Dünyada Güneş Enerjisi Konusunda Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeler

Başlatan The Thing, Eki 09, 2017, 11:41 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Yoğunlaştırılmış Güneş Paneli Teknolojisinde Gelinen Son Nokta

Bu aynalar güneş ışığına odaklı çalışıyor ancak sıcaklık oldukça yüksek. Görünüşte sonsuz ve kolay işleyen bir enerji kaynağına benziyor. Peki bu teknolojiyi daha da ileri bir noktaya taşımak için ne yapılabilir?

Güneş enerjisi sistemleri için Fas ideal bir ülke… Marakeş'in kuzeyinde bulunan The Green Energy Park araştırma merkezi çok farklı teknolojileri araştırıyor. Tıpkı 'yoğunlaştırılmış güneş panelleri' gibi…

Falk Mohasseb, MinWaterCSP Proje Koordinatörü: "Bu sistemin en büyük avantajı, enerji kaynağının yani güneş ışınlarının ücretsiz olması… Diğer bir avantajı da bu panellerin güneş pilleriyle rekabet edebilecek kadar taşınabilir özelliğe sahip olması…"

Ancak sıcak iklimlerde bu güneş panellerini temiz tutmak çok zor. Rüzgar, yakındaki çöllerden getirdiği kumlarla panelleri kirletebiliyor.

Suyun az olduğu bu bölgelerde panelleri temizlemek zor bir iş. Bir Avrupa araştırma projesi yoğunlaştırılmış güneş panellerini daha az su kullanarak temizlemeyi amaçlıyor.

Ahmed Alami Merroui, Güneş Isıtma Sistemleri Araştırma Görevlisi: "Tozlanmayı önleyici bir kaplama maddesi geliştirerek panellerin temizlenme işlemini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu başardığımız taktirde sorunun çözümünü de bulduk demektir."

Elektrik üretim devrelerinde soğutma amacıyla daha da fazla miktarda su kullanılıyor. Bilim insanları bu sebeple sıcaklık düşükken soğutma işlemi için su yerine havayla çalışan sistemler geliştirmeyi hedefliyor. Paneller üzerinde biriken tuzlar da çözülmesi gereken bir diğer sorun…

El Ghali Bennouna, Güneş Isıtma Sistemleri Araştırma Görevlisi: "Bu sorun, kullanılan suyun kalitesine göre değişiyor artıyor ya da azalıyor. Panellerle soğutmada kullanılan suyun arasındaki sıcaklık farkı, yoğunlaştırıcı cihazların ve elektrik santralinin genel performansını da tümüyle etkiliyor."

Soğutma sistemlerini en çok etkileyen kimyasalı bulmak için araştırmacılar birtakım deneyler yapıyor. Soğutma sistemleri gibi çalışan test cihazlarına, farklı tuz örnekleri katılıyor. Sonuçlar 'tortu' olarak adlandırılan birikmiş maddeyi azaltmak için, hangi kimyasalın kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Afaf Zaza, Isıtma Sistemleri Doktora Öğrencisi: "Tortu miktarını azaltıp, sıcaklık farkı sorununu çözdüğümüzde, muhtemelen panelleri soğutan sistemler çok daha randımanlı bir şekilde çalışabilecek."

Yapılan bu çalışmalar kullanılan suyun miktarında büyük tasarruf sağlayacak. Ayrıca bu soğutma sistemleri diğer endüstrilerde kullanılan arıtılmış suları da değerlendirebilecek. Yapılan su tasarrufu 'yoğunlaştırılmış güneş panelleri'ndeki rekabeti artıracak. Ucuz fosil yakıtların yaygın olduğu bölgelerde de çevre dostu bu teknolojinin rekabetini de en üst seviyeye çıkaracak.

Falk Mohasseb, MinWaterCSP Proje Koordinatörü: "Yoğunlaştırılmış güneş panelleri' bu sayede suyun az olduğu bölgelerde daha da tercih edilir hale gelecek. Bu teknolojinin uygun olmadığı düşünülen yerler, böylece elverişli hale gelecek. Bununla birlikte fosil yakıtların kullanıldığı ülkelerin, bu eski enerji kaynaklarına bağımlılığı da azalacak. Böylece fosil yakıtlar daha az kullanılacak. Bu araştırma projesinin en büyük etkisi de bu zaten…"

Araştırmacılar geliştirilen bu teknoloji sayesinde kullanılan suyu yüzde 25, soğutma işleminde kaybolan su miktarını da yüzde 95 oranında azaltabilecek.

http://tr.euronews.com/2017/10/09/yogunlastirilmis-gunes-paneli-teknolojisinde-gelinen-son-nokta Mesajı Paylaş

Energy

Enerjide depolama devrimi taşları yerinden oynatacak

Son yıllarda enerji depolama maliyetlerindeki keskin düşüş dikkat çekiyor. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte önümüzdeki 5 yılda güneş enerji sistemlerinin birçok ülkeyi adeta battaniye gibi sarması öngörülüyor.

ABD'li enerji devleri önümüzdeki 5 yıl içinde sektörde taşları yerinden oynatacak batarya devrimine oynuyor. Geride bıraktığımız dört yıl içinde güneş enerjisinde üretim ve depolama maliyeti kilovat saat başına 800 dolardan 281 dolara düştü. Bu alandaki sert düşüşün gelecek 5 yıl daha süreceği belirtiliyor.

ABD'nin Kuzey Karolayna eyaleti merkezli Duke Energy şirketinin İş Geliştirme Müdürü Spencer Hanes Şikago'daki "Solar Power" konferansında, "Önümüzdeki beş yıl içinde enerji depolamanın en önemli ayağı bataryalar odağında çok büyük ve heyecanlı gelişmeler olacak. Ve şunu söyleyebilirim ki bu ülkenin geleceğini temelden değiştirecek" diye konuştu. Son dört yıl içinde güneş enerjisinin üretim ve depolama maliyeti kilovat saat başına 800 dolardan 281 dolara kadar düştü. Bu maliyetlerin kabaca yüzde 35 daha da azalması anlamına geliyor. ABD'nin Şikago kentinde düzenlenen "Solar Power" konferansına katılan uzmanların büyük bir çoğunluğu söz konusu depolama maliyetlerindeki keskin düşüşün süreceğini belirtti.

"Maliyetler yıllık yüzde 9 düşmeye devam edecek"

"Solar Power" konferansında söz alan Spencer Hanes, "Güneş enerjisinde 2012'de kilovat/saat başına 800 dolar olan üretim-depolama maliyeti 2016'da 281 dolara düştü. Ve bu rakamın yılda yüzde 9 oranında düşmeye devam etmesi bekleniyor. Fiyatları aşağı çeken en önemli unsur elektrikli otomobil endüstrisindeki satışların artması oluyor. Elektrikli otomobillerin büyük kısmını Avrupa ve Çinli tüketiciler satın alıyor. ABD ise lityum iyon pillerin fiyatının düşmesinden faydalanıyor. Maliyet eğrilerinin aşağı yönlü hareketi hepimiz adına müşterilerin istediğini sunmak için büyük fırsatlar ortaya koyuyor" diyor.

Küresel güneş enerji sektöründe müşterilerin istediği en önemli şeylerin başında güneş enerjisi sistemi ile depolama alanı maliyetlerinin düşmesi geliyor. ABD'li güneş enerjisi yazılım şirketi Energy Toolbase'in Operasyon Şefi Adam Garza, Forbes'a verdiği mülakatta, "Ev sahipleri güneş enerjisi depolamanın kendilerine yeterli tasarrufu sağlamadan önce bile batarya geliştirmeyi destekliyordu. Ne yazık ki çoğu ev projesi henüz ekonomik anlamda büyük bir değer ortaya koyamıyor. Yatırım geri dönüşü perspektifinden hâlihazırda mantıklı değil gibi. Buna rağmen ABD'de alternatif enerjili ev projelerini yapmak isteyen oldukça büyük bir alt grup yer alıyor" diye görüş bildiriyor. S&C Electric'ten Troy Miller ise Adam Garza gibi düşünmüyor. S & C Elektric'in sistem çözümleri direktörü Miller, "Bence ekonomik açıdan bugün mantıklı olan durumlar var. Ve bu tip örnekler hızla artacak" diyor.

Çin 103 milyar dolarla zirvede

Küresel arenada Çin son yıllarda yenilenebilir enerjiye yaptığı 103 milyar dolarlık yatırımla başı çekerken onu 44.1 milyar dolarla ABD izliyor. ABD'nin hemen ardında ise 36.2 milyar dolarla Japonya yakın takipte. Son yıllarda Asya'nın parlayan yıldızı Hindistan'ın yenilenebilir enerji sektöründeki yeni yatırımları 10.2 milyar dolara ulaştı. Bu alanda İngiltere'nin 22.2 milyar Almanya'nın ise 8.5 milyar dolarlık yeni yatırımları dikkat çekiyor. Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya yenilenebilir enerjide 7.1 milyar dolarlık yatırımlarıyla bölgenin lideri iken Brezilya'yı 3.4 milyar dolar ile Şili takip ediyor. Kara Kıta Afrika'da ise Güney Afrika 4.5 milyar dolarlık yatırımlarıyla zirvede. Honduras, Fas, Pakistan, Filipinler ve Uruguay'da yenilenebilir enerji yatırımları 500 milyon doları aşmış durumda.

Yeşil dönüşümün yakıtı lityum

Küresel çapta fosil yakıtlardan uzaklaşıp yeşil enerjiye yönelimde hissedilir bir yükseliş görülüyor. Elektrikli otomobil ve güneş enerji sistemleri geliştirilirken enerji depolama (batarya) sistemleri yeterince ucuz ve kullanışlı değildi. Ta ki lityum-ion bataryalar ortaya çıkana kadar. Elektrokimyasal potansiyeli çok yüksek ve oldukça hafif bir metal olan lityumun 2015'ten beri ana kullanım alanını batarya (pil-akü) oluşturuyor. Lityum güneş, rüzgar gibi alternatif alanda elde edilen enerjinin depolanmasında da anahtar rol oynuyor. Dünyanın en büyük lityum üreticisi ise yüzde 37 ile Güney Amerika ülkesi Şili. Lityumu günlük hayatta akıllı telefon, elektrikli otomobil, powerwall, hybrid araç, dizüstü bilgisayar, tablet ve tamir aletlerine enerji sağlamak için sıkça kullanıyoruz. Deutche Bank'ın raporuna göre 2025'te lityum bazlı batarya piyasası, hâlihazırdaki tüm lityum pazarının iki katına ulaşacak. Dünya çapında üretilen lityumun yüzde 70'i elektrikli araçlar, e-bisiklet, geleneksek piller ve enerji depolamada tüketilecek. Şile, Arjantin, Bolivya, Çin ve Tibet dünya lityum üretiminin yüzde 66'sını elinde tutuyor.

http://www.denizhaber.com/gundem/enerjide-depolama-devrimi-taslari-yerinden-oynatacak-h72484.html Mesajı Paylaş

HDS

Çinliler fotovoltaik piyasasını göçerttiler. Amerikalı'nın bu fiyatlarla sadece panel ğretip kurarak hayatta kalması çok zor. Ondan Amerikan girişimciliği yine devreye girdi ve çok "novel" enerji üretim, dağıtım teknolojileri geliştiriyorlar. Bu rekabet de hepimizin işine yarayacak. Mesajı Paylaş

petibor

Enerjinin depolanması için basit ama bence güzel bir yöntem düşünmüşler
Gündüz güneş varken blokları üst üste diz al sana enerji deposu akşam oluncada onları aşağı salarak türbin döndür.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=131&v=itbwXMMkBQw
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter