Yunanistan EODH Leonidas ZMA

Başlatan nokta, Haz 09, 2020, 12:53 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Yunanistan Leonidas Modernizasyon Çözümü

Yunanistan, paletli zırhlı personel taşıyıcı ihtiyacı kapsamında 1982'de 4K 7FA zırhlı personel taşıyıcıların (ZPT) üretimine başlamıştı. Elbo alt yükleniciliğinde imal edilen platformlar, Leonidas adıyla uzun yıllardır Yunan Ordusu envanterinde görev yapıyor.

Falliyetlerini Yunanistan merkezli olarak sürdüren EODH Hellas, Leonidas 1 ve 2 platformları için modern muharebe sahası ihtiyaçlarını karşılayacak bir modernizasyon paketi geliştirdi. Yerli imkânlarla yürütülen faaliyetler kapsamında aracın bekâ kabiliyetleri ve ateş gücünde iyileştirme ön planda tutuldu. Bu sayede platformların Leopard 2HEL ana muharebe tankları ile ön hatta hareket edebilecek kabiliyete erişeceği belirtildi.

Ön tarafta STANAG 4569 Seviye 5 ve yanlarda ise Seviye 4 düzeyinde zırh korumasına erişen araçların motoru için de 360 BG'lik Caterpillar C7 önerildi. Güç aktarım organlarında da artan ağırlık göz önünde bulundurularak değişiklik yapılması, paket kapsamına alındı. Toplam maliyetinin 1 milyon Euro'dan düşük olduğu belirtilen kit dâhilinde 30 mm Mauser MK30F top ile donatılmış bir insansız kule de yer alıyor.

Modernizasyon paketi için kaynakta yapılan analizde, bekâ kabiliyeti yükselen araçların ön kısımda Türk ZMA'larının ana silahı olan 25 mm top atışına mukavim hâle geleceği belirtildi. Yazıda ayrıca, araçlara entegre edilecek 30 mm'lik MK30F'lerin olası bir çatışmada Türk Silahlı Kuvvetleri zırhlılarına daha uzun menzilden angajman imkânı sunacağına değinildi.

NATO Standardization Agreement (STANAG / Standardizasyon Anlaşması) 4569 standartlarına göre Seviye 5 düzeyinde platformlar, 500 metreden 1258 m/s namlu çıkış hızıyla ateşlenen M791 zırh delici çekirdeklere mukavemet sağlayan zırh yapısına sahip. Bu standartta aynı zamanda araçların 25 metre mesafede infilak eden 155 mm topçu mühimmatlarının şok dalgası ve şarapnel etkisine de dayanımı gerekmekte.

https://c4defence.com/Gundem/yunanistan-leonidas-modernizasyon-cozumu/10082/1 Mesajı Paylaş

Osman

Anladığım kadarıyla firmanın modernizasyon önerisi. Daha devletten bir talep yok. Bradleyler geliyor zaten. Modernizasyon önerisindeki 30 mm. tercihlerini bir yere not etmek lazım. İhalesi açılacak yeni nesil zma tercihimiz (konfigürasyonlardan biri) bu yönde olacaktır büyük ihtimalle. Mesajı Paylaş

korat

Eodh hellas isimli firma bir ara yunan kara kuvvetleri envanterinde ki m 113 ler içinde benzer bir modernizasyon paketi sunmuştu. Yine koruma kapasitesini arttıracak zırh kitleri ve insansız içeriden kontrol edilebilir makinalı top. Fakat m 113 çizimleri leonidas kadar iyi değildi. Acemi işi gibi duruyordu. Merak edip eodh nin sitesine bakmıştım ana üretici ve entegretörden çok ana bir firmanın yan sanayisi gibi maksimum 50 kişinin çalıştığı küçük bir firma görüntüsü vardı. Bende eodh nin geçmişte yunanistandaki en büyük askeri kara araç üreticisi elvo ya parça üreten yan bir şirket olduğu elvo krize girince hem ayakta kalabilmek hemde açılan boşluğu doldurmak için aksiyon yapan bir firma fikri oluştu.

Görüntüsü önerdiği modernizasyon paketindeki kitleri üretmekten çok  dışarıdan bir çok alt yükleniciden temin edip araçlara entegre etme yönünde olabilir onu da yapabilecek yerleri olduğu konusunda da şüphem var. Fakat bir gerçekte var yunanistanın elindeki kara araçları parkı araç mezarlığı gibi ciddi bir iş potansiyeli var. Yunaistan savunma sanayini takip eden bir tanıdığım vardı kendisinin yorumu gelecek dönemde piyade silahı ve kara araçları alanında bir aksiyona girme atılım yapma istekleri var ve bu konuda örnek aldıkları ülke Türkiye diye. Ne kadar da kabullenmeseler de Türkiye gibi olmak istiyorlar demişti.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

putty

Adaları savunma meseleleri bu tür silahları önemsemelerine sebep oluyor muhtemelen

Şu olay yani bu küçük çaplı namlulu silahların daha özel bir yeri var Yunan ordusu için.

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

@putty,

Böyle bir silah bundan 40 sene önce bile oturan ördekten başka birşey değildi. Menzil desen yok, ateş gücü desen yok, savunma desen yok, hareket kabiliyeti desen yok. Lastik botla gelmeye çalışan göçmenlere karşı işe yarar sadece.

Suriye'lilerin yokluklar içinde geliştirdikleri Toyota Technical bile bundan bin kat iyidir. Mesajı Paylaş

putty

#5
Haz 10, 2020, 11:20 ÖÖ Last Edit: Haz 10, 2020, 11:28 ÖÖ by putty
Helebidinle benim silahlara karşı ara sıra tekrarladığım bir fikrim var. Aşinalık silahın gücünü artık göremememize sebep olabilir ama aslında her silah savaşın kaderini değiştirebilecek kadar kahredicidir görev yaptığı yerde. Bir tane MG3 düşmanı sahile hapsedebilir hatta kahredebilir ama biz onu her mangada bir tane olan silah gibi önemsizleştiriyoruz algımızda. Bir tane GTT düşmanı kahreden bir tane havan düşmanı kahreder baş edemezsin kitlenir kalırsın. Bizim iha larda öyle mesela barış zamanı silahın kahrediliciliği mukayese hatasına düşülerek tam görülemiyebiliyor. Bu namlulu silahı mevziye yerleşmişse onu fark edip vurana kadar kahreder düşmanı. Pkk bir tane dockayı eskiden manga manga dolaştığı yıllarda parça parça tepeye getiriyordu onunla karakolu mahfeiyordu yakıyor askerleri şehit ediyor gidiyordu bir sürü video var öyle. Bu topların birde paletli araçlarda mobil olduğunu düşünün adalarda her köşede. Yani topu savunmuyorum asıl değindiğim şey bir sürü silah kanıksanmaktan değerini hissettiremiyor bize. Sonra ağğğ diyoruz M48 ler cepheye yollanmış. Yollanır tabi şahane silah çünkü biz farkında değiliz komutan biliyor ama. Silahlar çok güçlüdür 2. dünya savaşı silahı ile bile gayet iyi savaşılabilir çokta işe yarar hatta çağdaşlar kadar işe yarar bir çoğu yerde. MPT 76 çok iyidir ama M1 ler kırıkkalelerde çok iyidir rahatlıkla onlarlada cephede savaşılır MPT 76 var diye M1 i kırıkkalesi  olan düşmanı yenemezsin. Ayrıca Yunan ordusuda ne işe yarar ne yaramaz çok iyi bilecek bir mükemmel ordudur yanlış iş yapmazlar kolay kolay Mesajı Paylaş

DelKu

#6
Haz 10, 2020, 01:13 ÖS Last Edit: Haz 19, 2020, 12:58 ÖS by DelKu
Silindi... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter