FNSS Teber-30/35 Uzaktan Kumandalı Silah Kulesi

Başlatan Defence, Eki 15, 2017, 09:42 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

Düşük Araç İçi İz ve Yüksek Ateş Gücü: TEBER-30/35 Uzaktan Komutalı Kule

TEBER-30/35 Uzaktan Komutalı Kule (UKK), zırhlı muharebe araçlarına, yüksek ateş gücünü, araç içerisine, kule sepeti gibi bir uzantısı olmadan sağlıyor. Komutan ve nişancı, kuleyi, araç içinde bulunan konsollarından kontrol ediyor; böylece, aracın içinde, personel ve diğer teçhizat için geniş bir hacim kalıyor.

Hem 30 hem de 35 mm ana silahla donatılabilen TEBER-30/35 UKK, 30 mm'lik konfigürasyonda, dakikada 200 atım hızına ulaşabilen, 30×173 mm kalibrede, Mk44 çift beslemeli otomatik topa ve toplamda 250 adet atışa hazır mühimmata sahip. 35 mm'lik konfigürasyonda ise yine dakikada 200 atım hızına sahip, 35×228 mm kalibrede, çift beslemeli otomatik top ve toplamda 100 adet atışa hazır mühimmat ile teçhiz ediliyor. 30 mm konfigürasyonun bir diğer önemli özelliği de SuperShot 40 mm (40×180 mm) mühimmatına uygun olması sayesinde, ileride 40 mm kalibrelik ana silaha da yükseltilebilme olanağına sahip olması.

İkincil silah donanımı, her iki konfigürasyonda da 7,62 mm Mk52 veya 7,62 mm makinalı tüfek ile 750 adet atışa hazır mühimmattan oluşuyor.

TEBER-30/35 UKK'nın en kritik özelliği, mühimmatın, yüksek zırh koruması altında, araç içerisinden yeniden doldurulabilme yeteneğine sahip olması. Bu özellik sayesinde, muharebe şartlarında, personelin, mühimmat ikmali için araç dışına çıkma zorunluluğu ortadan kaldırılıyor ve personel emniyeti arttırılıyor.

Kule, elektrikli tahrik sistemine ve hareket hâlinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyona; asgari 60 derece/saniye hıza sahip olacak şekilde, yan eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -10 ile +45 derece arasında, silah yükseliş açısı yeteneğine sahip.

İki eksen stabilize bağımsız görüş sistemi ve kule içerisinde yer alan atış kontrol sistemi, TEBER-30/35 UKK'ya, ileri düzey atış kontrol yeteneği sağlıyor. Sabit ve hareketli hedefler için otomatik hesaplanan yükseliş ve önleme açıları, ateşlenen ilk mühimmatın isabet oranını arttırıyor. Kulede ayrıca, termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçerden oluşan, iki eksende stabilize 360 derecelik panoramik ve bağımsız komutan görüş sistemi ve avcı/nişancı kabiliyeti de bulunuyor.

TEBER-30/35 UKK'nın gövdesi, kaynaklı alüminyum zırha ilaveten, kompozit ve çelik zırhtan oluşuyor ve STANAG 4569 standardının öngördüğü düzeye kadar, balistik koruma sağlıyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt, TEBER-30/35 UKK'nın, insansız bir kuleden beklenen tüm özellikleri içerdiğini vurguluyor: "TEBER-30/35 UKK, içinde insan barındırmamasının yanında, araç içinden mühimmat aktarımı yapılabilmesi ile de operatör güvenliğini en üst seviyeye taşıyor. FNSS, nispeten yeni bir ürün çeşidi olan ve zaman zaman operasyonel konseptler konusunda bilgi ve tecrübe eksikliği hissedilen insansız kuleler konusunda, önemli bir birikime sahip. Böylece, kullanıcıya, hem teknolojiyi hem de tecrübeyi içeren, etkin ve yetkin bir çözüm sunuyoruz."

http://www.milscint.com/tr/ Mesajı Paylaş

Defence

FNSS tarafından yayınlanan TEBER-30/35 Uzaktan Komutalı Kule (UKK) ait dokumana, aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.fnss.com.tr/indir/4279638 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter