Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Pusat

Savaş konusunda rasyonel davranabilirler S-300 ler resmi olarak Suriye hükumeti olan Şam rejiminin olacak  Rusların malı olmayacak bu durum da sadece Suriyelileri hedef alacak bir saldırıya her zamanki gibi göz yumulacaktır Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ben esas İsrail fırsat bu fırsat deyip Golan Tepeleri özelinde Lübnan operasyonlarına benzer bir müdahale ile sahaya girip Golan Tepelerini bir oldu bitti ile sahip çıkmaya kalkar mı diye bakıyorum. Acaba diyorum güç zehirlenmesi bu safhalara ulaşmış mıdır ? Mesajı Paylaş

HDS

@Pusat, Bu kez olmayabilir. Ruslar o sistemleri kolay kolay boş bırak-a-mazlar bu kez. Zira bir ağa bağlı olacaklar.

Tehditler hep havada uçar ama, işte sorun, ya bir kaza olursa? Gördük işte, Putin daha ara bulmacı idi son krizde, ama asker tamamen aksini "dayattı" resmen. Putin bizim vakaya referans verip "kasıt" dedi, asker de "Kasıtlı yaptı şekerim" diye lafını koydu.


Rusya öyle Putin'in one-size-fits-all diye her yeri her şeyi kontrol altında tuttuğu bir yer değil. Batılı kardeşler sağolsunlar böyle imiş gibi propaganda yapsalar da, bir dolu "baş" var orada. Putin de gazcı-petrolcü, daha kalkınmacı ve "elimizdeki değer bu"cu bir kliğin desteğiyle dalgaların üzerinde yüzüyor. Atılan her kurşun boşa düşüyor.


Petrol varili $84 olmuş, İran'ın topu taca attığı da belli iken, emtia fiyatları bu halde iken Rusya gayet de güzel şaşırtıcı şeyler yapabilir. El onda.

Suriye, Rusya için kendi dışındaki alternatif petrol-gaz üreticilerinin de ürünlerinin Akdeniz'e ve dolayısı ile AB'ye ulaşmasını kontrol meselesi de aynı zamanda. İsrail ile orada, Leviathan vs sebebi ile de "rakip"ler aynı zamanda.

Bugün gemisi az, donanması dandik Rus'un ama, şu beceriksizliğinden kurtulup adam gibi donanma yapabilse, 2020'lerden sonra Doğu Akdeniz'de kolay göz açtırmaz bunlara. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#1593
Eki 02, 2018, 12:06 ÖS Last Edit: Eki 02, 2018, 12:08 ÖS by delenda_est_carthago
Cok ciddi bir sekilde buyuttuler S300 ve  elektronik harp sistemlerinin Suriye'ye verilmesi isini ruslar kamuoyunda.  Dolayisiyla S300'lere  ragmen Suriye'nin herhangi bir yerine,  ya da bizzat S300'lerin kendisine bir hava saldirisi olursa o kadar kolay siyrilamazlar, ciddi bir inandiricilik sorunu olusur, amiyane tabirle karizma ciddi cizilir.

Ha bir de rus hava savunma sistemleri "efsanesi" biter.  Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

#1594
Eki 03, 2018, 06:05 ÖÖ Last Edit: Eki 03, 2018, 06:07 ÖÖ by putty
Suriye ve Türkiye İran da görüşmelere başlamış

Suriye nin bu uzun savaştaki kimse ile dalaşmadan kimsenin yarasını kaşımaya kalkmadan laf bile atmadan kendi işine bakarak mücadele etmesi çok ilginçti.
Şam ı bombalasalar bile kimse ile dalaşmadı tehdit etmedi küfürleşmedi her daim sakin oldu. Bu küçük detayı biraz pragmatik buldum Mesajı Paylaş

Atılgan

Rus savaş gemileri tek tek Kardeniz'e dönüyor

Rus Donanması'na ait 'RFS Kildin' isimli askeri gemiden sonra bu kez 'Admiral Grigorovich' isimli savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek Marmara Denizi'ne açıldı.
Çanakkale Boğazı'ndan geçen Rus Donanması'na ait 'Admiral Grigorovich' isimli savaş gemisi, Marmara Denizi'ne doğru yol aldı.

Ege Denizi'nden saat 07.00'de Çanakkale Boğazı'na giriş yapan Rus Donanması'nın 494 borda numaralı 'Admiral Grigorovich' isimli savaş gemisi, saat 08.45'te Çanakkale önlerine ulaştı.

Kilitbahir Kalesi ile 'Dur Yolcu' yazısı önünden geçen savaş gemisi, manevra yapılması en güç nokta olan Nara Burnu'nu dönerek Marmara Denizi'ne doğru yol aldı.

Rus savaş gemisinin boğaz geçişine güvenlik amacıyla Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

DÜN DE 'RFS KILDIN' ADLI ASKERİ GEMİ GEÇMİŞTİ

Yine Rus Donanması'na ait 'RFS Kildin' isimli askeri gemi,  dün boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu'nu döndükten sonra Marmara Denizi'ne doğru yol almıştı.

Askeri geminin boğazdan geçişine Sahil Güvenlik botu eşlik etmişti.

https://www.denizhaber.com.tr/rus-savas-gemileri-tek-tek-kardenize-donuyor-haber-84925.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Hmeymim Üssü'ne saldırının arkasında ABD var!

ABD ile Rusya arasında gerilimi tırmandıracak şok bir suçlama geldi. Kremlin yönetimi ABD'yi, Rusya'nın Suriye'deki hava üssü Hımeymin'e saldırmakla suçladı.

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Aleksander Formin, Rusya'nın Suriye'deki Hımeymim üssüne yapılan SİHA saldırısının arkasında ABD'nin olduğunu ileri sürdü.

Hımeymim'e 13 SİHA ile eşzamanlı saldırı yapıldığını belirten Fomin, "SİHA'ları kontrol etmeniz için modern ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu saldırı esnasında ABD keşif uçağı Poseidon-8 yaklaşık 8 saat boyunca Akdeniz üzerinde uçarak saldırıyı koordine etti." dedi.

http://www.kokpit.aero/rusya-abd-sok-suclama Mesajı Paylaş

nokta

İsrail'in Gözü Suriye'nin Üzerinde

Rusya, geçtiğimiz günlerde Suriye'ye S-300 hava savunma sistemlerinin teslimatının tamamlandığını açıklamıştı. Bu açıklamanın üstünden çok geçmeden İsrail konuşlu iSi firması, yeni teslim edilen ilk S-300 birimlerinin konuşlandığı alanların fotoğraflarını yayınladı.

Firmadan yapılan açıklamada, sistemlerin, Masyaf kasabasının kuzeybatısında kalan ve daha önceden de faaliyet gösteren bir üsse konuşlandırıldığı açıklandı. 22 Ekim'de çekildiği belirtilen görüntülerde kamuflaj ağlarının altına gizlenmiş büyük araçlar görülüyor.  24 Ekim'de alınan görüntülerde ise dört adet S-300 TEL (Transport Erector Launcher) görülüyor. Yine iSi'den yapılan açıklamada ise sistemlerin operasyonel hâle gelmediği belirtildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/israilin-gozu-suriyenin-uzerinde/7300/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Suriye rejiminin sözde özel kuvvetleri üzerine derinlemesine bir analiz
https://www.mei.edu/files/publications/2%20UPLOAD%20VERSION_0.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

ABD ve Turk askerlerinin Menbic'deki ortak devriyesi tam olarak nasil yapiliyor ve amaci ne? Menbic'de olacak bir harekatta, devriye egitimi alan askerlerin, ABD askerlerinin guvenligini saglamakla gorevli olmasini bekliyorum (yani  karargahla iletisim saglayip, ABD askerlerinin yerlerine saldirilmasini onlemek seklinde). Ama bu devriye sadece Menbic'de oldugu icin, Firat'in dogusunda harekat alani ABD askerlerinden uzak olacak herhalde. Mesajı Paylaş

petibor

#1600
Ara 12, 2018, 03:49 ÖS Last Edit: Ara 12, 2018, 03:51 ÖS by petibor
Fırat ın doğusumu batısımı acaba. Menbiç derken bütün bölgeyemi dalacağız sınırdan nedir. Fıratın doğusu ise hepimizi askere alabilirler.

Son dakika! Erdoğan: Fırat'ın doğusu operasyonuna birkaç güne başlıyoruz
Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içerisinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır" dedi


https://www.haberturk.com/son-dakika-erdogan-firat-in-dogusu-operasyonuna-birkac-gune-basliyoruz-2257585 Mesajı Paylaş

matmat26

Bu operasyon gerçekleşir ise, yaklaşık bir asırdır devam ülke paradigması kökten değişir.

Belki AB ülkeleri ile sığ olarak devam etsede topyekûn Atlantik ittifakı ve onun hamisi olan Amerika ile, bu haminin baskı kurduğu, etkili olduğu ulkeler ile....  Atlantik ittifakina bizim açımızdan tabutuna son çiviyi biz çakmis olacağız.Ki operasyon ülkenin bekâ meselesi.


Ancak, başarılı olur veya olmayız. Bunun yansımalarını Akdeniz, Ege, Karadeniz vs tüm bölgemizde yeni gelişmeler ile göreceğiz. Ve bazen katlanmak durumunda kalacağımız durumlarda ortaya çıkabilir.

Yaşamak için diş , dil sıkıp kanasa dahi sabır göstermemiz gereken döneme gireceğiz.

Ki zamansallik meselesi... 1, 2 yıl değil. 10,20,50 hatta bir asır..

Bu iş ülke siyasetini hatta devlet sisteminide olaylar neticesinde değişim ile sonuçlana-da-bilir.


Başarılı olursak, Suriye'nin doğusunda Amerika'ya rağmen işte o zaman ülke uluslararası diplomasi açısından cok daha başka seviyelerede çıkabilir.


Bu yapılması gereken bir kumar. Mecbur kaldık. Bu kumar masasını biz kurmadik. Bu masaya oturmaya zorlanan tarafiz. Masayi kuran bizim er yada geç bu masaya oturacagimizi tahmin etti.


Çok hassas dönemlere giriyoruz.

Allah yardım etsin. Mesajı Paylaş

saladin

Türkiye kumar masasına oturmadi, Mahallesi'nde kurulan  masayı deviriyor, inşallah masadaki kabadayılar efendice kalkarlar. Mesajı Paylaş

erdem

Ooooofff offf...ki ne offf...

Masalari devirdik, paradigmalari degistirdik...

Bunu ustune bir de borla calisan araba ve dogalgaz - petrol bulundu mujdesi de geldi mi soyle Mart ayina dogru tadindan yenmez.

Mesajı Paylaş

saladin

Sayın erdem mesajınız kinaye filtreme takıldı. Eğer öyleyse şu anda Türkiye'nin ne yapmasını bekliyorsunuz açar mısınız? Seçime yatırım yapmasi Türkiye'nin çıkarlarına engel mi? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter