FNSS ZMA-15 ZMA/GZPT

Başlatan Defence, Eki 16, 2017, 05:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Memocan

Hilkat garibesi gibi duruyor. Mesajı Paylaş

murattekin

Beka kabiliyetini ve farkındalığı artırmak istiyorsak böyle taret gerekli. Daha ucubeleri için Bradley kulelerine bakılabilir. Mesajı Paylaş
...

Memocan

Kule o kadar yüksek ki, görmeden önce görülebilir. Mesajı Paylaş

HDS

O balabanlık kuleye has değil. Araç da çok küçük. Gözler ACV-15'lerin iki katı büyüklükte ve iki katı güçlü Bradley'lere falan alışınca bu garip geliyor. Ama olup olacağı bu.

Biz yine bundan da "her şeyi" yapmasını istemişizdir. Kule silah beşiği kocaman bir mekanizmada duruyor. Muhtemelen 90 dereceye yakın dönüyor o namlu yukarı doğru. :)

Kulemiz opsiyonel insanlı/insansız. Dolayısı ile kule tasarımında sepetli modele yönelik de provizyonlar var. Bir de alttan elle doldurma dışında alttan elle mekanizmayı bile sökebilme falan istemişizdir.

Ancak kulenin özellikle optiğin olduğu bölümü belli ki epey mukavim. Aselsan sistemlerinin genel bir garipliği o. Ya çok yüksek rijidite isterlerimiz var, ya mekanik tasarım eksikliklerimiz var. Üzerindeki optiğin de kaidesi çok hacimli.

Ama o optik özellikle taret tavan hattından yukarıda olsun diye yapılmış. O kadar yukarıya konduğunda da namlu ile sıfırlaması kaybolmasın, "cantilever" etki ile sallanıp durmasın diye zaten hem kaidesi hem altı çok "beefy", çok hacimli, mukavim. Yoksa Stryker Dragoon'a konulan benzer şekildeki 30mm insansız Kongsberg kulesi, bundan daha küçük değildir.

Eldeki imkanlarla, en hızlı şekilde, eldeki uygun sistemleri güncelleştirmenin en uygun yolu bu. Bir miktarı da galiba SARP vs ile, sensörler ile falan güncellenecek. Bir de Slat-Armor vs gelir, Pulat vs ile donanır ise epey iş görürler. Bu asgari ekipmanı yakında Cobra'lara dahi koymamız gerekecek.


Mesajı Paylaş

HDS

Bu arada, silah/kule optiklerinin yukarı alınıp, 360 derece bağımsız gözetleme sistemi olarak da kullanılabilmesi fikri büyük Türk düşünürü @putty'nindir.  :)

Her yerde söylerdi. Sözleşmede ilk yansıyan modellerde optikler namlunun yanına gömülü ve dar bir yanca açı ile gözlem yapabiliyor. Burada taretin tüm tasarımına etki edip, biraz da balabanlıştırma pahasına yukarı almışlar. İyi de etmişler.


Bravo @putty. Bak sesini duymuşlar.


Batılı ve İsrail malı vs kulelerde genelde bu tip bir optik hemen silah aksı yanında nişancı için görev yaparken, 360 derece yanca serbestisi olan ikinci bir optik grubu genelde tanklardaki gibi kule tepesine ve opsiyonel olarak ekleniyor. Biz iki taş ile bir kuşu vuralım demiş, bu kadar yapabilmişiz.


Optik namludan uzaklaştıkça, stabilizasyon vs de gerekince böyle balabanlaşmalar oluyor. Mesajı Paylaş

putty

#35
Eki 14, 2020, 03:40 ÖS Last Edit: Eki 14, 2020, 03:52 ÖS by putty
Teşekkür ederim yazdığım şeyleri yeri geldiğinde hatırlaman beni çok mutlu ediyor.  Keşke Harzemşah da burda olsaydı. Böyle eksenden bağımsız optiklerde nişan alma konusunda mühendislik zorlukları vardır ama aşınca hem sıfırlamanın dijital yapılabilmesi hem balistiğe göre ayarların yapılabilmesi de kolaylaşıyor biraz uğraşmak gerekiyordur illaki namlunun üstüne vidalamak gibi rahat değildir ama bir kere sırrı çözüldümmü nişanlama sıfırlama hataları iki tık tık le kalibre oluyor. Birde çevresel farkındalığı sürati sinsiliği sessizliği artıyor öbüründe motor çalışmak zorunda kule döndürerek etrafı keşif yapmak için ama bunda şart değildir güç kaynakları ile yapılabilir. Namluyu kuşkulu yerlere çevirmekte rahatsız edici ve karşıdakini alarma geçiren bir şey. Önce sinsice hedefi bul sonra heralde düğmeye basınca o artıkıl a namlu yöneliyordur her şekilde eksenden bağımsız optikler iyidir bence. Koç un insansız silah kulesi de öyle mesela sarp muadili olan çok güzel yapmışlar sarp dan on kere daha güzel bence ama iltifat görmedi pek. Bir konuda daha şikayetim vardı benim her silaha platforma ayrı bir optik suit yapıyorlardı halbuki hepsinde gece görüş gündüz görüş lazer mesafe bulma lazer işaretleme lazer noktalama gibi bir kaç seçenekten oluşan bir optik suit bunlar ama bakıyorsun sarp da başka stamp da başka tankta başka buna gerek yoktu ve oda artık standar görünüyor bu dört köşe optik paketi her yerde görüyoruz artık. Ya flir yap ya bunu yap yüz çeşit optik pakete gerek yok hepsi aynı şey. Neyseki oda düzeldi.
25 mm yada 20 mm olayınıda HDS sen güzel izah etmiştin bende eskiden 30 mm fanatiğiydim ama artık inat etmiyorum buda TSK lerinin zavallılığı değil ekol gibi olmuş seviyor TSK leri 20 ve 25 mm topları buna alışmak gerek pek değişecek havası yok çünkü Mesajı Paylaş

KARACI

#36
Eki 14, 2020, 03:46 ÖS Last Edit: Eki 14, 2020, 03:50 ÖS by KARACI
"Biz yine bundan da "her şeyi" yapmasını istemişizdir. Kule silah beşiği kocaman bir mekanizmada duruyor. Muhtemelen 90 dereceye yakın dönüyor o namlu yukarı doğru."

  Mecbur donecek HDS, garajlarinda dron yapip patlayici yukluyorlar.. Artik hersey donmeli 90 derece yukari.
  Ve de gayet yeterli bir is oldu bu bence. Eskisinden iyi olan her seye ihtiyac var. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

putty

kulenin yanında da makineli tüfek takmak için adaptör beşik var onuda atlamayalım küçük namlulu makineli tüfekte var bu kulede
O yandaki yuvarlak şey makineli tüfek takmak için eş eksenli bağlantı yeri. Eski kuledede vardı

Mesajı Paylaş

Topgun

Aslında kaba ve yüksek görünüşlü fakat bir hayli çok işlevli bir modernizasyon yapılmış. Farkındalık arttırılmış, öz savunma arttırılmış, tamamen otomatik UKS sistemi entegre edilmiş, APU harici jeneratör ilave edilmiş. Gözlerim eksik olan PULAT Light öz savunma sistemini aradı, bu eksik kalmış, mutlaka ilave edilmeli. 3 adet atıcı yeterli ön ve yanlara konuşlu. Birde eldeki eski ZMA kuleleri tamamen iş görmez haldelermi? Onlarıda muhafaza ederek, bu işi daha güçlü yeni AKINCI platformlarına tatbik etmemiz daha doğru olur diye düşünüyorum. Şimdi elde o kadar iyi kötü, manuelde olsa bir sürü 25mm Sharpshooter kuleli ZMA mevcut. O kuleleri böyle çöpe atmak ne kadar doğru oluyor? Yenilerini, çok daha iyisini yapalım lakin daha eldeki eski M44 50.kalibre uçaksavar taretlerini dahi M113 üzerinde değerlendirirken, (ki doğru bir hareket) mevcut silah kule sistemini kullanım dışına almak bana çok doğru gelmiyor. Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Topgun ,,
Hocam üretilen 650 adet ZMA 'nın 515 ( 511 ? ) adedi eski Giat Dragar kuleli M811 toplu iken .. ilk üretilenler DAF kuleli 25mm oerlikon toplu idi , şarpşutır kulesi ihracat içindi ve bizde envantere girmedi..

Bu eski kuleler günümüzün durumsal farkındalık kapsamında gelisen alt ihtiyaçlara yeterli cevap veremez hale gelmiş olabilir.. modernizasyon ilede kurtarmıyordur..
Kulede hazır mühimmat adedi ihtiyacıni şuan ki kosullarda karşılamıyorlardır..

Birde bu kuleler için envantere girdiklerinde gövde ile eşit zırh koruması sağlamadığı yolunda haberler vardı hatırlayan vardır zamaninda S&H da yazmıştı..

Modernizasyon çözümünde eski kulelerdeki toplar direkt alınıp kullanılıyor olabilir..

Modernizasyon kapsamında zırh koruma seviyesi hakkında bilgi varmı iç kısma yapılan astar zırh haricinde ana gövde zırhının koruma seviyesinin yükseltilmesi  söz konusu mu ? Mesajı Paylaş

dum

Bu kulenin önde olmasının, yüksek olmasının, 360 derece farkındalık artırılmasının vs. Bir sebebi daha var..  bu araç insansız (uzaktan) da kullanılabilecek unutmayalım. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Şöyle bir avantajı da var. Şehir harbinde burnunu dışarı çıkarıp, arkadaki personeli riske atmadan, yan sokakları da ateş etkisi altına alabilir. Ayrıca yüksek yapı meskun mahalde kurulan birçok barikatin, yıkığın, vs.vs. de üzerinden görebilme avantajı sağlayacaktır. Bence hoş bir tasarım olmuş. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

putty

Kulede mühimmat var ondan büyük. Aracın içinde eskiden kulenin sepeti vardı nişancı için o artık yok. Tanıtım videosunda 6 tane koltuk var yani eskisinden biraz daha ZMA yanı sıra ZPT de sayılır biraz da. Mesajı Paylaş

HDS

@sç'nin dediği gibi bunlar DAF kulelileri değiştirmek için galiba.

Nefer'in de dahil olduğu yeni nesil ağır silah kulelerinin araçlara entegrasyonu çok kolay olmuyor aslında.

Burada 30mm kule eklenerek Dragoon haline getirilen Stryker modifikasyonları yansıları var. Adamlar Stryker'ın tavanı söküp tamamen yeni ve daha yüksek bir tavan takmışlar. Araç yürürü tamamen değişmiş, vs.

Bizimkisi çok mütevazi bunlar yanında. Ucuz yollu ama etkin. Aracın üzerinde dramatik değişiklik olmadan. Araç da düdük kadar zaten.


Muhtemelen topun yanca yükseliş açı beklentisi yüksekti, o sebeple top kundağı biraz ileride/önde kaldı. Herhalde topu ağırlık merkezinden bağlayamadılar. Ondan kule önde duruyor galiba. Mesajı PaylaşPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter