Paradise Papers

Başlatan Karabasan, Kas 05, 2017, 08:18 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

Almanlar yeni bir ifşaat serisi gerçekleştirmişler
Dünya artık bunu konuşuyor
https://projekte.sueddeutsche.de/paradisepapers/politik/die-recherche-der-sueddeutsche-zeitung-e585964/

Kraliçe Elizabeth'in offshore hesaplarıyla yatırım yaptığı

Twitter ve Facebook a yüz milyonlarca dolar yatırım yapan Yuri Milnerin Kremlin tarafından fonlandığı yazıyor
https://www.nytimes.com/2017/11/05/world/yuri-milner-facebook-twitter-russia.html?action=click&module=Top%20Stories&pgtype=Homepage


Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

İşin başında ki gazetecilerden birinin twitter hesabı
https://twitter.com/b_obermayer Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Paradise Belgeleri: Zenginler ve siyasetçilerin offshore sırları

Paradise Papers - Paradise Belgeleri olarak adlandırılan milyonlarca yeni belge, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin sırları açığa çıkardı.

Kamuoyuna sızan belgelerde, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in bazı offshore yatırımlarına ilişkin ayrıntılar var. Başbakan Binali Yıldırım'ın oğullarının Malta'daki gemicilik şirketlerine ilişkin ayrıntılar da, sızan belgelerde yer alıyor. Belgeler, ABD Başkanı Donald Trump'ın kabinesinden Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları uygulamakla yükümlü olan bir şirkette de hissesi olduğunu gösteriyor.

Paradise Papers (Cennet Belgeleri) 13.4 milyon belgeden oluşuyor. Belgelerin çoğunun kaynağı, offshore yatırım alanındaki önde gelen bir firma. Geçen yılki Panama Belgeleri'nde olduğu gibi bu belgeler de Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung tarafından elde edildi ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. BBC'nin Panorama Programı da, belgeleri araştıran 100 medya grubu arasında.

İngiltere Kraliçesi'nin bağlantısı ne?

Kraliyet ailesinin varlıklarını yöneten Lancaster Dükalığı'nın, Kraliçe'nin fonlarından 13 milyon doları Cayman Adaları ve Bermuda'da offshore yatırım olarak kullandığı ortaya çıktı. Kraliçe'nin işlemlerinde herhangi bir yasadışılık iddiası getirilmiyor. Kraliçe'nin vergi kaçırdığına ilişkin bir suçlama da yok. Ancak kraliyet ailesinin offshore yatırım yapmış olması, ülkede tartışma başlattı. Kraliçe'nin İngiliz rent-to-buy (önce kirala, sonra satın al) şirketi Brighthouse'da da küçük yatırımları olduğu görüldü. Brighthouse daha önce 17.5 milyon sterlin borçla batmış, yoksulları sömürmek ve 6 bin kadar insanı işlerinden etmekle suçlanmıştı.

Lancastar Dükalığı yetkilileri, fonlarla ilgili kararların kendilerini bağlamadığını, Kraliçe'nin ise kendi adına yapılan yatırımlarla ilgili bilgi sahibi olmadığını söyledi. Oysa şirket daha önce yaptığı açıklamada "Kraliçe'nin itibarını zedeleyecek tüm eylemlerden" kaçınacağı sözünü vermişti.

Başbakan Yıldırım'ın oğullarının Malta'daki şirketleri belgelerde

Belgelerden, Başbakan Binali Yıldırım'ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım'ın Malta'da Hawke Bay Marine Co. Ltd ile Black Eagle Marine Co. Ltd adlı şirketleri olduğu anlaşılıyor. Hawke Bay Marine Nisan 2004'te, Black Eagle ise Ocak 2007'de, deniz taşımacılığı alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuş. Ekim 2017'den bu yana iki şirketin aktif olduğu da belgelerdeki ayrıntılar arasında. Şirketlerin kurulduğu tarihlerde Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin ulaştırma bakanıydı. Belgelere göre, Erkam Yıldırım en büyük hissedar ve her iki şirketin de direktörü. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Erkam ve Bülent Yıldırım'ın Türkiye'deki yayın ortağı Cumhuriyet gazetesi ile birlikte yaptıkları yanıt talebine karşılık vermediğini söyledi.

http://www.bbc.com/news/uk-41876942

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41880182 Mesajı Paylaş

turkdefence

Arkadaşlar bir sonraki sızmada Malta'da benim de şirketimi göreceksiniz. :)

Malta'da şirketi olması kişinin vergi kaçırdığı anlamına geliyorsa, şimdiden zokayı yuttunuz demektir.

Kraliçenin Malta'daki arazi ve arsalarını da konuya katalım mı? Malta'nın son sahipleri İngilizler adadan ayrılırken ada da sizin olsun, kamu arazileri de sizin olsun dememişler. Arazilerin özellikle kıymetli olabilecek bir kısmını Kraliçenin adına tapulamışlar. Şu an Kraliçe ile anlaşabilecek bir kaç laz mütahite milyon dolarlar bırakacak turizim arazileri kraliçe üstüne tapulanmış durumda.

Panama ve Malta'nın nereden hangi yollarla para kazanmaya çalıştığı hepimizin malumu. Google çıkıp neden İrlanda ofisinden tüm ödemeleri yapıyorsa, aynı şeyi bizim zenginlerimiz de yapıyor.

Bu arada 350.000 Euro'luk ev alana Malta 5 yıl oturum izni veriyor. Evi de ister kiralar, ister kendi oturur diyor. 5 yıllık oturum izni de 5. yılın sonundaki duruma göre uzatılabiliyor. İsterse 5 yıl sonra bu evi satar bile diyor.

Hanidir aranızda AB oturum izni almak isteyen olur, Malta'ya emlak yatırımı yapmak isteyen olur, benimle irtibata geçebilir. Sakal almak kaydıyla yardımcı oluruz ve bu konuda Ruslar, Libya'lılar ve diğer Araplar çok fena talepleri var :)

Konuyu sulandırıp reklam yapar gibi olduk ama, olsun. ucunda sağlam para var :) Mesajı Paylaş

HDS

Malta'da €350K'lık ev var mı ya? :) Mesajı Paylaş

turkdefence

https://franksalt.com.mt milyon euroluk villalar ve hatta satılık otel ve kumarhanelere kadar her şey var. Lakin adam zaten zengin olanları ülkeye çekmeye çalışıyor, fakirse ne yapsın, niye çıkıp vize versin :)

Ülkede dil öğrenme, gezmeye, zaten oturum almış olanlar, oturum almadan çalışanlar derken 400 bin nüfuslu ülkede Türklerden uzak bir günüm geçmedi :( yani evinizde hissedeceğinizi bile iddia ederim.

Neyse, Paradise Papers ve her türlü LEAK'ı takipte olalım. Kim, kaç para yatırmış buralara, en azından onu öğrenelim.

Öldürülen gazetecimizin de Panama LEAK ile bağlantısı var, Azeri paralarıyla ilgili bir şeyler yazmış.

https://lovinmalta.com/news/news-breaking/four-things-the-paradise-papers-tells-us-about-malta

Başbakan'ın oğullarının şirket işi çok eski, birisi 2004, diğeri 2007 de kurulmuş.

http://www.maltatoday.com.mt/news/world/81924/paradise_papers__power_players_with_interests_in_malta_companies#.Wf9fX1ynHq1

Özellikle denizcilik konusunda kurulmuş şirketlerin Malta ve Panama bandıralı olması konusu zaten çok yaygın bir durum, buradan yola çıkıp yolsuzluk iddiasında bulunursanız pek başarılı olamazsınız. Parası olan insan, şirketi istediği yerde açar, istediği yerde vergisini verir, istediği yerde parasını yer, biz fakirler de tartışırız.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter