GENESİS-Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi ve GENESİS ADVENT Projeleri

Başlatan radar, Eki 07, 2017, 01:09 ÖS

« önceki - sonraki »

radar

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını karşılamak için milli kaynaklar kullanılarak modern bir savaş yönetim sistemi dizayn etmek ve geliştirmek bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır.

1999 yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından harekât ihtiyaçları paralelinde, gelişmiş savaş yönetim sistemi üretimi projesi başlatılmış ve proje GENESİS olarak adlandırılmıştır. GENESİS Savaş Yönetim Sisteminin bütün yazılım ve donanımları Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından yapılmış ve patenti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına alınmıştır. Geliştirilen sistem milli sanayiye aktarılmıştır.

Otomatik Hedef Tespit ve Takip Sistemiyle, mevcut tüm keşif gözetleme radarları için Entegre Otomatik Radar Tespit, Takip ve Veri Birleştirme Sistemi yeteneği kazanılmıştır. Aynı zamanda tüm hava tehditlerine karşı Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis yeteneği kazanılmıştır.
Bu fonksiyon tüm hava savunma silahları için kullanılabilir.

Modernizasyondan sonra, G Sınıfı Fırkateynler uzun dönem gereksinimlerini karşılayacak şekilde modern bir komuta ve kontrol sistemi kazanmıştır. PHALANX, CHAFF ve IFF gibi bağımsız alt sistemler Savaş Yönetim Sistemine başarıyla entegre edilmişlerdir.

GENESİS modernizasyonuyla, Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi Savaş Yönetim Sistemiyle tamamen entegre edilmiştir. Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi aynı zamanda, özellikle asimetrik tehditlere karşı suüstü modunda da kullanılabilmektedir.

GENESİS Savaş Sisteminin bütün yazılım ve donanımları Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından yapılmış ve patenti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı  adına alınmıştır.

MİLGEM projesi için millî olarak geliştirilen GENESİS Millî Savaş Yönetim Sistemi'nin daha gelişmiş, ağ destekli bir versiyonu olacak  "GENESİS ADVENT" ise,  "TF-2000" ve "İ" sınıfı firkateyn projeleri kapsamında kullanılacaktır.

https://www.dzkk.tsk.tr/icerik.php?dil=1&icerik_id=76
Mesajı Paylaş

ATMACA

MİLGEM'e "Ağ Merkezli Harp" yeteneği!

- HAVELSAN, KINALIADA'yı KEMENT'e kavuşturdu
- GENESİS ADVENT, planlanandan daha kısa sürede operasyonel

https://goo.gl/yAd4S8 Mesajı Paylaş

hergeleci

Cok gec ama guzel bir haber. Sonraki haber ise lojistik gemilerinin (DIMDEG ve lojistik destek gemileri) de en az Milgem kadar kapasiteli uc boyutlu arama radarlarina kavusmasi. Sensor ve nod sayisi artmali... Mesajı Paylaş

FeÇe

Anlamadığım bir şey var som c1 ve c2 nin b1 b2 den tek farkı kement mi?Yerli motor da c ile kullanıma geçer mi ki?Bir de mesela milgemdeki kement sistemi som c ile veri bağı kurabilir mi?Olursa müthiş olur. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

ağ merkezli harp diyorsak, kesinlikle kurabilmeli ki kuruyordur da. Mesajı Paylaş

Karabasan

Genesis Advent projesinde fabrika kabul testleri tamamlandı
https://twitter.com/HAVELSANResmi/status/1112334300253433857 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

Havelsan'dan Türk Donanmasına hızlı ve hassas çözüm

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekât sahasındaki hâkimiyet ve etkinliğini en üst düzeye çıkaracak Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS 'nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile birlikte HAVELSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS 'nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirilen sistem, ilk kez MİLGEM'in 4. gemisi olan TCG Kınalıada'ya kurulacak. İnşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerinde kullanılacak yeni nesil milli savaş yönetim sistemi, önümüzdeki aylarda suyla buluşması beklenen Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'da da kullanılacak.

Komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak olan ADVENT SYS, birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanarak harp etme yeteneği kazandıracak. Ani tepki gerektiren durumlarda donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini sağlayacak sistem, tüm donanmanın daha koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/04/01/havelsandan-turk-donanmasina-hizli-ve-hassas-cozum/ Mesajı Paylaş

Anadolu

May 11, 2019, 09:11 ÖÖ Last Edit: May 11, 2019, 09:13 ÖÖ by Anadolu
https://www.youtube.com/watch?v=MBaPlwtrlnw&feature=youtu.be

Uzun zamandır bu kadar eğitici bir tanıtım videosu izlememiştim.. Mesajı Paylaş

petibor

May 11, 2019, 10:14 ÖÖ Last Edit: May 11, 2019, 01:14 ÖS by petibor
Savunma sanayi Türk erkeğinin onurunu kurtardı kadınlar gözünde. Türk kadını sabah kahvaltı hazırlayıp erkeklerini öpüp adam sanıp dışarı salıyorlar sonra bütün gün akşam yemeği hazırlıyorlar akşam krallar gibi besliyorlar televizyonu en iyi gören köşe hep ona ayrılıyor ama bakıyorsun bu erkekler dışarıda ne yapıyor belli değildi ortada araba yok uçak yok futbol yok yüzme yok hiç bir şey yok. Boşuna onore ediyoz bu erkekleri demeye başlamıştı kadınlarımız. Savunma sanayi bunu yıktı artık uçak yapıyor mu erkekler yapıyor uzaya gidiyor mu gidiyor.  100 metre yarışı yada yüzme yarışı izliyorsun Türk erkeği en sonda hep bu erkeğe adam yerine koyup önüne yemek konmaz normalde. Neyse ki değişmeye başladı bir ucundan. Türk erkeği cakası namı olan bir erkekti eskiden evden çıkınca yedi düveli öttürür evine o mağrur havayla dönerdi baş köşeyi alnının akıyla hak ederdi sonra bunu elinde aldılar. Türk erkeği her biri bir pırlanta olan Türk kadınına layık olmak zorundaaaaa. Türk erkeği onurlu yaşar Türkün gücünü herkes görecek.

Mesajı Paylaş

TULGA

@putty artık kadınlarımız evde yemek yapıp Türk erkeğini beklemiyor. Çoğunlukla ekonomiye katkı sağlayan, askeri mevkilerde ulusal güvenliğe katkıda bulunan,spor, sanat, finans, turizm, sanayi, arkeoloji, resim, tiyatro, mühendislik, doktor, avukat, dişçi ve daha birçok sektörde ön sıralarda yer alıyor.

Evde bekleme zamanı çoktan geçti. Zaman, birlikte hanesinden ülkesine tüm alanlarda eşit şartlarda ve haklarda mücadele verme zamanı. Gelişmiş toplumlarda olduğu gibi Mesajı Paylaş

Bozok

Yahu madem Putty'nin demek istediğinin tek satırını anlamadınız, niçin yanıt verme zorunluluğunu hissediyorsunuz ki?
O yazıda ne kadın sözcüğü kadın, ne de erkek sözcüğü erkek.
Adam bu milletin sonunda kendine olan güveni geldi diyor. Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam yarın anneler günü. Kadınlarımızı onore etmek istedim. Gayet de güzel temenniler içeren bir yazı. @putty'ye cevap niteliğinde yazılmadı. Keşke sen bu yazıyı yazmak zorunda hissetmeseydin kendini Mesajı Paylaş

petibor

Konuyu cıvıtmadan bir satır açıklama yapayım kadınları ben onore etmek için yazdım onları bilakis kadına layık olma eleştirisi o dikkat ederseniz. Türk erkeği Türk kadınına layık olamadı uzun bir dönem. Amerikan erkeği ile Türk erkeği bir mi biri feza ya çıkmış öbüründe tık yok. Niye Amerikan erkeğinin garajı var ona kadınlar garaj vermiş isteseler vermezler ama bakıyorsun Türk erkeğinin koca evinde alet kutusundan başka şahsi eşyası yok.  Hanginizin evde bir masası odası çekmecesi var sığıntı gibiyiz hepimiz. Çocukların odası dolabı var erkeklerin anca kanepenin köşesinde 2 saat tv izleme hakkı var sonra yat uyu ertesi sabah önüne iki zeytin bir peynir çay yürü git işine. Hak etmiyor Türk erkeği daha fazlasını dışarı çıkıyor akşama kadar ne yaptı belli değil ne uçak var ne araba ne cep telefonu ne uydu ne spor ne madalya sana kadın niye saygı duysun. Ben onu dedim Türk erkeği Türk kadınını hak ettiğini belli etmesi lazım bu savunma sanayi projeleri buna yarıyor Mesajı Paylaş

Atılgan

ADVENT'in ilk fiili atışları başarı ile gerçekleştirildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN tarafından tamamen milli olarak üretilen yeni Savaş Yönetim Sistemi ADVENT ile ilk fiili atış başarı ile yapıldı.
Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter adresinden tamamen milli olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN AŞ mühendislerince geliştirilen yeni Savaş Yönetim Sistemi ADVENT'in ilk kullanımının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Ağ Destekli Veri Entegre" imkanı sunan ADVENT ile TCG Kınalıada Gemisi'nden ilk fiili silah atışlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bildirildi.

Bakanlık, tam isabetle Kınalıada gemisinden yapılan atışlara ilişkin görüntüleri de paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tamamen milli olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN A.Ş. mühendislerince geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre 'Savaş Yönetim Sistemi ADVENT' ile TCG KINALIADA gemimizden ilk fiili silah atışları başarılı bir şekilde gerçekleştirildi" denildi.

https://www.denizhaber.net/adventin-ilk-fiili-atislari-basari-ile-gerceklestirildi-haber-90816.htm Mesajı Paylaş

Yakın

Türkiye'nin "amiral gemisi" milli yazılımla donatılıyor

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu'ya, dünyadaki en iyi savaş yönetim sistemleri arasında gösterilen Advent entegre ediliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterine bu yıl giren Advent'in deniz platformlarındaki kullanımı yaygınlaşıyor.

MİLGEM Projesi kapsamında eylül ayında denize indirilen 4'üncü gemi olan TCG Kınalıada'da kullanılan Advent, Sedef Tersanesi'nde inşası süren Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu'ya da entegre edilecek.

LHD Projesi kapsamında fabrika kabul testleri başarıyla gerçekleştirilen Advent Savaş Yönetim Sistemi'nin platform entegrasyon faaliyetleri ve liman kabul testlerinin 2020'de tamamlanması hedefleniyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi platform entegrasyonu kapsamında, Sedef Tersanesi'nde HAVELSAN Ofisi açıldı.

HAVELSAN bünyesinde Advent Savaş Yönetim Sistemi Projesi'nde görev alan mühendisler de Sedef Tersanesi'nde TCG Anadolu'yu ziyaret ederek HAVELSAN Ofisi'nin açılışına katıldı.

10 milyon satır kod yazıldı

Dünyadaki en iyi savaş yönetim sistemleri arasında gösterilen, ağ desteği yeteneğine sahip Advent'in geliştirme süreçlerinde bugüne kadar 10 milyon satır kod yazıldı. 50'ye yakın farklı sistemle bütünleştirilen Advent Savaş Yönetim Sistemi'nin içine farklı görevleri olan 500'e yakın uygulama eklendi.

Deniz savaş sistemlerinin merkezindeki bileşen olacak

Sistem, deniz savaş sistemlerinin merkezindeki bileşen olacak, komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak. Bu kapsamda durumsal farkındalığın sağlanmasına, tehdit değerlendirmesi ve önceliklendirilmesine, angajman planlamalarının yapılmasına ve bunların icrasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesine destek sağlanacak.

HAVELSAN, TCG Anadolu'da Savaş Yönetim Sistemi'nin yanı sıra platform verilerinin dağıtımını sağlayan Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi, bilgi sistemleri altyapısı oluşturan Gemi Bilgi Sistemi, milli ve NATO otomatik mesajlaşma alma ve dağıtım hizmetlerini sağlıyor.

https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/turkiyenin-amiral-gemisi-milli-yazilimla-donatiliyor-450975.html Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter