Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

doğu

Eki 05, 2019, 08:13 ÖÖ Last Edit: Eki 05, 2019, 08:17 ÖÖ by doğu
 Cumhurbaşkanı Erdoğan ;

''Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülen, diplomatik söz oyunlarıyla oyalayanlara diyoruz ki artık söz bitti.

Fırat'ın doğusuyla ilgili muhataplarımıza her türlü ikazı yaptık. Yeteri kadar da sabırla davrandık. Kara devriyesiymiş, hava devriyesiymiş bütün bunların hikaye olduğunu görüyoruz.

Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekatı yürüteceğiz. Amacımız Fırat'ın doğusunu da, altını çiziyorum, barış pınarlarıyla sulamaktır.''

Bu sözün üstüne ABD'den apar topar bir tehdit (muhtemelen ekonomik), ya da işimize gelen bir öneri gelmezse, sanırım başlıyor. Rusya'dan dün gelen açıklama ve WSJ'de çıkan yazı da bunu destekler nitelikteydi zaten. Benim literatürümde bu son sözdür artık.

Mesajı Paylaş

ozbey

bizim  açımızdan  ateşin  altı  epei  kısıldı.
oldukça  geniş  bir  cepheye  karşı   yürüttüğümüz  mücadele tüm   olumsuzluklara  rağmen  başarı  denilebilecek  bir  noktaya   ulaştı.

şu  an  geldiğimiz  nokta  bence  şu:
13  ocak 2018
"o zaman "aman  bölünürse  bölünsün ben  nasılsa rahatım  bölünmezse de o da benim işime gelir.  pkk devletinden kurtulmuş olurum. her iki durumda da ben  tedbirimi almışım" diyebileceğimiz bir haritayı  fiilen yaratmak acaba daha iyi bir çözüm müdür? ....
işte büyük devlet olmanın anahtarı tam da bu.  öyle bir oynayacaksın ki  her durumda sen  baştan kazanmış olacaksın. ister bölünsün ister bölünmesin suriye devleti yeniden   tüm suriye'ye egemen olsun  iki senaryo da senin işine geliyorsa sen büyük devlet olmuşsun demektir.

gibi  değişik bir bakış açısı  gerekiyor.
"

oyunu    çıkmaz sokaktan  çıkarmayı  başardık  ve  tam da  yukarıda  dediğim  gibi  bir gerçeklik  yarattık.
öyle  olmuş,  böyle  gitmiş  hepsi  fasa  fiso.

artık  suriye  bölünse  de  işimize  gelir,  bölünmese de.
bölünmezse  düşman  cepheyi  yenmiş  ve  pyd-pkk   terörünü n  amaçlarına  kesin  olarak   engel  olmuş  olacağız.
bölünürse    biz de  kendi  payımızı  alacağız.

iki  senaryo da  bizim  işimize  geliyor  artık.

imza TSK

Mesajı Paylaş

TULGA

Ozbey hocam;

Bölünmeden yola devam edildiğinde şöyle bir risk var aslında. Suriye bütünlüğü sağlanmış bir Anayasa ile anlaşma sağlanmış olsa bile Esat baştan gidinceye kadar ülkenin kuzey kısımlarında rejim üniformalı PYD unsurları ile kurulu bir düzen sağlayabilir. Bunu ülke bütünlüğü içerisinde yaparken dışarıdan müdahaleyi engelleyebilir. Zamanı gelince de müdahale edecek konjonktür olmayabilir.
Mesajı Paylaş

ozbey

yani  siz  diyorsunuzki,  "suriye  defteri  herkes  için  kapanacak,  sadece  bizim  için  bu  gün  esadın  yarın  başkalarının  insafına    kalacak"
eğer  böyle diyorsanız  doğru  diyorsunuz,  kötünün  iyisi  tadındaki  zaferimiz  bize  ancak  bunu  sağlıyor  zaten.
ta  başında  yanlış  tarafta  girdik  bu  işe. yanlış  cetvelle doğru  ölçüm  yapılmaz.

suriyenin  birleşmesi  durumunda   yapabileceğimiz  en  makul  şey  şimdilik  suriyenin  bize  düşman  her  işe  koşa  koşa  gitmemesini  sağlamak  olur.
bunu  nasıl  sağlayabileceğimiz  konusunda  düşüncem:

"Rusya derken bizi daha çok ilgilendiren artık Suriye'deki Rusya veya Akdenizdeki Rusya.   yani komşumuz olan Rusya.
 bunu bu şekilde formülleştirmek lazım.  komşumuz Rusya Avrupa'nın enerjide kendisine mahkum kalmasını ister, dolayısıyla  Rusya da  bu başlıkta  bizimle müttefiklik arayışında olacaktır.
gene Rusya etkisini kullanarak Suriye'nin olmadık bir ittifak içine girmesi de engellenebilir.

ortak bir şirket ile kaynakları çıkartmak ve hatta  başka 1-2 devlete ufak bir ortaklık  vererek hem o 1-2 devletin  bu konularda aksimize hareket etmesini engellemek,  hem de fiili bir pakt oluşturmak çok mu imkansızdır diye düşünüyorum.

şu Suriye'yi  ekonomik olarak "Türkiye ile kötü ilişkiler bizim çıkarımıza olmaz"  noktasına getirmek için iyi bir hamle olabilir bence.
tabi kaynaklar Kıbrıs  çevresinde biliyorum; ama belki bu krizden daha kapsamlı bir çözüm kotarabiliriz bu şekilde bir fiili durum yaratabilirsek."

şubat  ayında  yazdığım  düşüncemi  halen   koruyorum.

suriyenin  parçalanması  konusunda:

hocam,  çok  şey  yazılır da   bence  bizim  suriyedeki  meselemiz   başta  veya  kıçta  kim  olursa  olsun  en  az 40  yıl  bitemeyecek  bir meseledir.
40  yılı  neremden  uyduruyorum?  bu  gün  pyd  içinde   örneğin  atgm  atışı  konusunda  veya  bomba  yapımı   gibi  alanlarda  eğitilmiş  20  yaşındaki  birisinin  60  yaşına  gelmesinin  takvimi  40  yıl  ediyor.
bu  adamın  elindeki  silahı  alsan  bile  bu  adam   silah  kullanmayı  öğrendi  artık, bunların  %2 si  kanserden  ve  hastalıklardan   ölse  %5  i  kaza   gibi  nedenlerle  ölse  bile  geriye  epeyi   adam  kalıyor.
tarlada  domates  ekiyor  diye   mayın  yapmayı  unutacak  değil  hiçbiri.
bu  40  yılda  bir  Bush  daha    çıkmayacağının ve  bu  herifleri  zeytinliklerden,  tarlalardan   tekrar  toplamayacağının  garantisi de  yok.

şu  halde  bize  ne  lazım?
ilk  aşamada  Türkiye  ve  Türiye'nin  gölgesinin  tanımlandığı  bir  harita
ikinci  aşamada   TCBD  haritası.

not:   üst  üste  eski  iletilerimi  paylaşıyorum  diye  kızmayın;  ama  gelişmeler de  beni  haklı  çıkartıyor  işte.

Mesajı Paylaş

gidakontrol

İnşallah ilerde pakistanin Afganistan'da yaşadığı deneyimi yaşamayız. Şimdilerde eğitip desteklediğimiz gruplar ülkemize silah çevirip terörist olmazlar. Mesajı Paylaş

bnb

Eğitmeyelim ozaman riski sadece biz alıp binlerce askerimizi sokalım. Sonra da Rusya ve İran tarafından da işgalci olarak yaftalanıp elimiz kolumuz bağlansın. Ama olsun belki pakistan gibi silahları bize dönebilir, böyle bi ihtimal var çünkü.

Bu ülkede bi ara herkes teknik direktördü, şimdi buna stratejistliğimiz ve kurmaylığımız da eklendi. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Kas 01, 2019, 10:53 ÖÖ Last Edit: Kas 01, 2019, 10:55 ÖÖ by OPTIMUS
Sayin gidakontrol,

Uluslararasi Politikada eylemde bulunmanin yolu ileriye dönük hareket tarzi ve doktrin üretmekten gecer.

bu hususta, bazi devletler eylem ve hareket tarzlari konusunda politika gelistirirken bir cok adim ötesini de belirlemeye calisirlar. Bu adimlar 1o senelik, 20 senelik veyahut da 50 senelik ileri zamanlari dahi icerisine alabilirler.

Sizin bahsettiginiz husus; ileriye dönelik degil geriye dönük bir düsünce tarzina isaret etmekte ve bu da nedenini saha icerisinde rol alan veye verilen aktörlerin yapisini, düsnce tarzini, dini/siyasi/askeri ve etnik aidiyetini bilmemekten veya anlamamaktan veyahut da yeteri kadar arastirmamaktan almakta. En azindan su anda MSO'nun kurulus yapisini teskil eden KOLORDU > TÜMEN > TUGAY kurulumunu incelerseniz, karsinizsa bu yapiyi teskile séden gruplarin niteligi hakkinda en azindan bir resme sahip olabilirsiniz.  

Bir kac kere HAMZA TUGAYI'ni örnek vermistim. Bu grup, su anda MSO icerisindeki en disiplinli ve en savasci grup. Öncesinde, Amerikan destekli bir grup olmasina ragmen ve o bilinen EGIT/DONAT programindan en fazla istifade eden grup olmasina ragmen; Su anda TSK bünyesinde yürütülen harekatlarda ve özellikle PBH'nda, karargah planlarina en fazla uyum saglayan grup özelligini da tasimakta. Ve öyle ki; RAS ul AYN meskun mahal savasinin da tüm yükünü üstlendigini belirtmekte fayda var. Komutanindan eratina kadar kapi kapi mücadele eden bu Kürt grubunun ve digerlerinin silahlarini bir gün Türkiye'ye yöneltebilecegini olanak dahiline almak; malesef bu gruplarin az önceki satirlarda da isaret ettigim yapisini tanimamaktan ileri gelmekte.

RUSYA dis politikasini askeri ve siyasi acidan belirleyen ve sahada uygulayan ekip, Türkiye' nin bu son PBH'nin en az 50 yillik bir zamana etki edecegini belirtmekte. 50 yillik bir zamana etki eden bir planlama ve sonrasindaki uygulama, her devletin basarabilecegi bir durum kesinlikle degil.Bir hususun  altini bizzat cizmek isterim ki; bu planlama, diger devletlerin 8 yili güzel bir sekilde isleyen 20 yillik planlamalrini da cökertmis durumda. Bu durum kendisini suanda ABD ve AVRUPA siyasi kanatlarinda bir HISTERI seklinde kendini göstermekte bu haliyle de isimizi daha da kolaylastirmakta. Su an icin; inanin bana, ABD haric diger bütün Avrupa ülkeleri YPG/PYD/SDG/PKK özneli planlamalarini, degil 10-15 yillik; güne göre, günlük olarak ele almakta. Sanki bir dumura ugramis durumdalar. Bu günlük planlamalarinin verileri de TSK tarafindan sunulmakta.

Düsünün. Üc yila yayilmis bir uygulama (FKH, ZDH ve PBH) yapacaksin ve sonunda son derece basarili giden ve 8 yilini coktan geride birakmis ve hedefi bir uydu devleti olan 20 yillik süreye yayilmis bir uygulamayi kadük yapacaksin ve yeniden  bir planlama ortaya koymalari icin verileri de senden almak zorunda kalacaklar. Bu bir BASARIdir.

Son zamanlarda Türk ileri gelen siyasilerin kardeslik ve beraberlik odakli ve özellikle Kürt, Ermeni, Asuri ve Yezidi nüfusa yönelik söylemlerine dikkat cekmek isterim. Bunu sonu, hudutlarin yeniden düzenlenmesine gider, Wilson Prensipleri öne cikartildiginda bölgede plebisit yapilmasi gündeme gelecek iki bölge bulunmakta. SURIYE ve TÜRKIYE. Iste bundan sonra; Türkiye, enerjiye ulasimi sorunu kalmamis ve daha da önemlisi su kaynaklarini elinde tutan bir süper güctür.

ABD bunu gördügünden, yeni planlamalarinda ÖZNE olarak tekrar BARZANI'yi ele almakta, YPG/PYD/PKK' yi de tamamen atmadan elinde Özneyi destekleyen bir OBJE olarak korumak istemekte. Bunu isaretlerini de, süphesiz bir kenara not ettik. Yalniz unutulmamasi gereken bir sey var ki; TÜRKIYE, Irak Kuzeyi Bölgesinde GARANTÖR devlet durumundadir ve bu cari uluslararasi hukuk tarafindan tespit ve onaylanmis durumdadir.

Su an icin dokunulmayan ülke IRAN. Onlar icin söylenebilecek sözü Mevlana Celaleddin Rumi'ye birakiyorum.

Gulemam, hacera azad kerdem        /  Kulum, efendimi azad ettim,
Menem ki; üstad ra üstad kerdem.  /   Ben ki, ustalari usta ettim Mesajı Paylaş

Merkator

ABD ve Batılı istihbarat örgütlerinin kurdurduğu, STK görüntüsü altında casusluk ve istihbarat faaliyetleri yürüten Suriye'deki "Beyaz Baretliler" örgütünün kurucusu, eski İngiliz MI6 mensubu  Le Mesurier İstanbul'da ölü bulunmuş.

Suriye'de savaşın sonuna geldiğimiz artık iyice anlaşıldı. İstihbarat örgütleri arkalarında iz bırakmamak için kendi elemanlarından kurtuluyorlar...

https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-50372945 Mesajı Paylaş

Topgun

Balkondan düşmüş.. :) Tabi dikkat etmek lazım balkonda, ayak kayar neme lazım... Devamınıda bekleriz :)

MIT artık bölgede en az bir MOSSAD kadar etkin olmalı. Nokta atışlar, hedef isimlere kimvurduya gitmiş görünecek hassas infazlar yapılmalı. Bu coğrafyada güç göstermek geçerlidir, karşımıza geçecek maşa bulmakta zorlanmalılar, insanlar çekinmeli bize karşı ortaya çıkmaya. Heleki yeter artık şu soysuzların, PKK it sürüsünün lider kadro mevzusu! Kırmızı liste teker teker imha edilmeli. Topluda olabilir tabii, tadından yenmez... Mesajı Paylaş

OPTIMUS

BALKON Israil; KAMYON Türkiye, SIRINGA Rusya, BALTA Misir, ASKI Almanya...

Ayrica bu Ingiliz Beyaz Migfreliler'in kurucusu da degil. Bu kisi, duruma dahil edildiginde, bu yardim teskilati! zaten faal haldeydi. Bu is, BAE'nin Mossad'dan ricasindan baska bir sey degil. Isin ucunda da Istanbul ve Dubai tarafindan paylasilamayan epey bir para da olunca, MOSSAD bu havaleyi seve seve almistir. Simdi para nerde? Ya uyutacaklar ya da ucuracaklar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter