FNSS ZMA-15 ZMA/GZPT

Başlatan Defence, Eki 16, 2017, 05:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Defence

FNSS'nin, ZMA-15 Modernizasyonu ve Ömür Uzatma Çözümleri

Envanterdeki ürünlerinin ömür devri boyunca da arkasında duran FNSS, ilk ürünleri olan ZMA (Zırhlı Muharebe Aracı) ve GZPT (Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı)'yi, önümüzdeki döneme taşımaya hazır. Gelişen ihtiyaçlar ve ortaya çıkan yeni tehditleri dikkate alan FNSS, bu araçlar için hazırladığı kapsamlı modernizasyon paketinin uygulandığı prototip aracı da IDEF 2017'de sergiliyor. Henüz resmi bir proje başlatılmadan yaptığı bu çalışmayı, öz kaynakları ile finanse eden FNSS, ürünlerinin her zaman arkasında olduğu mesajını da net bir şekilde veriyor.

FNSS tarafından üretilen, yaklaşık 2.650 adet ZMA ve GZPT, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipin Silahlı Kuvvetleri envanterinde hizmet veriyor. Teslimatları 1991 yılında başlayan araçların sonuncusu, 2004 yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmişti. Tanklarla beraber veya bağımsız olarak harekât icra edebilen ZMA ve GZPT'ler, hâlen Türk piyadesinin belkemiğini oluşturuyorlar.

FNSS, yakın zamanda çeşitli operasyonlarda da kullanılan bu araçların; beka, durumsal farkındalık, ateş gücü ve hareket kabiliyetinin iyileştirilmesine yönelik modernizasyon paketleri üzerinde, bir süredir çalışıyor. Kullanıcıdan alınan geri beslemeler de dikkate alınarak oluşturulan modernizasyon paketi ile araçların; değişen tehdit algılarına göre güncellenmesi, performansının arttırılması ve ömürlerinin uzatılarak, envanterde kalacakları süre boyunca, daha iyi hizmet vermeleri hedefleniyor.

FNSS tarafından hazırlanan modernizasyon çözümünün başlıca nitelikleri, şöyle sıralanıyor:

Beka: Araçların, mayın ve balistik koruma seviyelerinin arttırılması, mayın korumalı koltuklar, koruma astarı (parçacık kalkanı) uygulaması, çift kademeli otomatik yangın söndürme ve bastırma sistemi, yerlileştirilmiş yeni filtreleri içeren NBC sistemi, personel için klima ve RPG koruma ağı.
Durumsal farkındalık: Yakın mesafe durumsal farkındalık sistemi, akustik silah atış yeri tespit sistemi ve lazer ikaz sistemi.
Ateş gücü: GZPT'ler için, akustik silah atış yeri tespit sistemi ile entegre Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ve mevcut atış sistemlerinin iyileştirilmesi.
Hareket kabiliyeti: Yürüyüş takımları ve güç grubunun iyileştirilmesi.
FNSS, modernizasyon paketi hazırlama çalışmalarını, maliyetlerin düşük tutulması ve ortak lojistik destek uygulaması yoluyla tasarruf sağlanması gibi kriterleri de göz önünde bulundurarak yürütüyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, FNSS'nin modernizasyon kabiliyetine, şöyle vurgu yapıyor: "FNSS, ZMA ve GZPT sınıfı araçların modernizasyonu konusunda, dünyanın en tecrübeli firmaları arasında yer alıyor. Uzun bir süredir, yerel ortağımızla birlikte, Suudi Arabistan'da, devlete ait bir tesisi işletiyoruz ve burada, Suudi Arabistan envanterindeki M113 araçlarını modernize ediyoruz. Bu araçlar, dünya çapındaki M113'ler arasında, en modern ve en yüksek performansa sahip araçlar olarak öne çıkıyor. M113A4 olarak isimlendirdiğimiz modernizasyondan, kullanıcı da çok memnun. Şimdi bu tecrübeyi ve yeni nesil araçları geliştirirken edindiğimiz deneyim ve teknolojiyi, ZMA'ya ve GZPT'ye uyarlıyoruz. Teknik, maliyet ve takvim bakış açılarından, en iyi çözümü sunuyoruz. IDEF 2017'de sergilediğimiz aracın, bunun ötesinde, önemli bir mesajı daha var: Aradan 27 yıl geçmiş olsa da FNSS, ürünlerinin arkasındadır."

http://www.milscint.com/tr/ Mesajı Paylaş

Defence

FNSS tarafından yayınlanan ZMA-15 modernizasyonuna ait dokumana, aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.fnss.com.tr/indir/4261521
Mesajı Paylaş

Defence

FNSS tarafından yayınlanan ZMA-15 Paletli Zırhlı Muharebe Aracına ait dokümana, aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.fnss.com.tr/indir/4209183 Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bu araçların amfibi kalmaları hala olmazsa olmazmıdır ,, bu araçları ilave pasif kompozit zırh NERA/ERA aktif zırh ve ağ/kafes gibi ilavelerle ile korumalarını arttırmak şuan ki yaşanılan coğrafyada daha değerli değil mi ?
Mesajı Paylaş

Terra

TSK'nın zırhlılarına gençlik iksiri

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ZMA-15 Araçları ZMA Modernizasyonu ile yenilenecek.

FNSS ve ASELSAN arasında 31 Aralık 2019 tarihinde imzalanan, ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi kapsamında, ZMA Platformları modernize edilecek olup, platforma yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacak.

1990'lı yılların başından 2000 yılına kadar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA'lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edilecek. Araçların beka yeteneğinin arttırılmasını ve modern teknolojik alt sistemler ile donatılmasını amaçlayan çözüm paketi, kullanıcılardan alınan geri bildirimler ile hazırlandı. Bu çözüm paketi ile azami beka yetenekleri kazandırılırken, araçların kullanım ömrünün uzatılarak, geleceğe yönelik büyüme potansiyelinin arttırılması için kritik alt sistemler imkanlar dahilinde yenilenerek, yerli alt sistemler entegre edilecek.

Dünya çapında, M113 ve ZMA sınıfı araçlarda uygulanan en modern ve yüksek performanslı modernizasyon çözümlerini hayata geçiren FNSS, ZMA Platformlarını; tecrübesi ve yeni nesil araç geliştirme teknolojisi yetkinlikleri ile harmanlayarak, ASELSAN'ın modern ve üstün teknoloji ateş gücü ve görev ekipmanlarını da entegre ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine sunacak

http://defenceandtechnology.com/tsknin-zirhlilarina-genclik-iksiri/ Mesajı Paylaş

petibor

Asker galiba yeni trend parçaçıklı zaman ayarlı Atom mühimmat gibi mühimmatları bu yaygın kullanımda istemiyor. Bende ikna olmadım atom gibi mühimmatları böyle araçlara doğrusu. Çok süper ama fazla tantanalı ucuz ucuz tara git vurduğun kadarı yeter kurtulan olursa sonra vurursun yakaladımmı. Gerçi atom mühimmatı atan klasiğide atıyor orası biraz karışık o yönden Mesajı Paylaş

OPTIMUS

sayin Petibor,

ATOM muhimmati, öyle bir sey ki, kazdigin cukur, girdigin siper dahi seni kurtarmiyor. Bu tür muhimmatlara cok gec kalindi dogrusu. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 02, 2020, 06:38 ÖS Last Edit: Oca 03, 2020, 01:40 ÖÖ by petibor
Ben beğendim kuleyi. Fuardaki futuristik çizgilerdeki kuleden daha gerçekçi militarist basitliğe evrilmesini güzel buldum.
Optiklerin her kulede farklı farklı olması şikayetimi hatırlatmak istiyorum. Bir sürü araçta termal + gündüz + lazer işaretleme+ lazer mesafe bulma + lazer noktalama dan oluşan bir suit vardı ama stampta başka stopta başka kulede başka füzede başka paketlerdeydi. Şimdi bakıyorum hep aynı pakette bu kuledeki cihazı görüyoruz. Birde yine eskiden söylerdim kulelerde çevresel farkındalık için silah ekseninden bağımsız çalışan termaller olmalı İsrail bunu basit bir flir ile çok güzel yapıyor mesela stop muadili toplarda bile. Otokar çok ısrarla uyguladı bunu şimdi aselsanda yapıyor ama anlamadığım silah ekseninden bağımsız 360 derece farkındalık yeteneği olan bir optik neden kulenin köşesine esir edilmiş anca sağ çeyreği görecek şekilde hapsedilmiş anlamıyorum. Tanktaki gibi yada otokardaki gibi tepede olsa daha çok işe yaramazmı. Kule nin kübik geometrisi ilerde tanksavar gibi eklentilere de bence izin veren esneklikte bu yüzden güzel.

Bunu görünce aklıma şu araç geliyor ZMA dan çok buna öykünme gibi geliyor ama anlamsız bir benzetme sonuçta ZMA bu kırk yıllık kullanım şekli ama ben Suriye ihtiyaçlarından böyle bir asimetrik ihtiyaç duyuldu hissine kapıldım. Hazır resmi koymuşken optiklerin otokar çözümündeki avantajına bir bakın. Mast ile yükselmesi değilde her yöne farkındalık avantajını diyorum neden Aselsan köşeye kuytuya koymuş böyle hareket kabiliyeti olan bir optik seti.

Mesajı Paylaş

Topgun

Eğer bu basit ZMA-15 platformları, mevcut top kuleleri muhafaza edilmek sureti ile sadece öz savunma farkındalık ve güvenlik artırıcı tedbirler modernizasyonuna sokulsaydı ve bunların yanına ilave yeni nesil PUMA, LYNX ve CV90/40 benzeri 35/40mm top kuleli TULPAR veya KAPLAN alımına çıkılsaydı, bu haber önünde saygıyla eğilirdim. Lakin bu minik kapasitesi zayıf, en basic tasarım platformların, top kulelerininde kalibrede hiç bir değişiklik yapılmadan yenilenmesi, maliyeti astarı yüzünden fazla bir maliyete yol açmaktadır. O NEFER kulesini min. 35mm top ile yeni nesil güçlü ve ağır ZMA üzerine koyacaksınız. Karacılar hiç mi gelişen trendleri okuyamıyor, hiç mi kafayı kaldırıp bir etrafa bakınmıyor gerçekten anlaşılmaz bir durum.

Amerika WARRIOR IFV'lerini dahi 40mm top ile teçhiz ederek modernize ederken, bizim sene 2020 ZMA modernizasyonumuzun 25mm'de çakılı kalması inanılmaz bir durum. Mevcut olanlara bir lafım yok dediğim gibi, yenisine karşıyım. Yoksa eldeki 20mm topların dahi TTZA veya GZPT'lere takılmasını savunan biriyim. Ama mevzu eğer TSK'nin AMT'ndan sonraki en güçlü aracı olacak olan ZMA ise, sonuç bu olmamalı diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Havuc99

Bu zma lar alelacele Libyaya ve Suriyeye gönderilmek için modernize ediliyor olabilir. Mesajı Paylaş

sahin1

Modernize edilecek araç sayısı kaç adet acaba? Mesajı Paylaş

petibor

Oca 03, 2020, 12:18 ÖS Last Edit: Oca 03, 2020, 12:39 ÖS by petibor
Topgun eskilerin kurtarılacak durumu yoktur onlar insanlı kuleler içerde kocaman personelin olduğu sepeti gibi bir kısmı var kule servolar ile dijital dönmüyor personel yönlendiriyor bir sürü tangur tungurluk vardır yeni ihtiyacı o kuleyi ıslah ederek gidermek bu kuleyi koymaktan ucuz olmaz ki. Personelin gözünü termale dayayıp elle sağa sola dönen kuleyi nasıl bir ekran başından hedefe ateş eder hale getireceksin. Kim bilir o hantal kulelerden kaç hedef kaçmayı başardı Suriye savaşında. Ayrıca bu silah çok elzem bir ana silah bundan çok kitipiyozluk edip tasarruf yapmak doğru değil bu araca harcanan her para geriye fayda olarak döner fazlası ile. Ben çok beğendim eğer ilerde yeni bir araç ailesi bu araçların yerini alacaksa bile bu yaptığımız ZMA lara yer fazla fazla her zaman bulunur. Hatta bence yakın yada orta gelecekte yeni ZMA ZPT projesi masada ise elimiz değmişken ZMA ların sayısını ikiye üçe katlayalım yani biraz ZPT yi ZMA yapalım zaten insansız kule olunca ZPT görevini de kısmen hala yerine getirebilir bir iki personel eksiği ile belkide ayrıca zaten ZPT görevini Kirpiler aldı büyük oranda orduda. O gün geldiğinde bu araç önceki koyduğum resimdeki Otokar tekerlekli aracının çok daha iyisi gibi işe yarar kendine bir yer bulur orduda. Bu çözüm bence çok gerekli ve güzelde yani ben çok beğendim. İlerde belki Akkor türevleri ilede korunur ve yanına füze eklenir. Kulenin diğer yanını görmek isterdim orada sanki namlu ile eş eksenli bir beşik var başka silahlar bağlayabilmek için orada bir konsriksiyon var fark ediyorsanız. Şu andaki kulelerimizde de var o dediğim ne anlatmak istediğimi anladınız mı. 25 mm yide ben eleştirmiyorum 40 olmasın 30 olmasın da diyemem ama 25 olsun demişlerse de olsun yani kötü değilki neyini beğenmeyeceğiz Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Malesef zmalarımız çok yetersiz durumdalar. Bu modernizasyon onları 2020 yılı şartlarında savaşabilir hale getirmek için. Yoksa hedeflenen ekstra bir yetenek arttırımı yok.

Ancak tek duam yeni nesil zma projesinde, 25-30mm top mühimmatına dayanabilen, 35-40mm top kulesi taşıyan, akkorlu bir zma olur. Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

Sahada karşımıza devamlı tahkim edilmiş mevzide düşmanlar çıkıyor 25mm topla bu hedeflere nüfuz edemiyoruz. Küçük kalibre top sevdasını anlayabilmiş değilim. Mesajı Paylaş

TULGA

Bir de şunu eklemekte fayda var. Envanterde yer alan 2500 üzeri ZMA'yı yeni nesil Kaplan 30 veya Korhan veya Tulpar ile değişme lüksümüz de yok ayıracak bütçemiz de yok malesef. Bu nedenle güncel yeniliklere yönelik Modernizasyonu başlatmak isabetli bir karar oldu.

Çevremizde vuku bulan olaylara baktığımızda asimetrik savaş gerekliliğine uygun yenileme çalışmaları neticesinde bu araçları daha efektif kullanabilme imkanımız olacak. Kaldı ki Suriye,Irak, Libya ve olası diğer çatışma alanları neticesinde birden fazla bölgede varlık göstermek durumunda olan Türkiye için nitelik yanında nicelik te ciddi önem taşır hale gelmekte.

Yakın zamanda belki de arzu edilen şekilde 30-40 mm toplu, ilave Atgm entegre modern ACV'ler belirli adetlerde ihale edilip envantere alınacaktır. Lakin adetlerin yüzlü rakamlarda olacağı ve yıllara sair farklı konseptlerde 10-15 yıllık sürece yayılacağı bir tedarik söz konusu olacaktır.

Bunu günümüz yoğun operasyonel süreçlerin yaşandığı evrede gözardı etme lüksümüz malesef yok. Bu Modernizasyonu tamamlayacak olan da aslında Leo-2 ve M-60 modernizasyonlarıydı lakin olmadı-olamadı.

Bu nedenledir ki bir yandan envanter güncellemesi yapılırken bir yandan da yıllara sair yeni sistemlerin envantere alınması isabetli olacaktır. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter