Sahil Güvenlik Radar Sistemi Projesi

Başlatan Defence, Eki 18, 2017, 08:50 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

Sahil Güvenlik Komutanlığı için tedarik edilecek Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi kapsamında, "Deniz Bilgi Sistemi (DBS) Protokolü" paydaş kurumlarınkatılımı ile 06 Ekim 2017 tarihinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Nuri Demirağ Konferans Salonunda düzenlenen törenle imzalanmıştır.

Proje Ege, Marmara ve Batı Karadeniz sahillerinde radar ve elektro-optik algılayıcılar kullanılarak kesintisiz gözetlenmesini sağlamak amacı ile kendi içinde ve mevcut sistemler ile entegre bir SGRS kurulumu ve entegrasyonunu içermektedir. Böylece kaçakçılık, yasa dışı göç, izinsiz avlanma ve deniz kirliliği gibi konularda daha etkili mücadele yapılabilecektir.

Bu amaçla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan bilgilerin tek bir portal altında toplanarak, kaynak israfının önlenmesi ve kullanımda etkinliğin arttırılmasına yönelik

olarak, taraflarca ihtiyaç duyulan verilerin Deniz Bilgi Sistemi (DBS) üzerinden paylaşılması amaçlanmaktadır. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na kurulacak olan Deniz Bilgi Sistemine (DBS) Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Deniz Suyu Sıcaklığı, Uydu Verisi, Meteorolojik Tahmin Verisi, Dalga Modeli Verileri ve Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonu verileri sağlanacaktır.


Mesajı Paylaş

Atılgan

İki Sahil Gözetleme İstasyonu devreye girdi

Türkiye, kara sınırlarında olduğu gibi denizde de güvenlik önlemlerini arttırıyor. 11 Sahil Gözetleme İstasyonu'ndan İmralı Adası ve Çavuş Adası radarları aktif hale getirildi. Geriye kalan 9 radar istasyonu da 6 ay içerisinde devreye sokulacak.
Türkiye hem karada hem de denizde güvenliğini en üst düzeye çıkarıyor. Doğu ve Güneydoğu sınırlarında örülen duvarlar ve oluşturulan güvenlik sistemleri ile artık sınırlarımızda kuş uçurtulmuyor.

Aynı önlemler Türkiye'nin üç tarafını kaplayan denizlerde de uygulamaya alınıyor. Sahil Güvenlik Radar Projesi'nin hayata geçirilmesiyle birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın sorumluluğundaki 378 bin kilometrekarelik alanda bu sistem uygulanmaya başlayacak.

6 AY İÇİNDE HEPSİ DEVREDE

Marmara Denizi'nden Ege'deki Muğla-Datça'ya kadar olan kısmı kapsayan birinci faz için 11 gözetleme istasyonu kurulurken sistemin tamamı 2019 yılı başında devreye girecek. Sahil Güvenlik Radar Sistemi'nde şu an 2 istasyon faaliyete geçerken proje kapsamında İmralı Adası ile Çavuş Adası radarları aktif halde bulunuyor. Önümüzdeki 6 ay içerisinde Beğendik, Yalıköy, Şile, Marmara Adası, Mecidiye, Sivrice, Ayvalık, Datça, Hopa radarları da devreye alınacak.

Proje kapsamında, 2019-2020 yılında radar istasyonlarının Doğu Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 2021-2022 yıllarında ise Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz'de devreye alınması öngörülüyor. Tüm radar istasyonlarının devreye girmesi ile birlikte Türk denizlerinin de radar istasyonlarıyla izlenir duruma gelmesi sağlanacak.

HER ALANDA HİZMET VERECEK

Sahil Güvenlik Radar Sistemi ve gözetleme istasyonları, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün sahil ve karasularında, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında, arama kurtarma ve tıbbi tahliye başta olmak üzere düzensiz göçün önlenmesi, deniz güvenliği, deniz kaynaklarının korunması, stratejik tesislerin korunması, kaçakçılıkla mücadele alanlarında hizmet verecek.

https://www.denizhaber.com.tr/iki-sahil-gozetleme-istasyonu-devreye-girdi-haber-85413.htm Mesajı Paylaş

radar

Deniz Haber yukarıdaki haberde önemsiz bir ayrıntıyı atlamış. Radarlar Aselsan tarafından üretiliyor. Mesajı Paylaş

Hard-KillPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter