Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

polybolos

@factoraptor aslında Türkiye'nin 30-40 km derinlik isteği biraz da, tam da bu derinlikten (yaklaşık 32 km) Türkiye sınırlarına paralel devam eden suriyenin kuzey yerleşimlerini birbirine bağlayan m4 otoyolunun kontrol edilmesi isteğinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Önce 5 dediler şimdi 15'e çıkardılar. Sağlam duralım ya 30 km ya operasyon diyelim. ABD'nin çok fazla seçeneğinin olduğunu düşünmüyorum, ama bizimkilerin o dirayete sahip olması önemli Mesajı Paylaş

factoraptor

ABD biz hamle yapmadıkça o karayolunu bize vermez diye düşünüyorum. Bizdeki kemik malum her türlü bıçağa dayanıklı.. Mesajı Paylaş

colombo53

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon düzenlemesi kabul edilemez" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeyine düzenlenecek olası harekata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Japonya'nın başkenti Tokyo'ya giderken gazetecilere açıklamalarda bulunan Esper, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde karşılıklı çıkarları tekrar alt üst edecek olan tek taraflı saldırıları engelleyeceğini söyledi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenleyeceği herhangi bir saldırının kabul edilemez olduğunu da belirten Esper, "Ankara ile bir anlaşmaya varacağımız konusunda umutluyum" ifadesini kullandı.

https://www.ntv.com.tr/dunya/son-dakika-abd-turkiyenin-suriyenin-kuzeyine-operasyon-duzenlemesi-kabul-edil,PZY3u_Sd9UGUwljg_RIzug Mesajı Paylaş

factoraptor

Tercümesi;

Türkleri korkutabiliyoruz ve korkutunca op yapmıyorlar, o yüzden korkutmaya devam Mesajı Paylaş

polybolos

Yalnız ABD tarafından ikidir Türkiye'nin fıratın doğusunda yapacağı operasyonda SDG'i koruyamayacakları basına servis ediliyor.  Bi yerlere mesajdır bu Mesajı Paylaş

NoLoven

#1835
Ağu 06, 2019, 04:10 ÖS Last Edit: Ağu 06, 2019, 05:44 ÖS by Yönetim
PKKPYD unsurlarını iterek güvenli bölgenin güneyine göndermek bir çözüm değildir. Kuşatma ile imha hedeflenmelidir. Bu da yıldırım harekatı tarzında icra edilmelidir.

Harekatın bu erteleme ve bekleme süreci neticesinde, ABD 40 km.lere varan çekilme sürecini anlaşarak ve bu bölgeyi PKKPYD direnç göstermeksizin terk ederse, bu Türk hükumetin başarısı olur.

Yok biz eze eze imhaya gidersek ve kayıplarımız da 1000 personelin altında olursa ve tehdit tamamen bertaraf edilirse (30.000 - 40.000 ölü) bu da çok çok önemli ve büyük bir başarı olur.  200 şehit ile sadece itme yapılırsa bunu kimse başarı diye konuşmasın. 60.000 kişilik PKKPYD silahlı teröristlerin en az % 40'ı ve daha fazlasının imhası çok anlamlı olur. TSK bunu başarır. İnanıyor ve güveniyorum. Yeter ki, siyasi hedefler imhaya yönelik olsun. Verdiğim rakamlar Hava Kuvvetleri ve Sihaların bölgede rahatça görev yapmaları durumu değerlendirilerek öngörülmüştür. Uçuş yasağı kayıplarımızı arttırırken hasmın imha oranını düşürecektir. Harekat Maliyetlerini arttıracaktır. KGK, Güdümlü ÇNRA vb. ve Yerden işaretleme faaliyetleri artar.

ABD seyir füzesi, F35 vb. kullanabilir. Bunun sonucu eksen kayması olarak yaşanır. Herkes kaybeder. Bu durum bizi kimseye yaslanmadan icra edeceğimiz denge politikalarından uzaklaştırır. Hisar A / O prototipleri G-40 gibi geliştirilen unsurlar, elektronik harp ekipmanları bölgede kullanılmalı ve gelişimleri alınan dersler doğrultusunda sağlanmalıdır.

Son olarak Kasım ayı beklenmemelidir. Silah Arkadaşlarıma, Komutan, Karargah subayları, subay Astsubay uzm. erbaş erbaş ve erlerimize başarılar ve gazalarının mübarek olmasını diler, bu harekatın beka problemimizi tasfiye etmesini, kontrole alınan sahalara ülkemizdeki misafirlerimizin yerleştirilmesini ve nihayetinde Cenevre'de Suriyenin üniter yapısının korunarak seçimlerde desteklediğimiz unsurların hakim otorite olarak seküler bir yönetimle hükumet olmasını adil ve herkesi kucaklayan bir Suriye devleti  bekleriz. İşte bu sonuç kayıplarımızın acısını kısmen dindirebilir.

Zamanında Tuncer KILIÇ paşaya bir sürü laf edenler nerede??? Mustafa Barut Paşam Afrin fatihine vuran eller kırılsın. Sizi seven ve sayan bir silah arkadaşınız olarak çok üzüldüm. Son iki yıldır hayatımda ilk defa savaşkanların, kahramanların, liyakatlıların, terfisine sevinmişken ne oldu da, bu yıl böyle oldu? Sahada savaşan askere, o savaşa hangi Komutanlar ile girmek istediği sorulsa, problem kalmayacak. Bana sorsalar ölüm görevine gidiyorsun kiminle gitmek istersin? Mustafa paşa, Metin Paşa derdim. Şundan emin olurdum. Gerçekten kanım yerde kalmamış olurdu. Bilirim çünkü, beni şehit edenler tahtalı köye hızlı tren bileti ile ödüllendirilirlerdi... Üzgünüm... çok üzgünüm... O kahramanları tanımaktan derecesiz mutluyum. Kalın sağlıcakla.
Mesajı Paylaş

Havuc99

Afrin,Cerablus belki İdlib harekat olursa fıratın doğusu artık Türk toprağı olmuştur. Suriyenin toprak bütünlüğü sadece politik bir söylev dir. Mesajı Paylaş

Baltica

@Noloven ustadim, muhtemel harekatla ilgili olarak soylediklerinize hem tamamen katiliyor, hem de cok ama cok gec kaldik diyorum. Gecen yil sonunda bile cok gec kalmisken, harekat, malum son dakikada iptal edildi.

ABD, su anda, Suriyenin gelecegi konusunda, hem Ruslarla, hem, Rejimle, kapili kapilar arkasinda surekli gorusuyor. SDG'yi, Rejimin, yari ozerk silahli kuvveti olarak, rejime monte etmeye calisiyorlar. Ruslar da buna olumlu bakiyor. Boyle bir sey sozkonusu olup, yarin obur gun aniden ilan edilirse, Firatin dogusuna sarkmamiz artik, siyaseten cok zor hale gelir. Mesajı Paylaş

NoLoven

Evet yerden göğe haklısınız Baltika Üstadım! Mesajı Paylaş

colombo53

ABD heyeti ile anlaşma olmuş şeklinde açıklamalar çıkmaya başladı. Mesajı Paylaş

factoraptor

Bayramın bitmesi beklenmese bari.. Mesajı Paylaş

TolgaHM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi.

Suriye'de barış koridoru konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Üç günlük bir görüşme periyodu oldu ve bu görüşmeler olumlu bir istikamette devam etti. Burada aslolan Fırat'ın doğusunda bu adımın atılmasıydı, bu da  Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır." diye konuştu.


AA
Ne zaman ABD ile bir koordinasyonla hareket edilse o iş elimizde patlıyor ama hadi hayırlısı bakalım. Mesajı Paylaş

BuLuT__

Nolucak alt tarafı kandırıldık der geçeriz Mesajı Paylaş

Bozok

Suriyeli muhalifler İdlib'de savaş uçağı düşürdü

Suriye'deki muhalif gruplar ile rejim karşıtı silahlı gruplar, İdlib'in güneyinde Esed rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü.

Suriye'nin Hama ili kuzey kırsalı ve İdlib'in güneyine saldırı düzenlemeye çalışan Esed rejimine ait bir savaş uçağı, muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar tarafından hedef alındı.

İdlib'deki muhalif gruplar ile rejim karşıtı silahlı grupların oluşturduğu ortak askeri operasyon grubu Fethi-il Mubin, İdlib'in güneyinde Temaniye beldesi yakınlarında Esed rejimine ait SU 22 tipi savaş uçağı düşürdüklerini açıkladı.

İdlib'deki Ulusal Özgürleştirme Cephesi'nin bileşenlerinden Nasır Ordusu'nun Sözcüsü Muhammed Raşit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimine ait SU 22 tipi savaş uçağının, İdlib'in güney kırsalında Temaniye beldesinin semalarında uçaksavar birlikleri tarafından vurulduğunu söyledi. Raşit, düşürülen uçağın pilotunun paraşütle Temaniye beldesi civarına inmesi sonrasında yakalandığını ifade etti.

Hama ilinin doğu kırsalı ve İdlib'in güneyine saldırı düzenlemeye çalışan Esed rejimine ait L39 tipi bir savaş uçağı, 26 Aralık 2017'de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Özgür İdlib Ordusu tarafından vurulmuştu.

Esed rejimi Han Şeyhun ilçesine yaklaşıyor
Rusya'nın garantörlüğünü yaptığı rejim güçleri, Astana anlaşmalarını hiçe sayarak devam ettikleri yoğun hava ve kara saldırılarıyla daha önce kimyasal silah katliamı yaptıkları İdlib'in Han Şeyhun ilçesinin batısından 5,4 kilometre yakınına kadar ilerledi.

Rejim güçleri, İdlib'in güneyinde Hama sınırındaki Habit beldesini ve Sukeyk Tepesi'ni ÖSO'dan aldıktan sonra Kefer Ayn köyündeki stratejik öneme sahip Tel Teri Tepesi'ni ele geçirdi.

Böylece, rejim güçleri, İdlib'in Han Şeyhun ilçesinin batısından 5,4, doğusundan da 11 kilometre kadar yaklaşmış oldu.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor.

Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürdü.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 750 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-27 Temmuz'da düzenlediği saldırılarda 208'i çocuk, 140'ı kadın 781 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/suriyeli-muhalifler-idlibde-savas-ucagi-dusurdu/1556592 Mesajı Paylaş

Merkator

İki Su-35, Türk F-16'larını Suriye'de engeledi mi?

Rus savaş uçaklarının Suriye'nin İdlib şehri üzerinde Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçaklarını engellediği ileri sürüldü.

Almastar News'in Avia.Pro sitesine dayandırdığı haberine göre Suriye ordusunun Han Şeyhun şehri yakınlarında bir dizi kazanım elde etmesi sonrası Türkiye bölgeye savaş uçakları gönderdi. Henüz doğrulanmayan iddialara göre iki Rus Su-35 savaş uçağı Türk savaş uçaklarını engelledi ve Suriye hava sahasını terk etmeye zorladı. 30-40 km kadar Suriye toprakları içine giren savaş uçakları bunun üzerine geri döndü.

http://www.kokpit.aero/turkiye-rusya-suriye-gerginlik Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter