oluk kirsaldan insan buralara is as icin akıyor. Ve bu adamlarda umduklarını bulamayacaklar.

Çünkü sehir artık insana zulm etmeye başlamış. Buralar sehir bilader, sehir hayatı böyle. .. diyerek belki.bir muddet kendilerini avutuyor kirsaldan gelende. 5, 10 yil sonra ya suradan kacsamda kurtulsam diyor.

Aslinda adamin yaşadığı sehirede katkisiyok. Çünkü o sehirde kazandığını malatyaya, balıkesir, sivasa yolluyor. Oralarda atıl yazlık kışlık yaptırıyor.

Mesajı Paylaş

hergeleci

Aslinda nufusun Marmara bolgesinin etrafinda toplanmasi normal. Butun buyuk sehirler onemli su yollarinin (deniz veya irmak) yaninda kurulmustur. Ancak, Marmara ve cevre bolgesine yigilmis olan nufusumuz ve sanayimiz aslinda bizim icin bir asil tendonu.

Ilk olarak asiri nufus baskisi altindaki sehirlerin ortaya cikardigi sorunlar tarihte iki cok buyuk olayin katalizorlerindendir: Ingiletere'de endustri devrimi ve Fransa'da Fransiz devrimi. Biz bu cografyada bu tur devrimler gorecek kadar sansli degiliz. Karisiklik cikarsa ne olacagi su an sinirimizin guneyinde gozumuzun onunde.

Ikinci olarak biz onumuzdeki onyillara bu gecekondu tipi sehirlerle giremeyiz. Daha once cok yazildi cizildi. Enerjinin uretilmesi, depolanmasi, tasarrufu icin yeni sehir konspetlerine ihtiyacimiz var. Insaat ve buna bagli olarak yasam standardlarimizin tamamiyle yeniden tanimlanmasi gerekiyor. En basitinden bir ornek olarak bir atik yonetimi ve geri donusum olayi var. Isvec o kadar iyi bir yere geldi ki bu konuda, adamlar Norvec'ten cop ithal etmeye basladi:

http://www.independent.co.uk/environment/sweden-s-recycling-is-so-revolutionary-the-country-has-run-out-of-rubbish-a7462976.html

Hadi bir cop toplama sistemi kurun kaldirim olmayan sokaklarda gorelim. Benim fikrim artik Istanbul'la zaman kaybedilmemesi bu saatten sonra. Yeni bastan sehirler kurmak daha kolay olur bizim icin. Savas, dogal afet, deprem, vs. mevzularina hic girmiyorum bile.

Bunu yapabilmemiz icin en onemli on kosul cografyamizin birbirine baglanmasi. Bu yuzden karayolu, demiryolu, havalimani gibi yatirimlar cok kritik. Cografi entegrasyon tamamlandiktan sonra yeni standardlarla yeni sehirler kurulmasinin onu acilir. Sadalone'un haritasina bakinca ilk gozume carpan Mersin. Bence en cok potansiyeli olan bolgelerimizden biri. Nukleer santralin buraya yapilmasi bence iyi bir ongoru. Bunu Orta veya Dogu Karadeniz kiyisinda ikinci bir metropol izlerse biraz daha dengeli bir nufus dagilimi ortaya cikar. Yine Kuzeye yapilacak nukleer santral bu isi kolaylastirir. Son olarak bu iki yeni metropolu uretimle destekleyecek Ic ve Dogu Anadolu.

Bir onemli kosul daha var, o da kafa yapisi. Istanbul'lu muhendis cocuk kiz arkadasiyla oturup el ele gezemeyecegi yere gitmez... O yuzden Mersin olur da, Karadeniz olur mu bilemem.
Mesajı Paylaş

Danişment

http://m.haber7.com/emlak/haber/2470508-erdogan-talimat-vermisti-yikimlar-basliyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, Uzungöl'deki panayır durumunun artık ortadan kalkmasını arzu ettiklerini belirterek Uzungöllüler'in imarsız yaşamaktan bıktıklarını söyledi.
Uzungöl'ün yapılan yeni imar çalışmaları ve yıkımların ardından dünyanın en güzel yeri olacağını kaydeden Akyüz, "Uzungöl'ün yıllardan beri yaşadığı imarsızlığın getirdiği sıkıntılar Uzungöl'ü ciddi manada bir inşaat deposu haline getirdi. 18. madde uygulamasının yürütme durdurma kararının kaldırılmasıyla ilgili 1 buçuk sene önce vermiş olduğumuz mücadeleyi kazandık. İnşallah bu yakın zamanda <<gölün yukarısındaki mahalle yeniden imarlı bir inşaatlaşma içine girecek imarsız olan yerler tekrar yıkılarak Uzungöl yeniden bir düzene girecek. Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın bu konuda bir gayretleri var. Gölün kenarında bulunan kıyı alanı üzerinde bulunan gelişi güzel yapılaşmaların yıkılacağı söyleniyor.>> Bu uygulanırsa tabiki Uzungöl'de ciddi bir görüntü sağlar. Dolayısıyla Uzungöl'deki panayır durumu ortadan kalkar. Bizler Uzungöl halkı olarak buna karşı değiliz" dedi.

Not: Düzenli bir yapılaşma gerçekleştirilecekmiş yani diyor ki; "biz burayı oteller ve beton yığını haline getirecez doğal güzellikte neymiş yapay güzellik dururken." Diyor Mesajı Paylaş

Karabasan

Hayır adam tam tersini söylüyor. Ortalık düzene girsin. Kaçak yapılaşmanın önüne geçilsin istiyor. Ayrıca Uzun gölde 18 tane otel var zaten
https://goo.gl/8guHPY

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

anafor2016

Ankaranın doğusunda , Sivas ankara arasında bir lokasyonda veya konya - kayseri arasında bir yerde sıfırdan bir şehir tasarlanamaz mı? Dünya üzerinde sıfırdan şehir olarak Shenzhen'ı biliyorum. Çinde çinlilerin bile vize ile girdiği yüksek teknoloji üretmeye odaklı birşehirdi.

Ülkemizde bunu başarak zpormudur. Mesajı Paylaş

sadalone

Kılıçdaroğlu'nun Merkez Türkiye projesi gibi bir şey mi? :D

Bence yapılabilir yapılması da gerekir.Şehir içi şehir dışı ulaşımıyla düzeniyle yaşanabilir olmasıyla şehirleşmemize güzel bir örnek olabilir,yeni bir çekim merkezi haline gelebilir. Mesajı Paylaş

HDS

@anafor, Türkiye'de "iyi" bir şehircilik hareketi yapabilmek mümkün mü?

Kaldı ki Şenjın.. Mesajı Paylaş

anafor2016

Kılıçdaroğlunun projesini bilmiyorum, ancak yukarıda arkadaşların da bahsettiği gibi, coğrafi olarak daha düz, geniş coğrafyalarda daha düzgün şehirlileşme yapılabilir. Nüfus yoğunluğunu görece deprem riskinin daha az olduğu konya-kayseri veya ankara doğusuna kaydırmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede ki şehirleri tren hatları ve karayolu ile karadeniz ve akdenize bağlayıp doğu batı aksınıda yine tren ve karayolu ile yaparsak.
Belirli teşvikler de verilirse yatırım çekeceğini düşünüyorum.

Trafik stresinden uzak, düşük maliyetli konut satın alabileceğimiz, yeni fikirleri dünyaya açmak için inovatif fikirleri olan gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri ortam sağlayan, köşe başları çakallar tarafından tutulmamış bir şehir bize yeni ufuklar açabilir.

Burada bizim düşünmemiz gereken , bu habitat nasıl yaratılır, nasıl korunur? Mesajı Paylaş

anafor2016

"@anafor, Türkiye'de "iyi" bir şehircilik hareketi yapabilmek mümkün mü?"

Cumhuriyetin ilk yıllarında çok güzel numunelik şeyler yapılmış. Özellikle Ankara da ciddi işler yapılmış. Ama tıpkı pişirmeye güzel başlanıp amaçsızlıktan yarıda bırakılan bir şey olmuş. Sürdürülememiş. Kasabalılığımıza kurban etmişiz Mesajı Paylaş

Danişment

#13
Kas 12, 2017, 01:06 ÖS Last Edit: Kas 12, 2017, 01:12 ÖS by Danişment
@Alkyone, hocam pek çok konuda sizden de tarafım ama bu konuda değil, reisi cumhur bizzat ilgilense gene güvenmem. Doğal güzellik doğalken güzeldir Uzungöldeki otel sayısı 18 ama proje bitince görün 36 olacak(bu iddiadır) tabii bir güzellik yerini oranın memur kafalı mühendisinin mimarının müteahhitinin fanteziyeleriyle katledilecek.

Zaten Uzungöl artık yarı ölmüş bu saatten sonra 50 yılda ancak eski haline döner.

Projeye dair olumsuz iddialarıma ispat olarak bunca yıllık inşaat işlerini gösteriyorum arzu eden kafasını camdan uzatıp dışarıyı seyretsin.

Bu arada bu Uzungöl işi forumda konuşulan ekmek gramaj ayarına benziyor. Artık lafı herşeyde ama herşeyden tersinden konuşuyolar Mesajı Paylaş

Baltica

Biz kendi Senjin'inimizi yaptikya zaten iste Ankara ! Ankara kalesinin eteklerinde ufak bir carsi, bir kasaba tren istasyonu (Direksiyon binasi) bugunki kizilay ayranci civarinda da 10-15  bag evinden ve tek gecim kaynagi sof (koyun keci yunu)dan ibaret dandik bir Anadolu kasabasindan bir baskent yaptik. Girmek icin vize lazim degildi ama, garda ve Anadolunun daha dogusundan gelenlerin sehre girdigi bugunki Diskapinin oldugu yerde polis beklerdi, kiligi kiyafeti duzgun olmayani, ayagi carikli, mintani kirli olani sehre sokmazdi 50'ye kadar. Zaten sehirde 50"ye kadar Ulusdaki Ziraat Bankasi binasindan,  bugunki Polonya Elciligine kadar olan yerdi.

Sonuc iyi mi oldu, kotu mu oldu tartisilir ama ben yurtdisindan bir misafir geldiginde, is programi bitip, adami gezdirecek bir yer bulamiyorum Ankara'da. Gerci Elon Musk bana ilham verdi. Bir dahaki sefere, Sengul hamami'na goturucem. Hani, zamaninda banyosuz hanlarda kalan amelelerin, Anadoludan gelip, Ankarada banyosuz otel odalarinda kalan culsuz tayincilerin gittigi Sengul Hamamini simdi Tarihi Hamam diye kakalamaya baslamislar ya... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter