Türkiye-Mısır İlişkileri

Başlatan Terra, Eki 16, 2017, 02:39 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

İstanbul'un fethini "işgal" olarak nitelendiren Mısır'ın resmi fetva kurumu tepkilerin ardından geri adım attı

İstanbul'un fethinin yıldönümü kutlamaları kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi okundu
Mısır'da dini fetvalar yayımlamaktan sorumlu kurum Dar El İfta, İstanbul'un fethini "işgal" olarak nitelendirmesinin tepki toplamasının ardından geri adım attı.

Mısır merkezli Al-Masry Al-Youm gazetesi 8 Haziran'da Dar El İfta'nın "Konstantinopolis'in fethi büyük bir İslami fetihtir" açıklamasını yayımladı.

Dar El İfta 7 Haziran'da internet sitesinde yayımladığı açıklamada, Bizans İmparatorluğu döneminde adı Konstantinapolis olan İstanbul'un 1453 yılında fethedilmesini "Osmanlı'nın İstanbul'u işgali" olarak nitelendirmişti.

Kurum yeni açıklamasında ise, "Fethin Hz. Muhammed tarafından önceden müjdelendiğini ve Osmanlı'nın büyük sufi sultanı Fatih Mehmet tarafından gerçekleştirildiğini" belirtti.

Dar El İfta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fetih ile ilgisinin bulunmadığını açıklamasında vurguladı ve bunun için Erdoğan'ın "Fatih Sultan Mehmet ile akrabalığı yok" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fetva silahını, ülkesinde tiranlığını kuvvetlendirmek için ve yurt dışında da amaçlarını meşrulaştırmak için kullandığı" ifadeleri de yer aldı.

Kurum önceki açıklamasında ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'daki rolünü sertçe eleştirerek, onu "yurt dışındaki sömürgeci amaçlarını meşrulaştırmak için fetvaları istismar etmekle" suçlamıştı.

Erdoğan Ayasofya'nın ibadete açılması için çalışma başlatılması kararı verdi

Erdoğan'ın Ayasofya'nın ibadete açılması için çalışma başlatma kararı da bu açıklamada kınanmıştı. Açıklamada, "Ayasofya'yı camiye dönüştürmenin Erdoğan için bir seçim silahı haline geldiği" ifade edilmişti.

Dar El İfta'nın "işgal" nitelendirmesi, İstanbul'un fethinin yıldönümü kutlamaları kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunmasının ardından geldi.

Dar El İfta'nın bu açıklaması, Mısırlı sosyal medyada kullanıcıları tarafından "dini siyasallaştırdığı" ve Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'yi "memnun etmeye çalıştığı" gerekçesiyle eleştirilmişti.

'Fetvaların siyasallaştırılması yalancılıktır'
Amr Gabr Twitter'da "Bu fetvayla kurumun Hz. Muhammed'in ifadelerini çarpıttığını" söyledi.

Muhammed Yousri ise, "Bu yanıltıcı açıklama, dine ihanet ve tarihin çarpıtılması anlamına geliyor. Fetvanın siyasallaştırılması yalancılıktır" dedi.

Başka Twitter kullancıları ise kurumun Mısır'ın 7'inci yüzyılda Müslüman Araplar tarafından fethinin de "işgal" olarak mı yorumlanması gerektiğini sorguladı.

Muhammed el Sagheer, "Dar El İfta Konstantinopolis'in fethini Osmanlı işgali olarak tanımlıyor. Mısır'ın fethini de Arap işgali olarak tanımlayabileceğini göz ardı etmememiz gerek" dedi.

'Zaylaiyaat' isimli kullanıcı da, "Bu mantığı tersine çevirirsek, Mısır'ın fethi bir Arap işgali ve işgalciler ülkeyi terk etmeli. Bu tür yalan fetvalar İslam'a hizmet etmiyor ve resmi fetva kurumlarına olan nefreti derinleştiriyor" dedi.

Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkiler, Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından devrildiği ve yerine Abdülfettah Sisi'nin geldiği 2013'ten beri gerilimli.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-52980290 Mesajı Paylaş

putty

Nis 15, 2021, 09:39 ÖÖ Last Edit: Nis 15, 2021, 09:42 ÖÖ by putty
Mısır ile cilveleşmeye başladık yavaş yavaş. Bu haberi aktarmamdaki amaç şu; Mısır da bize devlet politikası gibi pis pis davranırdı alttan alta. Bir ucuzluk vardı yani Türkiye ye artislik yapmanın Mısır dış politikasında. Lüksemburg un bile bize artislik yaptığı yıllardaki ucuz pisliklerden bahsediyorum . Hatırlarsınız klişe bir islam dünyasının önder ülkesi yarışı gibi bir şey vardı aramızda. İki ülkede yakışmıyordu bu liderliğe ama öyle bir sidik yarışı vardı. Bize pis pis hareketler yaparlardı alttan alta. Şimdi böyle pis hareketleri çok ince düşünüp karar veripte ancak yapabilirler. Ben şimdiki realitede Türkiye ye böyle ucuz sataşmalar yapacak ülke göremiyorum. Fransa da bize pisleşiyor ama layığı ile pisleşiyor ona itirazımız yok düşünsün taşınsın pisleşsin o normal ama eskiden neydi öyle canı sıkılan bize çemkirirdi. Eski Türk- Mısır ilişkileri şimdikini karşılaştırıyorum da çok fark var bence olumlu anlamda. Bizimle meselen varsa layığı ile ol Türkiye ye sataşmak ucuz olmasın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Mısır Türkiye'den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır'a gidecek.' dedi.
....

https://www.star.com.tr/politika/bakan-cavusoglu-misir-turkiyeden-bir-heyeti-davet-etti-haber-1623351/ Mesajı Paylaş

Teknisyen

Biz Mısır, İsrail hatta Suriye ile anlaşmaları imzalayıp doğu Akdeniz'de istediğimiz kopartalım kim çemkirirse çemkirsin.. Hatta anlaşma imzaladığımız devletler bile  çemkirsin, problem yok. Yeter ki anlaşmalar imzalanıp yürürlükte kalsın. Mesajı Paylaş

putty

Yunanistan bizim çöplerimizle kendini anlamlandırmaya çalışıyor ama bir kaş göz işaretimize bakar o ülkelerin alayını tarafımıza çekmek. Mesajı Paylaş

anafor2016

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, son dönemde Mısır ve Türkiye arasında yaşanan yakınlaşmayla ilgili kaleme aldığı yazısında, Mısır'ın Türkiye ile barış yolunu denemek zorunda kaldığını ve sıradakinin ise İsrail olacağını savundu.

Kaplan, yazısında, "Mısır'ın Türkiye ile yakınlaşması, Doğu Akdeniz'deki çıkarları için de lehine işleyecek. Zira Mısır'ın Yunanistan ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına göre Mısır büyük oranda kaybeden taraftı. Oysa Türkiye-Mısır arasında imzalanacak olası bir deniz yetki alanları anlaşmasına göre, Mısır'ın Yunanistan'la yaptığı anlaşmadan çok daha fazla deniz alanı (yaklaşık 11 bin kilometrekare) kazanacağı öngörülüyor. Bu, Kıbrıs adasının yüzölçümünden daha büyük bir alana tekabül ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sekiz yıl sonra ilk kez Türkiye'den bir heyetin, Mısır'ın davetiyle görüşmelerde bulunmak üzere mayıs başında Kahire'ye gideceğini açıkladı. Ayrıca Çavuşoğlu, mevkidaşı Şükri ile de bir araya geleceklerini ve karşılıklı büyükelçilerin atanması konusunun da masada olduğunu belirtti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türkiye-Mısır Dostluk Grubu tekrar kuruldu" dedi.

Kaplan, "Türkiye, sahadaki dengeleri hem Libya hem de kendisi lehine değiştirmeyi başardı. Mısır, hem sahada hem de masada varlığını kabul ettiren Türkiye ile barış yolunu bu sebeplerle denemek zorunda kaldı. Sıradaki ise İsrail olacak gibi görünüyor" görüşünü savundu. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Bir kaç hafta önce davet ettiler diye hatırlıyorum.

Eğer bir MEB ile alakalı anlaşma imzalanırsa  kimin nereye gittiği çok fark etmez aslında. Bu alttan alttan yürüyen İsrail ile olabilecek anlaşmaya da ön ayak olur. Zaten ondan sonra Doğu Akdeniz de taşlar yerine oturmuş ve istediğimizi almış oluruz.

Ayrıca İsrail ile anlaşma imzalanırsa Söylenti şeklinde dolaşan Doğu Akdeniz'de büyük miktarda Gaz/petrol bulundu iddiasının da aslı var mı öğreniriz belki de? Mesajı Paylaş

anafor2016

Mısırla ilişkileri kesinlikle düzeltmeliyiz, israille de düzeltmeliyiz , o konuda bir tereddüdüm yok. Ama yaşadığımız bu savrulmalar cok canımı sıkıyor. Mesajı Paylaş

BuLuT__

Hiç biriyle düzeltebileceğimizi sanmıyorum.
İlişkileri düzeltmeye niyetli olan Bize karşı bu kadar hasmane tutum izlemez.
Adamlar yunanlıları bize karşı hazırlıyorlar. Akdenizde türkiyeye karşı resmen koalisyon kurup meise kadar uçaklarıyla geliyorlar, kıbrista güneyle ortak tatbikat yapıp vururum diye tehdit ediyorlar Niçin?
çünkü adamların niyeti sadece gaz değil. Güneyimizde kukla devlet kurup sonrasında bizdende bir parça alarak hepsine konmak istiyorlar.
Aslında Mısır'ı  bunun dışında tutabilirdim ama tek başlarına hareket etmeleri imkansız.
Neticede biz ancak anlaşmayı savaşarak yaparız. Savaşıcaz ve kafalarına vurup saygı duymalarını sağlıyacağız.Başka çözüm yok gibi. Mesajı Paylaş

Han

Mısır bile Ram Blok 2 alırken ABD'nin buna bile ambargo koymasına ne demeli? Hani bu adamlar TSK'nın operasyonel kapasitesini değilde savunma sanayini hedefe koymuşlardı.

Bence yalmanı aşağı vermeden hazır burnunuz yukardayken Mısırla iyi kötü bir şeyleri yoluna koyabiliyorsak koymalıyız. Ama hiç ihtimal vermiyorum Sisinin ve tasması elinde olanın derdinin üzüm yemek olduğunu sanmıyorum.

Şu saatten sonra İran'ın vazifesi yavaş yavaş bize devrolunuyor görünüyor. İstesekte istemesekte. Mesajı Paylaş

roffo

May 03, 2021, 06:34 ÖS Last Edit: May 03, 2021, 06:38 ÖS by roffo
İran vazifesi kısmı dışında geri kalanına katılıyorum...
Bu saatten sonra heralde ABD ile ortak çıkarlarımız dışında (oda ne kadar ne süre olur bilmem) yan yana duracağımız tek yer NATO kaldı heralde.
Ha iyi oldu mu? Bence çok çok iyi oldu bazı eski forum sitelerine bakarken bazı NATO cu tayfanın bile kendi kendini sorguladığını görüyorum...
NATO artık bizim için bir amaç bir eksenden çok bir araç haline geldi kullanabildiğimiz kadar kullanalım...

Varsın F 35 gelmesin her şerde bi hayır vardır...Burda ki hata koskoca ülkenin hava kuvvetlerinin belini 2050 lere kadar bu uçağa bağlamayı düşünen zihniyette bence...Bu kadar teknolojik bi aleti ben şahsen gözüm kapalı koynuma sokmam...

Ha Mısır ve diğerlerine gelince benim tahminim bizim hükümet bi kumar oynadı ama tutmadı...
Mısırda müslüman kardeşler vardı cepteydi, Suriye dede OSO yu kazandırabilseydik hem bugün doğu akdenizde elimiz rahatlayacaktı hemde Hükümete göre hasım İsrail i yanlızlaştıracaktık olmadı oldurmadılar....

Ha İran a gelince burda herkes İran ın ne kadar balon ne kadar reel olduğunu biliyor.Kendilerince ölümsüz ilan edilen bi çıyanın kafasına Amerika basınca karşılığında 3 5 soba borusu dışında ne yapabildiler?
20 yıllık bi hükümet artık bazı şeyleri postalsız masa başında da halledebilsin; her şey kan gözyaşı ile çözülmüyor, orta doğu da olsanda...
Bizim bu saatten sonra İran la olabilcek tek meselemiz, Güney Azerbaycan olmalı;oda olursa tabii...

Ha Amerika danda bakarsan Fransa ordan cerrah olmaya başlamış; Türkiye desen keza ortada... Peki ya Çin...

Mesajı Paylaş

Teknisyen

İşin ucunda büyük paralar var...

Mısır'ın çıkarttığı gazı boru hattı vasıtası ile Avrupa'ya satmasının  fizibil iki seçeneği var bana kalırsa. Birincisi Türkiye üzerinden ikincisi Libya ve İtalya üzerinden.

Böyle bakınca her halükarda o boru hatlarının stabil şekilde işlemesi bizim müsaademize bakar. Yoksa Sisi keyfinden Türkiye ile anlaşmak istemez.

Hatta bu denkleme İsrail'de dahil edilebilir. Biz Libya ile anlaştığımız alanın arkasında durduğumuz müddetçe o İsrail'de çıkan gazı boru hattı vasıtası ile pazarlayamaz ama anlaşmalar olursa  KKTC ve Adana'dan Türkiye'ye gidecek boru hattı ile pazara direkt ulaşma imkanı elde ederler.

Türkiye bu konuyu bir ara yoğun şekilde gündemde  tutarak "Doğu Akdeniz " hususunda bir kamuoyu oluşmasını sağladı gibi gözüküyor. Dolayısı ile iktidar değişimi ile bu konuda geri çekilmek söz konusu olmaz kolay kolay. Hal böyle olunca Söz konusu devletlerin çokta çıkar yolu kalmıyor anlaşmaktan başka.

Biz zaten ölmüş eşek modundayız. Kurttan korkacak halimiz kalmadığı için anlaşırsak ne ala anlaşamazsak "ya benimsin ya toprağın" diye o gazın güle oynaya MEB geçmesine müsaade edecek gibi değiliz. Mesajı Paylaş

bnb

Mısır bile Ram Blok 2 alırken ABD'nin buna bile ambargo koymasına ne demeli? Hani bu adamlar TSK'nın operasyonel kapasitesini değilde savunma sanayini hedefe koymuşlardı.

Hindistan'a  ek P8 poseidon veriyorlar, Mısır'a da ambargo falan yok. Sadece bize var. Herhalde sadece bizim S400'lerde kozmik özellikler var.. Mesajı Paylaş

putty

May 03, 2021, 09:13 ÖS Last Edit: May 03, 2021, 09:16 ÖS by putty
Türkler olarak kaç kere yıkıldık parçalandık fetret devirleri yaşadık isyanlar gördük iç çekişmeler gördük darbeler gördük kardeş kavgaları gördük ama kaç bin yıldır hiç böyle bir dönem görmedik.  Mesajı Paylaş

BuLuT__

Nasıl bir dönem? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter