DDG-1000 Zumwalt Sınıfı Destroyer

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 08:22 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Eki 13, 2015, 08:22 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 09:51 ÖS by HARZEMŞAH


185 metre uzunluğundaki Zumwalt, 160 kilometre menzile sahip füze başlıkları taşıyacak.

Zumwalt, bölge sakinlerinin merak dolu bakışları altında saatlerce süren işlemin ardından ABD'nin Maine eyaletindeki Kennebec nehrine indirilerek gövdesinin ilk kez suyla temas etmesi sağlandı. Nehre indirilen destroyer, inşasının son aşaması tamamlanmak üzere tersane yanına çekildi.

Anten ve radar direklerini gizleyecek şekilde inşa edilmiş parlak karbon elyafından bir üst güverteye ve köşeli bir görünüşe sahip Zumwalt, diğer savaş gemilerinden ilk bakışta ayırt edilebiliyor.

Başlangıçta, radardan gizlenme özelliği nedeniyle "casus destroyer" olması planlanan Zumwalt, radar dalgalarını saptıracak açılarda üretilmiş alçak bir dış görünüşe sahip.

185 METRE UZUNLUĞUNDA

Zumwalt, denizde daha rahat bir seyir imkanı vermek amacıyla dalgaları yarmak üzere özel olarak tasarlanmış gövdesi ve 185 metrelik boyuyla, şu an mevcut olan tüm destroyerlerden daha uzun ve heybetli.

İlk planlamalarda kıyı bombardımanı için tasarlanan destroyer, roket motoruyla çalışan savaş başlıkları kullanan, 155 milimetrelik "Gelişmiş Silah Sistemi" ile teçhiz edildi.

160 KM MENZİLLİ SAVAŞ BAŞLIĞI

Gelişmiş Silah Sistemi'nde kullanılan savaş başlıklarının menziliyse yaklaşık 160 kilometre. Üstün teknoloji ürünü bilgisayarları ve otomasyonu sayesinde mevcut destroyerlerin ihtiyaç duyduğunun yarısı kadar bir mürettebatla idare edilebilen Zumwalt, yeni gövde tasarımı, bilgisayar otomasyonu, elektrikle işleme özelliği, gelişmiş yeni radar ve silah sistemleri gibi pek çok yeni teknolojiyi aynı yapıda bir araya getiriyor.
Mesajı Paylaş

korat

Geminin daha yakından fotoğrafları neya benzediğini merak ediyorsanız


Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

murattekin

Zumwalt yeni ve müthiş silahını ateşleyemiyormuş. Zira atacağı her bir mermi 1 milyon USD tutarındaymış.   ;D  Advanced Gun Systems uses, called the Long Range Land-Attack Projectile (LRLAP) adındaki silahın mermisinin fiyatı 32 gemi yerine sadece3 gemi alınacağı için yükselmiş. Mesajı Paylaş
...

nokta

Zumwalt sınıfı ikinci muhribin makinası hasar gördü

Zumwalt-sınıfı Michael Monsoor (DDG-1001) muhribinin ana makinasının türbinin yenilenmesi gerekiyor. USNI sitesinin aktardığına göre geminin türbin bıçakları kabul testleri sırasında zarar gördüğü ortaya çıktı.  MT30 gaz türbin denemeler sırasında herhangi bir sorun göstermedi ancak deneme sonrası incelemelerde bıçakların durumu fark edildi. San Diego limanına hareket öncesi geminin makinası tamir edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/zumwalt-sinifi-ikinci-muhribin-makinasi-hasar-gordu/6694/1 Mesajı Paylaş

Topgun

Stealth form ve 155mm çift baş topu güzel inovasyon.

Peki, eloğlu yeni nesil uzay çağı gemisini aynı bizim MİLGEM formunda stealth yapıyorken, biz niçin İ- sınıfında bu tasarımdan vazgeçiyoruz? Köprüüstünün alışılmış klasik formda kalmasını isteyen denizcilerimiz haricinde mantıklı bir gerekçesi varmı acaba?

Bu arada, bu büyüklükte bir gemi yapacak olursak, 155mm Fırtına topu değerlendirmelidir diye düşünüyorum. Fakat sadece büyük gemi için olmalı. Mesajı Paylaş

aydinmesut

Aslında ABD Deniz kuvvetleri 155mm top'tan çok memnun değil. Atış hızı düşük bulunuyor. İleride bu topun Railgun ile değiştirilmesi planlanıyor. Zaten başka hiç bir gemide 155mm top kullanılmıyor. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#6
Tem 21, 2018, 09:20 ÖS Last Edit: Tem 21, 2018, 09:28 ÖS by delenda_est_carthago
Memnun değil derken? Toplarla kullanılabilecek mühimmat yok ki memnun olsun ya da olmasın. LRLAP'tan yüksek maliyet yüzünden vaz geçildi. Standart 155 mm mühimmat kullanamıyor bu toplar.

https://news.usni.org/2018/01/11/no-new-round-planned-zumwalt-destroyer-gun-system-navy-monitoring-industry


Atış hızı yavaş derken? Bu toplar (155mm 62 kalibre) dakikada10 atış yapmak için tasarlandı. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

nokta

Zumwalt, İlk Operasyon Sürecinde Başladı

ABD Donanmasının Zumwalt sınıfı muhribi ilk operasyon için demirli olduğu San Diego Deniz Üssü'nden ayrıldı. ABD Donanmasında 3. Filonun operasyonel kontrolü altında görev yapan DDG 1000 Zumwalt geçmişte yaşadığı beklenmedik arızalar nedeniyle takvimin gerisinde kalmıştı.

Zumwalt, Arleigh Burke sınıfı muhripten 100 feet (33 metre) daha uzun ve 13 feet (2,5 metre) daha geniş ancak geometrik yapısı radar kesit alanında görülmesini zorlaştırmaktadır.

http://www.c4defence.com/Gundem/zumwalt-ilk-operasyon-surecinde-basladi/7893/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter