Türkiye, CTF-151’in Komutasını Bahreyn’e Devretti

Başlatan meraklı, Kas 06, 2017, 09:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Aden Körfezi, Somali açıkları ile Hint Okyanusu'nda deniz haydutluğu ile uluslararası mücadele maksadıyla, Birleşik Deniz Kuvvetleri (CMF) bünyesinde, 1 Ocak 2009'da kurulan Birleşik Görev Kuvveti 151 (CTF 151)'in komuta görevi, Türkiye'den Bahreyn'e devredildi. Bahreyn'in Manama kentinde bulunan Birleşik Deniz Kuvvetleri (CMF) Karargâhında, 2 Kasım tarihinde bu maksatla bir devir teslim töreni düzenlendi.

Törene; Türkiye Cumhuriyeti Manama Büyükelçisi Hatun Demirer ve Harp Filosu Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem'in yanı sıra ABD 5'inci Filosu ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral John Aquilino, Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Mohammed Yusuf Al-Asam ile koalisyonda görev yapan ülkelerin temsilcileri katıldı.

Çok uluslu olarak teşkil edilen CTF 151 Karargâhında Türkiye, Avustralya, Bahreyn, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Suudi Arabistan'dan personel görev yapıyor. CTF 151 tarafından icra edilen harekâta; Türkiye, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve Pakistan'dan gönderilen gemiler katılıyor. Harekâta, Amerikan Deniz Kuvvetleri gemileri tarafından da destek sağlanıyor.

CTF 151 Komutanlığı görevi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen Tuğamiral Emre Sezenler tarafından yürütülüyordu. Tuğamiral Sezenler'in komutanlığı süresince, bölgede deniz haydutluğu ve gemi kaçırma olayı yaşanmadı.

http://www.milscint.com/tr/turkiye-ctf-151in-komutasini-bahreyne-devretti/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter