HAVELSAN: 1982’den 2017’ye, 35 Yıllık Başarı Öyküsü

Başlatan meraklı, Eki 07, 2017, 06:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

MSI Dergisi'nin 148'inci sayısında yayımlanan, "HAVELSAN: 1982'den 2017'ye, 35 Yıllık Başarı Öyküsü" başlıklı tanıtıcı makalenin tam metnine, aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 
"Kuruluş değerlerimizden gelen güç ile geleceğin teknolojilerini üretiyoruz."

 Milletimizin öz sermayesi ile 1982'de kurulan HAVELSAN, aradan geçen 35 yıl içinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin yanı sıra kamunun kritik altyapılarına yönelik ürün ve hizmet sağlayan büyük bir teknoloji firması konumuna erişmiştir. HAVELSAN, bugün; Türkiye'de ve dünyada birçok referans projeye imza atan küresel bir yazılım geliştiricisi, sistem entegratörü ve siber tehditlere karşı özgün çözümler üreten milli teknoloji merkezidir.

Sermayesinin tamamına yakını Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)'na ait olan HAVELSAN, 1.350'yi aşkın uzman personeli, Ankara'daki merkezi ve Hacettepe Teknokent, ODTÜ Teknokent ve Pendik'teki Ar-Ge ve teknoloji merkezleri ile başta savunma sanayimiz olmak üzere, sektöründe yerli üretimin lideri konumundadır. Ulusal başarılarının yanında, uluslararası pazarlarda da yenilikçi ve sürdürülebilir stratejileri ile belirlediği faaliyet alanlarında, güvenilir ve yüksek teknolojili ürün ve hizmet sağlayıcısıdır.

HAVELSAN, Türk Ticaret Kanunu'na göre faaliyet gösteren bir ticari firma olmanın yanı sıra TSKGV'nin bir kuruluşu olarak, aynı zamanda bir misyon şirketidir. HAVELSAN, varlığını borçlu olduğu yüce Türk milletinin ve onun silahlı kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu ileri teknolojiye sahip ürün ve hizmetleri; yerli, güvenilir ve ekonomik olarak sunma misyonu ile gelişimini sürdürmektedir.

Bu kapsamda HAVELSAN:

Türkiye ortalamasının üstünde Ar-Ge yatırımı yapmakta ve cirosunun %5'inden fazlasını Ar-Ge harcamalarına ayırmakta,
Ürün ve hizmetlerinde katma değer ile yerlilik oranını sürekli arttırmaktadır.
HAVELSAN; bir misyon şirketi olma sorumluluğuyla, kritik teknolojiler geliştirme ve üretme anlayışında, Türkiye'de bu alanda çalışan, küçük ve orta büyüklükteki bütün firmaların da kabiliyetlerinden azami ölçüde yararlanmak üzere, iş eko-sistemi yaklaşımı ile faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda, başta TÜBİTAK olmak üzere, çok sayıda üniversite ve araştırma merkezleri ile de yakın iş ve güç birliği içinde çalışmaktadır.

HAVELSAN'ın Ana Faaliyet Alanları

Yazılım yoğun ileri teknolojik çözümler sunan HAVELSAN, 4 ana faaliyet alanına yoğunlaşmaktadır:

Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri,
Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri,
Yönetim Bilgi Sistemleri ve
Ülke Güvenliği ve Siber Güvenlik Çözümleri.
HAVELSAN, bu faaliyet alanlarından; kara, hava ve deniz platformları için ürettiği komuta kontrol ve savaş sistemleri ile simülatör teknolojileri ve eğitim konusunda, dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir. Yönetim Bilgi Sistemleri ve Siber Güvenlik konularında da HAVELSAN, ülkemizin lideri ve mükemmeliyet merkezi konumundadır.

Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri

HAVELSAN, bünyesinde geliştirdiği özgün teknolojiler ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Komuta Kontrol ve Savaş Yönetim Sistemlerini üretmekte ve bu sistemleri, ilgili platformlara entegre etmektedir. Bu itibarla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı için tek sistem sağlayıcı konumundadır:

Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri: HAVELSAN, bu uzmanlık alanında, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) gibi, ülkemizin en büyük ERP projesini başarıyla teslim etmiştir.
Hava Platformları Komuta Kontrol Sistemleri: HAVELSAN, deniz karakol uçaklarına görev destek ve yer destek sistemleri sağlama amacına yönelik başlatılan MELTEM programlarında kendi payına düşen görevleri başarıyla yerine getirdikten sonra, kazandığı deneyim ve bilgi birikimi ile savunma sanayimizin en büyük inisiyatiflerinden, Barış Kartalı Programı'nda önemli bir görev almıştır.
Deniz Platformları Savaş Sistemleri: HAVELSAN, mevcut ve geleceğin savunma sistemlerini daha akıllı hâle getirecek çözümler geliştirmekte ve bu kapsamda; su üstü, hava ve su altı platformlarımız için hayati olan komuta kontrol sistemlerine akıl katan çözümler üretmektedir.
HAVELSAN, Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri faaliyetleri ile havadan erken ihbar ve deniz karakol uçaklarının, su üstü ve su altı deniz platformlarının, stratejik, taktik ve operasyonel seviyede karada konuşlu karargâh ve birliklerin; görev sistemi yazılımlarını, savaş yönetim sistemlerini ve komuta kontrol ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu sistemlerin üretim ve entegrasyonu alanında, liderliğini devam ettirmektedir.

HAVELSAN, deniz sistemlerinde 10 yılı aşkın süredir gerçekleştirip başarı ile teslim ettiği projeleri ile Deniz Kuvvetlerimizin en büyük yerli ana yüklenicisi ve en önemli çözüm ortağı olmakla gurur duymaktadır. GENESİS modernizasyon projesi ile başlayan ve ulusal gururumuz Milli Gemi (MİLGEM)'nin Savaş Yönetim Sistemleri, tüm yerli üretim platformların komuta kontrol yazılımları ve veri dağıtım sistemleri ile devam eden yetkinlik, HAVELSAN'ı bu alanda rakipsiz kılmaktadır. HAVELSAN'ın, ileri teknolojiye tam hâkimiyet gerektiren böylesine kritik bir alandaki bu başarısı, Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından da büyük önem taşımaktadır.

Deniz platformlarında geleceğin teknolojisi ile geliştirilen Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT) de yine HAVELSAN'ın birikimi ve Deniz Kuvvetlerimizin desteği ile gelecekte üretilecek tüm yerli savaş gemileri için standart sistem olacaktır.

HAVELSAN'ın sistemleri, sadece Türkiye'de, 40'ı aşkın deniz platformunda yer alıyor. Bu alanda Türkiye'de tek adres olma özelliği taşıyan HAVELSAN, aynı zamanda Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman gibi ve sayısı gün geçtikçe artan ülkelere de sistem sağlayıcısı ve entegratör olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Eğitim Teknolojileri ve Simülatör Sistemleri

Dünyadaki ilk on simülatör üreticisi arasında yer alan HAVELSAN, Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri alanında, ülkemizde bir mükemmeliyet merkezi olarak hizmet vermektedir. Dünyada otorite olarak kabul edilen EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı) tarafından en yüksek seviye olarak belirlenen "D" seviyesinde tam görev simülatörü üretim sertifikasına sahip olan HAVELSAN'ın ürünleri, dünyanın dört bir yanında kullanılmakta ve itibar görmektedir. HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri, uluslararası rakiplerimizle hem teknoloji hem maliyet hem de kalite olarak dünya pazarında rekabet etmektedir.

Hava Kuvvetlerimizin sabit ve döner kanatlı eğitim, savaş, nakliye türü uçakları için, toplam 11 hava üssündeki -sayısı gün geçtikçe artan- HAVELSAN simülatörleri, %100'e yakın bir kullanılabilirlik oranında hizmet vermektedir. HAVELSAN Tam Görev Simülatörleri ile verilen eğitimler, gerçek uçaklar ile yapılan uçuşlara eşdeğer sayılmakta ve pilotlarımızın harbe hazırlık seviyelerine katkı sağlamaktadır.

Hava platformlarına ek olarak, son dönemde, kara sistemleri ve denizaltı dalış simülatörü gibi ürün yelpazesini genişletecek girişimlerde bulunan HAVELSAN, 2015 yılından itibaren, eğitimi bir bütün olarak ele alma ve ürünlerin yanı sıra eğitim hizmeti de sunma stratejisini benimsemiştir. Bu kapsamda, kişisel yetkinlikleri de üst seviyelere çıkarmayı hedefleyen HAVELSAN;

- Topçu İleri Gözetleme Simülatörü,
- Simülasyon Destekli Harp Oyunları,
- Meskûn Mahallerde Muharebe Eğitim ve Test Sahası,
- Entegre Taktik Ortam Eğitim Sistemi,
- Tatbikat Kontrol Merkezi,
- Harekât Alanı Üç Boyutlu Canlandırma Modülü,
- Atış Eğitim Simülatörü,
gibi sistemlerle bu hedefini gerçekleştirmek adına önemli mesafe almıştır.

Simülatör ürünlerinin yanı sıra Eğitim Teknolojileri alanına önemli yatırım yapan HAVELSAN, artık Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan yeni nesil bilgisayar destekli eğitim sistemlerini topyekûn bir Eğitim Merkezi konsepti ile ele almakta ve anahtar teslim eğitim merkezlerini kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. HAVELSAN'ın, bu kapsamda, jet uçağı eğitim merkezinden orman yangıları ile mücadele eğitim merkezine kadar, geniş bir spektrumda ürün ve hizmet yelpazesi bulunmaktadır. Bu alanda geliştirilen teknolojileri ürün hâlinde tasarlama, geliştirme ve üretmenin yanında, eğitim çözümleri de HAVELSAN'ın iddiasını sürdürdüğü faaliyet alanlarının başında gelmektedir.

Savaş pilotu eğitiminde kendini kanıtlayan HAVELSAN, şimdi, Türk Hava Yolları için sivil pilotların eğitiminde de söz sahibi konuma gelmek için çalışmalarını yönlendirmiştir. Türk Hava Yolları ile imzalanan sözleşme ile HAVELSAN, Türkiye'de ilk kez bir yolcu uçağı simülatörünün üretimini üstlenmiştir. Böylece, daha önce görev kritik (mission critical) alanlarda Türk Silahlı Kuvvetleri pilotlarının eğitiminde; maliyet etkin ve teknoloji yoğun şekilde rol alan HAVELSAN, dünya semalarında uçan sivil pilotların eğitimini de üstlenerek çıtayı yükseltmiştir.

 Yönetim Bilgi Sistemleri

TSK ve kamunun, görev kritik ve büyük boyutlu bilişim projelerinde; sayısal dönüşümü sağlayan, güvenli ve güvenilir milli çözümler sunan HAVELSAN, Türkiye'nin e-dönüşüm alanında önde gelen ürün ve hizmet sağlayıcısıdır. Türkiye'yi yoğun kâğıt bürokrasisinden kurtaran, zaman ve etkinlik kazandıran HAVELSAN'ın büyük ölçekli referans sistemleri, günlük hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Seçimlerde oylar sayılırken Seçim Sistemi (SEÇSİS), adalet hizmetlerinin sayısal hâlde kullanılmasında Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), ev almak için tapu dairesine gittiğimizde Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) gibi sistemler, HAVELSAN'ın imzasını attığı ve günlük hayatımıza dokunan dev projelerdir.

2015 yılından itibaren sağlık bilişimi alanındaki tecrübesini bir adım öteye taşıyan HAVELSAN, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ile hastanelerin, hem idari hem tıbbi hem de yönetim ve  organizasyon olarak daha etkin hizmet verebilmesinin altyapısını ortaya koymuştur. Hastanelerin, sürekli ve gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi ve yönetilebilmesini sağlayan sistem, diğer kamu kuruluşları ile veri alış verişi yapabildiği gibi, diğer sistemlerle de entegre olabilmektedir.

HAVELSAN imzalı yönetim bilgi sistemleri, uygulandığı kurum içindeki mevcut aksaklıkların tespiti ve çözümlenmesinin yanı sıra kurum süreçlerinin; daha etkin, kaliteli, izlenebilir ve güvenilir bir şekilde, bilgi güvenliği zafiyeti oluşturmadan yönetilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda, karar destek sistemlerine güvenilir ve detaylı kaynak veriyi sunarak, yönetim kademesinin daha tutarlı ve etkin kararları zamanında alması için destek vermektedir.

Şimdiye kadar hayata geçirilen başarılı projelerin devamı olarak HAVELSAN; bilgi teknolojileri sistemleri, müşteri ihtiyaçlarına özel uygulamalar, süreçlerin hızlandırılması, işlevselliğin, verimliliğin ve güvenilirliğin arttırılması, sistemler arası entegrasyon ve birlikte çalışabilirlik sağlayan anahtar teslim çözümler üretmeye devam etmektedir.

Ülke Güvenliği ve Siber Güvenlik Çözümleri

HAVELSAN, son yıllarda, ulusal güvenlik açısından giderek önemi artan ve milli bir ihtiyaç olarak görülen siber güvenlik alanını, kendi stratejik öncelikleri arasında görmekte ve bu alana, önemli yatırımlar yapmaktadır. Yaşamlarımızın teknoloji ve internet ile bağımlı hâle gelmesi, kişileri olduğu kadar, kurumları ve ülkeleri de tehdit edebilecek istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Etkin, güçlü, kaliteli ve milli siber savunma sistemlerinin geliştirilmesi, uygun çözüm ve hizmetlerin sunulması, siber tehditlerin ve kötücül yazılımların analiz edilmesi, etkilerinin canlandırılması gibi birçok önemli kabiliyetin, ulusal güvenliğimiz için önemi açıktır. Tüm bu ihtiyaçları karşılayacak çözümleri, HAVELSAN, yıllar içinde oluşmuş güçlü tecrübesi ve ileri teknolojik kabiliyetleri ile güvenilir bir şekilde sunmaktadır.

Kara, hava, deniz ve uzayın yanında artık siber alan da beşinci boyut olarak uluslararası mücadelelerin bir başka harekât sahasını oluşturmaktadır. Toplumsal hayatımıza yeni giren bu fenomene dönük önlemler, aslında şimdiye kadar HAVELSAN'ın faaliyet gösterdiği alanlardaki çözümlerin doğal içeriği olarak, HAVELSAN ürünlerinde yerini almış bulunmaktadır. Yerli ve milli siber güvenlik ürünlerini birçok kritik kurum ve kuruluşun hizmetine sunan HAVELSAN, değişen ve gelişen ihtiyaçlara cevap veren; "Siber dünyadaki güvence" vizyonu ile hareket etmektedir.

Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki ilk mükemmeliyet merkezi olan Siber Savunma Teknolojileri Merkezi (SİSATEM)'ni hizmete açan HAVELSAN, siber güvenlikte "Milli çözümler olmazsa olmaz!" ilkesi ile yoluna devam etmektedir.

Türkiye'nin Siber Güvenlik Mükemmeliyet Merkezi HAVELSAN-SİSATEM, aşağıdaki uzmanlık alanlarında hizmet vermektedir:

Siber Güvenlik Operasyon Merkezi,
Siber Yazılım Analiz ve Test,
Kamu ve Özel Sektör Kurumsal Güvenlik Desteği,
Siber Güvenlik Uzmanlık Eğitimleri ve
Yerli Siber Güvenlik Yazılımları Geliştirilmesi.
 Sonuç

Kendi özgün teknolojilerini geliştiren ve üreten HAVELSAN, katma değeri yüksek, kaliteli ve güvenli ürün ve çözümleri ile yurt içinde ve yurt dışında müşterilerinin stratejik çözüm ortağıdır.

En büyük değerlerinden biri olan "güvenilir firma" ilkesi ile hareket eden HAVELSAN, bu güveni boşa çıkarmamak için, her zaman olduğu gibi, bugün ve yarın da sahip olduğu seçkin ve yüksek nitelikli çalışanları ve özgün teknolojileri ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Ülkemizin, yazılım yoğun teknolojilerde kritik (stratejik) ihtiyaçlarının karşılanmasında 35 yıldır lider rol üstlenmiş olan HAVELSAN, Cumhuriyetimizin 100'üncü yaşını kutlayacağımız 2023 yılında, alanında, Türkiye'nin küresel bir markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

 
Tanıtıcı makalenin, dergimizde yayımlanan haline ulaşmak için:

http://www.milscint.com/tr/files/2017/08/MSI_Dergisi_148_06_HAVELSAN_35_yil_48_51.pdf Mesajı Paylaş

ocay

Bence HAVELSAN çalışma alanlarını yeniden planlamalı.

Sadece yazılıma dayalı komuta-kontrol yaklaşımı pek tutmuyor bence. İlgili donanımları ve dalga biçimlerini vs de üretmek lazım.

Deniz Sistemlerinde yenilikçi değiller; hala ARMERKOM'un ekmeğini yiyorlar.

Siber harp konusunda iddia ettiklerini yapabilecek insan sermayesine sahip değiller.

Geriye kala kala simülasyon ve eğitim sistemleri kalıyor. O konuda bir yerlere geldikleri kesin ama bakıyorsunuz çok küçük firmalar inanılmaz yenilikçi ürünler ve yaklaşımlarını HAVELSAN'da göremiyorum.

Kurumsal yazılım çözümleri oldukça sivil bir alan.


Yani bu şirketin kendini tanımlaması lazım. Yaptıkları işleri ilerleme görmekle beraber yeterli görmüyorum. Mesajı Paylaş

putty

#2
Eki 07, 2017, 08:12 ÖÖ Last Edit: Eki 07, 2017, 08:19 ÖÖ by putty
Yazılım aleminin % 99 u basit kayıt takip algoritmaları modülleri kısımları dır. Geriye kalan yüzde 1 i sadece dahice adamların yapacağı işlerdir. Hadi 99 olmasın 95 olsun. Koskoca Garanti bankasının bilgi işlem sisteminde mesela bu dahiyane şeylerden hemen hemen hiç yoktur. MERNİS de mesela hiç yoktur bütün sistem her yazılımcının yapacağı kısımlardan oluşuyordur. Muhasebe programında hiç yoktur dahiyanelik yada bir fabrikadaki ERP programlarında hiç yoktur. SQL server dan okursun görüntülersin listelersin kaydedersin hepsi giriş seviyesi yazılım işleridir. Havelsan bunları yapıyor büyük oranda ürünlerinden bu belli. Ama ne yapsın başka dünyanın işi bu lazım olanın % 99 u bu yazılımlar. Her şahane firma görüntü işleme yada simülasyon yazılımları filan tasarlayamazki buna o kadar ihtiyaç yok. Kamunun angaryalarınıda birinin üstlenmesi lazım bunlar kamu güvenliği için gerekli ama zor işler değil ama büyük işler. Apartman yapmak gibi bir amele de yapar ama on yılını alır en az 100 değişik adamın yapması lazım binayı öyle işler bunlar.  Havelsan ın yaptığı işlerin çoğu büyük ekiplerin çalışmasını gerektiriyor ama kolay işler aslında sadece çoklar. Garanti bankasının sistemide basit ama saysan on bin tane değişik ekran çıkar karşına birileri teker teker yapmalı bunları angarya yani biraz. Havelsan da öyle büyük oranda. Belki bir kaç tane daha kamuya iş yapan yazılım firması lazım çünkü çok büyük kısmında tek sıkıntı kamu güvenliği yoksa yazılım şahaneliği yok işlerin çoğunda. Belki havelsan ı bu işlerle meşgul etmek yanlış olandır daha alt seviye oluşumlar lazım olabilir. Biraz hizmet satın alınarakta denenebilir güvenliğin çaresi illa yazılımı maaşını verdiğin adamın yazması değil özel sektörden iş almak gerek belki.  Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter