Kamuflaj

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 07:46 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Eki 13, 2015, 07:46 ÖS Last Edit: Eki 13, 2015, 09:29 ÖS by HARZEMŞAH
Kamuflaj (Fransızca: Camouflage) bir gizlenme, saklanma yöntemidir. Özden gizlenmek, saklanmak anlamına gelir ve normalde kolaylıkla görünür olan bir organizma veya objenin çevreyle kendini bir ederek fark edilmesinin zorlaşmasını sağlar. Savaşta ve doğal hayatta düşmandan saklanmak, düşmanı şaşırtmak için kullanılan bir stratejidir.

18. yüzyıla kadar kullanılmayan bu strateji, teknolojik silahların ilerlemesi ile cazip hale geldi. Eski dönemlerde düzenli orduların elbiseleri rengarenk ve her grubun rengi farklıydı. Bu, cephede düşman ve dostun anlaşılması için önemli bir unsurdu. Ne var ki, Sanayi Devrimi ile gelişen teknoloji ve silah endüstrisindeki ilerlemeler sonucu, gizlenmenin önemi ortaya çıktı.

Kamuflaj faâliyetinde fiziki ve psikolojik prensibler iş görür. Daha çok optik bir hâdise olarak değerlendirilen kamuflajda ışık, anahtar rol oynar. Işığın şiddeti, dalga boyu süresi ve geliş açısı, cisimlerin çizgilerini ve renklerini seçmede müessir bir rol oynar. Işık, düştüğü sathın yapısına göre ya yansıtılacak ya dağıtılacak veya absorbe edilecektir. Tuğla gibi pürüzlü "satıhlar" ışığın bir kısmını soğurur, bir kısmını dağıtırlar. Düz satıhlar İse bakış açısına göre karanlık veya parlak görünürler. Bunu yeni temizlenmiş bir arabanın, cilalanmış kısımları istikametinde yürüyerek tecrübe edebiliriz.

Küçük bir ağaç topluluğunun kenarında çömelmiş vaziyette durarak kamuflaj olmuş asker, keskin gözlü bir düşmanına bile adeta çalı-çırpı yığını şeklinde görünür. Hemen yanıbaşındaki makineli tüfeği de ağacın bir parçası görünümündedir. Kamuflaj tekniklerine göre boyanmış bir uçağa bakan asker gri gökyüzünden başka bir şey göremez. Aynı durumlar insanlara ilham kaynağı olan canlılarda da görülür. Bir çiçeğin üzerine konmuş kelebek, çiçeğin bir taç yaprağı şeklinde görünür. Suyun üstünde süzülen penguen daha altta yüzen düşmanlarına parlak sathın değişik bir kısmı olarak gözükür. Yukarıdan bakıldığında ise fazla koyu renkleri yüzünden gözden kaybolur. Buna benzer pekçok misâli tabiatta her zaman bulmak mümkündür. Bu vesile İle günümüz muharebelerinde personel ve bunun yanında vasıta ve cihaz kamuflajı çok önemli bir yer tutmaktadır. Amerika'da askeri araştırma laboratuvarlarında yapılan çalışmalar neticesinde kamuflaj tekniğinin bir hayli ilerlemiş olduğu kaydedilir İse de bukalemun ve bunun gibi bazı yaratıkların düşmanına karşı kendini gizlemesi, renk değiştirmesi bugünün tekniğinin oldukça fevkindedir.

Günümüz tekniğiyle gölge ve karartılar yok edilip, cisimlerin 3 boyutlu yapıları bozularak yassılaştırılmış, ayrıca vasıta ve cihazların renklerini, bulundukları zemine uydurma tekniğinde de bir hayli mesafe alınmış bulunmaktadır.

Şimdi kamuflajda kullanılan çeşitli prensipleri ve metodları gözden geçirelim:

I. Prensib:

Bir cismi kamufle etmek İçin o cismin, üzerine düşen ışığı bulunduğu vasatla aynı derecede yansıtması, soğurması veya dağıtması gerekir. Eğer cisim ile çevre arasında iyi bir kontrast (zıtlık) oluşursa, o cisim hemen tanınacaktır. O halde kamuflajda gaye, kontrastları azaltmak veya yok etmek olacakdır.

II. Prensib:

Bir cismi gizlemek istiyorsak; o, karşı tarafa yabancı bir görüntü olarak takdim edilmelidir...

Bunu yapmanın bir yolu bozuk şekiller meydana getirmektir. Bunu hayvanlar rahatsız edici bir renklendirmeyle başarırlar. Bu en bariz şekilde zebranın siyah çizgi bantlarının fonksiyonunda görülebilir. Afrika'da insanlara ve hayvanlara uyku hastalığını aşılayan çeçe sineklerinin zebraları soktuğu hiç görülmemiştir. Zebranın derisi üzerindeki çizgiler, çeçe sineklerine ne oldukları belli olmayan gri cisimler şeklinde görünürler.

Hava kuvvetleri de bazı savaş uçaklarının üzerinde bozuk renk desenleri yapar. Grinin tonlarında bakış açısına göre değişen desenlerle, uçağı boyayarak uçağın rotası hakkında düşman pilotlarını yanıltabilirler. Radar çağında olsak bile hedefin gözle görülmesi önem taşımaktadır. Elbiselerin, binaların ve vasıtaların üzerlerinde bulunan benekli şekil ve desenler gözü aldatma gayesine matuftur. İkinci Dünya Savaşında, bu şekildeki (Bozucu metod) çok kullanılmıştır. Bir kamyon veya bina umumiyetle uzaktan kutu şeklinde tanınır.

Kamyon veya binanın kenarlarını ovalleştirerek çarpık bir görüntü hâsıl edildiğinde, uzak bir mesafeden bakan herhangi bir kimse binayı ve kamyonu tanımayacak; onu zihninde yabancı bir cisim olarak tasarlayacakdır. Nitekim Almanlar bu şekilde birçok yerleri düşman saldırısından korumuşlardır.

III. Prensib:

Cismin çevresiyle olan kontrastı arttıkça cisim daha fark edilir hale gelir. Onun için cisimlerin çevresiyle olan kontrastı azaltılmalıdır. A.B.D.'deki askeri laboratuvarlarda kamuflaj desenleri için 4 renk kullanılır. Koyu gri, bej, siyah ve kahverengi. Son yıllarda yeni askeri vasıtalar 3 renkde boyanmaya başlanmıştır. Askeri kamuflaj mütehassısları değişik vasatlarda rengini otomatik olarak değiştirecek bir bukalemun elbisesi yapmayı düşündüler. Ama araştırma yaptıklarında bunun imkânsız olduğunu gördüler. Zira bukalemun bu renk değiştirme işini hormonlar vasıtasıyla yapmaktadır.
Mesajı Paylaş

kimlikci

TSK için Tasarlanan Yeni kamuflajlar da Nano Teknoloji kullanılacak
Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) kamuflaj üniformaların yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, emri doğrultusunda başlatılan çalışma sonucu üretilen yeni tasarım üniformayı ilk olarak kendi kullandı.

Nano teknolojiyle üretilen, uydudan bakıldığında askerlerin görünmesini engelleyen, ultraviyole ışınlarından koruyan ve yıkandığında normallere oranla 8 kat hızlı kuruyan kumaşlarla üretilen kamuflajların yeni tasarımında en büyük farklılığı, rütbenin taşındığı alan oluşturdu.

Mevcutta omuzlarda bulunan rütbeler, Orgeneral Akar'ın giydiği üniformada göğsün sağ bölümünde yer aldı. Boyutunun ise diğerine oranla daha küçük olduğu görüldü. Hemen altında ise soyadı ve kan grubu bilgisinin bulunduğu isimlik yer aldı. Bröveler ise mevcut üniformalardaki yerlerini korudu.

Yeni tasarlanan üniformadaki diğer değişiklik ise Türk bayrağı oldu. Ay yıldızlı peç, Orgeneral Akar'ın üniformasının sağ kolunda yer aldı. Kamuflaj üniformadaki bir değişiklik de palaska kullanımında yaşandı. Mevcut uygulamanın aksine yeni tasarlanan üniformada üst kısım, pantolonun dışında bırakılarak kullanıldı.

Yeni tasarlanan üniformaya ilişkin çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni tasarlanan kamuflaj üniformalar TSK'da kullanılmaya başlanacak.


http://aa.com.tr/tr/turkiye/tskda-kamuflajlara-yeni-tasarim-/555354 Mesajı Paylaş

KabardeyJandarmanın kamuflajı kat kat güzel olmamış mı? Mesajı Paylaş

putty

TSK'da yeni üniformaların üretimi hız kazandı
TSK'da ilk olarak Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Genelkurmay Başkanı Org. Akar'ın giydiği yeni üniformalar birliklere temmuz ayı başında teslim edilecek. Omuzda yer alan rütbeler göğsün üstünde yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Hatay'daki birlikleri ziyareti sırasında yeni üniformayı giymişti
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ( TSK) yeni üniformaların üretimi hızlandırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve komuta kademesince de giyilen yeni kamuflaj üniformaların temmuz başına kadar birliklere dağıtılması planlanıyor.

TSK'de kamuflajların değiştirilmesine yönelik çalışmada sona gelindi. Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komuta kademesi, Hatay'daki askeri birlikleri ziyareti sırasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından giyilen koyu renkli kamuflajlar Mehmetçik'in yeni üniforması olarak belirlendi. Üniformalardaki değişimle TSK'ye sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin 15 Temmuz 2016'da oluşturdukları kötü intibanın ortadan kalkacağı değerlendiriliyor.

İLK OLARAK ZEYTİN DALI'NDA KULLANILDI

TSK'de kamuflaj üniformaların değişikliğine yönelik çalışmaların ilk aşaması tasarım oldu. Üniformaların yeniden tasarlanmasına Orgeneral Akar'ın emri doğrultusunda 2016'da başlandı. Yeni tasarım üniformanın pilot üretimi da ilk olarak Orgeneral Akar tarafından kullanıldı.

Nano teknolojiyle üretilen, uydudan bakıldığında askerlerin görünmesini engelleyen, ultraviyole ışınlarından koruyan ve yıkandığında normallere oranla 8 kat hızlı kuruyan kumaşlarla üretilen kamuflajların yeni tasarımında en büyük farklılığı, rütbenin taşındığı alan oluşturdu. Mevcutta omuzlarda bulunan rütbeler, Orgeneral Akar'ın giydiği üniformada göğsün sağ bölümünde yer aldı. Rütbe boyutunun diğerine oranla daha küçük olduğu bölümün hemen altında ise soyadı ve kan grubu bilgisinin bulunduğu isimlik yer aldı. Bröveler ise eski üniformalardaki yerlerini korudu.

Pilot uygulamaya ilişkin alınan geri dönüşlerin ardından tasarımda düzenlemeye gidildi. Düzenleme sonucu göğsün sağ alt bölümüne alınan rütbeler yeniden omuzlara taşındı. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından kamuflaj üniformaların renk tonlarına yönelik de değişiklik kararı alındı. Üniformalarda renk konusunda yapılan değişikliğin ardından komuta kademesi yeni üniformaları Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcında giydi. Değişiklik kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelince giyilen kamuflajlarda da değişiklik dikkati çekti.

BORDO BERELİLERDE DE ÜNİFORMA DEĞİŞİKLİĞİ

Yeni kamuflaj üniformalarının üretimine başlandı. Üniformaların temmuz başına kadar birliklere gönderilmesi ve Mehmetçik tarafından kullanılması planlanıyor.

Öte yandan, pilotlar tarafından kullanılan tulumlarla Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin üniformalarında da değişikliğe yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

BAHRİYELİLERİN DE DEĞİŞMİŞTİ

AA'nın haberine göre; Deniz Kuvvetleri Komutanlığında da eğitim üniformaları 2017'de değiştirilmişti.

"Bahriye mavisi" olarak bilinen lacivert ağırlıklı yeni üniforma ilk olarak eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tarafından kullanılmıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında çalışmaların ardından "işbaşı" olarak adlandırılan ve gemide görev yapan personelin giydiği bej rengi eğitim üniforması koyu lacivert pantolon, denizci mavisi gömlekten oluşan yeni üniforma lacivert renkli rüzgarlık ile tamamlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki çalışmalar 3 yılı aşkın sürdü. Diğer donanmaların kullandığı üniformalar incelendi, Ar-Ge çalışmaları yapıldı. Hazırlanan örneklere ilişkin yapılan anketlerle personelin görüşleri alındı, yeni üniformada kullanılacak renklerin psikolojik etkileri araştırıldı. Yeni işbaşı kıyafetleri, deneme süreci kapsamında pilot uygulama yapılarak bazı gemi ve denizaltılarda personel tarafından kullanıldı.

Olumlu geri dönüşlerin ardından Ankara Deniz İkmal Grup Komutanlığının Deniz Dikimevi Müdürlüğünce yeni üniformaların dikildi ve 1 Mart 2017'den itibaren kullanılmaya başlandı.

http://www.haberturk.com/tsk-da-yeni-uniformalarin-uretimi-hiz-kazandi-1930227 Mesajı Paylaş

Topgun

Ben artık bu akıl tutulmasına ne denir bilmiyorum. Herhalde 'herkes mersine, biz tersine' lafı tam bunun için biçilmiş kaftan olacaktır. Eloğlu hatta bırak eloğlınu, PÖH dahi yeni nano teknolojik ürünlere geçerken, bizim klasik eski Afrikalı asker/gerilla üniformasına geçiş yapmamızın nasıl bir izahati olabilir bilmiyorum. Yukarıdaki haberden anlaşılan, 15 Temmuz darbesi kaynaklı imaj değişikliği istenmiş lakin şimdide tam Afrika dikta rejimi askerlerinin, gerillaların imajının seçilmiş olması akıllara durgunluk verici gerçekten!

Hele kesimine hiç girmiyeyim, korkunç! Çuval giymiş gibi desek hafif kalır... Mesajı Paylaş

Mermi

Topgun Hocam, hislerime tercüman oldunuz. Son zamanlarda bu kamuflaj olayı moralimi çok bozuyor. Bari,  Fransız kamuflajına benzetselerdi. Bu haliyle cidden Afrikalı askerlerin üniformalarına benzemiş. Twitter'de filan bakıyorum bir tane beğenene rastlamadım. Herkez şikayetçi, bunu yetkililer nasıl görmez anlamıyorum. Mesajı Paylaş

sadalone

Ülkede herkes bir kişinin ağzına bakıyor düzen kural diye bir şey kalmadı.Bugünde gördüğünüz gibi futbolda bile kararları tamamen etkiliyor varın devlet kurumlarında siz düşünün.Bu berbat kamuflaja nasıl itiraz edileceğini düşünüyorsunuz.

Mevcut gidişata çok uygun olmuş çok da yakışmış :D
Mesajı Paylaş


HDS

"Türkiye'de güzel şeyler de oluyor!"  :P Mesajı Paylaş

Shoryuken.M

Gerçekten bu kamuflaj işi ne oldu? Üstteki resimlerde görünen iğrenç kamuflajlardan vazgeçildi mi? İnsan o şeyleri nasıl giyer!? Göz var, izan var! Mesajı Paylaş

bnb

Yukardaki beğenilmeyen kamuflajlar yurtdışına yardım olarak gönderiliyor galiba.

Somali anadolu kışlasındaki 3.piyade taburu yemin töreninde görülüyor. Mesajı Paylaş

Arıcı

Ben mi yanlış düşünüyorum? Kamuflaj (gizlengi) törenlerde güzel gözüksün diye mi yoksa, gerektiğinde ortama uyarak asker gözükmesin mi diye yapılıyor?

İlaç içerken tadını dert edip ben bunu içmem diyen yoksa çatışma sırasında da gizlenginin estetik olup olmamasına değil işe yarayıp yaşamadığına bakılıyor olunmalı Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter