Suriye Krizi ve Suriye'de İç Savaş

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 27, 2015, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

Putin aptal değil gerektiği zaman rejimin arkasından çekileceklerdir. İsraile yaptığı gibi. Mesajı Paylaş

Bozok

Kamışlı kırsalında 14 yaşında bir Suriyeli Amerikan zırhlı aracının üzerine çıkarak Suriye bayrağı dikmiş, Amerikalılar da çocuğu vurmuş. Sonra bölgede olaylar çıkmış.

Bu gelişmeler üzerine Amerikan uçakları 3 farklı rejim mevziini bombalamış. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tanrı yine son anda çizmelerini giyerek Türk kullarını kurtardı.

Türk Halkının, Rusların gerçek yüzünü görmesini sağlayarak, Türkiye'deki Rus sevdalanması fazla yeşermeden milletimizi  uyandırdı. Mesajı Paylaş

doğu

#2238
Şub 12, 2020, 11:42 ÖÖ Last Edit: Şub 12, 2020, 01:27 ÖS by doğu
   Türkiye Rusya'yı açık açık iç savaşı yeniden alevlendirmek ve Suriye'yi işgal etmekle tehdit etti, bu boş bir tehdit değil, abd dümenine girdiğimiz anda elimizdeki SMO gücünü kullanarak içeriyi iç savaşın başından daha beter karıştırma gücümüz var. Fakat bu bizim ilk tercihimiz değil. Rusya'da yoruldu artık yani işler başa dönerse savaş çıkartmak zorunda ve ne için kim için sorusuna cevap bulamıyor onlarda. Alacaklarını zaten aldılar fazlası Rusya'ya hiçbir şey kazandırmaz. Bu saatten sonra ortalığın daha da karışması abd, ypg ve İran destekli gruplarla htş gibi aşırı tiplere yarar sadece. Bu yüzden bu grupların provokasyon yapma ihtimali çok yüksek.
   Evet Putin aptal değil ve kazanamayacağı savaşa girmez, bu savaştan Rusya hiçbir şey kazanamaz, ayrıca Putin mutlaka ki arkasına saklanıp Türkiye'ye taş atan, sonra yine arkasına saklananları görüyor. Bir provokasyon olursa Türkiye bu kez canlarına okuyacak ve Rusya'da aradan çekilecek göreceksiniz. İdlib mevzusu bir Türk-Rus savaşı çıkartacak kadar ağırlığı olan bir konu değil. Amerikancılar bir yandan Rusçular diğer yandan milleti galyana getirmekle meşgul günlerdir, bir gün Rusya ile savaşacaksak bunun adı İdlib savaşı olmaz, aptal değiliz. Mesajı Paylaş

putty

Uçakları belki alabiliriz bu yeni durumda. Hem Rusya ya meydan okuduk ihtiyaç had safhada hemde bir jestleşme sebebi olur. Gerçi kongreden geçti yenidenmi geçmesi gerek bu durumda Mesajı Paylaş

alchemist

İnşallah yaptırımların kalkması daha kapsamlı ve kalıcı olur da projelerimiz kesintiye uğramadan hızlanır ve ihtiyacımız olanları da bize ait olanları da en kısa zamanda tedarik ederiz.

Allah bir milleti yükseltmeyi murad etti mi sebepleri ona göre halk ediyor. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Mesajı Paylaş

Karabasan

#2241
Şub 12, 2020, 01:24 ÖS Last Edit: Şub 12, 2020, 02:27 ÖS by Karabasan
"Alacaklarını zaten aldıklar fazlası Rusya'ya hiçbir şey kazandırmaz. Bu saatten sonra ortalığın daha da karışması abd, ypg ve İran destekli gruplarla htş gibi aşırı tiplere yarar sadece"

İşin sonunda ne olacağını söyleyeyim. Amerikalılar rejime moab atar Ruslarda pkk ya foab atarlar olur biter.
Ruslar da Suriye'ye ilk nasıl girdilerse o türden bir yığınak yapmaya kalkarlar ancak bizim boğazlar üzerinde tasarrufumuz saklıdır.
Yine'de İran üzerinden daha maliyetli ve uzun sürse de yığınak yapma ihtimalleri mevcut.

Burada bizim Türk-Rus gerilimine takılmadan onunda ötesinde ABD-Rus çekişmesinin nereye varacağını hesap etmemiz gerekir. Soğuk savaş yıllarında bombardıman uçaklarının nükleer silahlarla devriye attığı dönemlerde Filistin için bölgede süper güçlerin BM barış gücü vari bir görevle tampon bölge oluşturması gündeme geldiğinde Ruslar bunu reddetmişlerdir. Sebep olarakta Ruslar Amerikalılar ile aralarında ki gerilimin bir yanlış anlama sonucu çatışmaya sebep olmasından çekindiklerini öne sürmüşlerdi o zamanlar.

Ne zaman ABD-Rusya gerilimi Suriye'de tırmanışa geçse bu örneği veriyorum çünkü Ruslarla Amerikalıların bir bölgede bu kadar yakın olmasının ne gibi tehlikelere yol açacağını gözden kaçırmamak gerekli. Bazen pandoranın kutusunun açılması için yanlışlıkla atılmış bir adım bir kıvılcım yeterli. Suriye hasım olan 2 süper gücün inadına inadına zıtlaşabilecekleri kadar geniş bir coğrafya değil.


Rusya'nın gelecek 4 yılda Tartus limanına 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı söyleniyor. Tartus'tan Irak'a ve oradan da Basra körfezine demiryolu hattı kurulması hedeflendiği açıklanmıştı. Putin'in Rus oligark Gennady Timchenko'ya Suriye'de gaz işleme tesisleri kurdurduğu fosfat madenlerini ele geçirdikleri de söyleniyordu. (Haberin tarihi 17 ARALIK 2019)
https://www.ft.com/content/f52bdde6-20cc-11ea-b8a1-584213ee7b2b?desktop=true&segmentId=d8d3e364-5197-20eb-17cf-2437841d178a

Yukarıda ki haber Rusların Suriye'de ki emelleri hakkında farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor.
Bir kaç ileti önce paylaştığım güncel haritada göze çarpan bazı detaylar var.
ABD artık Kuzey Irak petrollerini Basra Körfezine takılmadan denizle bulaştırması için Irak'ın Kuzeyinden Suriye'nin güneyine oradan da Ürdün'e bir petrol boru hattı döşemesi gerektiğinin farkında. Yoksa kurmayı istediği kürt devleti ölü doğacak.
El tanf da ki ABD üssü de bunun için var zaten.
Edit: El tanf üssü ve Ürdün sınırının büyük bölümü esed rejiminin dolayısı ile Rusların elinde.

Bu durumda Rusların Irak ile ilgili planları ile ABD'nin planları çakışıyor.

Bundan tam 1 sene önce Rusya'ya ait Su-25 savaş uçağı MANPADS uçaksavarla vurulmuştu. Yakında böyle videoların sıklaştığını görebiliriz.
https://twitter.com/QalaatAlMudiq/status/959847185784426497

Yeni dönemde yaşanacak olan olaylarda artık Rusya ile ABD'nin dolaylı yoldan vekalet savaşlarına girdiğini göreceğiz.
Ve Türkiye ABD'nin İran ise Rusya'nın Suriye'de ayağını kaydırmaya çalışan taraf olarak öne çıkacak.
Biz İdlip'te ve Fırat'ın doğusunda kendi çıkarlarımızı savundukça Ruslarla Amerika'nın hareket alanı daralacak.
İran'da karşı tarafta kendi ajandasını bu 2 süper güce dayattığında arada ki gerilim kaçınılmaz olarak yükselecek.

Burada İsrail-İran İran'ın paralelinde ise rejim unsurlarının daha önce vurulan Rus uçağı ile Rusları paradigma değişikliğine zorladığına da şahit olmuştuk. Benzer durumlarla İsrail bütün bu gerilimin ortasında elinde kibritle oynayan aktör olarak sahada kendisini gösterecektir. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yakın

Forumda bir de animasyon bölümü açılsa ya? :D Mesajı Paylaş

Karabasan

Pentagon, 2021 mali yılı kapsamında Suriye'de desteklediği gruplar için talep ettiği 200 milyon dolarlık bütçe teklif raporuna göre, terör örgütü YPG/PKK kontrolünde 10 bin kişilik bir güce silah ve mühimmat desteği vermeye devam edecek.
İnfografik için
https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/InfoGraphic/2020/02/12/4a5cff2cac5559be57195a753bab6c3e.jpg
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pentagondan-ypg-pkk-kontrolunde-10-bin-kisilik-birlik-icin-butce-talebi-/1731520 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey

Rusya  neyi  ne kadar göze aldı?  kestirmek güç.

Rusya, Deyrezzor-Lazxkiye  hattında  ABD ve Türkiye  eliyle  bir nato bölgesi kurulma  ihtimaline katlanamıyor olmalı.

İdlib'te  bize karşı rejim  ve  İran destekçileriyle   bu    ihtimale karşı koyarken diğer tarafta ABD'ye  karşı   bizimle   birlikte hareket ederek  dengeli  bir şekilde   burada oluşabilecek nato  bölgesine karşı faliyet yürütüyor.
Mesajı Paylaş

TULGA

Buna mecbur. Yukarıdan Estonya-Norveç hattından ciddi Nato baskısı yemeye başladı. Güneyden Suriye özelinde ortalığı karıştırarak dikkatleri bu noktaya çekip Kaliningrad'da askeri hazırlıkları için zaman kazanmak zorunda.

Ne diye  bunlarla uğraşıyoruz ki? Oturup ABD ile kapsamlı bir askeri stratejik anlaşma yapmak gerek. Bölgede Türk-Abd-İsrail çıkarlarını gözetecek bir yeniden yapılanma şart.

İçeriğinde FKH-ZDH-BPH bölgeleri ile birlikte İdlip-Halep-Münbiç-Ayn El arab-Ayn Isa- Kamışlı-Malikiye hattı boyunca Türkiye güvenlik bölgesi.

Rakka-Deyrz Zor-Haseke ABD güvenlik bölgesi.

Golan Tepeleri ile Şam arası bölgede İsrail güvenlik bölgesi olmak üzere Suriye'de ortak harekat planlaması yapılabilir. Bakalım o zaman Rusya'nın Suriye özelinde yapacağı ne hamle kalacak.

İşbirliği Devamında yeni kurulacak hükümet ile birlikte yeniden Türk-İsrail ilişkilerinde normalleşme, D.Akdeniz'de ortak hareket, doğalgaz enerji nakil, savunma projeleri, Filistin konusunda eşit tavizler yolu ile orta yol bulma, S-400 iptali ( Kullanmama veya ülke dışında bulundurma), F-35 projesine devam, Patriot hazır alımı, Libya'da UMH ile ortak çalışma ve daha birçok konuda mutabakata varılabilir. İsrail'in dolaylı da olsa arada Şam'a yaptığı saldırılar ortak hareket etmeyi mücbir kılabilir.

Bir hata yapıldı, Rusya ile yakınlaşarak Abd'ye ayar verileceği düşünüldü. Görüldüğü üzere ayar verirken ayarlarınızla da oynanabilmekte. Zaman olarak en uygun an şuan. Herkesin ortak çıkarlarını sağlayabileceği görüşmeler yapılarak bu kısır döngüden çıkabiliriz. Aksi taktirde Batı bizi Rusya ile karşı karşıya getirmeye uğraşıyor, Rusya Suriye'de hava sahasını kapadı, rejimi bilerek üstümüze salıyor, İran yerel gruplarla Türkiye'yi bölgede zorluyor, göçmen sorunu, sınır güvenliği diye konuşulup durulur... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ahmet Hamdi Tanpınar, "Şark kutuplarda gezer" demişti. Üstat ne kadar haklıymış. Hala ABD ile Rusya arasında dansözlük önermek ilginç... Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam ben de onu diyorum işte. Dansözlük yapacak iki taraf kalmadı. Rusya karşısında raks edince ağzı sulaniverdi. Batı ittifakına benzemeyen bu girişim neticesinde eskisi gibi batı karşısında raksetmeye devam yani. Biz her ne kadar dillendiremesek de yaşananlar ortada... Mesajı Paylaş

Karabasan

Bugün kü gerginliği iyi analiz etmek gerek
https://twitter.com/op_shield/status/1227609628084723714

Video da şebbihalar ABD konvoyuna göstermelik olarak Ak-47 ile ateş açıyor. Rus askeri polisi de bölgede muhtemelen olayları yatıştırmaya şebbihalara hakim olmaya çalışıyor.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı operasyonu öncesinde Ruslar ABD ile Suriye'yi paylaşmışlardı zaten
Ruslar Fırat'ın batısında kalıyor. Amerikalılar'da doğusunda kalıyorlardı. Bugün ise Ruslar ellerini yükselterek Fırat'ın doğusuna yerleşme derdine düşmüş durumda. Kamışlı Havalimanını 49 yıllığına "kiralamış" durumdalar.
https://twitter.com/kimlikci_954/status/1191457744613720064


Biz düzenlediğimiz operasyonla bütün bu antlaşmayı ortadan 2 ye yırtmış olduk. Şimdi ise birbirlerine düşmüş durumdalar.
Çünkü güç mücadelesi iyice parçalı hale geldi. Kimin nereyi nasıl kontrol edeceği belli değil.
Bugün Amerikalılar İdlip üzerinden Ruslar ise Fıratın doğusu üzerinden borusunu öttürme derdinde
2 süper gücün aktif çatışmaların olduğu bölgede bu kadar iç içe geçmesi onlara atılabilecek en büyük kazıktır.
  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

TULGA

Sn. Karabasan'ın eklemiş olduğu BPH sonrası haritayı anlamlandırmak için BPH öncesi son durumu gösterir haritayı da eklemek gerek. Abd'nin Rusya ile bu şekilde bir paylaşım isteyeceğini pek düşünmüyorum doğrusu. Hele ki Rusya etki alanını Fırat'ın Doğusuna bu denli arttırmışken.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter