Tıp Dünyası

Başlatan Karabasan, Kas 05, 2017, 12:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

#30
Mar 15, 2019, 10:31 ÖÖ Last Edit: Mar 15, 2019, 10:38 ÖÖ by petibor
Aşağıdaki alıntı ile ilgili olarak; Savunma sanayindeki kalkınma seferberliğinin tıp, makine, malzeme, elektronik gibi alanlarda da başarmamız gerek. Savunma sanayi askeri ihtiyaç ile başladı ama bir kalkınma modeli oluşturdu öz güven getirdi bize. Hemde psikolojik etkisi bir yana diğer sektörleri de sürükler hale geldi. Hem mühendislik hemde insan kaynağı olarak. bunu tıp makine malzeme gibi alanlara da yayarsak bu çarpan etkisi kat kat artacak. Özellikle insan kaynağı olarak sivil alanlardaki atılımlar çok daha dinamiktir. Sivil sektörlerin rekabet olarak dallanması da daha süratlidir bir mühendis gider kendi işini kurar sivilde askeriye de bu çok daha zor. Müsteşarın bugünkü yorumlarda okudum sektörde makine tedariğindeki zorluklara işaret etmeside niyeti belli ediyor makine sektörü için. Tayvan gibi makine üssü olmamız gerek burada otomotiv gibi para var.

Tıpta da yerli ve milli şahlanış
...Savunma sanayisinde olduğu gibi ilaç ve tıbbi teknoloji alanında da ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmalı, ihracatçı ülke haline gelmeliyiz.
...


https://www.star.com.tr/ekonomi/tipta-yerli-ve-milli-sahlanis-haber-1439813/ Mesajı Paylaş

murattekin

#31
Mar 15, 2019, 01:34 ÖS Last Edit: Mar 15, 2019, 03:01 ÖS by Yönetim
Bu "Şahlanış'ı" yapmadan önce hastaların ve medikal firmaların maduriyetlerini gidersek? Önce bu işi öğrensek?
Hastanelere malzeme ödemesi yapılamadığından firmalar kapanıyor. Firmalar malzeme veremeyince ameliyat yada diğer girişimler yapılamıyor. Yabancı sarf malzeme firmaları da ülkeden çıkmaya başladı. Çıkarsa çıksın diyebilirsiniz ama öyle firmalar varki ülkeden çıkması kriz doğurur. Kalp pili mesela.
İnsanın başına gelmeyince bu işi anlamıyor. Ben kalp pili değişimimi üniversite alım yapamadığı için özel hastanede ciddi bir bedel ödeyerek yaptım. Devlet her sene geleneksel olarak yaptığı ve bir kerede yüzlerce cihaz alıp hastaneleri teknolojik çöplüklere çevireceğine yada abartılı alımlar yapacağına önce bunu düzeltsin.

Mesajı Paylaş
...

Sihirbaz

Ebola salgını için acil durum ilanı

Dünya Sağlık Örgütü, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınını "kamu sağlığında uluslararası endişe yaratan acil durum" olarak sınıflandırdığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola virüsü salgınının, "kamu sağlığında uluslararası endişe yaratan acil bir durum" (PHEIC) olarak sınıflandırıldığını duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, Acil Durum Komisyonu önerisi doğrultusunda bu kararı aldıklarını, artık dünyanın bu salgını dikkate almasının zamanının geldiğini söyledi, "Bu salgına karşı mücadele çabamızı iki kat artırmalıyız" dedi.

Dışlamama çağrısı

Ghebreyesus, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin izole edilmemesi ve bu ülkeye sınırların kapatılmaması çağrısı yaparken, "Şimdi dayanışma sergileme vaktidir" dedi.

Seyahat ve ticaret sınırlamasına gidilmemesi gerektiğin altını çizen Ghebreyesus, "bu Ebola'yı durdurmaz aksine mücadelemizi zayıflatır" görüşünü de sözlerine ekledi.

Küresel değil bölgesel tehdit

Ebola nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1600'ü aştı

Acil durum ilan edilmesini öneren komisyonun başkanı Robert Steffen, salgının küresel değil bölgesel tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi kararı memnuniyetle karşıladıklarını, krize gösterilmesi gereken uluslararası ilginin bu karar yoluyla sağlanmasını umut ettiklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler'e bağlı sağlık örgütü tarafından bugüne kadar sadece dört kez acil durum ilan edildi, bu sınıflandırma ancak istisnai ve büyük salgınlar söz konusu olduğunda yapılıyor.

2005 yılında benimsenen DSÖ uluslararası sağlık düzenlemeleri uyarınca "uluslararası endişe yaratan acil durumun", uluslararası alanda eyleme geçilmesini gerektiren, ciddi, olağandışı, beklenmedik, ilgili ülkenin sınırlarını aşan kamu sağlığı sorunları söz konusu olduğunda ilan edilmesini öngörüyor.

1 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hayatını kaybedenlerin sayısı 1600'ü aştı.

https://www.dw.com/tr/ebola-salg%C4%B1n%C4%B1-i%C3%A7in-acil-durum-ilan%C4%B1/a-49625121 Mesajı Paylaş

Karabasan

Türkiye'nin yanık tedavisi Pakistan'a merhem olacak


Yanık tedavisinde dünyada öncü rol oynayan Türk hekimler, bilgi ve deneyimlerini Pakistanlı meslektaşlarına aktardı.

Türkiye'nin yanık tedavisi alanında önemli sağlık merkezlerinden Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi, kardeş ülke Pakistan'dan gelen hekimlere ev sahipliği yaptı.

Pakistan'ın ileri gelen yanık tedavi merkezlerinin sorumlu hekimleri, Avrupa'nın en büyük dünyanın ise tek seferde inşa edilen 3'üncü büyük hastanesi Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezindeki pratik ve teorik uygulamaları yerinde görme fırsatı buldu.

Yanık Tedavi Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Ahmet Çınar Yastı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanık tedavisinde çok iyi konumda olduğunu belirterek, pek çok ülkenin bunu örnek aldığını söyledi.

Tıbbi malzeme anlamında dünyada kullanılan ne varsa bu imkanlara sahip olduklarını ifade eden Yastı, "Standart konvansiyonel yarı bakım üniteleri, hidroterapi, sedyelerle seyyar duşlar ve kök hücre tedavilerinin de uygulandığı bir merkez durumuna geldik." dedi.

Ankara Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezinde, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, plastik cerrahi uzmanları ve yanık cerrahlarının bir arada çalıştığını anlatan Yastı, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yanık üzerine çıkan akademik çalışmalar son 10 yılda ciddi bir ivme gösterdi. Bu başarılar dünya çapında da yankı yapıyor. Pakistan'dan bir teklif geldi. Pakistan Yanık Derneği Başkanı Prof. Dr. Farid Ahmad Khan bizimle iletişime geçti. Daha önce İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ile bu işi yaptıklarını, gelip burayı değerlendirmek istediklerini ifade etti."

"Amerika ve İngiltere'ye gitmek istemiyorlar"

Pakistan'ın ileri gelen büyük yanık merkezlerinin hekimlerinin Ankara'da 4 gün boyunca pratik uygulamaları izlediklerini ifade eden Yastı, "Teorik eğitimlerde karşılıklı fikir alışverişi oldu. Pakistan Yanık Derneği Başkanı Prof. Dr. Farid Ahmad Khan, bize asistan ve hemşire göndermek ve eğitim almak istediklerini belirtti. Ülkemizdeki yanık yönetim modelinin, yönetmeliğin, oda, ünite, merkez ve sevk algoritmasının Pakistan'a uyarlanması için bizden çalışmalar istedi. Ayrıca bu toplantıların kardeş ülke Pakistan'la yılda bir kez yapılmasında prensip olarak mutabık kalındı." diye konuştu.

Prof. Dr. Yastı, başka ülkelerden de iş birliği tekliflerinin geldiğine işaret ederek, "Orta Doğu'dan birkaç ülkeden daha böyle teklifler var. Burada yaptığımız ameliyatları ve vakaları yerinde görmek istiyorlar. Bundan sonra da kardeş ülkelerle ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Diğer bir önemli nokta Amerika, İngiltere gibi ülkelere gitmek istemiyorlar, çünkü bütün teknoloji bizde var." ifadelerini kullandı.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-yanik-tedavisi-pakistana-merhem-olacak/1547700 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Türk bilim insanları 4 ölümcül virüs buldu


Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem yürütücülüğünde Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin katılımıyla "Türkiye kemirici ve küçük memelilerinde Hantavirüs varlığının ve dağılımının araştırılması" konulu çalışma başlatıldı.

Araştırma kapsamında kemiricilerden insanlara bulaşan, ateş ve kanama ile seyreden, böbrek yetmezliği nedeniyle ölümcül olabilen "Dobrava Hantavirus İğneada", "Dobrava Hantavirus Giresun", "Puumala Hantavirus Bartın", "Tuula Hantavirus Palandöken" adı verilen ve insanlarda çok nadir rastlanan 4 virüs tespit edilerek bilim dünyasına duyuruldu.

Sağlık Bakanlığının desteğiyle Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bilim insanlarının katılımıyla yürütülen projenin, virüsün teşhisi ve destek tedavi sürecinin başlatılması açısından yaşamsal öneme sahip olduğu bildirildi.

Virüsün teşhisi

Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana hanta virüsüyle ilgili saha çalışması yaptığını ve TÜBİTAK Projesi yürütücülüğünü üstlendiğini belirtti.

Hanta virüsünün, kemiricilerde özellikle fare popülasyonu içinde salgın olması durumunda insanlara bulaşabildiğini dile getiren Öktem, bu virüsün kanamalı ateş ve böbrek yetmezliğiyle giden enfeksiyona yol açtığını bildirdi. Öktem, virüsün kemiricilerdeki varlığını Türkiye'de ilk kez 2004 yılında Karadeniz ve Ege Bölgesi'ndeki çalışmalarda tespit ettiklerini, 2009 yılında da Zonguldak ve Bartın'da insan olgularıyla karşılaştıklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtiklerini anlatan Öktem, "Bu virüs grubu dünyada biliniyordu. Biz Türkiye'deki alt türlerini, versiyonlarını göstermiş olduk ve bulunduğu bölgelerin adını verdik. Gen bankasına da bildirerek uluslararası literatürde yayınlanmasını sağladık. Bu virüsün kökenlerini ilk kez dünyaya biz bildirmiş olduk." dedi.

Öktem, son olarak 2019 yılında Tuula Hantavirus Palandöken'i tıp dünyasına sunduklarını ifade etti.

Korunması çok kolay

Virüsün kemiricilere zarar vermediğini, kemiricilerin saçtığı salgıların insanlara soluma yoluyla bulaştığını kaydeden Öktem, "Özellikle farelerin salgılarından saçılıp havaya karışıp solunduğunda insanda enfeksiyona yol açıyor." diye konuştu. Öktem, virüsün bulaşmasının kemiricilerin bulunabileceği bölgede basit bir maske kullanımıyla önlenebileceğine dikkati çekti.

Virüsün teşhisi ile tedavi yolunda önemli bir adım atıldığına da işaret eden Öktem, "Teşhis boyutu çok önemli. Virüsün bilinen bir tedavisi yok, erken teşhis edilirse destek tedaviyle bağışıklık sistemi temizleninceye kadar hasta hayatta tutulabilir ve bir süre sonra hasta kurtarılmış olur." ifadelerini kullandı.

Araştırmalarının yaşam koruyan bir özelliği olduğunu vurgulayan Öktem, virüs insana geçmeden önce enfeksiyonun bulunduğu riskli alanları saptadıklarını belirtti. Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, orman farelerinden geçen virüsün orman işçilerine, orman mühendislerine bulaşabileceğini, tarla farelerinden kaynaklanan virüsün de çiftçilere, avcılara geçebileceğini sözlerine ekledi.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turk-bilim-insanlari-4-olumcul-virus-buldu/1549045 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Hacettepe yerli ilaç, aşı ve tıbbi cihaz üretimi için kolları sıvadı


Prof. Dr. Haluk Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin yeni yıla ilişkin hedefleri hakkında bilgi verdi.

Yeni yılın 2019'u aratmayacak kadar başarılı geçmesinin hedeflendiğini, bu doğrultuda önemli projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Özen, Türkiye'nin sağlık alanında Hacettepe Üniversitesi'nden bir beklentisi olduğuna dikkati çekti.

Özen, "11. Kalkınma Planı'nda denilir ki, Türkiye'nin dış ticaret dengesini en çok bozan sektörlerin başında sağlık sektörü gelir. Bunun sebebi, ilaç, aşı ve tıbbi cihaz ithalatadır. Bunlar yaklaşık 12 milyar dolar bir ithalata denk gelmektedir." diye konuştu.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'nin, bir devlet üniversitesi olan Hacettepe'den beklentisinin olduğunu vurgulayan Özen, şöyle konuştu:

"Sağlık alanında bu kadar başarılı olan bir üniversitenin aslında akademik başarılarının yanı sıra artık ilaç, aşı ve tıbbi cihaz üretiminde ürüne yönelik araştırmalar yapmasını bekliyor. Biz de bu beklentiyi karşılamak için Hacettepe Üniversitesi'ndeki paradigmaları değiştirmeyi planlıyoruz. Paradigma nedir? Bu yıl sonuçları altık. Üniversitelerin bilimsel yayın çıktılarına bakıldığında biz, uluslararası sıralama kuruluşu olan Times Higher Education'da (THE), tıp ve sağlık alanında 2018 yılında 400-500, 2019'da 300-400 ve 2020 yılında 250-300 arasındayız. Bilimsel yayında müthiş bir yükseliş trendidir. Bu bilimsel yayınları aynen ve daha da ilerleterek geliştirmenin yanında artık ürüne yönelik çalışmaya da başlamak zorundayız."

"Sağlık Bakanlığı ile görüşmeleri başlattık"

Bunun Türkiye için çok önemli bir gereksinim olduğunu ifade eden Özen, Hacettepe Üniversitesi olarak hazır olduklarını söyledi. Prof. Dr. Özen, "11. Kalkınma Planı'nda yer alan dış ticaret farklılığı nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Hacettepe Üniversitesi olarak ürüne yönelik projeler geliştirmek ve birlikte Sağlık Vadisi, Sağlık Teknokent'i kurmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile görüşmeleri başlattık." ifadelerini kullandı.

Üstlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirten Özen, "Üniversitemizin Teknokent'inin bu amaç için kullanılabilecek çok büyük bir arazisini de bu iş için seferber etmeye hazırız." açıklamasında bulundu.

O araziden çok daha değerli olanın insan kaynağı olduğuna işaret eden Özen, şunları kaydetti:

"Hacettepe Üniversitesi'nin tıp, sağlık ve fen, mühendislik alanlarındaki yetişmiş insan gücü önemlidir ve biz onu da seferber edeceğiz. Çünkü, biz geçen yıl bunun bir provasını gerçekleştirdik. TÜBİTAK'ın amiral gemisi diye sınıflandırılabilecek 1004 proje çağrısı oldu. Proje çağrısı, bir araştırma üniversitenin liderliğinde, yanında bir devlet üniversitesi olarak beraberinde bir kamu Ar-Ge teşkilatı olarak ve 2 veya daha fazla özel şirketle beraber bir platform oluşturup oradan bir ürün çıkartma projesidir. Şu anda bizim projemiz, bizim liderliğimizde TÜBİTAK'ta, ancak henüz sonuçlanmadı. Umuyorum ki olumlu sonuçlacak. Kanser hastalığına yönelik bir ilaç üretmek, nadir hastalıklar için bir formülasyon geliştirmek ve tıbbi sensör üretmek için TÜBİTAK'a proje sunduk. Bu bilgi birikimi ve arkasındaki teorik bilgi birikimiyle yeni paradigma, yani ülkemizin en çok ihtiyacı olan ve ithalatta ciddi sıkıntıya sokan alanda devletimizin 2023 hedeflerini yakalaması için bir nebze katkıda bulunmaya hazırız."

Rektör Prof. Dr. Özen, aktardığı projelerin hayata geçirilmesiyle uzun vadede çok önemli çıktılar elde edileceğini dile getirdi.

Hacettepe'nin eğitim ve araştırma kimliğine girişimciliği de eklediğini ve bunun için projelere ağırlık verildiğini anlatan Özen, şunları kaydetti:

"Artık eğitim ve araştırmanın yanı sıra kamu-sanayi işbirliği ve üniversite ile ürüne yönelik Ar-Ge çalışması, yüksek teknolojili, katma değeri olan ürün çıkarmaya yönelik projeler yapılacak. Böylece, sanayinin teknoloji düzeyi düşük alanlara yatırım yapmamasını, üniversitenin bu Ar-Ge'yi üstlenip onu belirli bir teknolojik düzeye getirdikten sonra sanayinin ürünleştirmesini ve üniversitenin bunun ortağı olmasını çizen bir paradigmayı hayata geçiriyoruz."
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/hacettepe-yerli-ilac-asi-ve-tibbi-cihaz-uretimi-icin-kollari-sivadi-/1698550 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Çin'deki virüs salgını nedeniyle dünya genelinde önlem alınmaya başladı

Çin'in Wuhan kentinde patlak veren SARS benzeri korona virüsü salgını nedeniyle bazı ülkeler Çin'den gelen yolcularla ilgili önlemler almaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün ölümcül virüsün yayılma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklamasının ardından yetkililer harekete geçti.

Bir tur operatörü Kuzey Kore'nin ülkedeki yabancı turizmini geçici olarak tamamen durduracağını söyledi. Kuzey Kore'ye giden yabancı turistlerin çok büyük bir bölümünü Çinliler oluşturuyor.

Güney Kore'de ilk vaka hafta başında görüldü

İlk vakanın pazartesi günü duyurulduğu Güney Kore'de havalimanlarında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Wuhan'dan doğrudan uçuş olan tek havalimanı Incheon'da bu kentten gelen yolcular ayrı olarak iki giriş kapısından alınıyor. Yetkililer kulak termometreleri kullanarak yolcuların vücut sıcaklığını ölçüyor. Giriş kapıları haftada iki defa dezenfektan spreylerle temizleniyor.

Rusya yolcuları termal taramadan geçiriyor

Rusya'da havaalanlarında virüs taşıyanları tespit edebilmek için Çin'den gelen yolcuları termal kameralardan geçirmeye başladı. Moskova'daki Şeremetyevo ve Vnukovo havaalanları ile Yekaterinburg ve Irkutsk'daki havaalanlarına termal kameralar yerleştirildi.

Ayrıca Rus yetkililer Çin'e gidecek yolculara Wuhan şehrini ziyaret etmemeleri, hayvanat bahçeleri ve hayvan pazarlarından uzak durmaları uyarısında bulundu.

Hong Kong'ta uçak ve trenler dezenfekte ediliyor

Çin'in yarı özek bölgesi Hong Kong'da yetkililer termal tarayıcılar dışında Wuhan'dan gelen tren ve uçakları temizlik önlemlerini arttırarak dezenfekte etmeye başladı. SARS salgınında Çin'den sonra en fazla etkilenen yer olan Hong Kong yönetimi bilgilendirme konusunda yavaş olmak ve yeterince ihtiyatlı davranmamakla eleştirilmişti. Bunun tekrar yaşanmasını istemeyen yetkililer alarm seviyesini en üst düzeye çıkardı.

Japonya'da bir vaka tespit edildi

Japonya'da Wuhan şehrini ziyaret eden 30'lu yaşlarda bir erkeğin virüsü taşıdığı tespit edildi. Sağlık Bakanlığı söz konusu kişiyle temasa geçen 41 kişiye ulaşıldığını ve izlenmeye başlandığını açıkladı. Bakanlık bu kişilerden hiçbirinin şu ana kadar semptomları göstermediğini duyurdu. Başbakan Şinzo Abe havaalanları ve diğer ülkeye giriş noktalarında kontrollerin artırılması ve karantina önlemlerinin alınması talimatı verdi. Wuhan'dan gelen ziyaretçilere bir sağlık formu doldurma zorunluluğu getirildi.

Avustralya Wuhan'dan uçakları kontrol ediyor

Avustralya Sağlık Bakanlığı Wuhan'dan gelen uçuşların sağlık ekipleri tarafından karşılanarak taramadan geçirildiğini duyurdu. Ayrıca Yeni Güney Galler eyaletinde yolculara İngilizce ve Çince broşürler dağıtılarak hastalığın belirtileri hakkında bilgi veriliyor. Brisbane şehrinde yetkililer Wuhan'dan gelen bir yolcunun nefes alma problemleri yaşaması üzerine karantinaya alındığını ama şu an iyileştiğini açıkladı.

ABD'de üç ana havalimanında taramalar yapılıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin üç ana hava limanı olan New York'taki John F. Kennedy, San Fransisco International ve Los Angeles International Havalimanlarında Wuhan'dan gelen yolcular termal taramada geçirilmeye başlandı. Amerikan Hastalıklarla Mücadele Merkezi yeni koronovirüsünün tespit etmek için yeni bir test geliştirildiğini ve bunun yurt içi ve yurt dışı paydaşlara aktarılacağını duyurdu.

İtalya uyarı levhası astı

İtalya'nın başkenti Roma'da Sağlık Bakanlığı havaalanına virüsle ilgili bir uyarı levhası astı. Levha'da virüsün neden olduğu semptomlar ve bulaşma riskinden korunma yöntemleri hakkında bilgi veriliyor.

Singapur ve Malezya

Singapur ve Malezya'daki ana havalimanlarında da Wuhan'dan gelen yolcular termal tarayıcılardan geçiriliyor. Singapur'da zatürre belirtileri gösteren ve son 14 gün içerisinde Wuhan'ı ziyaret etmiş olanlar karantinaya alındı.

https://tr.euronews.com/2020/01/21/cin-deki-virus-salgini-nedeniyle-dunya-genelinde-onlem-alinmaya-basladi Mesajı Paylaş

Bozok

Çin'de görülen koronavirüs salgını ABD'ye ulaştı

ABD'nin Washington eyaletinde bir kişide Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen "gizemli" hastalığa neden olan koronavirüsü tespit edildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi.

Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

Çin'de "gizemli hastalık"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.

Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cinde-gorulen-koronavirus-salgini-abdye-ulasti-/1709682 Mesajı Paylaş

Yakın

Ölüm oranı %10 muş. İnsandan insana da bulaşabiliyormuş. Mesajı Paylaş

delidumrul

TR-CHN arasındaki doğrudan uçuşların iptal edilme olasılığını konuşmaya başlayabiliriz yani ?
Mesajı Paylaş

Karabasan

#40
Oca 22, 2020, 08:26 ÖS Last Edit: Oca 22, 2020, 09:35 ÖS by Karabasan
Çin'de kasım ayının sonunda İç Moğolistan bölgesinde fare popülasyonunun kontrolden çıktığı söyleniyordu. Yerel kaynaklar veba salgını hızla yayıldığı açıklanmıştı.
https://www.theepochtimes.com/rat-population-out-of-control-in-chinas-inner-mongolia-as-people-fear-the-plague-spreading_3157686.html

Çin'in sonunu fareler getirecek sanırım. Hastalık Wuhan'dan yayılmış olsa bile İç Moğolistan'dan yarasalar vasıtasıyla rahatlıkla hastalık taşınabilir
Adamlar yarasayı çorba yapıp içiyorlar yahu
https://twitter.com/Dystopia992/status/1219925516372922368

Meyve yarasaların da bulunan bir virüsün hem Sars'ın hem de Korona virüsün ortak atası olduğu iddia ediliyor.
https://www.scmp.com/news/china/science/article/3047114/coronavirus-weaker-sars-may-share-link-bats-chinese-scientists Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Ölümcül koronavirüs salgını: Çin'in Vuhan kentinden çıkışlar yasaklandı

Çin'de insandan insana bulaşan ölümcül koronavirüsün çıkış noktası olan Vuhan kentinde hükümet, Vuhan'dan çıkışı yasakladı. Yetkililer şehirdeki insanlara kentten ayrılmamaları uyarısında bulunarak, havaalanı ve tren istasyonlarının giden yolculara kapalı olacağını açıkladı.

Şimdiye kadar Çin'de 17 can kaybına sebep olan koronavirüs salgınının merkezi Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu başkenti Vuhan'da hükümet kentten çıkış yapılmasını yasakladı. Kentte havaalanı ve tren istasyonları giden yolculara kapatılacak, toplu ulaşım yarın yerel saatle 10.00'dan itibaren askıya alınacak.

Çinli yetkililer grip-zatürre benzeri semptomları olan, insandan insana bulaşan ve ölümcül etkileri bulunan koronavirüsünden kaynaklanan salgını kontrol etmekte zorlanıyor. Çin'de korona virüsünün bulaştığı ve hasta ettiği insanların sayısı 470'i geçti, can kaybı 17'ye ulaştı.

Salgının merkezi olan Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu başkenti Vuhan'da yüzlerce kişi, virüs bulaşması nedeniyle tedavi altına alındı. Vuhan'da seyahat kısıtlamaları uygulanıyor, ulaştırma merkezlerinde sağlık taramaları yapılıyor.

Seyahat trafiği riski artırdı

Çinli yetkililer, ülkenin ay takvimine göre yeni yıl bayramı yüzünden bir uçtan diğer uca hareketlilik yaşanmasının, bulaşma riskini artırdığına dikkat çekti. Alarm durumu, bazı Çinlileri seyahatlerini iptal edip evde oturmaya yönlendirdi.

Uzmanlara göre çıkış yeri yaban hayvanlarının yasadışı şekilde satıldığı bir pazar olan koronavirüsü (nCoV), ABD gibi bazı ülkelere de sıçradı.

Ülke dışına seyahat eden Vuhanlı yolcular virüsü şimdiye kadar Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD'ye taşıdı.

Tayvan Vuhan'dan ülkeye seyahatleri yasaklamıştı

Tayvan'ın Ana Kara İşleri Konseyinden yapılan açıklamada, seyahat yasağının, Vuhan'dan bireysel ve grup seyahatlerini kapsadığı, iş ve tatil seyahatleri için de geçerli olduğu bildirilmişti.

İlk önce deniz ürünlerinden insanlara, sonrasında insandan insana bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtilen virüse karşı kullanılabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmuyor. Ancak Rusya koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirmek için çalıştığını açıkladı.

https://tr.sputniknews.com/asya/202001221041231344-olumcul-koronavirus-salgini-cinin-vuhan-kentinden-cikislar-yasaklandi/ Mesajı Paylaş

Tigerfish

Cinliler insandan haric ne canliysa yiyorlar. Shanghai da bildigimiz bir arap restoranti ve Mc Donalds olmasaydi acliktan belki kirilirdik. Mamüleri ne icerdigini kestiremedik. Fareler menülerinde ancak bir eklem olur. Mesajı Paylaş

HDS

Yahu yapmayın abi. Çinli de pilav yiyor, dana eti, tavuk yiyor. Edepli yemekleri onların da var. Çok da hafif, mafif falan.  :) Mesajı Paylaş

Karabasan

#44
Oca 23, 2020, 05:34 ÖS Last Edit: Oca 23, 2020, 05:44 ÖS by Karabasan
Noddle ları meşhurdur evet
Her halükarda Çin mutfağında ki bu insanın midesini kaldıran "genişlik" göze batıyor.
Muhakkak keşfedilmesi gereken lezzetleri de vardır. Ancak onlar için özel gayret gerekiyor. Bu işlerin hakkından gelebilen maharetli ellere rast gelmek lazım vs vs...

Bu arada karantina altına alınan şehir sayısı 7 oldu.
https://twitter.com/kamerknc/status/1220366356085985281 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter