HMS Makina

Başlatan Karabasan, Eki 25, 2017, 12:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Karabasan

Airbus, Boeing ve Bombardier uçakları için parça üretimi yapan Manisalı HMS Makina, kilogram başına ihracatını 500 doların üzerine taşımayı başardı.

Sivil ve askeri uçak projelerine parça üretmek üzere İzmir'de kurulan  ve 2 yıl önce Manisa'ya taşınan HMS Makina, onay süreçlerini tamamladığı kimyasal  proses sayesinde uçaklara doğrudan takılabilen parça üretimine başladı.

Airbus A 380, A 350 ve A 400 M nakliye uçaklarının yanı sıra lüks  jetler üreten Bombardier'e doğrudan parça göndermeye başlayan firmanın ihracatı,  bir yılda ikiye katlanarak 17 milyon dolara ulaştı.

Alüminyum, nikel ve titanyum alaşımlarıyla milimetrenin binde birine  karşılık gelen mikron ölçeğinde talaşlı imalat yapan firma, son olarak bu  parçaların doğrudan uçağa monte edilebileceği kimyasal proses, boya ve çatlak  test laboratuvarlarını tamamladı.

Bu yatırımla Türkiye'de sadece Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'de  (TAI) bulunan kimyasal prosesi yedekleyen firma, uluslararası kuruluşların  onayını da aldıktan sonra ihracatını artırdı.

Şirket Genel Müdürü Aziz Meydan, uçak kapıları üzerinde bulunan küçük  parçaların torna işlerini yaparak girdikleri sektörde halen tuvalet kilidinden  uçuş kontrol bilgisayarına kadar çok sayıda yapısal parçayı yapabildiklerini  kaydetti.

TAI ile birlikte doğrudan uçağa takılabilecek yüksek katma değere  sahip uçak komponenti üretebilen iki firmadan birisi haline geldiklerine işaret  eden Meydan, şu bilgileri verdi: "Havacılık sektöründe bitmiş bir uçağın kilogram başına fiyatı 2 bin  dolardır. Bunun büyük bölümü yazılım ve tasarım boyutudur ancak yüksek  teknolojiye dayalı komponentlerde de kilogram başına fiyat 500 doların üzerinde.  Kimyasal prosesi devreye almadan önce siparişini aldığımız parçaların talaşlı  imalatını yapıp son işlemleri için yurt dışındaki tesislere gönderiyorduk.  Buradaki katma değeri kullanamıyorduk. Bu prosesin tamamlanmasıyla artık doğrudan  tedarikçi statüsü kazandık. Böylelikle parça başına 2-3 kat daha yüksek  fiyatlarla ürün göndermeye başladık. Şu anda kilogram başına ihracatımızın 500  doların üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ürettiğimiz bazı parçalarda  bu değer 2 bin dolara ulaşıyor."

Meydan, havacılık şirketlerinden çok sayıda talep aldıklarını ancak  sindire sindire büyümek istediklerini dile getirerek, çok hassas olan bu alanda  bir hata yapmak istemediklerini ifade etti.

Kimyasal prosesin devreye alınmasıyla hemen hemen tamamı ihracat olan  cironun ikiye katlandığını, bu sürecin aynı hızla devam edeceğini dile getiren  Meydan, bu gelişmeyi göz önüne alarak Manisa'da 4 yıl sonra ikinci tesisi yapmak  üzere inşaata başladıklarını kaydetti.

Çalışan sayısının 4 yılda 4 kat büyüyerek 400'ü geçtiğini, elemanların  niteliğini artırmak için Milli Eğitim Bakanlığı izniyle fabrika bünyesinde  çıraklık okulu kurduklarını anlatan Meydan, her yıl 10 çocuğu iş garantili olarak  eğittiklerini, bu sayıyı artırmak istediklerini belirtti.

Meydan, Türkiye'nin havacılıkta üretim kültürü ve teknik altyapı  bakımından gelişmiş ülkelerle yarışabilir düzeyde olduğunu ifade ederek, bunun  doğru yönlendirilmesi ve KOBİ'lerin dışa açılmasının desteklenmesi halinde yüksek  katma değerli ihracatın artabileceğini kaydetti.

http://finans.gazetevatan.com/haber-detay/gundem/airbus--boeing-ve-bombardier-ucaklari-icin--parca-uretimi-yapan-manisali-hms-makina--kilogram-basina-ihracatini-500-dolarin--uzerine-tasimayi-basardi-/74991/

Şirketin sitesi

http://www.hmsmakina.com.tr/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter