Tayvan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Eki 09, 2017, 09:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Tayvan Abrams'dan Vazgeçti

Tayvan, ilave Abrams tankı tedariki arayışından vazgeçerek, envanterindeki M60A3 ana muharebe tanklarını yenilemeyi seçti. Tayvan Milli Savunma Bakanlığı, yaklaşık 450 adet M60A3 tankına yeni geliştirilecek bir yükseltme programı için yaklaşık 6,57 milyon Dolar tahsis edecek.

2018'de başlaması planlanan program, tankın ana silahı olan 105mm M68'lerin yeni bir 120mm silahla değiştirilmesini ve ek olarak, balistik bilgisayarı, kule hidroliği ve diğer sistemlerin de yenilenmesini öngörüyor.

Ana yükseltme programına, 2019'da tamamlanması beklenen ilk prototiplerin test ve değerlendirilmesinden sonra, 2020'de başlanması planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayvan-abrams-dan-vazgecti/4947/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tayvan, Orion'larına Kavuştu

Tayvan, denizaltı savunma harbi yeteneklerini artırmak için ABD'den edindiği 12 adet P-3C Orion uçağının tamamını teslim aldığını ve aralık ayında düzenlenecek resmi bir törenle hizmete alınacağını açıkladı. P-3C, 40 yıldan uzun süredir hizmette olan 11 adet S-2T filosunun yerini alacak.

1,9 milyar Dolar değerindeki ilgili satış sözleşmesi 2007'de imzalandı. Dört turboprop motorlu çok rollü P-3C Orion, Tayvan Hava Kuvvetleri'nde denizaltı savunma harbi ve gözlem operasyonlarında görev yapacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayvan-orion-larina-kavustu/5134/1 Mesajı Paylaş

nokta

Asya'da Büyük Anlaşma

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile askeri teknoloji transferi ve askeri satış içerikli bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

İmzalanan anlaşmalar kapsamında, Lockheed Martin bünyesindeki Füze ve Atış Kontrol Departmanı, Tayvan savunma endüstrisine, askeri seviye titanyum işleme ve havacılık alanında teknoloji transferi sağlayacak. Ayrıca Tayvan, envanterindeki Patriot PAC-2'ler için yükseltme paketi ve altı set MIM-104F Patriot PAC-3 tedarik edecek.

Tayvan'ın edineceği titanyum teknolojisini, hâlihazırda geliştirmekte olduğu silah sistemlerinin etkinliğini artırmakta ve zırh kabiliyetlerini geliştirmekte kullanması bekleniyor.

Anlaşmanın fiyatının yaklaşık altı milyar Amerikan Doları olduğu belirtiliyor. Yeni füzelerin ve yükseltme kitlerinin teslimatının 2021 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/asya-da-buyuk-anlasma/6551/1 Mesajı Paylaş

nokta

Uzakdoğu'da Amfibik Güç Artıyor

Tayvan, BAE Systems ile 83,6 milyon Amerikan Doları tutarında bir anlaşma imzaladı. Amerikan Savunma Bakanlığı'nın duyurduğu anlaşma kapsamında 30 adet AAVP7A1 amfibik taarruz aracı, dört adet AAVC7A1 komuta kontrol aracı ve iki adet AAVR7A1 zırhlı kurtarma ve bakım aracı tedarik edilecek. Tayvan, araçların yanı sıra BAE'den gerekli teknik destek, eğitim, materyal ve mühendislik desteğini de alacak. Araçların tamamı 2020 yılının Temmuz ayında teslim edilmiş olacak.

Tayvan'ın daha önce tedarik ettiği AAV7A1'lere benzer özelliklerde olacak olan bu araçlar, 25 bin kilogram ağırlığında. 400 Beygirlik Cummins VT400 turboşarjlı dizel motorundan gücünü alan platform, herhangi bir araca ihtiyaç duymaksızın kendi imkanları ile gemiden karaya saatte 13 kilometrelik bir hız ile 25 deniz piyadesini taşıyabiliyor. AAV7A1, karada 70 kilometre/saat sürate erişebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/uzakdoguda-amfibik-guc-artiyor/6587/1 Mesajı Paylaş

Terra

Tayvan, ABD'den M1A2 Abrams ana muharebe tankı satın almaya hazırlanıyor.

Taipei Times yayınladığı haberde Tayvan Savunma Bakanlığı'nın hizmetteki M60A3 ile CM-11 (M48H) tanklarının yerine ABD'den 108 adet M1A2 Abrams ana muharebe tankının tedarikine karar verdiğini belirtti.

Haberde ayrıca, Tayvan ordusunun Çin'in askeri tehditlerine karşılık vermek için güvenlik önlemlerini artırması gerektiğini ve bu alımın ordunun 25 yılı aşkın süredir hizmette olan araç, silah ve diğer teçhizatı değiştirme planının sadece bir parçası olduğunu belirtildi.

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.

Uluslararası toplumda Çin'i sadece kendilerinin temsil edebileceğini savunan Pekin yönetimi, Tayvan'ı bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceği eyaleti olarak görüyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/10/tayvan-abrams-istiyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Tayvan Süvari Tugayı Kurdu

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı, AH-64E helikopterlerden teşkil edilmiş tugayın göreve başladığını açıkladı. Tayvan envanterinde yer alan 29 AH-64E Apache Guardian, teşkilatlanması tamamlanan ve 601'inci Hava Süvari Tugayı'nda görev yapacak. Tugay, iki Apache Filosu'nda oluşuyor. Tugayın ikinci filosu da geçtiğimiz yıl harbe hazırlık eğitimini tamamladı. Birlik, Kara Havacılık ve Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde yer alıyor ve Kuzey Tayvan'da bulunan Taouyan Longtan Bölgesi'ne konuşlandırıldı.

Helikopterler, AH-64E Apache Guardian helikopterlerinin standart silah donanımı olan 30mm M230 topu, AGM-114 Hellfire füzeleri, 2,75 inch Hydra roketleri ve AIM-92 Stinger füzeleri ile donatılabiliyor. Ayrıca AN/APG-78 Longbow atış kontrol ve hedef tespit radarına sahip olan Tayvan Apache'leri, sekiz kilometre mesafeden 360 derecelik kapsama alanında hedef tespiti ve teşhisi yapabiliyor.

Tayvan, 2008 yılında ABD'de 1,94 milyar Amerikan Doları karşılığında 30 adet AH-64E Apache Guardian tedarik etmişti. Son paketinin teslimatı 2014 yılında tamamlanan helikopterlerden biri  Nisan 2014'te eğitim görevi sırasında ağır hasar görmüştü.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayvan-suvari-tugayi-kurdu/6727/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tayvan'da Kara Konuşlu Seyir Füzesi Şüphesi

Tayvan'ın kara konuşlu seyir füzesi sahibi olduğu düşünülüyor. Ortaya çıkan son uydu görüntülerine göre füzeler Çin'in güneydoğu kıyısını ve Hong Kong şehrini vurabilir. Kanada merkezli  Kanwa Defense Review  adlı savunma internet sitesinde yer alan ve Mart 2018'de elde edildiği bildirilen uydu görüntülerine göre füzeler Tayvan'ın yerli olarak ürettiği Hsiung Feng IIE sistemi. Seyir füzesinin bin ile bin 500 km menzili var. Tayvan Savunma Bakanı Hsiung Feng IIE hakkında yorum yapmaktan kaçınırken iddiaları medyanın spekülasyonu olarak değerlendirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/tayvan-da-kara-konuslu-seyir-fuzesi-suphesi/6869/1 Mesajı Paylaş

Terra

Tayvan Hava Kuvvetleri modernize edilen ilk F-16 savaş uçağını teslim aldı.

Lockheed Martin ile Tayvan merkezli Aerospace Industrial Development Corp. firmasının ortaklaşa yürüttüğü modernizasyon programı kapsamında ilk F-16V Shueishang Hava Üssü'ne 19 Ekim günü indi. İlk partideki geri kalan üç uçağında yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Tayvan Hava Kuvvetleri envanterindeki 144 adet F-16 4,56 milyar dolar değerindeki modernizasyon programı ile F-16V seviyesine yükseltilecek. Ülkenin Çin'e karşı hava gücünü önemli ölçüde arttıracak olan programın 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/23/tayvan-ilk-f-16v-ucagini-teslim-aldi/ Mesajı Paylaş

putty

Uçaklar A-B modeliymiş üstelik. Mesajı Paylaş

nokta

11 Korvet için 541 Milyon Dolar

Tayvanlı şirket Lung Teh Shipbuilding, ülkenin Donanması için 11 adet Tuo Chiang-sınıfı korvet ve dört adet mayın inşa etmek için sözleşme imzaladı. Chungshan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Tuo Chiang-sınıfı korvetleri seri üretme planlarının kesinleştiğini ve gemileri üretmek için yüklenici olarak tersanenin seçildiğini açıkladı. Korvetler hava savunma ve su üstü harbi silahları ile donatılacak, ancak denizaltı harbi yeteneklerine sahip olmayacak. Gemiler, 700 tondan daha az bir deplasmana sahip olacaklar. İnşaatın gelecek yıl başlamasıyla, Tayvan Donanması (ROCN) 2026'dan önce 11 adet katamaran gövdesini teslim alacak. Hızlı mayın çıkarma gemisi projesi de yine Lung Teh Shipbuilding'in tersanesine verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/11-korvet-icin-541-milyon-dolar/7559/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tayvan 5. Nesil Avcı Uçağı Geliştirecek 

Tayvan Savunma Bakanlığı, ABD'den yeni savaş uçağı tedarik etmeye çalışırken yeni nesil kendi savaş jetlerini tasarladığını açıkladı.

Bakanlığın Stratejik Planlama Departmanı müdürü Wu Pao-kun, yeni nesil uçağın gizli özelliklere sahip olması ve kısa mesafeden havalanabilmesi gerektiğini söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlama bölümünün başkanı Tümgeneral Tang Hung, ise yeni nesil savaşçıları milli imkanlarla üretme planının "planlandığı gibi gittiğini" söyledi.

Tayvan daha önce ABD'den F-16 C / D satın almak için resmi bir talepte bulundu ancak Washington hiçbir zaman cevap vermedi. Bunun yerine, yaklaşık 140 adet F-16A / B filosunu F-16V seviyesine yükseltmeyi kabul etti ve ilk dört parti teslim edildi. Hava kuvvetleri yılda en az 24 uçağı yükseltmeyi umuyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/tayvan-5-nesil-avci-ucagi-gelistirecek/7885/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD Tanımadan Sattı

ABD, resmi olarak tanımadığı Tayvan'a 2,2 milyar dolarlık silah satışını onayladı. Satış Taipei'in ABD'deki Ekonomik ve Kültüre Temsilcilik Ofisi (Taipei Economic and Cultural Representative Office in the United States /TECRO) adıyla geçiyor.  ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (Defence Security Cooperation Agency/DSCA), ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiğine ilişkin Kongreyi bilgilendirdi. Satış Askeri Dış Alım ( Foreing Military Sale/FMS) yoluyla gerçekleşeek.

Buna göre, Tayvan'ın, 2,2 milyar dolar karşılığında 108 adet Amerikan M1A2T Abrams tankı ve 250 Stinger füzesi alması öngörülüyor.

Söz konusu pakette çeşitli otomatik silah, mühimmat, ağır araç taşıyıcıları ve ilgili destek ekipmanları yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-tanimadan-satti/8338/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Tayvan'a 8 Milyar Dolarlık Fighter Jet Satışı Planlıyor

Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan Hava Kuvvetleri (RoCAF), yeni F-16 savaş uçağı tedarik edeceğini doğruladı. RoCAF'ın yayımladığı bir infografik, yeni F-16'ları alacağını ortaya koydu. RoCAF, bu yeni jetlerle üç taktik avcı uçağı filosu kurmayı hedefliyor. Jetler aynı zamanda sırtında yedek yakıt depoları ve yükseltilmiş motorlarla gelecek - bu da GE F110 motoru anlamına gelebilir.

Daha önce, Washington Post Gazetesi Trump yönetiminin Kongreye gayrı resmi bir inceleme için 8 milyar dolar değerinde satış paketi hazırladığını yazdı.

ABD 1992'den beri Tayvan'a yeni savaş uçağı satmadı ve Tayvan hükümeti 66 adet F-16 savaş uçağı almak istiyor.

Dışişleri Bakanlığı paketi Perşembe günü geç saatlerde gayrı resmi inceleme için Kongre'ye sundu ve muhalefetle karşılaşması beklenmiyor.

Tayvan, 1949'da Çin'den ayrıldı ve Taipei'de ayrı bir hükümet kurdu. Pekin, kendi kendini yöneten adayı, bir gün Çin'e dönecek olan hain bir devlet olarak görmeye devam ediyor. Richard Nixon'dan bu yana her ABD Devlet Başkanı ortaya çıkacak düşmanlıkların savaşa dönmesini engellemek için Çin'in Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğu, ancak Tayvan'la gayri resmi ilişkiler kurmaya devam ettiği konusundaki tutumunu kabul etti.

http://c4defence.com/Gundem/abd-tayvan-a-8-milyar-dolarlik-fighter-jet-satisi-planliyor/8544/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tayvan'da Havan Aracı

Tayvan, düzenlediği TASTE 2019 fuarında yeni zırhlı havan aracını görücüye çıkardı. CM-32 Clouded Leopard 8x8 zırhlı araç şasisinin içine 81 mm havan topu yerleştirilmesiyle ortaya çıkan sistem, platformun üstündeki iki parçalı kapağın açılması ile atışa hazır hale geliyor. CM-32 yanlardan 7.62 mm, önden 12.7 mm çapındaki mermilere karşı koruma sağlıyor.

http://c4defence.com/Gundem/tayvanda-havan-araci/8573/1 Mesajı Paylaş

nokta

Doğu'da Seyir Füzesi Testi

Doğuda sular durulmuyor. Körfezde ve bölgedeki adalar üzerinde Çin ile egemenlik ihtilafları yaşayan Tayvan, bir dizi önemli füze testi gerçekleştirdi.

Chung-Shan Milli Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (National Chung-Shan Instute of Science and Technology / NCSIST), geçtiğimiz günlerde bir dizi füze testi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu kapsamda, ülkenin en son geliştirdiği seyir füzesi olan Hsiung Feng III ve Yun Feng de denendi. Taipei'nin Çin stratejik derinliğinde konuşlu hedeflerin bertaraf edilmesi maksadıyla geliştirilen sistemin atışlı testi, ülkenin güney kesiminde konuşlu Pintung Askeri Üssü'nde icra edildi.

Olası bir savaş esnasında Çin coğrafyasının derinliklerinde yer alan hava üsleri, ikmal tesisleri, toplanma merkezleri ve füze bataryaları gibi kritik alt ve üst yapının imha edilmesi için tasarlanan Yun Feng, ramjet motora sahip. Bu sayede ses üstü hızlara erişebilen sistem, katı yakıtlı roket motordan müteşekkil booster ile fırlatıldıktan sonra yeterli sürate erişiyor ve ramjet prosesini başlatarak seyir fazına geçiyor. 6,1 metre uzunluğunda olan füzenin bin 500 km menzile erişebildiği ve 225 kg yarı zırh delici parça tesirli yüksek infilaklı harp başlığına sahip olduğu belirtiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/dogu-da-seyir-fuzesi-testi/9817/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter