Rusya Proje 885 Yasen-M Sınıfı Nükleer Denizaltı (Graney Sınıfı)

Başlatan nokta, Ağu 05, 2017, 03:00 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Rusya'nın Severodvinsk kentinde, 'Yasen-M' proje ailesinden yedinci çok fonksiyonlu nükleer denizaltı Ulyanovsk'un yapımına başlandı.
Yasen projesi kapsamında üretilen ilk nükleer denizaltı plan Severodvinsk halen kullanımda. Kazan'ın ise seyir testleri yapılıyor. Aynı sınıftan, Novosibirisk, Krasyonarsk, Arhangelsk ve Parm ise halen inşa halindeler. Severodvinsk, sınıfının 7.denizaltısı olacak.

Yasen sınıfının NATO kod adı Graney. Gemi 30 adet 533 mm. torpido ile Oniks ve Kalibr seyir füzeleri taşıyor.

Denizaltı hakkındaki ayrıntılar linkte.

https://tr.sputniknews.com/infografik/201708021029537365-rusya-silah-nukleer-denizaltisi/ Mesajı Paylaş

nokta

Nükleer Denizaltı Testi Başladı

Rusya merkezli Malakhit Deniz Mühendisliği Bürosunun tasarladığı, Proje 885M (Yasen-M) kapsamında geliştirilen Kazan çok maksatlı nükleer denizaltı test sürecine devam ediyor. Rusya Kuzey Filosunun açıklamalarına göre, platformun torpido fırlatma denemesi başarıyla icra edildi. Kuzey Rusya'daki Beyaz Deniz'de test edilen torpidolar, su altı hedefini başarıyla imha etti. Filo ayrıca, ilerleyen günlerde Beyaz Deniz'de Kazan'ın testlerini sürdürmeye devam edeceklerini açıkladı. 2009 yılında kızağa konan denizaltı, 2017 yılında suya indi. Sevmash Tersanesi'nin inşa ettiği Kazan'ın Rusya Kuzey Filosunda hizmete girmesi bekleniyor. Sevmash, Yasen sınıfı beş adet denizaltı inşasını da yürütmeye devam ediyor. Sınıfın platformları ana silah olarak, Oniks ve Kalibr seyir füzeleriyle donatılıyor.

http://c4defence.com/Gundem/nukleer-denizalti-testi-basladi/9044/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Yasen-M projesinin ilk seri nükleer denizaltısı suya indirildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Yasen-M projesinin modernize edilmiş ilk seri nükleer denizaltısı Novosibirsk'in Severodvinsk'teki Sevmaş tesislerinde suya indirildiğini bildirdi.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolay Yevmenov, denizaltı mürettebatının eğitim merkezindeki eğitimini tamamladığını ve en son ekipman ve silahları kullanmaya hazır olduğunu belirtti. 

Novosibirsk'in 2020'de filonun hizmetine verilmesi planlanıyor. Daha önce Rusya Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi Başkanı Aleksey Rahmanov, Yasen-M projesinin özellikle kontrol sistemiyle ilgili bir dizi tasarım hatası belirlediklerini söylemişti.

Kazan projesinin ilk denizaltısıyla ilgili şikayetleri ortadan kaldırmak için denize dört ila beş çıkış daha gerekiyordu. Bu denizaltının da donanmaya teslimatı gelecek yıl yapılacak.

Çok amaçlı denizaltılar  Kazan ve Novosibirsk, 13 bin 800 ton ağırlığında ve 119 metre uzunluğunda. 520 metrelik derinliğe inebilen denizaltı, saatte 31 deniz mili hıza ulaşabiliyor. 64 personelin görev yapacağı denizaltı ayrıca, 533 milimetre torpido, Kalibr ve Oniks seyir füzeleriyle donatılmış bulunuyor.

Proje 885 ile karşılaştırıldığında, elektronik silah sistemlerinin element tabanlarında ve Rus üreticiler tarafından tedarik edilen modern ekipman ve malzemeler de değişiklikler yapıldığı gözleniyor.

https://www.denizhaber.net/yasen-m-projesinin-ilk-seri-nukleer-denizaltisi-suya-indirildi-haber-92576.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter