Ülkemizden Çeşitli Sektör ve İnsan Manzaraları

Başlatan ayibarishi, Eki 25, 2017, 08:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Kısa kısa yeni bir makaleler serisi kaleme alıyorum. Her birini farklı sektörler ve konulardan oluşturmak ümidindeyim. Saygılarımla.

Makale 1:

Bir çoğumuz şehir kültürü içinde yetiştiğimiz için farkında değiliz. Tarım bizim yaşamımızı destekleyecek en önemli faktörlerden biri. Ülke olarak bağımsızlığımızın garantisi. Kendine has sorunları olan bir sektör. Tarım hakkında daha çok yazı yazacağım fakat şimdilik bitkisel tarımın iki cephesinden bahsederek başlayalım.

Zaman hassasiyeti. Tarım alanında bir bahçe için yapmanız gereken uygulama sayısı bellidir. İlaçlama, sürme, gübreleme vs.vs. Fakat bu hususta bir püf noktası var. Her uygulama belli bir zaman hassasiyeti ile yapılmak zorundadır. Hepsini mükemmel yapsanız ve yalnızca bir tanesini zamanında yapmasanız bile verim alamazsınız. Şu örnekle açıklayalım: Aslında bir mantar enfeksiyonu olan kara leke için ilaç yapacaksınız. Tam o sırada eşiniz yada çocuğunuz hastalandı. İlaç zamanını kaçırdınız. Artık hem sizin hem de komşu bahçelerinizin zarar edeceği muhakkaktır. Çünkü rekabet yoğun bir ortamda kar ederek ürün satabilmeniz için, o bahçeden dönüm başına belli bir miktarda sağlam ürün çıkarmanız şart.

İkinci faktör ise maliyetlerdir. Özellikle gerekli yatırım maliyeti. Diyelim ki 10 dönüm bir bahçeniz var. Bu bahçeyi işlemek için gerekli traktör ve ilaçlama, sürme vs. aparatı miktarına yapmanız gereken yatırım 60.000 TL. Fakat 100 dönüm bahçe sahibi olan bir insanın da yapması gereken yatırım aynı. Tek ilavesi harcayacağı biraz daha fazla zaman ve işçilik masrafı. Emin olunuz cüzi bir fark. Miras yoluyla uzun zamandır bölünen ve küçülen kişisel araziler, tarımla uğraşan insanların yetersiz eğitim seviyesi ile harmanlandığı için, bu hususta fazla bir şey beklememek lazım. Fakat yurt dışındaki çiftçiler ile rekabet gücümüzün oldukça kırıldığı söylenebilir. Peki tarım alanında sayısız teşvik ve özendirme faaliyeti yürüten devletimiz için hiçbir çıkar yol yok mu?

Kara leke örneğimiz ile devam edelim. Bu uygulamayı her bahçe sahibi yapmak zorunda. Yoksa ürünü sıkıntıya girecek. Peki aradaki yüzlerce sahip çıkılmayan yada ilgilenilmeyen bahçe ne olacak? Mantar enfeksiyonu orada yaşamaya devam edecek. Elbette bir bölge birkaç yıl boyunca boşluk bırakmayacak şekilde ilaçlansa, yakın çevredeki yaban arazi de ilaçlansa, o bölgede enfeksiyonun kökü kazınacak. Böylece 10-15 yıl gibi bir süre zarfında kimse kara leke için ilaç atma ihtiyacını duymayacak. Böylece çiftçinin yapacağı zaman hassasiyetli uygulama adedi de azaldığı için hayat kalitesi ve ürün verimi artacak, maliyeti de düşecek.

Bir tarımsal ovanın içine yayılmış 1000 ayrı işlenen bahçe için, her çiftçi cebinden ayrı ayrı bu ilaç parasını, her yıl ödemek zorunda. Fakat bu para kendilerinden tahsil edilse ve devlet eliyle havadan komple ilaçlama yapılabilse, bu işte gerçek bir teşvik olacak. Ayıca tüm sahip çıkılmayan bahçeler ve yakın çevre de ilaçlandığı için o ovanın verimi uzun süre artacak. Bu konudan neden bahis açtım? Çünkü milli gururumuz TAI firmasının daha ilk kurulduğu yıllarda başlattığı iki özgün proje vardı. Biri zirai ilaçlama uçağı diğeri ise hava dolmuşu HD19 ufak yolcu uçağı idi.

Birkaç gün önce Sadfor'da yayınlanan şu yazıya dikkatinizi çekmek isterim.

http://sadfor.savtera.org/index.php?topic=469.msg30707

Ayrıca bildiğiniz gibi bir zamanlar bizim de almamızla ilgili argümanlar öne sürülen "Air Tractor" kökenli yakın hava desteği uçağı macerasını hatırlatmak lazım. (Ben karşı olsam da bu alıma konuyu dağıtmamak için sebeplerini pas geçiyorum.) ABD - BAE işbirliğiyle geliştirilen bu seri şu sıralar özellikle Ortadoğu'da epey popüler. Sonuç olarak bu tip bir uçağın sahip olma ve işletme maliyetleri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılmış durumda.Askeri ve sivil ihtiyaçları harmanlayarak havacılık sektöründe sürekiliği olan bir gelecek kazanabiliriz. Zirai ilaçlama uçağı ise bunlardan en gerekli olanlarından biridir. Bu hususta tekrar yasal düzenlemeye de ihtiyaç duyulmaktadır. (Konu geniş ve enteresan, detaya girmiyorum şimdilik.) Projelerimizde artık milli fayda unsurunu gözetmek zorundayız. Uygun modeller geliştirmeli ve bunları ihraç da edebilmeliyiz. Zirai uçak alanı işlevsel bir modelle birlikte pazarlandığında, savunma sanayi ve havacılığımız için çok güzel offset imkanları da oluşturacaktır. Akıllı mühimmat üreten Roketsan ve Aselsan başta birçok firmamız için sürekli bir gelir kapısı açacaktır. Saygılarımla…

Aybars MERİÇ Mesajı Paylaş

putty

#1
Eki 25, 2017, 08:32 ÖÖ Last Edit: Eki 25, 2017, 08:35 ÖÖ by putty
Google Earth e girin uydu görüntüsünü büyütün büyütün şehirlere bakın yerleşim yerlerine bakın. İnsanlar bunca kalabalığa rağmen minnacık alanlarda yaşıyorlar yani aslında ekolojiye çok uyan bir halleri var dünyada minnacık yerlere sıkışmış iç içe yaşamayı seviyorlar hayvanlar gibi sahaya eşit dağılma eğilimleri yok. Dünya aslında insan anlamında bomboş. ama uyduyu boş yere çeviriyorsun büyütüyorsun dünyanın neresine gidersen git karşına bir tarla çıkıyor. ABD mesela her yerinde tarla var yani traktör orayı dümdüz etmiş altını üstüne karıştırmış eko sistemini silmiş mercimeek patates ekiyor hiç ot bırakmamış böcekleri ilaçlıyor. Bütün Türkiye yukardan aşağı ilaçlanıyor tarım yüzünden. Bu tarım insnalığın başının belasıdır keşke teknolojimiz tarlalara bağımlılığımızı ortadan kaldırsaydı o zaman insnalık bir derin nefes alacaktı. Anadoluda filler filan dolaşabilirdi öyle olsa o kadar çok insansız alanlar olurduki 1000 yıl önce bile dünya o kadar rahat edememiş olurdu bu anlamda. Bu dünyada dağlar engel olmuyor ise birazda orman bırakılarak kalan her karış alan ekiliyor. Çaresiz haldeyiz yapıyoruz ama keşke bir çaresi olsa artık. ayibarisi dünyayı sil baştan ilaçlamayı hayal edip kötülükleri yok etmek istemen çok üzücü. Mesajı Paylaş

ayibarishi


Baltica

Laf degil. Putty dogru soyluyor. Havadan kimyasal  ilaclama, topraktaki yararli bakterileri ve diger mikro canlilari da yok ettigi icin cok kotu ve gunumuzde tercih edilmeyen bir uygulamadir.

Ayrica Amerikan tarzi asiri buyuk ciftliklerde yapilan endustriyel tarim uygulamalarinin bir ekolojik fekatete yol acma potansiyeline iliskin sayisiz calisma var. Bu yuzden AB artik tarim desteklerini hektar basina degil, ciftci ailesi basina veriyor. Mesajı Paylaş

putty

#4
Eki 25, 2017, 11:29 ÖÖ Last Edit: Eki 25, 2017, 12:16 ÖS by putty
Bu bahsettiğim dehşeti gerçekten sadece Google Earth ile anlayabilirsiniz. Dünyada orman olmayan her yer tarladır. Gelişmiş ülkelerde bu daha feci ağaç yoksa dağ yoksa bilin ki oraya yaklaşınca traktör izi ile karşılaşmanız muahkkak hiç istisnasız bu böyle. Amerika dediğim gibi inanılmaz bir vandallıkla mahvedilmiş. Türkiye'nin bir kaç katı büyüklükte tarla olur mu ABD öyle işte. Her karışını traktörle düzlemiş, alt üst etmiş, otları sıfırlamış, börtü böceği sıfırlamış, yaban hayatını silmiş, oraya patates domates ekiyor. Yanına da ekiyor yanına da ekiyor bir ülke boyu bu böyle yan yana gidiyor arada sadece yollar kalmak şartı ile. ABD de geyikler evlerin bahçelerinde çünkü şehirden çıktım mı her yer tarla. Tarım bir baş belasıdır inşallah bir gün kurtulur insanlık bu tarım belasından. Köylüler ayrıca bu dünyanın en sağlıksız yaşayan insanları. Hayatları kimyasal ilaçları soluyarak geçiyor bir köy etrafından her dakika rüzgar ile tarım ilacı esintisi altında yaşar bütün sene. Suları zehirlidir havası zehirlidir köylünün dokunduğu ağaç eşya bile zehirlidir. Köyler doğa ile iç içe sanılıyor ama aslında zehirin zıkkımın içinde yaşamaya mecbur bırakılmışlar. Şehirdeki eksoz baca köylünün havasından bin kat daha sağlıklı. Bütün dünya yukarıdan aşağı zehir sıkılıyor haberiniz yok ne kadar çok tarla olduğundan bu dünyada. Yapacak bir şey yok tabi ama bari bir şeyler yapalım tarlaların arasında adalar yaratalım hiç el değmesin oralara. Şehirlerde de mesela bazı alanları ilelebet çevirp el değmeden bırakmak lazım ne park ne bahçe kamuya kapalı yaban arazi. Her yere bina dikmeyelim çim ekmeyelim çiçek ekmeyelim her sempte ellenmemiş bir arsa olmalı milyar yıllık hali ile devam etmeli. Böyle düşüncelerim var benim daha kimse keşfetmedi bunu benden başka. Mesajı Paylaş

ayibarishi

#5
Eki 25, 2017, 12:33 ÖS Last Edit: Eki 25, 2017, 08:04 ÖS by Yönetim
Hala laf...

Hangi gezegende yaşadığınızı merak etmiyorum. Zira benim gördüğüm sizin tasfirinizden oldukça farklı. Ben taşrada yaşıyorum, ya siz?

Bir vasıtayı kullanmaktır sanat. ABD tarzı havadan ilaçlama, bilmem kaç yıl öncesinin eski yöntem ve araçlarıyla, ekolojik zarar veriyor ise, siz kalkıp aynı şeyi yapar mısınız? Komünizm rejimi Rusya'da Çin'de katliam seviyesinde can aldı, Küba'da ise romantik kaldı. Yani bir fark var uygulayanlarda. Komünizmin vahşi doğası nedeniyle her türlü sosyal devlet uygulamalarını da hemen terk edelim değil mi? Çünkü çağrışımı kötü bir kere. Kelime anlamı birbirine yaklaşıyor ya sıkıntı. Zira sizin kafanızdaki komünizm imajı da dünyanın tek hakikatidir zira, başkalarının düşünceleri far etmez. İslamın sosyal devlet anlayışı ise, lafı bile açılamaz bir tabudur zaten.

Akıl ve mantığın çağındayız. Bilginin çağındayız. Bilgi ışığında çağdaş uygulamalar geliştirilmedikçe, sizin tarımın yok olacağı günleri özlemenize gerek kalmayacaktır. Çünkü zaten yok oluyor, farkında değilsiniz. Fak etmez aslında. Nasılsa putty dünya nüfusunun %90'ını yok ederek eski avcı toplayıcı günlerine kavuşmamızın yolunu bulacaktır yakında. Böylece çiftçilikte kalmaz, çiftçinin geçim derdide. Bu güne kadar ağzından anlamlı ve yararlı bir laf çıktığına tanık olamasam bile elbette forum yönetiminin bir bildiği vardır.

Ah bakın ne yazmışım: "Zirai ilaçlama uçağı ise bunlardan en gerekli olanlarından biridir. Bu hususta tekrar yasal düzenlemeye de ihtiyaç duyulmaktadır. (Konu geniş ve enteresan, detaya girmiyorum şimdilik.)" Baltıca üstadım konu üzerinde bilgi edinip düşünmeyen biri sizce bu kelimeleri kullanabilir mi? Dengeli, mantıklı ve doğaya zararsız bir ilaçlama politikası, uzmanlar tarafından oluşturulabilemez mi?..

Yazıdaki örnek olan bir çeşit mantar hastalığı olan kara leke. Hangi ekolojik faydaya sahiptir? Bir tarım ovası içinden silinse dahi 15-20 yıl sonra geri dönecek midir? (Evet) Peki kara lekeye karşı bir mücadele yürütür iken, illa kırmızı örümceği de havadan ilaçlama ile yok etmemiz şart mı? (Hayır) Denge, denge, denge. Şimdi en az üç beş katı ilaç kullanıp her bir iş için yarısı kadar bile fayda edemediğimiz düzene devam etmeli miyiz dersiniz?

Mesajı Paylaş

matmat26

Son yıllarda kırsal alanlarda görülen en yaygın hastalık tipi kanserdir.
Bunun geneli ise tarım zirai ilaçlamadan kaynaklanmaktadır.

Rahmetli babamda buna dahildir. Solunum yolu (nazofarenks) idi.

Köyler ve kırsalda hastalıkların geneli kanserdir.  Bunun ana-temel sebebi tarım ilaçlarıdır. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Çok haklısınız sayın mamat26. (Ayrıca başınız sağ olsun.) İster el pompası ile, ister traktörle olsun, mevcut kimyasallarla zirai ilaçlama yapan bir reçber, bünyesinin kaldırabileceğinden çok çok daha yüksek dozda ilaca maruz kalmaktadır. Bu nedenledir ki alternatif ilaçlama yöntemleri ve ilaçlar üzerinde çalışılmalıdır. Yöntem hakkındaki önerimi tekrar yazmayacağım. Fakat:

- Özellikle böcekler ile mücadelede öldürücü kimyasallar yerine, üreme döngüsünü yanıltıcı, böceği bölgeden uzaklaştırıcı, çeşitli doğal materyallerin kullanımı önem kazanıyor.

- Belirli bir maddeden zengin olan doğal tozlar (bir nevi mermer yada mineral taş tozu gibi düşünün) kullanımı ile bakteri ve mantara bağlı hastalıklar önlenebiliyor.

- Biyolojik canlı kullanımı yeterince verimli değilsede şu anda hala  araştırılıyor. (Böceğe karşı böcek)

Dağıtım yöntemi bir çiftçimizi bünyesinin kaldıramayacağı yüklerle muhatap kılmadıkça ve alternatif ilaçlar geliştirilmedikçe bu konuda çözüm üretmemiz malasef olanaksız. Saygılarımla...

Mesajı Paylaş

Baltica

Sayin ayibarisi, kirsal kesimde yasayan bir vatandas olarak, dunyadaki bir cok ulke ile birlikte, Turkiyede de, havadan kimyasal ilaclamanin cok ozel durum ve sartlar haricinde, tam da anlattigim sebeplerle yillar once yasaklandigini biliyorsunuz herhalde...

Bu arada forum yonetimi derken ? Mesajı Paylaş

Alkyone

Teknoloji gelişince uçakla ilaçlanan tarlalar mini İHA larla ilaçlanır hatta sulanır olmuş
https://twitter.com/TansuYegen/status/925449049951686656 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter