BİTES Savunma ve Havacılık

Başlatan Merkator, Kas 09, 2017, 09:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Bites üçüncü kez en hızlı büyüyen teknoloji şirketi

Savunma alanında faaliyet gösteren Ankara merkezli BİTES, Deloitte tarafından Türkiye'nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasına girme başarısı gösterdi. Savunma, finansal veri ve teknolojik altyapı değerlendirme kriterleri kapsamında Bites üst üste üçüncü defa Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen ilk 50 Teknoloji Şirketi arasına girdi.

Bu yıl sıralamadaki yerini de yükselterek Deloitte Teknoloji Fast 50 Ödülünü almaya hak kazanan BİTES adına ödülü, Uğur Coşkun aldı.

Milli ve yüksek teknoloji odaklı bir savunma sanayi şirketi olarak, Bites Yapay zeka, Arttırılmış Gerçeklik, Görüntü işleme, Simülasyon ve Yazılım Teknolojileri konularında faaliyet gösteriyor. 100'den fazla çalışanı ile şirket 2014'te ABD'nin önde gelen Simülasyon ve Eğitim Endüstrisi yayınları tarafından, dünyanın en önemli 100 Simülasyon Firması arasında gösterilmişti.

Bites, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Deloitte Fast 50 En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri arasına girmiş, aynı yıllarda Bilişim 500 listesinde yer almış, 2016 yılında da TİM Hizmet İhracatçıları kategorisinde ilk 500 içinde yer alarak başarılarını tescillendirmişti.

http://www.kokpit.aero/bites-en-hizli-buyuyen-teknoloji-sirketi Mesajı Paylaş

Karabasan

Donanma için geliştirildi en iyiler arasına girdi


BİTES firmasının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için milli imkan ve kabiliyetlerle geliştirdiği özgün artırılmış gerçeklik ürünü, uluslararası alanda "üstün yenilikçi ürün" listesinde yer aldı.

Türk savunma sanayisi tarafından ortaya konulan yenilikçi ve özgün ürünlerin sayısı son dönemde artarken, sektörde faaliyet gösteren şirketler ve ürünleri, uluslararası değerlendirme, rapor ve küresel ölçekteki sıralamalara giriyor.

Son olarak savunma ve havacılık sanayisine yönelik yazılım tabanlı çözümler sunan BİTES, Savunma Sanayii Başkanlığının yürüttüğü program kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirdiği artırılmış gerçeklik ürünüyle uluslararası simülasyon endüstrisinin önde gelen yayınlarından MS&T-Military Simulation&Training (Askeri Simülasyon&Eğitim) Dergisi'nin "üstün yenilikçi ürün" listesine adını yazdırdı.Araştırmalar, 2020 yılında artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirilen sistem ve uygulamaların pazar büyüklüğünün 120 milyar dolara yaklaşacağını ortaya koyuyor.

İleri teknoloji ihracatının ülke ekonomilerine sağladığı katkı göz önüne alındığında, bir Türk şirketinin artırılmış gerçeklik tabanlı ürününün küresel ölçekte görünürlüğünün artması ve bu tür bir kategoride aday listesine alınması uluslararası pazarlara açılma anlamında olumlu değerlendiriliyor.

Artırılmış gerçeklik donanmanın hizmetinde

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, dünyada geliştirilmekte olan en ileri teknolojilerden "artırılmış gerçeklik" deniz platformlarında kullanılmaya başlanacak.

BİTES, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak deniz platformlarındaki bakım, onarım ve arızaların giderilmesi için gereken süreç ve uzman bilgi ihtiyacını kişiden bağımsız hale getiriyor.

Artırılmış gerçeklik tabanlı Bakım Destek Sistemi ile platformda daha önce gerçekleştirilmiş tüm bakım işlemleriyle ilgili bilgilere hızlı erişim sağlanabiliyor, gerçekleşen operasyon adımları ve uygulanan prosedür otomatik kayıt altına alınabiliyor.

Bakım personelinin daha önce karşılaşmadığı ve tecrübe gerektiren bakım işlemleri, sistem tarafından personelin yönlendirilmesiyle hatasız, kısa sürede ve güvenlik prosedürlerine uygun şekilde gerçekleştirilebiliyor.Ayrıca geliştirilen altyapıyla yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmadan, son kullanıcı tarafından yeni senaryoların sisteme eklenmesi, eskilerinin güncellenmesi mümkün hale geliyor.

Deniz platformlarının uzun yıllar nadiren arıza yapmaları ve bakım periyotlarının uzun zaman dilimlerine yayılmasına olanak veren bu çözüm, aynı zamanda önemli bir güç çarpanı elde edilmesini sağlayacak.

Bakım ve montaj hatalarında yüzde 90 azalma
Analizler, artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımının bakım ve montaj operasyonları sırasında oluşan hataların yaklaşık yüzde 90 azaldığını, zamandan yüzde 30 kazanç sağlandığını ve denetim personeli için denetim işlem süresinin yüzde 96 kısaldığını gösteriyor.

Artırılmış gerçeklik tabanlı cihaz ve sistemlerin fiziksel temas olmadan yönetildiği, ses ve hologramlarla daha etkin bir insan-sistem etkileşimiyle ilgili geliştirme yaptıklarını belirten firma yetkilileri, İstanbul'da gelecek yıl düzenlenecek Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilemek üzere teknoloji gösterim prototip çalışmalarına hız verdiklerini bildirdi.

2019'da sahada

BİTES, artırılmış gerçeklik teknolojilerine 2012'den bu yana yatırım yapıyor.

TÜBİTAK Ar-Ge projeleri ve kendi öz kaynaklarıyla çalışmalarına yön veren BİTES, bu kapsamda yüksek yoğunluklu derin algoritmalar gerektiren özgün yazılım altyapıları ortaya koydu.

Firma, bu çabaların bir sonucu olan Zırh Delici Görüş Sistemi'ni ilk defa 2015'teki IDEF'te, FNSS'nin zırhlı araç platformlarında sergiledi. 2017'deki IDEF'te ASELSAN, Nurol Makina ve FNSS firmalarıyla gerçekleştirdiği teknoloji prototiplerini görücüye çıkartan BİTES, son kullanıcılarına artırılmış gerçeklik teknolojilerinin artık sahada kullanılabilir olduğunu gösterdi.

BİTES geliştirdiği algoritmaları ilk kez Efes 2018 Tatbikatı'nda kullandı.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde ilk saha kullanımına başlanacak bu teknoloji projesinin ilerleyen aşamalarda yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Askeri ve sivil alanda işler kolaylaşacak

Donanım tarafında yaşanan gelişmelerle artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde askeri alanda yüksek katma değer sağlayacak pek çok uygulama alanı bulunuyor.

Askeri kara, hava ve deniz platformlarında bulunan personelin dış ortamla ilgili bilgilendirilerek, bulunduğu ortamla ilgili farkındalığının artırılmasını sağlayan durumsal farkındalık, kara, hava ve deniz araçlarında basılı teknik kılavuzlardan bağımsız, artırılmış gerçeklik destekli bakım ve onarımla artırılmış gerçeklik destekli eğitim uygulamaları aktif olarak çalışma yapılan alanlar arasında yer alıyor.

F-22, F-35 ve Eurofighter Typhoon gibi askeri hava platformlarında kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojisinin yurt içinde Milli Muharip Uçak, Hürjet, Gökbey Genel Maksat Helikopteri ve Atak Helikopteri programları çerçevesinde uygulamaya alınması öngörülüyor. Böylece pilotların durumsal farkındalığı ve operasyonel etkinliği artırılabilecek.

Artırılmış gerçeklik sivil alanda da otomotiv, havacılık, deniz ve demir yolu taşımacılığı, lojistik ve sağlık gibi uzmanlık gerektiren alanlarda, hata yapmanın maliyetli olduğu üretim, operasyon, montaj, bakım, onarım ve arıza giderme gibi faaliyetlerde kullanılabilecek.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/donanma-icin-gelistirildi-en-iyiler-arasina-girdi/1347038

Aybars beyin kulakları çınlasın  ::)

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

orko_8

BİTES bu alanda (VMT) yıllardır çalışıyor. T-38, Cougar, Seahawk ve Blackhawk için geliştirip teslim ettikleri sanal bakım eğitim simülatörleri var. Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN BİTES'in yüzde 51'ini aldı

Türkiye'nin en büyük savunma şirketi olan ASELSAN, sektörde önemli bir satın almaya imza attı. 2005'te kurulan ve yapay zeka, artırılmış gerçeklik, yazılım gibi konularda faaliyet gösteren BİTES şirketine ortak oldu. ASELSAN, BİTES'in yüzde 51 hissesini satın aldı.

Ankara merkezli kurulan BİTES, halen ODTÜ Bilişim ve İnovasyon Merkezi'nde faaliyetlerini gösteriyor. Savunmanın yanı sıra havacılık ve uzay konularında yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, akıllı otonom sistem yazılımları, derin öğrenme, görüntü ve sinyal işleme üzerine teknoloji geliştirilen şirkette 100 personel görev yapıyor. BİTES, geçen yıl satışlarının yüzde 49'unu yurtdışına ihraç etme başarısı göstermişti.

DÜNYA DEVLERİNE İŞ YAPIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra BİTES Lockheed Martin, Sikorsky, Airbus ve Hensoldt gibi dünya havacılık devlerine iş yapıyor.

http://www.kokpit.aero/aselsan-bites-satin-alma Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter