Dünyanın 'En Ulaşılamaz Adasına' Uçuşlar Başladı

Başlatan Sihirbaz, Eki 15, 2017, 02:36 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Atlas Okyanusu'nun güneyindeki İngiliz toprağı St Helena adasına ilk tarifeli uçuşlar bugün başladı.

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinden kalkan ticari uçak, Namibya'nın Windhoek kentindeki molayla birlikte yaklaşık 6 saat 15 dakikalık bir uçuşun ardından adaya ulaştı. SA Airlink Havayollarının işlettiği Embraer E190-100IGW tipi uçakta 78 yolcu bulunuyor.
Haftada bir yapılması planlanan Johannesburg-St Helena uçuşunun fiyatı ise ortalama 800 sterlin (1060 dolar) olacak.

St Helena, Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ın sürgüne gönderildiği ada. Napolyon 1815'teki Waterloo Savaşı'nı kaybetmesi ardından buraya gönderilmiş ve 1821'de 51 yaşında bu adada hayatını kaybetmişti.

"Dünyanın en gereksiz havaalanı"

İngiltere tarafından finanse edilen havaalanı yaklaşık 285 milyon sterline (380 milyon dolar) mal oldu. Havaalanın adada turizmi canlandırması ve ada turizmini kendine yeter hale getirmesi umuluyor.

İngiliz basında ise St Helena'daki havaalanın "dünyanın en gereksiz havaalanı" olduğu yorumları yer aldı. Afrika kıtasının batısında bulunan adada yaklaşık 4 bin 250 kişi yaşıyor. Volkanik tropikal adanın yüzölçümü yaklaşık 122 kilometrekare. Adanın dış dünyayla tek bağlantısı 3 haftada bir sefer yapan gemiydi.

Geçen sene hizmete açılması planlanan havaalanının açılışı şiddetli rüzgarlar nedeniyle ertelenmişti. Yaz aylarında Johannesburg ile St Helena arasında yapılan deneme uçuşlarının güvenli geçmesinin ardından havaalanının açılmasına karar verildi.

St Helena valisi Lisa Phillips, bugünün ada tarihinde yeni bir dönem açtığını söyledi. Şu ana kadar adaya ancak Güney Afrika'dan kalkan gemiyle, 6 gün süren bir yolculukla ulaşılabiliyordu. RMS St Helena gemisi son sefersini Şubat ayında yapacak.

http://www.bbc.com/news/av/world-africa-41625620/first-commercial-flight-lands-at-remote-island-of-st-helena Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İşte büyük devlet olmak böyle bir şey. 4.250 kişi için 380 milyon dolar harcamak...

Bu iş bir para-pul hesabı değil. Dünyanın hangi ucunda olursa olsun vatandaşlarına ulaşabilmek, olaylara global bakabilmek, ön görüşlü
politikalar üretebilmek.

Başka bir ülke olsa, o 4.250 kişiyi ana karasına getirir, orada sadece küçük bir askeri birlik bırakırdı. Tevekkeli değil, adamlar bu yoklukta bile Dünyaya hükmediyorlar... Mesajı Paylaş

Defence

Tamamen katılıyorum. Örneğini an itibari ile yaşıyoruz zaten. Somali'de büyük bir terör eylemi olmuş, ölü sayısı 40'lara yaklaşmış. Bizim Somali'de askeri üs kurmakla övünen sivil ve askeri cenahta çıt yok. Dış işlerinden cılız bir kınama, basında tek sütün haber.

Oysa iş lafa gelince, Somali de uzay üssü hayalleri, Afrika'da örnek olacak bir işbirliğine dair vaatler, Afrika'da en çok noktaya uçan havayoluna sahip olunduğuna dair nutuklar. Allahtan uçak gönderip yaralıları Türkiye'ye getirecekmişiz.

Böylece SATCOM'lu ve silahlı İHA ne işe yarar diyenlere de bir düşünme fırsatı çıktı işte. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter