MQ-9 Reaper

Başlatan Merkator, Eki 09, 2017, 02:38 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Amerikan Reaper İHA sistemine virüs bulaştı

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin en önemli İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinden biri olan Reaper'in ana kumanda sisteminde virüs yazılımı tespit edildi. Virüsün, Reaper'in konum bilgilerini paylaştığı öğrenildi.

Gelişmeler üzerine merkezi Nevada'da bulunan ana kumanda merkezi ile ilgili temizlik operasyonu başlatıldı. Sisteme virüsün nasıl girdiği konusunda araştırmalar derinleştirilirken uzmanlar sistemin tamamen temizlendiği bildirildi.

http://www.kokpit.aero/reaper-virus-bulasti
Mesajı Paylaş

nokta

MQ-9, Denizaltıları Gözleyecek

General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) firmasının MQ-9 Predator B uzaktan komutalı platformu, ABD Donanması tatbikatında denizaltı savunma harbi (ASW) yeteneklerini gösterdi. Tatbikat sırasında, ABD Donanması helikopterleri, su altı hedeflerinin izlenmesine yardımcı olacak akustik verileri toplamak amacıyla bilgedeki çeşitli noktalara bir dizi şamandıra yerleştirdi. Veriler, daha sonra MQ-9'a iletildi ve hedef bölgeden yüzlerce mil uzakta bulunan platformun yer kontrol istasyonuna yönlendirilmeden önce işlendi. Bir takip çözümü de ayrıca hesaplanarak uydu iletişimi (SATCOM) ile platformdan istasyona iletildi.

Teknolojinin MQ-9 uçaklarına uzun menzilli karakol ve veri aktarma yetenekleri sağlaması bekleniyor. MQ-9'lara firmanın Lynx çok modlu radarıyla, elektro-optik/kızılötesi (EO/IR) sistemi, yüksek çözünürlüklü full-motion video (FMV) kamera entegre ediliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/mq9-denizaltilari-gozleyecek/5154/1 Mesajı Paylaş

nokta

Reaper'a GBU-39 Entegrasyonu

General Atomics, MQ-9 Reaper'a GBU-39 bomba (Small Diameter Bomb/SDB) entegrasyonu için 17,4 milyon Dolarlık bir sözleşme imzaladı. 27 Kasım 2021 tarihinde tamamlanması planlanan çalışmalar, California, Poway'da gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/reaper-a-gbu39-entegrasyonu/5258/1 Mesajı Paylaş

nokta

MQ-9'dan 20 Bin uçuş Saati İlanı

Fransız Hava Kuvvetleri, 3 Mart'ta, Ocak 2014'ten bu yana Niamey Hava Üssü'nde konuşlu bulunan MQ-9 Reaper insansız hava araçlarının (İHA'ların) 20 bin uçuş saatine ulaştığını duyurdu. Bölgedeki Fransız Hava Kuvvetleri operasyonlarını desteklemek için kullanılan MQ-9 İHA'lar, istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerini yerine getiriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/mq9-dan-20-bin-ucus-saati-ilani/5996/1 Mesajı Paylaş

nokta

General Atomics'e MQ-9 Sözleşmesi

General Atomics Havacılık Sistemleri, MQ-9 Reaper insansız hava araçlarının 2017 üretim konfigürasyonunda üretimi için 295,5 milyon Dolarlık bir sözleşme imzaladı. Çalışmaların, 29 Temmuz 2021'de tamamlanması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı'nın 29 Mart'ta yayınladığı sözleşme duyurusunda üretilecek İHA sayısı ise belirtilmedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/general-atomics-e-mq9-sozlesmesi/5999/1 Mesajı Paylaş

Terra

Predator ve Reaper 4 milyon saat uçtu

MQ-1B Predator ve MQ-9 Reaper insansız hava araçları 4 milyon saatten fazla uçuş gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, dünyanın dört bir yanında keşif, gözetleme ve saldırı görevlerini yerine getiren Predator ve Reaper filolarının şimdiye kadar 4 milyon saatin üzerinde uçuş yaptıklarını açıkladı.

Hava Kuvvetleri filosuna 1996 yılında katılan MQ-1B 2018'de hizmet dışına çıkarıldı. MQ-9 ise 2007'de başlayan görevini hali hazırda sürdürüyor.

 'Predator' dünyayı değiştirdi

Afganistan, Bosna-Hersek, Irak, Pakistan, Sırbistan, Suriye ve Yemen olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde ABD Hava Kuvvetleri ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılan General Atomics ürünü MQ-1 Predator'ler 105 beygir gücündeki Rotax 914 dört silindirli motorla güçlendirilmişti. AGM-114 Hellfire füzeleri ile donatılan İHA saatte azami 217 km hıza ulaşabiliyordu.

Görev 'Reaper'ın

General Atomics ürünü MQ-9 Reaper havada 30 saat kalabiliyor. 50.000 ft irtiya çıkabilen İHA 240 knot seyir hızına ulaşabiliyor. Öte yandan Reaper, 1.5 ton ağırlığında mühimmat (Hellfire füzeleri ve GBU-12 Lazer Güdümlü Bombalar) taşıyabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/12/predator-ve-reaper-4-milyon-saat-uctu/ Mesajı Paylaş

Terra

Hollanda "MQ-9 Reaper" alıyor

ABD Savunma Bakanlığı 21 Mart'ta Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin dört adet MQ-9 Reaper Blok 5 insansız hava aracı alacağını duyurdu.

Yabancı Askeri Satışlar (FMS) yoluyla satışı yapılacak İHA'ların Amsterdam'a maliyeti 123 milyon dolar olacak. Dört adet MQ-9 Reaper'ın yanı sıra Hollanda Ordusuna mobil yer istasyonları, yedek parça ve destek ekipmanları da teslim edilecek. General Atomics tesisinde üretilecek İHA'ların 31 Aralık 2020 tarihine kadar teslim edilmesi bekleniyor.

General Atomics ürünü otomatik kalkış ve iniş kabiliyetlerine sahip MQ-9 Reaper havada 30 saat kalabiliyor. 50.000 ft irtiya çıkabilen İHA 240 knot seyir hızına ulaşabiliyor. Öte yandan Reaper, 1.5 ton ağırlığında mühimmat (Hellfire füzeleri ve GBU-12 Lazer Güdümlü Bombalar) taşıyabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/25/hollanda-mq-9-reaper-aliyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter