FNSS ZMA-15 ZMA/GZPT

Başlatan Defence, Eki 16, 2017, 05:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

sahin1

Envanterde 1.698+551 adet yok muydu? Mesajı Paylaş

HDS

Arkadaşlar, yapılan çalışma eski silahları kullanarak mevcut silah sistemini daha etkin kullanacak şekilde yeniden paketlemek. Kısmi zırh iyileştirmeleri ve kendini koruma, durumsal farkındalık eklentileri var.

Mevcut sepetli kule komutan ve atıcının yan yana konuşlanacağı şekilde insansız kule ile değişiyor. Mermi istihkakı artıyor vs vs. Bunu da aslında epey makul fiyata yapabiliyoruz. Neyini beğenmedik bunun?


Bunlardan birer Bradley çıkacak değil. Ama o Bradley de 25mm top kullanıyor. Piyade destek kalibresi oydu.

Yeni nesil araçlarla daha kabiliyetli ve kalibredeki silahlar temin edilir. Mesajı Paylaş

dum

#17
Oca 03, 2020, 03:38 ÖS Last Edit: Oca 03, 2020, 06:16 ÖS by dum
* eldeki zma'lar bu şekilde modernize edilir.
* yeni nesil zma projesi ile (atıyorum) zırhlı tugayların  taburları donatılır.
* modernize edilen acv'ler açık kulelerin yerine, mekanize taburları donatır,

*açık kuleli gzpt'ler m113'lerin yerine sarp ile donatılarak ; tb.kh, tug.kh, bl.k, gjbi karargah araçlarına ve ambulans , muhabere gibi geri hizmetlere verilir,
*m113'ler emekli edilir.
Mesajı Paylaş

dmc

TSK bence de eldeki imkanlarla güzel bir paket hazırlatmış. Burada sadece TSK'ya değil savunma sanayii firmalarımıza da bir kaç şey söylemek gerek. Örneğin bir MKE zırhlı araçlar için 30-40mm bir top ve mühimmat geliştirebildi mi? İlerleyen zamanlarda daha modern araçlar üzerinde daha yüksek kalibreli silah sistemleri göreceğiz zira bütün ordularda konseptler bu yönde. Fakat kule üzerinde tanksavar füzesi de görebilir miyiz ona emin değilim. Belki yeni nesil zma projesinde M113 Tow araçları yerine 30-40 kalibre top ve OMTAS taşıyan bir versiyonunu görebiliriz. Mesajı Paylaş

Defence

STA ne işe yarıyor ki? Mesajı Paylaş

HDS

@dmc, daha büyük kalibre silahlar için çalışıyorlar. Önce 20, 25 ve 30mm silahların yerlileştirilmesi var. Bakın Atak'taki M197'yi dahi yerlileştirmek durumunda kaldık.

Paralel olarak yeni nesil büyük kalibre mühimmat uyarlamaları gelir. Atom'u yaptık işte bir şekilde. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bu araçlar fazla küçümsemiyor bence ..
Çepeçevre 14.5mm API  önden ise 20mm seviyesinse zırh korunumu var .. amfibi kabiliyeti var yapılacak bu modernizasyon ile araçların beka kabiliyeti dahada artacak ..

Benim merak ettiğim birkaç şey var ..
Bizim 1698 adetlik ilk pakette 650 ZMA  vardı şuan elde kalan miktar 650 den az olma ihtimali var mı  ??

Bu modernizasyonda zırh ve mayın korumasida geçmekte ne seviyede bir ekleme yapılacak acaba ??

Mesajı Paylaş

Osman

Dum üstat daha doğru bir cevap verecektir ama sanırım silah taşıyıcı araç projesinin 260 aracı bahsettiğiniz m 113 tow taşıyıcıların yerine geçiyor. Tow lançerleri sökülüp kullanılır bir müddet daha  

Acv-15 in tow 2 taşıyıcı versiyonu duruyor (48 adet)

Zma sayısı 650. Gzpt sayısı 1381. Tabii suriye operasyonlarında kaybettiğimiz araçları dikkate almıyorum. Bunlar teslim edilen sayılar.

170 tane de havan aracı var Mesajı Paylaş

dmc

STA'yı unutmadım. Ek ihtiyaçlar için yeni zma üzerinden bir çözüm de değerlendirilebilir. Mesajı Paylaş

nokta

Yerli ZMA-15, İnsansızlaşacak

Türk mekanize gücünün bel kemiğini teşkil eden FNSS üretimi ZMA-15 (Zırhlı Muharebe Aracı-15)'ler, insansızlaşacak.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 31 Aralık 2019'da 900 milyon Türk Lirası bedelle ZMA-15 Modernizasyon Anlaşması imzalanmıştı. Takip eden süreçte ana yüklenici firma, FNSS ile Alt Yüklenicilik sözleşmesi imzalamıştı. Bu kapsamda platformların; 25 mm topa sahip Nefer silah sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi ile donatılacağı açıklanmıştı.

ANS-420K Taktik Seviye Konum Belirleme Sistemi'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine ilk defa gireceği süreçte, ZMA-15'ler insansızlaştırılacak. Teknoloji gösterim çalışması olarak yürütülecek süreçte, bir kısım araca insansız komuta-kontrol donanımı ve Pulat Aktif Koruma Sistemi entegre edilecek. Böylece, gelecekte muharebe sahasında dengeleri değiştireceği ön görülen ağır sınıf insansız kara aracı (İKA), alanında önemli bir adım atılmış olacak.

FNSS, IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda, kara aracı uygulaması olan Gölge Süvari sistemini bir M113 zırhlı personel taşıyıcı üzerinde tanıtmıştı. Herhangi bir zırhlı kara aracını uzaktan komuta edilebilir hâle getiren donanım, platformların insanlı olarak kullanımına olanak sağlıyor. Gölge Süvari, lojistik destek, istihkâm, mayın temizleme, silah platformu gibi görevler icrasına uygun alt yapıyı sunmakta.

https://c4defence.com/Gundem/yerli-zma15-insansizlasacak/10013/1 Mesajı Paylaş

nokta

ZMA-15'ler Yuvaya Dönüyor

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su Nail Kurt, savunma medyasının önde gelen isimleriyle canlı yayında buluştu. Kurt, ZMA-15 modernizasyonu hakkında soruları yanıtladı.

FNSS ile ZMA'lar arasında duygusal bağların bulunduğunu belirten Kurt, platformlarda 30 yıl öncesinin elektrik-elektronik bulunduğunu belirtti. Araçların balistik korumalarında, hareketlilik ve elektrik alt yapısında iyileştirmeler yapılacağı ve bu sayede yeniden bir ömür kazanacağının da altı çizildi. Yeni nesil araç çalışmaları olsa da bunların geliştirme sürecinin uzun zaman alacağını belirten Nail Kurt, bu nedenle henüz alternatifi bulunmayan ZMA'ların 15-20 yıl daha görev yapacağını, modernizasyon ile yeni görev konseptleri ile iş yapabilme kabiliyetine erişeceğini vurguladı.

https://c4defence.com/Gundem/zma15-ler-yuvaya-donuyor/10198/1 Mesajı Paylaş

tomcathttps://www.savunmasanayist.com/zma-15-modernizasyonunda-prototip-ortaya-cikti/

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ZMA-15 Modernizasyon Projesi kapsamında, ASELSAN ile FNSS tarafından modernizasyonu tamamlanan prototip araç ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, "Bir yandan yeni platformlar, diğer yandan modernizasyonlar… KKK için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemizde, Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip ZMA aracının modernizasyonu tamamlandı. Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak." ifadelerine yer verildi..............
Mesajı Paylaş

murattekin

Prototip için M-113'mü kullanmışlar? Mesajı Paylaş
...

HDS

GZPT işte Hocam. FNSS'de üretilenlerden. Mesajı Paylaş

murattekin

Öndeki zımbırtıyı kaldırınca M-113 olmuş.
Şaka bir yana fotoğrafa iyi bakamamışım. Güneş yanılttı beni Evet GZPT imiş. Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter