Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

Afrin'de smo karargahını vurmuşlar. @karacı, dediğin gibi erdoğan&putin görüşmesinden önce askeri yanıt vermemiz lazım. Defalarca aynı hatayı yaptık, tepkisiz kaldığımızda hep bir sonraki hareket askerlerimizin vurulması oluyor. Geçmişten ders almak bukadar mı zor.. Mesajı Paylaş

bnb

Bizim bölgede hisar konuşlandırdığımız söyleniyor. Neden aktif değil? Bir birliğimiz vurulduktan sonra mı aktif hale getirmeyi düşünüyorlar? Mesajı Paylaş

anafor2016

ruslar her seferinde ayni seyi yapiyor. Amerika ile kavga ederken , rusyadan yumruk yiyoruz. Mesajı Paylaş

KARACI

Zaten o yuzden yumruk atiyorlar rahatca. Biz BM de erken davrandik, Putin gorusmesi oncesi elimizi zayiflattik bence.
 Iyi niyetli bakmak istiyorum, belki de bilerek yapildi Ruslarin tepkisini olcmek icin. Yani bu tarz onemli aciklamalarin oncesinde bir yigin calisiliyordur oyle spontan gelismiyor. Ya plan icinde plan var bilinmez ya da dumduz hataydi. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Mermi

İdlib de askerlerimiz hedef alındığında bunun bedelini kim ödeyecek ? Yüzlerce sağdan soldan gelen ayağında terlikli insanları vurarak şu kadar milis vurduk diyerek mi gene herzaman ki gibi ? Sen 500 vurursun iran 5 bin getirir.

Ben böyle berbat bir dış politika görmedik. İdlib de hergün Rusya vurmadık tek yer bırakmadı biz ABD çekilsin ABD şöyle, ABD böyle, S-400 alıcaz. İnsanlar gülüyor twitter da yabancı kaynaklara bakmak istemiyorum artık. Mesajı Paylaş

putty

Eyl 27, 2021, 09:15 ÖÖ Last Edit: Eyl 27, 2021, 09:17 ÖÖ by putty
Ben her türlü oralardan geri çekilme hatta hiç bulaşmamalıydık görüşündeyim ama hani adamın vatanıdır toprağı geri ister onu bir derece anlarız ama Kürtler ülkenin yarısına konmuş oraya müdahale yok güneyde hatta İsrail güvenli bölge işgal etti ona bir laf yok bir tek işgalci güç biz mi kaldık. Önce İsrailden başla sonra Kürtlerden toprağını al en son bizdende alırsın anlarız bizimkiler zaten Arap halkı senden bir tek meshebi farklı.  İsrail Şam ı canı sıkılınca bombalıyor Amerika zaten adım attırmıyo Fırat ın ötesine. Zayıf halka biziz demekki bir kabarabildiği biziz anlaşılan Suriye Rusya ikilisinin. Mesajı Paylaş

bnb

Ayne öyle. Benim anlamadığım, Libya'da çekinmedin, Karabağ'da çekinmedin, Suriye'de Rusya'dan bu kadar çekinmenin sebebi ne? Bizim kendi sınırımız, Rusya'nın Suriye'deki askeri gücü çok sınırlı. Karşı karşıya gelsek ne olacak, kuzeyden Türkiye' ye mi girecekler? Mesajı Paylaş

TeoMan

Libya da Karabağ da doğru zamanda doğru işler yaptın çünkü. Suriye'de nerede tutsan elinde kalan bir durum içindesin. Bunu bilen hasmın da iliğine kemiğine kadar sömürüyor bunu.

Türkiye nin suriye politikası ''Dış politika nasıl yapılmaz'' konu başlığı altında üniversitelerde siyasal bilimler bölümlerinde okutulmalı. 

Islak rüyaları ülke çıkarının üzerinde tuttuk diye yaşıyoruz tüm bunları. Mesajı Paylaş

bnb

Ne yapılmalıydı mesela? Yada yanlış politikalar neler oldu? Mesajı Paylaş

TeoMan

Ne yapılmamalıydı+yanlış politikalar:

ABD'nin ipi ile kuyuya inmek.

Şam'da cuma kılacağız deyip meseleyi mezhepsel algıya dönüştürmek.(1. maddeyle ilişkili)

AB ile geri kabul anlaşmasını imzalamak. Akabinde milyonlarca insanı sonunu hesap etmeden sınırlarına almak.Bu kadar nüfusu ıslah edebileceğini sanmak.

Ne yapılmalıydı sorusuna yanıt:

yukarıdakilerin olumsuzu. Mesajı Paylaş

bnb

Davutoğlu ve devlet içindeki isimlerin birsürüsü 15 temmuz 2016'da tasfiye oldu bunu biliyorsunuzdur. Başbakanlık, dışişleri, tsk, istihbarat içinden çok bürokrat uzaklaştırıldı. Dış politika çok değişti.

Mülteci konusunda ne yapılabilirdiye gelince, çok fazla seçenek yok. Ya savaş açıp rejimi yok edeceksin, ya da sınırdan almamaya çalışacaksın ki denendi olmadı. Çoluk çocuğun üzerine ateş açılmak zorunda bile kalındı. Bütün orduyu sınıra yığıp gelenlerin hepsini esad sen alttan ben üstten öldüreceğiz demen lazım. Suçsuz milyonlarca insan mı öldüreceksin ülkeye girmesin diye? Mesajı Paylaş

Mermi

Eyl 27, 2021, 12:15 ÖS Last Edit: Eyl 27, 2021, 04:34 ÖS by Mermi
Bana göre yapılması gereken bellidir. Bunca olaydan sonra tamamen çekilemeyiz.

Önce şu m4 ve m5 yolunun güneyinde ki bütün güvenlik noktalarını geri çekicez. Yolun kuzeyinde yığınaklanacagız ve idlib merkezinde. Yani daha güvenli bir alana çekileceğiz.

Sonrası m4 ve m5 yolunun 10-20 km güneyinde asker olmayacak ama tam kontrol altında olacak uçan uçaktan oraya giren rejim unsuruna hepsinden haberdar olunacak en ufak yanlışında vurulacak.

Rejim daha ileri giderse doğrudan Türk askerini hedef alırsa komple bütün hava üsleri dahil bütün kritik altyapısı imha edilecek. Rusya sinsi oynarsa sinsi karşılık verilecek. Örneğin SMO eliyle humeynim üssüne sabotaj eylemi gibi. Tabi iş buralara geldiğinde rejimin bütün kolunu bacağını kırmış olacaksın.

Yoksa Putty'in dediği neden Golan tepeleri ve Fıratın doğusu değilin cevabı bu aslında. Rejim yok olur öyle birşey yaparsa. Caydırıcı olamıyoruz Mesajı Paylaş

KARACI

Tel Rıfat'ı oradan söküp atmak lazım... Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Mavibere

Eki 15, 2021, 07:18 ÖS Last Edit: Eki 15, 2021, 07:25 ÖS by Mavibere
Suriye de hareketlenme yaşanmaya başlandı. Suriye Milli ordusu toparlanmaya başladı. Hareket bölgesinde Suriye Milli Ordusu (yani eski ÖSO++) iç denetimlere başladığı bildiriliyor.  Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Tel Rifat ve Mümbic alanina olasi bir harekata cevap; Rusya'dan Azebaycan üzerinden gelir. Kuzey Suriye'ye olasi bir harekatta cevap ABD'den Akdeniz üzerinden gelir. Her iki devlet de bu cevap icin piyonlarini hazirlamis durumda.

Soru : bu cevaplara hazir miyiz? Azerbaycan hazir mi?

Iran ve Yunanistan ihaleleri aldiklarini cok belli etmekteler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter