Leonardo

Başlatan nokta, Eki 10, 2017, 01:05 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Denizaltıların 'Bilgi Yönetimi' Leonardo'dan

Leonardo, Kraliyet Avustralya Donanması'nın (RAN) 'ın Collins Sınıfı denizaltı filosu için bilgi yönetimi yazılımı tedariki konusunda bir sözleşme imzaladı. Şirketin 5 Ekim'de duyurduğu ve bedeli açıklanmayan sözleşme kapsamında Avustralya'nın denizaltılarına "SmartIDMS" Akıllı Bilgi Dağıtım ve Yönetim Hizmetleri (Smart Information Dissemination & Management Services) yazılımı yüklenecek.

SmartIDMS, bulut teknolojisini kullanan veri önceliklendirme ve dağıtma yönetimi aracı. Kullanıcıların veri transferi konusunda otomatik olarak önceliklendirme yapabilmelerini ve yönetmelerini sağlayan sistem, böylece bant genişliği kullanımını en aza indiriyor. SmartIDMS, şirketin Akıllı Bilgi Dağıtım (Intelligent Information Dissemination/I2D) sistemi ile SVGC Bilgi Yönetim Birimi'nin (Information Management Unit/IMU) bir kombinasyonu. SVGC IMU, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması denizaltılarında da halihazırda kullanılan bir yazılım.

http://www.c4defence.com/Gundem/denizaltilarin--bilgi-yonetimi--leonardo-dan/4958/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Leonardo, Türkiye'nin Yanında Olduğunu Gösterdi

Türkiye'de, hava araçlarından elektronik sistemlere kadar geniş bir yelpazede projelerde görev alan Leonardo'nun Strateji, Pazarlar ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Giovanni Soccodato, bir basın toplantısı düzenleyerek, Leonardo'nun Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

Soccodato, Türkiye'ye yaklaşımlarını şu sözlerle özetledi: "Tüm iş kollarımızda; uçak, helikopter, radar, hava trafik kontrolü, telsizler ve uzay alanlarında Türkiye ile iş birliklerimiz var. Özgün ürünlerin öne çıktığı bu yeni devirde, Türk savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliğimizi yeni bir seviyeye taşımaya hazırız." Soccodato, yeni iş birliklerine örnek olarak, Leonardo bünyesinde yer alan Telespazio ile SDT arasında IDEF sırasında atılan imzayı gösterdi.

Soccodato, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde gündeme gelecek projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

Leonardo, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarına yönelik olarak, ilk aşamada 9 adet tedarik edilmesi planlanan nakliye uçakları için, C-27J'yi teklif ediyor. C-27J, daha büyük boyutlu nakliye uçakları ile uyumluluğu (onlarla aynı boyutta paletleri taşıyabilmesi) ve taktik kabiliyetleri ile öne çıkıyor. Uçakta bir yardımcı güç ünitesinin bulunması, yer desteği olmadan da uzak bölgelerde kurulan geçici pistlerden operasyonu mümkün hâle getiriyor.

Leonardo, BAE Systems ile muharip uçakların elektronik sistemleri konusunda uzun yıllardır iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinin, TF-X programında da gündeme gelebileceği ve Leonardo'nun, TF-X'in elektronik sistemleri konusunda, Türk savunma ve havacılık sanayisi ile birlikte çalışabileceği değerlendiriliyor. Leonardo, Saab Gripen E/F için geliştirdiği ve Raven ES-05 AESA radarı, Mod 5 IFF sistemi ve Skyward kızılötesi arama ve izleme sisteminden oluşan çözümü, IDEF'deki standında sergiledi.

Leonardo, Türk Hava Kuvvetlerinin T-38 uçaklarının yerini alacak eğitim uçağı için, M-346'yı öneriyor. Soccodato, sorulan bir soru üzerine, TUSAŞ'ın, T625 helikopterinin geliştirme sürecinde kendilerinin yer almadığını; ancak TUSAŞ'tan bir talep gelmesi durumunda, T129 ATAK'ta olduğu gibi, T625'te de iş birliği yapabileceklerini belirtti.

http://www.milscint.com/tr/leonardo-turkiyenin-yaninda-oldugunu-gosterdi/ Mesajı Paylaş

nokta

Leonardo, yeni geliştirdiği COMINT (Communications Intelligence / Muhabere İstihbarat) sistemini tanıttı. SPIDER adlı yeni sistem, Birleşik Krallık'ta geliştirildi. 20 MHz ila 6GHz band aralığında işlem yapabilen SPIDER, sinyalleri tespit edip tanımladıktan sonra analiz edip sinyal kaynağının konumunu de tespit edebiliyor. Beech üretimi King Air 350 benzeri uçaklar ve MALE (Medium Altitude Long Endurace / Orta İrtifa Uzun Havada Kalış) türü İHA'lar  göz önünde bulundurularak geliştirilen sistem, 1,4 x 4 m boyutlarında bir baz alana entegreli anten arayüzünden oluşuyor.

Hava araçlarının gövde altına entegre edilen SPIDER, güç ve verilerin aktarılması için sadece iki adet kablo gerektirmesi ile entegrasyon kolaylığı sunuyor. Sayısal alıcı ve işlem ünitesi ise taşıyıcı araç içerisinde ve İHA yer istasyonunda 50 santimetrelik bir alana sığabiliyor. Anlık olarak 100 MHz band genişliğinde işlem yapan sistem aynı anda 8 bandı izleyebiliyor ve saniyede 64 bin konum saptama işlemi gerçekleştirebiliyor. Zayıf sinyalleri de takip edebilen sistem, 2 derecelik sapma açısı ile hassas konum tespiti imkânı sunuyor.   

http://www.c4defence.com/Gundem/ada-dan-yeni-istihbarat-sistemi/6740/1 Mesajı Paylaş

nokta

Leonardo Üç Bölümü Birleştiriyor

İtalyan Leonardo organizasyon şemasında büyük bir değişiklik gerçekleştirdi. Bu programla, yedi bölümden üçü İngiliz yönetici Norman Bone'un yönetimi altında birleştiğini ve görevlendirildiğini görecek.

Leonardo'nun Yönetim Kurulu, doğrudan CEO'ya rapor veren yeni Elektronik Bölümünün oluşturulmasını onayladı.

Halihazırda mevcut olan Kara ve Deniz Savunma Elektroniği, Hava ve Uzay Sistemleri ve Savunma Sistemleri Bölümleri yeni Elektronik Birimi'nde birleştirilecek, şu anda Güvenlik ve Bilgi Sistemleri Bölümü ile ilgili Trafik Kontrol Sistemleri ve Otomasyon Sistemleri Bölümü yeni bölümde görev yapacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/leonardo-uc-bolumu-birlestiriyor/7563/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter